BRATISLAVA. Vládna koalícia zatiaľ nepristúpi k povinnému očkovaniu aspoň niektorých skupín obyvateľov. Žiadny z doterajších vládnych plánov na zvýšenie zaočkovanosti na Slovensku za milióny až desiatky miliónov eur pritom nefungoval.
Mnohé aj lepšie zaočkované krajiny k povinnému očkovaniu pre zdravotníkov, sociálnych pracovníkov, učiteľov, či štátnych zamestnancov naopak pristupujú.
Slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) však rezignovane tvrdí, že sa už nič viac nedá robiť. Na povinné očkovanie podľa neho nie je vo vládnej koalícií vôľa.

"Štát už urobil všetko, čo mohol," povedal Heger dva dni pred tým, ako vo štvrtok pribudlo 6800 nových infikovaných, čo je o päťsto viac, ako bol predošlý denný rekord z konca vlaňajšieho decembra.
Zmena v postoji vlády sa neočakávala ani pred stretnutím Ústredného krízového štábu, ktorý pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu zvolal na piatok večer minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).
Ani ten sa navyše nehlási k povinnému očkovaniu, hoci sa oň ešte v lete snažil.
"V tejto chvíli sme za to, aby sa ľudia pre očkovanie rozhodli dobrovoľne. Prosíme však, aby tak nerozhodnutí urobili čo najskôr," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
K povinnému očkovaniu sa nehlási ani žiadna strana vládnej koalície.
"Nie, neviem si to predstaviť za žiadnych okolností," povedal predseda Sme rodina Boris Kollár.
SaS síce zvažuje umožniť vstup do zamestnania len očkovaným, testovaným alebo ľuďom po prekonaní covidu, ale povinné očkovanie nepresadzuje.
Strana Za ľudí vraj zase radšej podporí odmeňovanie očkovaných zamestnancov ich firmami. " V povinnom očkovaní nevidím cestu," reagovala šéfka strany Veronika Remišová.
Tri štvrtiny hospitalizovaných sú nezaočkovaní
Slovensko je treťou najmenej zaočkovanou krajinou v Európskej únii. Horšie je na tom iba Rumunsko a Bulharsko. Situáciu na Slovensku sa vláda pokúšala zvrátiť viacerými opatreniami, ani jedno však výrazne nezabralo.