BRATISLABA. Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o štátnej službe.
Otvára podľa nej priestor na odvolanie zamestnanca z riadiacej pozície bez uvedenia dôvodu, a teda iba z politických dôvodov. Vetovala aj novelu zákona o štátnej službe policajtov, ktorá bola k prerokúvanému zákonu o štátnej službe vložená prílepkom.
Tento postup je v rozpore s legislatívnymi pravidlami, keďže sa v jednom zákone mení iný, nesúvisiaci zákon. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Úprava oslabuje princíp politickej neutrality
V prípade zmien, týkajúcich sa policajtov, považuje prezidentka cieľ navrhovanej úpravy za legitímny. Nemožno ho však podľa nej dosiahnuť v rozpore s legislatívnymi pravidlami, cez posilňovanie kompetencií politických predstaviteľov a spôsobmi, ktoré sú podľa judikatúry súdov problematické.
Prezidentka poukazuje, že táto úprava oslabuje princíp politickej neutrality a profesionality štátnej služby, zároveň mení princíp stability štátnej služby.
"Vedúci zamestnanci, ktorých bude možné odvolať z riadiacej funkcie bez uvedenia dôvodu, budú vystavení pokušeniu vykonávať štátnu službu v prospech aktuálneho politického vedenia príslušného štátneho orgánu, teda nie politicky neutrálne. Osobitný význam to má najmä v oblasti miestnej štátnej správy, ktorej apolitickosť a profesionalita sú kľúčové," povedala Čaputová.
Znenie zákona je podľa nej v rozpore s odporúčaniami viacerých medzinárodných inštitúcií ako napríklad Rada Európskej únie, Európska komisia či OECD.
Je tiež v rozpore so slovenskými záväzkami o profesionalizácii štátnej správy a jej odpolitizovaní. So znením zákona nevyjadrila súhlas ani Legislatívna rada vlády SR a zásadný nesúhlas vyjadrila aj Rada pre štátnu službu, poukázala Čaputová.
Prezidentka je presvedčená, že skvalitnenie a zefektívnenie štátnej služby sa dá dosiahnuť už teraz, a to dôsledným, systematickým a zodpovedným využívaním existujúcich mechanizmov v zákone o štátnej službe, najmä služobného hodnotenia a disciplinárnej zodpovednosti.
"Tieto mechanizmy spolu s riadne vykonávanými výberovými konaniami tvoria základné nástroje pre dosiahnutie cieľa depolitizovanej, profesionálnej a nezávislej verejnej služby. Zavádzanie nesystémových úprav, zvyšujúcich mieru politických zásahov do štátnej služby, tento cieľ nenaplní," podotkla Čaputová.
Právna úprava už bola platná
Zároveň vetovala aj novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru SR, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície, ktorá bola k prerokúvanému zákonu o štátnej službe vložená prílepkom. Tvrdí, že tento postup je v rozpore s legislatívnymi pravidlami, keďže sa v jednom zákone mení iný, nesúvisiaci zákon.
Takmer totožná právna úprava už bola platná medzi rokmi 2010 až 2016, poukazuje Čaputová s tým, že viedla vtedy k mnohým súdnym sporom. Súdy vtedy považovali rozhodnutia vydávané na základe tohto ustanovenia za nezákonné a v rozpore s ústavným právom na súdnu ochranu.
Cieľ navrhovanej úpravy, a to zavedenie efektívneho nástroja, ktorý umožní pružne reagovať na personálne potreby, nevyhnutné pre profesionalizáciu príslušníkov polície, považuje Čaputová za legitímny. "Nemožno ho však dosiahnuť v rozpore s legislatívnymi pravidlami, cez posilňovanie politických predstaviteľov a spôsobom, ktorý je podľa judikatúry súdov problematický," poznamenala.
Novelou zákona o štátnej službe sa mali posilniť právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom. Zároveň sa mali posilniť aj právomoci ministra vnútra vo vzťahu k policajtom, ktorí sú ustanovení do funkcie nadriadeného.
Pellegrini oceňuje postoj prezidentky
Líder mimoparlamentného Hlasu nezaradený poslanec Peter Pellegrini oceňuje postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá vetovala novelu zákona o štátnej službe. Informovala o tom hovorkyňa strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková.
Strana vidí v tomto "krágľovacom" zákone zásadné riziká pri jeho zneužití na čistky v štátnej správe.
"Verím, že po týchto výhradách sa nájde v koalícii dostatok rozumu na to, aby sme štátnu správu zachovali nezávislú a nevyháňali z nej odborníkov, ktorých bude Slovensko na obnovu po tejto deštruktívnej vláde veľmi potrebovať," skonštatoval Pellegrini.
Krúpa sa bude snažiť návrhy prepracovať
Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) povedal, že vetovanie „nie je žiadnym prekvapením“. Podľa neho sa niečo také zo strany prezidentky Zuzany Čaputovej očakávalo.
Krúpa uviedol, že s prezidentkou mal širšiu diskusiu a dohodol sa s ňou, že sa bude snažiť návrhy prepracovať tak, aby boli akceptovateľné a pripravené na ďalšiu schôdzu parlamentu.
„Je to vec, ktorú budeme musieť riešiť na klube a v koalícii,“ poznamenal Krúpa. Dodal, že je v jeho prvoradom záujme vyhovieť prezidentke tak, „aby bol ten zákon čistý.“
Prijala zákaz dovozu rádioaktívneho odpadu
Zároveň podpísala novelu zákona o životnom prostredí, ktorou sa mení aj zákon o radiačnej ochrane. Na Slovensku sa zakáže dovoz rádioaktívneho odpadu na účely spaľovania, ktorý sa nevyprodukoval na našom území.
"Primárnym cieľom právnej úpravy je ochrana obyvateľstva a životného prostredia pred zvýšením radiačnej záťaže z dôvodu spaľovania rádioaktívneho odpadu, ktorý nebol vyprodukovaný na území SR," uviedli poslanci Národnej rady SR v pozmeňujúcom návrhu k novele.
Novela špecifikuje spôsob nakladania so zahraničným rádioaktívnym odpadom, ktorý sa po novom zakáže, pričom reflektuje na ustanovenia atómového zákona.
Nová legislatíva bude účinná od 1. januára 2022.