SME

Opozícia sa snaží odvolať Sulíka, minister podáva na Fica trestné oznámenie

Odvolávanie inicioval Smer.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Parlament rokuje o odvolávaní ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

Vládny kabinet na rannom online rokovaní prijal nesúhlasné stanovisko k návrhu opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery.

Pokračovanie v stredu

O vyslovení dôvery budú poslanci hlasovať zrejme až v stredu po deviatej ráno. Predseda parlamentu Boris Kollár o siedmej večer ukončil piaty rokovací deň riadnej 48. schôdze parlamentu potom, ako v písomnej rozprave vystúpilo sedem poslancov. Ústne sa do rozpravy ešte prihlásilo päť členov zákonodarného orgánu.

SkryťVypnúť reklamu

Sulík podáva na Fica trestné oznámenie

Predseda Smeru Robert Fico v úvode schôdze nepožiadal ministra o opatrenia k zdražovaniu energií. Zaujímalo ho maturitné vysvedčenie ministra Sulíka a zakúpený ranč v Austrálii.

Fico má informácie, že maturitné vysvedčenie ministra bolo sfalšované. Predsedu Smeru zaujíma aj za koľko kúpil minister Sulík ranč v Austrálii, ako aj kto sú ďalší dvaja jeho vlastníci.

„Žiadam o poskytnutie týchto informácií, inak táto schôdza nemá zmysel,“ povedal v pléne Fico.

Minister hospodárstva Richard Sulík odmietol obvinenia. „Ja žijem poctivý, čestný život,” odkázal v parlamente šéfovi opozičnej strany s tým, že si vie zdokladovať celý svoj život. To si podľa neho bývalý premiér nevie predstaviť.

Zároveň Sulík podáva na Fica trestné oznámenie. Týka sa jeho vyjadrenia o tom, že kokaín a SaS je jedna rovnica.

SkryťVypnúť reklamu

Minister hospodárstva uviedol, že jeho maturitné vysvedčenie je v poriadku a školy vyštudoval poctivo. Dokument plánuje Ficovi priniesť aj s úradným prekladom.

„Tu ste šliapli vedľa. Možno vás mal pán Bödör, ktorý ma nechal lustrovať, lepšie informovať. Čo si myslíte, že ja som Danko?” pýtal sa Sulík v pléne.

Zároveň potvrdil, že spolu s ďalšími dvomi fyzickými osobami vlastní obchodnú spoločnosť, ktorá v roku 2019 kúpila v Austrálii nehnuteľnosť. Na kúpu založil svoje dva bratislavské byty, zobral si úver a ten spláca.

„Ja som tie peniaze neukradol,” vyhlásil. Nehnuteľnosť plánuje využívať v zimných mesiacoch počas dôchodku. Dôvody na jeho odvolanie považuje za smiešne.

„Pán Sulík nám oznámil, že všetko povedal a odišiel. Má niečo dôležitejšie, ako je Národná rada SR," reagoval Fico na fakt, že sa Sulík už na rozprave osobne nezúčastňuje.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Neoliberálny sociopat

Minister hospodárstva Richard Sulík je podľa opozičného poslanca za stranu Smer-SD Ľuboša Blahu neoliberálny sociopat, ktorý nemá čo robiť vo vláde. Ako ďalej Blaha uviedol počas rozpravy v parlamente, Sulík absolútne nezvláda energetickú krízu a zdražovanie. „Považujem vás za maximálneho patlala,” skonštatoval Blaha.

Austrálsky ranč šéfa liberálov označil ze veľkú tému. „Pravdou ostáva, že ste minister vlády a nie krokodíl Dundee," odkázal Sulíkovi Blaha. Spochybnil jeho vyjadrenia o tom, že je čestným človekom. Pripomenul mu jeho pôsobenie vo firme OLO, ale aj dávne stretnutie s Mariánom Kočnerom. „Za aké peniaze si ich kúpil (ranč v Austrálii - poznámka agentúry SITA), neboli to Kočnerove peniaze, neboli to korupčné peniaze?" pýtal sa v pléne opozičný politik.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Blahu plánuje Sulík „utiecť" do Austrálie a tento fakt označil za arogantný a neľudský. „Na seba zjavne myslí, ale na ľudí na Slovensku nie," uzavrel Blaha.

