Bratislava 29. júna (TASR) - Polícia nemôže fakticky ani právne brániť výkonu zhromažďovacieho práva. Vyplýva to z rozhodnutia Najvyššieho súdu (NS) SR v prospech Amnesty International (AI), ktorá žalovala Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra SR.
Orgány rezortu vnútra podľa predstaviteľov AI znemožnili v júli 2004 konanie riadne ohláseného protestného zhromaždenia pred zastupiteľským úradom Bieloruska na Kuzmányho ulici v Bratislave. "Polícia odmietla účastníkov zhromaždenia vpustiť na plánované miesto pred zastupiteľský úrad kvôli dôvodnej obave z porušenia verejného poriadku a ambasády," povedala pre TASR tlačová hovorkyňa AI na Slovensku Ingrid Králová.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu tak má podľa právneho zástupcu AI Tomáša Kamenca precedentný význam a jasne definuje, ako a kto môže na Slovensku zakázať zhromaždenie. Podľa NS jediný, kto môže zakázať zhromaždenie, je obec. Políciu na to žiaden zákon nesplnomocnil, dodal Kamenec.
Ministerstvo vnútra sa podľa AI o žalobe vyjadrilo, že vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu po 11. septembri 2001, v súvislosti s hrozbami medzinárodného terorizmu, postupovali jeho zamestnanci oprávnene.
AI víta rozhodnutie NS SR, ktoré potvrdilo neodňateľnosť základných ľudských práv. "Potvrdil, že má zmysel bojovať proti neprimeraným praktikám ďvojny s terorizmomď, kedy už aj pokojné zhromaždenie aktivistov organizácie na ochranu ľudských práv vyvoláva strach z teroristických útokov," vyhlásila Králová. Pod rúškom boja proti terorizmu sú podľa nej dnes v mnohých krajinách bez súdnych procesov väznení náhodní ľudia, vlády ospravedlňujú násilné vypočúvacie praktiky a mučenie.
Týmto sa podľa Královej potvrdili stanoviská ochrancov ľudských práv, ktorí namietali voči postupu polície vo viacerých prípadoch, keď napriek riadne ohlásenému zhromaždeniu polícia svojim postupom znemožnila jeho konanie.