BRATISLAVA. Vláda na svojom stredajšom rokovaní súhlasila s poslaneckým návrhom novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý prináša reformu národných parkov. Štátne pozemky v nich sa majú presunúť pod správu ochranárov.
Reformu podporil aj Kollár
Zmenu v riadení národných parkov ohlásil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Novelu zákona však predložili do parlamentu koaliční poslanci.
Poslankyňa Anna Zemanová (SaS) pre TASR vtedy potvrdila, že o takýto postup požiadal Budaj. Ten iniciatívu poslancov privítal, spôsob predloženie návrhu nepovažoval za neštandardný.

Pod návrhom boli podpísaní poslanci všetkých koaličných strán, medzi nimi aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Nedávno však avizoval, že hnutie podpis z reformy sťahuje.
Voči reforme má výhrady a pokiaľ sa nezohľadnia, koalícia nemá rátať s podporou jeho 17 poslancov. Novelu chce prijať až po zonácii národných parkov.
Reformu budú presadzovať aj bez Sme rodina
V pondelok preto minister Budaj spolu s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom (nominant OĽANO) podpísali memorandum o vzájomných vzťahoch, ktoré podľa neho vychádza v ústrety všetkým kritikom.
Dohodli sa, že k prvému aprílu budúceho roka by sa mali pod ochranárov previesť štátne pozemky v národných parkoch Slovenský raj a Pieninský národný park.
Budaj po rokovaní uviedol, že koalícia bude presadzovať reformu, aj ak by ju hnutie Sme rodina nepodporilo. S predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) o reforme ešte rokuje, spoločné stanovisko ešte neuzavreli.
"Pokúša sa cez rozsiahly pozmeňujúci návrh zahrnúť všetky výhrady a verím, že v takejto podobe bude prijateľný pre celú koalíciu," povedal Budaj.
Poukázal, že tento návrh po dlhom čase prináša regiónom peniaze, nové pracovné príležitosti a vyššiu úroveň kvality národných parkov.
"Slovensko musí investovať do svojich regiónov pozornosť aj financie. Tento zákon prináša aj záujem o regióny, ktorý bude oveľa širší než z hľadiska životného prostredia," podotkol Budaj.
Premiér Eduard Heger (OĽANO) si myslí, že reforma by mala prejsť parlamentom. Prináša veľký posun a historicky sa na ňu dlho čakalo. Budaj podľa premiéra spravil veľa práce pre to, aby vyvrátil mýty, ktoré reformu sprevádzajú.
Diskutovali po celej krajine
Reforma sa mala pôvodne začať už od januára budúceho roka. V ostatných národných parkoch by mal presun zahŕňať len územia s najprísnejším, štvrtým a piatym stupňom ochrany.
Pri ostatných územiach sa vo zvyšných siedmich národných parkoch začne zonácia. Ministri sa spoločne dohodli aj na polkilometrovom sanačnom pásme medzi bezzásahovým územím a hospodárskymi lesmi.
O reforme viedol envirorezort sériu diskusií po celom Slovensku.
Posledné rokovanie v auguste vo Svite sprevádzali protesty desiatok nespokojných ľudí. Odporcovia aj priaznivci reformy národných parkov sa stretli aj v Bratislave či Banskej Bystrici. Lesníci i poľovníci žiadali, aby prevod pozemkov riešila vládna, a nie poslanecká novela.
Reforma národných parkov je zahrnutá v programovom vyhlásení vlády. Poslanci by o novele mali rokovať na aktuálnej schôdzi Národnej rady SR.
Vláda na rokovaní schválila
- Národná protidrogová stratégia pre roky 2021 až 2025, v ktorej sa chce štát zamerať na odhaľovanie nových metód páchania drogovej trestnej činnosti či na odhaľovanie zneužívania logistických a digitálnych kanálov využívaných na distribúciu stredných a malých množstiev nelegálnych drog v krajine či konfiškáciu príjmov z drogovej činnosti.
- Štát by mal každoročne poskytovať finančný príspevok na údržbu národnej kultúrnej pamiatky - pamätníka M. R. Štefánika na Bradle. Ministerstvo má od budúceho roka peniaze adresovať samosprávam, ktoré na údržbu areálu Bradlo vyčleňujú príspevky v rámci svojich rozpočtov.
- Vláda uhradí obciam výdavky vo výške 71 394 eur za záchranné práce vykonané počas siedmich vyhlásených mimoriadnych situácií.