SME

Sulík zostáva ministrom hospodárstva, podržalo ho aj OĽaNO

Za odvolanie Sulíka hlasovalo 50 zo 136 prítomných poslancov.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Richard Sulík (SaS) ustál pokus o jeho odvolanie a zostáva tak vo funkcii ministra hospodárstva. Plénum Národnej rady (NR) ho v stredu podržalo. Za jeho odvolanie hlasovalo 50 zo 136 prítomných poslancov.

Návrh na vyslovenie nedôvery Sulíkovi iniciovali poslanci opozičného Smeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za vyslovenie nedôvery Sulíkovi hlasoval Smer, ĽSNS aj väčšina nezaradených poslancov okrem Tomáša Valáška, Miroslava Kollára, Juraja Šeligu a Jany Žitňanskej, ktorí boli proti. Proti boli aj poslanecké kluby OĽANO, Sme rodina a SaS.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok OĽaNO podporí Sulíka. Matovič chce ukázať, že netrpia pomstychtivosťou Čítajte 

Opozícia riešila ranč aj maturitu

"Doterajšie verejné vyhlásenia a praktická nečinnosť pána Sulíka ako ministra hospodárstva potvrdzujú absolútnu nespôsobilosť pána Sulíka na výkon tejto mimoriadne dôležitej exekutívnej funkcie," konštatovali poslanci v odôvodnení návrhu.

Vyčítali mu napríklad situáciu okolo rastu cien energií, kde Sulík podľa predkladateľov nepredstavil jediné "racionálne" riešenie. Nezvládol podľa nich ani prípravu a otvorenie slovenského pavilónu na svetovej výstave Expo.

Opoziční poslanci sa v rozprave dotkli aj témy nadobudnutia ranča v Austrálii či maturitného vysvedčenia Sulíka.

Plénum odmietlo aj dva návrhy uznesenia, ktoré predložil predseda Smeru Robert Fico. V uznesení chcel požiadať vládu o harmonogram krokov, ktoré podnikne na elimináciu dosahov zvýšenia cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako mal za cieľ požiadať vládu o postup pri ochrane finančných záujmov SR v súvislosti so sprevádzkovaním plynovodu Nord Stream 2.

Druhé uznesenie hovorilo o tom, aby Sulík predložil parlamentu písomnú informáciu o dátume nadobudnutia vlastníctva ranču v Austrálii, jeho rozlohe, kúpnej cene a ďalších spoluvlastníkoch nehnuteľnosti.

Sulíka podržalo aj OĽaNO

Argumenty lídra opozičnej strany Smer Roberta Fica boli veľmi slabé, tvrdí minister hospodárstva.

"V úvodnej reči, kde mal odôvodniť moje odvolanie, začal riešiť moje stredoškolské vysvedčenie. Ukazuje to dosť veľkú prázdnotu týchto argumentov," uviedol Sulík.

Pokračoval, že prakticky celé kluby OĽANO, SaS a Sme rodina hlasovali proti tomuto návrhu.

"Chcem sa poďakovať týmto poslancom a aj Igorovi Matovičovi (OĽANO) za jeho dnešné vyjadrenia, vnímam to ako ústretové gesto z jeho strany," povedal Sulík. Podľa neho ide o silný signál, lebo je vidieť, že on a strana majú v koalícii silnú podporu a takéto kroky ju zotavujú.

SkryťVypnúť reklamu

"Viem, že sa chystá odvolávanie Milana Krajniaka (Sme rodina). Tam je pre mňa najsilnejší argument, že Krajniak už v auguste podal trestné oznámenie. Krajniak môže rátať, že 19 poslancov za SaS bude hlasovať proti tomuto odvolaniu," reagoval Sulík.

Pokračoval, že na Ministerstve hospodárstva (MH) robia všetko preto, aby mali rastúce ceny energií čo najmenší dosah na domácnosti. "V prípade plynu je situácia taká, že domácnosti v budúcom roku budú musieť vynaložiť menší podiel zo svojich príjmov, ako to bolo minulý rok," dodal Sulík.

Smer minister nepresvedčil

Opozičný Smer v stanovisku po hlasovaní uviedol, že Sulík nepredložil žiadne reálne opatrenia na zmiernenie dôsledkov prudkého nárastu cien energií.

"Svojím liberálnym postojom, že trh všetko vyrieši, ohrozuje minimálne tretinu slovenských domácností, ktoré nie sú schopné plnohodnotne zaplatiť si kúrenie plynom, a firmy, v ktorých energie predstavujú najvyššiu nákladovú položku," podotkla strana.

Ceny energií

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Úloha turkických krajín v energetickej bezpečnosti Maďarska je podľa neho kľúčová.


TASR 3
Jadrová elektráreň Dukovany.

Do procesu s víťazom tendra zasahuje podľa Pavla celé Francúzsko.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 958
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 577
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 750
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 586
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 282
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 042
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 643
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu