Bratislava 29. júna (TASR) - Vláda dnes rozhodne o návrhu troch zákonov z dielne ministerstva obrany, ktoré súvisia s profesionalizáciou slovenských ozbrojených síl. Pôjde o zákon o brannej povinnosti, alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu a novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.
Branná povinnosť ostane podľa nich zachovaná aj po dosiahnutí úplnej profesionalizácie armády a zrušení základnej vojenskej služby. Muži, ktorým vznikne branná povinnosť, budú zaradení do národnej registrácie. V čase vojny alebo vojnového stavu budú povinní podrobiť sa odvodu a nastúpiť na mimoriadnu službu. Na doplňovanie ozbrojených síl v období krízovej situácie sa budú vytvárať zálohy. Časť z nich - aktívne zálohy si budú v dobrovoľne udržiavať vojenskú odbornú pripravenosť v rozsahu do 14 dní za rok. Ak evidovaný občan v čase bezpečnosti štátu odoprie mimoriadnu službu, pretože je to v rozpore s jeho svedomím alebo náboženským vyznaním, bude povinný vykonať alternatívnu službu.
Branná povinnosť vznikne mužom podľa návrhu 1. januára kalendárneho roka, v ktorom dovŕšia 19 rokov. Občanom bez vojenskej hodnosti a v hodnosti vojaka 1. alebo 2. stupňa zanikne 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom dosiahnu 45 rokov. V prípade vyšších hodností je veková hranica stanovená na 55 rokov. Účinnosť právnych noriem sa navrhuje od 1. januára 2007.
Minister obrany Juraj Liška predloží tiež materiál o zosúladení príspevkov Slovenska do budovania vojenských spôsobilostí NATO a Európskej únie. Na plnenie úloh v rámci spoločnej európskej bezpečnostnej a obrannej politiky by mali ozbrojené sily vyčleniť od roku 2008 mechanizovanú prápornú skupinu, prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, tím riadenia presunov a od roku 2007 štyri vrtuľníky Mi-17.
Na programe vládneho kabinetu sú aj návrhy ministerstva hospodárstva na privatizáciu dvoch vojenských podnikov. Vojenský opravárenský podnik Prešov by mal štát predať za tri milióny korún spoločnosti Delta - B spol. s r.o. z Bratislavy. Časť podniku Vojenské stavby Bratislava - odštepný závod Bratislava Vajnory a Banská Bystrica by mala zase získať bratislavská spoločnosť Project One a.s. za 26 miliónov korún.
Ministri ďalej posúdia návrh na zrušenie vízových poplatkov pre občanov Srbska a Čiernej Hory (SČH) od 1. júla. Podľa návrhu ministerstva vnútra a rezortu diplomacie okrem bezplatných krátkodobých víz by dlhodobé víza počas nasledujúceho roku mohli zdarma získať občania SČH s trvalým pobytom v tejto krajine, ktorí preukážu príbuzenský vzťah s osobami trvalo žijúcimi na území SR. Slovenskí občania pri cestách do SČH víza nepotrebujú.