BRATISLAVA 28. júna (SITA) - Záver dnešného rokovania Národnej rady (NR) SR o návrhu opozície na odvolanie predsedu vlády Mikuláša Dzurindu sa skončil ostrou výmenou názorov medzi časťou opozičných poslancov a predsedajúcim schôdze Bélom Bugárom. Krátko pred 21:00, keď sa malo rokovanie schôdze prerušiť, sa skupina koaličných poslancov vzdala práva na svoje vystúpenie. Nakoľko zvyšok opozičných poslancov v sále nebol, stratili možnosť vystúpiť. Na to dal Bugár možnosť prihlásiť sa do rozpravy ústne. Opozičný poslanec Miroslav Číž ale predsedajúcemu vytkol, že sa hlásil s procedurálnym návrhom a ten mu mal umožniť predniesť ho okamžite. Pre spory okolo tohto postupu bola schôdza prerušená a zasadlo poslanecké grémium. Národná rada bude rokovať o návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi až po skončení 44. schôdze, ktorá pokračuje v stredu od 9:00
Diskusia v NR SR dnes podľa Dzurindu dala odpoveď na otázky, aká je alternatíva predsedu Smeru-SD Roberta Fica do parlamentných volieb a po nich. V prvom prípade je to chaos, nakoľko ak by padla vláda, Fico nemá nijakú inú pripravenú, zároveň nemá ani dohody o predčasných voľbách, zhrnul dnešnú rozpravu predseda vlády. V druhom prípade sa podľa neho črtá aj alternatíva k súčasnej politickej konštelácii a jej jasnou osou je spojenectvo KSS a Smeru, zdôraznil premiér s tým, že tretia cesta Smeru sa poriadne sčervenala.
Predseda Smeru kritizoval premiéra, že mu neodpovedal ani na jednu z konkrétnych jedenástich otázok, ktoré mu položil. „Samé frázy, všeobecné konštatovania a urážky. K tomu sa ešte pridali jeho poslanci, ktorí ako keby mali svoje vystúpenia napísané cez kopirák a za každú cenu sa predháňali, kto je aktívnejší, lebo pravdepodobne v SDKÚ začal súboj o umiestnenie na kandidátke,“ poznamenal. Smer-SD má vlastnú sociálno-demokratickú alternatívu a Fico verí, že aj dnešný deň ukázal v akom kŕči je Dzurindova vláda. Odmietol zároveň, že by po prípadnom odvolaní premiéra nastal v krajine chaos. „Ak by táto vláda padla, na rade je prezident, ktorý musí niekoho poveriť zostavením vlády. Ak by nová vláda nezískala opakovane podporu pri schvaľovaní vládneho programu v parlamente, boli by skoršie voľby, dodal. „Jediné čo by sa stalo, že by skončilo toto zbedačovanie ľudí, ktorého jediným vinníkom je pravicová vláda Mikuláša Dzurindu.
sy;pr;mt