V Česku získala ocenenie FLAMMA pre inšpiratívne právničky, konkrétne za slovenský boj za práva žien. Učí na univerzite v Trnave, je vedecká pracovníčka Slovenskej akadémie vied a špecializuje sa na ústavné právo.
O slovenskom súdnictve a spravodlivosti hovorí LUCIA BERDISOVÁ.
Dostali ste ocenenie za slovenský boj za práva žien práve v čase, keď sa v parlamente sprísňujú interrupcie. Je to trochu paradoxné, nie?
Myslím si, že to ide ruka v ruke, môžete dostať cenu za niečo, o čo sa aktuálne hrá, takže to ani nie je v tomto zmysle paradoxné.
Ako nájsť v právnom štáte prienik medzi dvoma skupinami, kde jedna hovorí, že chce chrániť život, a druhá hovorí o ženskom práve vybrať si? Potom tu máme ešte lekárov, ktorí hovoria, že majú právo na výhradu vo svedomí. Dá sa vôbec nájsť prienik všetkých troch množín?
Lucia Berdisová
- pracuje ako vedecká pracovníčka v Slovenskej akadémii vied
- prednáša na katedre ústavného práva v Trnave
- venuje sa ústavnému právu, právnej filozofii a etike v práve
Podstatou demokracie je, že máme vieru, že sa to dá a prvá pôda existuje predovšetkým v parlamente. Dá sa to vtedy, ak existuje skutočne demokratická a kompetentná diskusia, kde sú vypočuté hlasy všetkých ľudí, ktorých práva sú v hre.
Nikoho nehodíme cez palubu a snažíme sa to nejakým spôsobom zosúladiť. V tomto zmysle demokratické hľadanie je typické kvázi bojom alebo tým, že niekto bude vyrušený.
Ja to vnímam ako naše hľadanie, ktoré je súčasťou demokracie. Len ide o to, aby bol parlament skutočne reprezentatívny a hľadal kompromis. Aby nešlo o to, že teraz máme väčšinu, tak niečo pretlačíme a budeme dúfať, že v tej väčšine ostaneme.
Vnímate aktuálnu diskusiu ako odbornú a právnu?
Zďaleka nie. Napísala som aj článok o tom, že diskusia je zacyklená a ide do slepej uličky. Vždy, keď tvoríte nejaký právny predpis, tvoríte ho z predstavy, ktorú máte o ľuďoch, svete, človeku. Demokratické právo liberálneho štátu, v akom sme my, má vychádzať alebo vychádza z nejakej predstavy o človeku aj o žene.