Krízovú situáciu vyhlási prezident SR. Vyplýva to z návrhu zákona o alternatívnej službe, ktorý dnes posúdi vláda.
Na alternatívnu službu budú nastupovať odvedenci a vojaci v zálohe, ktorí podľa platnej legislatívy mali namiesto povinnej vojenskej služby absolvovať civilnú službu a neurobili tak. Možnosť absolvovať alternatívnu službu by mohli zároveň tí, ktorí odoprú výkon mimoriadnej služby z dôvodu svedomia a náboženského vyznania. Aj pri plne profesionálnej armáde totiž budú mladí muži podliehať brannej povinnosti a registrácii na územných vojenských správach.
Novým zákonom o alternatívnej službe sa zruší zákon o civilnej službe, ktorá bola zavedená v roku 1990. V rokoch 1990 až 2004 odoprelo výkon povinnej vojenskej služby 57 913 odvedencov a vojakov v zálohe, z nich bolo na civilnej službe 41 585. V súčasnosti je na civilke 2 053 občanov, približne 7 715 je tých, ktorí majú odklad nástupu. V prípade schválenia predloženého zákona budú civilkári zo služby prepustení deň po nadobudnutí účinnosti normy. Zároveň budú vyradení z vojenskej evidencie.
Vláda posúdi aj návrh novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Návrh bol vypracovaný vzhľadom na zmenu rozsahu brannej povinnosti po dosiahnutí úplnej profesionalizácie Ozbrojených síl SR. Ministerstvo obrany navrhuje novelizovať ustanovenia zákona, ktoré upravujú zloženie OS SR a oprávnenie prezidenta SR na návrh vlády nariadiť určeným kategóriám osôb v období krízovej situácie výkon mimoriadnej služby a výkon alternatívnej služby.
V čase vojny bude môcť prezident na návrh vlády nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom a vojakom v zálohe povolaným na výkon odbornej prípravy. Bude oprávnený tiež povolať na výkon mimoriadnej služby vojakov v zálohe a registrovaných občanov, ktorí sú odvedení. Prezident tiež bude kompetentný povolať na výkon alternatívnej služby občanov a vojakov v zálohe, ktorí v stave bezpečnosti odopreli výkon mimoriadnej služby alebo bude môcť nariadiť čiastočnú alebo všeobecnú mobilizáciu ozbrojených síl.
V čase výnimočného stavu bude môcť prezident na návrh vlády nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom a vojakom v zálohe povolaným na výkon odbornej prípravy a povolať na výkon mimoriadnej služby vojakov v zálohe. V čase núdzového stavu bude prezident oprávnený na návrh vlády nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom a vojakom v zálohe povolaným na výkon odbornej prípravy a povolať na výkon mimoriadnej služby vojakov v zálohe. Tento ústavný zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2007.
Vláda sa dnes bude zaoberať aj návrhom zákona o brannej povinnosti. Prechodom ozbrojených síl na úplnú profesionalizáciu sa ruší základná služba, náhradná služba a zdokonaľovacia služba a komplexne sa upravuje problematika brannej povinnosti, odvodu, prieskumu zdravotnej spôsobilosti občana, záloh ozbrojených síl, povolanie, prepustenie a oslobodenie od výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie.
Podľa návrhu branná povinnosť vznikne štátnemu občanovi SR 1. januára kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 19 rokov veku, ak má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Branná povinnosť tiež vznikne mužovi, ktorý má trvalý pobyt v cudzine a prihlásil sa na trvalý pobyt v SR po 1. januári kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 19 rokov veku. Branná povinnosť vzniká aj občanovi alebo cudzincovi, ktorý ju prevzal dobrovoľne. Zákon by mal byť taktiež účinný od 1. januára 2007.