BRATISLAVA. Poľský ústavný súd šokoval rozhodnutím, keď vyhlásil, že dva body Zmluvy o Európskej únii sú v rozpore s poľskou ústavou, aj to, že poľské právo je nadradené právu Európskej únie. Orbán zatiaľ pokúša susedov. Na Slovensku skupuje historické budovy a zatiaľ ustúpil len v dotáciách na skupovanie ornej pôdy. Viac v rozhovore s europoslancom za PS/SPOLU MARTINOM HOJSÍKOM.
Martin Hojsík
- je podpredsedom hnutia Progresívne Slovensko (PS)
- od roku 2019 pôsobí ako poslanec Európskeho parlamentu (EP)
- viac než 25 rokov sa venuje ochrane prírody a ľudského zdravia
Poľský ústavný súd v októbri vyniesol rozhodnutie, podľa ktorého je poľské právo nadradené právu Európskej únie. Zrušili dva body Zmluvy o Európskej únii. Ako sa dá takto fungovať, keď Maďarsko aj Poľsko skúšajú, koľko ešte Únia znesie?
Takto sa fungovať nedá. Platí to všeobecne o medzinárodnom práve, nielen v situácii Poľsko verzus európske právo. Oni v zásade naznačujú, že napríklad Všeobecná deklarácia ľudských práv nemusí byť pre nich nadradená ich vlastnej ústave. Spochybňujú systém medzinárodného práva a dohôd, to je pre mňa veľmi znepokojujúce. Považujem za ironické, že vláda do toho išla za vlády premiéra, ktorý napísal knihu, v ktorej vysvetľuje, prečo je unioné právo nadradené poľskému.
Maďarsko ako jediné podporilo tento krok Poľska. Dokonca hovoria, že je to výsledok zlej činnosti európskych inštitúcií, to je konkrétne v rezolúcii maďarskej vlády, ktorú podpísal premiér Viktor Orbán. Čo s tým budeme robiť ďalej?
V prvom rade musíme ako EÚ vyžadovať dodržiavanie zákonov a používať mechanizmy na to, aby bolo isté, že sa budú dodržiavať. Konečnou pákou sú peniaze, povedzme si to rovno. Ak Poľsko alebo Maďarsko nebudú dodržiavať európske právne normy, ktoré sú výsledkom dohody všetkých európskych štátov, tak je ťažké si predstaviť, že budú ďalej poberať eurofondy.
Koľko už o tom diskutujeme?
Príliš dlho. Som rád, že práve v tomto volebnom období Európsky parlament (EP) začal viac konať. Bude to aj na programe plenárnej schôdze a najbližšieho EP, kde je dokonca parlament pripravený žalovať Komisiu. My nemôžeme priamo konať proti členským štátom, je to v zmysle európskych noriem práve Komisia, ktorá musí konať a EP môže akurát tlačiť a v najhoršom prípade zažalovať Komisiu pred Európskym súdnym dvorom, aby konala.