BRATISLAVA. "Pustite východniarov domov," prosili v roku 2013 poslanci šéfa parlamentu, aby stihli popoludňajší IC vlak do Košíc. Ďalšie ícečko o pol šiestej sa im už zdalo neskoré.
Už dvadsať mesiacov od vypuknutia pandémie ľudia nemajú na výber, ak chcú 443 kilometrov dlhú trasu medzi Bratislavou a Košicami absolvovať vlakom za menej ako päť hodín, čo sa dá len vlakmi InterCity.
Keďže v IC vlakoch má každý cestujúci svoje miesto na sedenie, aj epidemiológovia ich považujú za najbezpečnejší spôsob cestovania vlakom v čase pandémie. Rýchliky aj osobné vlaky sú totiž často preplnené aj pre cestujúcich zadarmo, teda študentov a dôchodcov.
"Keďže zaočkovanosť je, žiaľ, nízka, menej zaplnené vlaky sú vždy bezpečnejšou možnosťou ako predísť infekcii," tvrdí hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková.
V polovici z doterajších dvadsiatich mesiacov pandémie však IC vlaky nepremávali vôbec. Naposledy ich Železničná spoločnosť Slovensko síce obnovila v júni, ale na východ aj na západ odvtedy premáva jediný vlak za deň. O štvrtej popoludní vyráža z Bratislavy do Košíc, o siedmej ráno potom naspäť.
"Každé tri týždne zažívam to isté. Ak nechcem sedieť šesť a viac hodín v rýchlikoch," hovorí SME zamestnanec bratislavského Volkswagenu Košičan Matej, hneď ako v stredu vystúpil z ícečka na bratislavskej hlavnej stanici.