BRATISLAVA. Firmy Ondreja Buzalu radia zariadeniam sociálnych služieb, ako zaviesť a udržať si štandardy kvality, ktoré predpisuje zákon. Buzala pritom vedie na ministerstve práce odbor, ktorý tie isté štandardy v zariadeniach kontroluje.
Úradník môže byť dokonca vo viacnásobnom konflikte záujmov. Donedávna bol totiž ešte aj zriaďovateľom niekoľkých zariadení sociálnych služieb. Túto pozíciu prebrala jeho bývalá manželka.
Pripomína to prípad štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Kamila Száza, ktorý ako podnikateľ prevádzkoval viacero odberných miest na antigénové testovanie (MOM), no ako štátny tajomník rozhodoval aj o testovacej stratégii.
Po tlaku médií a mimovládnych organizácií sa s konfliktom záujmov vyrovnal tak, že jeho firmy vypovedali zmluvu s ministerstvom zdravotníctva a prestali prevádzkovať MOM-ky.

Riziko konfliktu záujmov
Zákon núti všetky sociálne zariadenia, aby zaviedli a dodržiavali zákonom predpísané štandardy kvality, ktoré potom ministerstvo práce kontroluje a boduje.
V praxi to vyzerá tak, že úradníci prídu napríklad do domova dôchodcov a hodnotia, či zariadenie klientov nediskriminuje, alebo im neupiera kontakt s rodinou, alebo či pravidelne vzdeláva svojich zamestnancov.
Pokiaľ by nejaké zariadenie nezískalo dostatok bodov, môže ho štát zatvoriť.
Už dávnejšie založil Ondrej Buzala firmy Tabita a Tabita IKSS, ktoré zariadeniam sociálnych služieb so zavádzaním štandardov kvality pomáhajú . Ten istý človek od minulého roka vedie na ministerstve práce odbor, ktorý štandardy v zariadeniach hodnotí.