BRATISLAVA. Šéf Smeru Robert Fico už mesiace opakuje na tlačovkách, že korupčné kauzy týkajúce sa jeho nominantov sú vymyslené, no súčasne chodí na podozrivé stretnutia s ľuďmi okolo týchto káuz.
Zdokumentovala ich prokuratúra, podľa ktorej na týchto schôdzkach dochádza k snahe manipulovať vyšetrovanie a rôzne trestné konania.

Obrazovo-zvukové záznamy sa špeciálna prokuratúra snaží vôbec prvýkrát využiť až v týchto dňoch. Dozorový prokurátor ich doplnil k svojmu návrhu na predĺženie väzby obvinených v kauze Očistec. Exšéf polície Tibor Gašpar a skupinka okolo neho majú totiž schválené väzobné stíhanie zatiaľ len do 5. novembra.
Novým dôkazom sú konkrétne priestorové odpočúvania, kde kamery zaznamenali rozhovory expremiéra Roberta Fica a Roberta Kaliňáka zo Smeru, ale aj advokáta Mareka Paru, Miroslava Bödöra a syna Tibora Gašpara, informoval Denník N.
Syn bývalého policajného prezidenta Pavol Gašpar je obhajcom Norberta Bödöra, ktorý je zas synom Miroslava Bödöra.
Rozhovory skupinky údajne neboli len neformálnymi diskusiami, ale týkali sa aj aktuálnych káuz, príprav tlačových besied a trestných konaní, v ktorých sú stíhaní Gašpar, Bödör či bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a ďalší.
Samotný Bödör a viacerí niekdajší vysokopostavní policajní funkcionári vrátane Gašpara sú obvinení z toho, že vytvorili organizovanú skupinu, ktorá manipulovala vyšetrovanie rôznych prípadov a zbierala kompromitujúce materiály na politických súperov strany Smer.
Zábery z chaty
Zo sporných stretnutí získal portál Aktuality.sk už aj exkluzívne zábery z chaty. Na zatiaľ dvoch zverejnených fotkách vidieť Fica a Kaliňáka, ale aj Miroslava Bödöra, Paru a Pavla Gašpara, ktorý je rovnako ako Para advokátom.
Polícia monitorovala chatu niekoľko dní a podľa webového portálu má hodinové obrazovo-zvukové materiály a stovky prepisov rozhovorov.

