BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) by mal poctivejšie diskutovať o reforme nemocníc.
Reformy sa nemajú robiť od stola. Myslí si to líder OĽANO a minister financií Igor Matovič. Dodal, že v tomto prípade chápe postoj lídra Sme rodina Borisa Kollára.
Matovič: Lengvarský mal nemocnice navštíviť
Matovič sa zároveň pýta, na čo má vláda zmysel, ak nerobí reformy. Zdravotníctvo podľa neho potrebuje reformu. Obáva sa, že ak by sa malo hlasovať o reforme v súčasnej podobe, nemusela by získať plnú podporu poslancov OĽANO.
"Mrzí ma súčasný stav, ale každý jeden minister sa musí správať zodpovedne, vydiskutovať si to nielen s poslancami. U ministra Lengvarského by som očakával, že tých 102 nemocníc má obehnutých. Počul som, že ich obehol veľmi málo, to nie je poctivá diskusia," povedal novinárom v parlamente.

Matovič podporuje zavedenie kvalitnejšej a čo najefektívnejšej zdravotnej starostlivosti.
"Poďme robiť reformy, ale nemôže byť reforma len to, že si niekto nakreslí niečo na ministerstve za stolom v Bratislave a potom si myslí, že všetci mu to ľahko odhlasujú. Z tohto uhlu pohľadu chápem postoj Borisa Kollára," skonštatoval s tým, že sa treba rozprávať aj s partnermi i s opozíciou.
"Keby to malo byť v tomto štádiu, obávam sa, že by ani v našom klube minister Lengvarský nezískal plnú podporu. To by bolo príliš veľké riziko s takou reformou ísť na hlasovanie," dodal Matovič.
Ak sa budú reformy naďalej blokovať, nedôjde k nim, myslí si minister. "Potom si klaďme otázku, či má táto vláda vlastne zmysel, keď reformy nebudú," vyhlásil.
Matovič zároveň skonštatoval, že sa "hanbí" za očkovaciu kampaň rezortu zdravotníctva. "Ministerstvo zdravotníctva nerobilo na spropagovanie očkovania nič, my sme urobili z ministerstva financií aspoň niečo, a to je očkovacia lotéria," dodal.
Miroslav Kollár a Valášek reformu podporia
Reforma nemocníc dostane v pléne podporu nezaradených poslancov Miroslava Kollára a Tomáša Valáška. Obaja sa zhodli, že reforma je potrebná na zlepšenie stavu zdravotníctva na Slovensku.
Obaja tiež namietajú postoj hnutia Sme rodina, ktoré zatiaľ neplánuje reformu podporiť a hovorí o výhradách.
"Populisti sa tvária, že bojujú za udržanie dostupnej zdravotnej starostlivosti. Je to však len nebezpečná ilúzia. Pacient má síce nemocnicu blízko, ale nemá v nej ani kvalitnú starostlivosť na zodpovedajúcej úrovni, ani poriadne služby a vľúdne prostredie. Za špecializovanými výkonmi sa tak či tak musí cestovať," uviedol Miroslav Kollár.
Podotkol, že v čase ohrozenia potrebných reforiem populistami je nevyhnutné dať stranícku politiku bokom a podporiť riešenia, ktoré môžu zabrániť krachu zdravotníctva.
Za takýto krok považuje práve reformu nemocníc. Hovorí o hre niektorých populistických strán, ktorú označil za nebezpečnú a neférovú voči pacientom.
Valášek skonštatoval, že reforma má v parlamente šancu získať dosť hlasov aj bez hnutia Sme rodina.
"Boris Kollár (Sme rodina) si možno vie dovoliť zveriť svoju početnú rodinu súkromným či zahraničným klinikám. Väčšina z nás nie. Preto potrebujeme, aby lekárska opatera bola nielen dostupná, ale aj kvalitná," podotkol Valášek.
Podľa vlastných slov rozumie obavám zo zatvárania nemocníc. Poznamenal však, že aj v súčasnosti mnohí radšej cestujú do vzdialenejšej nemocnice s lepšími lekármi.
"Pointou zdravotnej reformy je investovať do tých lepších pracovísk, kde je menšia šanca, že vám lekár či lekárka nechtiac ublíži z nedostatku praxe. To je, myslím si, v záujme nás všetkých," zdôraznil.
Namieta, že aj predseda Sme rodina by mal vedieť, že takáto reforma je nevyhnutná.
Raši: Reforme chýba kontakt s realitou
Reforma nemocníc sa tvorila "zhora dolu", čísla sedia, no chýba jej kontakt s realitou v regiónoch. Myslí si to nezaradený poslanec Richard Raši, člen strany Hlas.
Dodal, že nespochybňuje cieľ, ktorý má spočívať v optimalizovaní cesty pacienta či v skrátení diagnostiky a liečby pacienta.
Jana Bittó Cigániková sa opozície opýtala, akú alternatívu ponúkajú. Dodala, že plán obnovy ráta s prílevom financií do zdravotníctva.
"Ľudia vnímajú zmenu akútnych lôžok na chronické za zásah a za stratu svojej nemocnice," povedal Raši v diskusii k návrhu na optimalizáciu siete nemocníc.
"Robilo sa to zhora dole bez toho, aby sa to komunikovalo s tými, na ktorých má zdravotná starostlivosť ostať."
Chyba sa podľa neho stala hneď na začiatku, keď sa v oficiálnom dokumente zverejnil plán redukcie lôžok, keď sa má 38 percent všetkých akútnych lôžok zmeniť na chronické.
"Keby sa analýza, ktorá vzišla z čísel, konfrontovala od začiatku v teréne s poskytovateľmi či samosprávami, možno by tento krok nemusel vyjsť do takých dramatických výstupov v regióne," vyhlásil Raši.
Nie je podľa neho pravdou, že zrušením nemocnice sa zdravotníci presunú do ďalšej nemocnice. Zmenu podľa Rašiho treba urobiť vo sfére špecializovanej ambulantnej starostlivosti či v záchrannom systéme.
"Keď sa nám toto podarí saturovať v regióne, potom môže prísť k zmene lôžkovej starostlivosti."
Päť úrovní nemocníc
Národná rada SR by sa mala zaoberať reformou nemocníc ešte na aktuálnej 48. schôdzi. Legislatívny návrh hovorí, že nemocnice by mali po novom fungovať na piatich úrovniach – komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná. Vzniknúť tak má optimalizovaná sieť.
Podľa rezortu zdravotníctva by mala reforma priniesť menej zbytočných úmrtí, viac zachránených životov, kvalitnejšie podmienky na prácu zdravotníkom a ich zastabilizovanie.
Predseda Sme rodina avizoval, že jeho hnutie odmieta rušenie nemocníc a za reformu v aktuálnom znení nezahlasuje.
Viacerí členovia koalície deklarovali, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude a že cieľom reformy je lepšia zdravotná starostlivosť. Rokovania v koalícii by mali preto pokračovať.