Vláda za ministrom stojí

Vláda nesúhlasí s tvrdením iniciátorov Sulíkovho odvolania, že minister nepredstavil ani jedno racionálne riešenie problematiky zdražovania energií.

"V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že ministerstvo hospodárstva predstavilo a aj presadilo niekoľko opatrení, ktoré zmierňujú koncové ceny energií a zvyšujú transparentnosť cenovej regulácie," napísala vláda v stanovisku.

Premiér Eduard Heger odmietol kritiku Sulíka za meškanie výstavy Expo v Dubaji. Ako zdôraznil, príprava na výstavu bola predchádzajúcou vládou zanedbaná. „Bol prijatý iba jeden interný dokument a stav prác bol fakticky nulový," zhodnotil.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa premiéra je slovenský pavilón mimoriadne úspešný a v súvislosti s ním hovoriť o medzinárodnej blamáži považuje za stratu súdnosti.

Sulík neočakáva, že bude odvolaný. "Poprosil som šéfa poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša, aby som mohol prísť na klub. Tam som strávil vyše dvoch hodín, odpovedal som im na všetky otázky, ktoré mali. Mnohé veci sme si vydiskutovali. Možno sa väčšina poslancov OĽANO zdrží, s tým budem musieť žiť," povedal Sulík. Taktiež bol v klube Sme rodina. "Uvidím, ako budú hlasovať," dodal.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) sa minulý týždeň vyjadril, že Sulík má podporu hnutia. "Minister hospodárstva má našu 100-percentnú podporu a určite ho podporíme," konštatoval Kollár. Aj koaličná strana Za ľudí už avizovala, že odvolanie Sulíka nepodporí.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší pokus Smeru

Odvolávanie inicioval opozičný Smer, ktorý tvrdí, že Sulík je nespôsobilý na výkon funkcie.

"Nespôsobilosť pána Sulíka ako ministra hospodárstva je zrejmá predovšetkým v poslednom období, keď Slovensko, podnikateľská sféra, slovenské domácnosti, mestá a obce čelia bezprecedentnému tlaku v podobe enormného rastu cien energií," píše sa v odôvodnení návrhu na odvolanie Sulíka.

Podnikateľské subjekty i domácnosti čaká enormné zdražovanie tepla, plynu a elektriny a minister hospodárstva podľa opozície doteraz nepredstavil žiadne racionálne riešenie.

Sulíka tiež kritizujú za to, že nezvládol prípravu a otvorenie slovenského pavilónu na svetovej výstave EXPO, čím spôsobil Slovensku medzinárodnú blamáž. Vláda s tým však takisto nesúhlasí.

SkryťVypnúť reklamu

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra hospodárstva Richarda Sulíka v utorok poobede nebude. Poslanci podpísaní pod návrhom svoje podpisy stiahli. Jeden z predkladateľov, predseda Smeru Fico, to odôvodnil tým, že rokovanie o vyslovení nedôvery Sulíkovi už bolo otvorené v rámci riadnej schôdze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 58 666
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 095
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 664
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 441
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 884
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 150
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 912
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 146
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Záložník Arsenalu Declan Rice strieľa gól Realu Madrid z priameho kopu.

Obhajca titulu prehral na londýnskej pôde rozdielom triedy.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Interu Miláno.

Tréner talianskeho klubu upozorňuje, že odohraný je len polčas.


Montreal Canadiens - Detroit Red Wings: ONLINE prenos zo zápasu NHL

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Detroit Red Wings.


Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

V tejto sezóne za áčko nastúpil aj Marek Hamšík.


SkryťZatvoriť reklamu