Aktuality zverejnili aj dve videá, z ktorých je zrejmé, že sa odohrali v rôznych dňoch. Na prvom sú Fico, Bödör a Gašpar ml.. Druhé zas zachytáva skupinku, kde sedí namiesto Fica Kaliňák a prítomní sú aj Bödör, Para a Gašpar ml.
Kaliňák na videu opisuje, že polícia zatiaľ chytila len spodnú úroveň organizovanej skupiny.
"Nejako sa teraz snažia dostať, ako sa tie peniaze prepracovali k nám. To si neviem dobre predstaviť. Ale keď vidím, čo má Noro (Bödör) v Dobytkárovi, tak bojím sa, že to možné je," hovorí Kaliňák. Dodáva však, že taký typ obchodných transakcií neexistuje.
Existenciu obrazovo-zvukových záznamov už potvrdila aj špeciálna prokuratúra.
"Prokurátor ÚŠP 22. októbra doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v kauze Očistec o obrazovo-zvukové záznamy získané postupom podľa paragrafu 114 Trestného poriadku na základe príkazu sudcu pre prípravné konanie okresného súdu v inej trestnej veci, ktorú nedozoroval ÚŠP," povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Dodala, že obrazovo-zvukové záznamy (a ich doslovné prepisy) potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.
"Zároveň diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP, ako aj úniky informácií od niektorých orgánov presadzovania práva nepovolaným osobám," dodala.
Spomínaný fakt, že nahrávky vznikli na základe príkazu súdu, je dôležitý najmä pre otázku ich využitia v ďalšom trestnom konaní. Práve na zákonnosť nahrávok totiž doplatilo vyšetrovanie obdobnej kauzy Gorila.
Ďalšia zverejnená nahrávka má viac ako päť minút a zachytáva ako advokáti Para a Gašpar ml. inštruujú Kaliňáka ako by mal vypovedať. Hovoria o okolnostiach prijatia kajúcnika Ľudovíta Makóa na post šéfa kriminálneho úradu finančnej správy.
Gašpar mladší nabáda Kaliňáka, aby na polícii vypovedal, že Makóa nominoval on.
"Teda nie že chceš Makóa mať, ale že treba to miesto obsadiť a bol ti odporučený Makó.“ Kaliňák následne popisuje svoju verziu udalostí. Bavia sa o rôznych možnostiach toho ako príchod Makóa na finančnú správu vysvetliť.
Advokáti by pritom nemali inštruovať svedka ako má vypovedať, aby to bolo výhodné pre ich klientov. Svedok totiž musí vypovedať pravdu. V inom postavení je samotný obvinený, ktorý môže vypovedať tak, aby to bolo v jeho prospech, môže aj klamať.
Fico: Absurdné odpočúvanie
Fico sa vyjadril večer na sociálnej sieti a vo videu tvrdí, že sa stretával s obhajcami nevinných ľudí. „Z tohto absurdného odpočúvania sa nikto nedozvie nič viac, ako počuje odo mňa na tlačových konferenciách,“ povedal vo vyhlásení.
"V akej dôkaznej kríze musí byť špeciálny prokurátor Lipšic a jeho nohsledi na Špeciálnej prokuratúre, ak dali sledovať a odpočúvať lídra opozičnej strany na jeho stretnutiach s obhajcami ľudí, ktorých považujem za nevinných," doplnil.
Lipšic podľa Fica nemohol urobiť nič iné, aby potvrdil, že patrí do rúk spravodlivosti.
Rodina Bödörovcov je už dlhé roky považovaná za blízku Smeru. Za vlád Ficovej strany sa darilo najmä ich rodinnej SBS službe Bonul. Známe je, že Fico aj rečnil na súkromnom večierku pre zamestnancov tejto služby.
Šéf Smeru v minulosti dokonca pripustil, že v stíhaný Bödör navštívil aj centrálu strany v Bratislave. Dotlačila ho k tomu výpoveď bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej.
"Nevylučujem, že pán Bödör bol tu na Smere, pretože sme napríklad spolupracovali s touto veľkou súkromnou bezpečnostnou firmou (Bonul, pozn. red.), pokiaľ išlo o poskytovanie organizačných služieb veľkých podujatí, ktoré sme robili," povedal Fico v novembri minulého roka.
Kauza Očistec
V rámci kauzy Očistec sú vo väzbe okrem spomínaného Gašpara aj exšéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško či bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.
V prípade padli obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie. Vo väzbe sú preto, aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode a pokračovať v trestnej činnosti.
Gašpar je vo väzbe takmer rok - od začiatku novembra minulého roka, Bödör ešte dlhšie, od júla minulého roka. Za mreže sa pôvodne dostal pre kauzu Dobytkár.
Šlo o podozrenia z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, podľa prokuratúry bral úplatky z agrodotácií. Oligarchovi až neskôr pribudli obvinenia z toho, že spolu s Gašparom a ďalšími vytvorili organizovanú skupinu, ktorá z úzadia riadila políciu.
Kaliňák sa ešte počas uplynulých dní Gašpara zastával. Tvrdil, že bývalý policajný prezident, ktorý bol jeho nominantom, je nevinný.
"Ja sa hanbím, že polícia porušila všetky pravidlá a zákony na to, že Tibor Gašpar je vo vyšetrovacej väzbe bez jediného relevantného dôkazu, bez jediného faktu. Tak za to sa môže hanbiť pán (Štefan) Hamran," povedal Kaliňák v rozhovore pre Plus 7 dní.
Bývalých nominantov svojich vlád opakovane obhajuje aj Fico. Koncom septembra sa osobne prišiel pozrieť aj na rozsudok špecializovaného súdu, ktorý odsúdil Kováčika na štrnásť rokov väzenia. Pri čítaní verdiktu zatlieskal a demonštratívne odišiel z pojednávacej miestnosti so slovami, že šlo o monsterproces.

Beata
Balogová
