SME

Historický kalendár - 4. februára

4. februára



1808 -- narodil sa český spisovateľ, novinár a obrodenecký divadelník Josef Kajetán Tyl. Tvorca českej národnej drámy: Jan Hus, Paličova dcera, Strakonický dudák, Tvrdohlavá žena, súdobých a historických próz: Dekret kutnohorský. Autor textu českej národnej hymny Kde domov můj? z hry Fidlovačka na hudbu Františka Škroupa. Zomrel 11. júla 1856.



1820 -- vo Viedni sa narodila česká spisovateľka Božena Němcová. Jej najvýznamnejším dielom je román Babička, inšpirovaný jej skutočnou babičkou Magdalénou Novotnou, s ktorou prežila mladosť v Ratibořiciach pri Českej Skalici. Němcová veľmi rada navštevovala Slovensko. Pobyty zúročila v poviedkach Chyže pod horami, Podhorská vesnice a v zbierke Slovenské pohádky a povesti. Zomrela 21. januára 1862 v Prahe.



1897 -- narodil sa slovenský ekonóm, peňažník, ktorý sa podieľal na finančnom zabezpečení SNP Karol Markovič. V roku 1944 bol zatknutý, väznený v Banskej Bystrici, Bratislave a v koncentračnom tábore Mauthausen, 1953-56 väznený, neskôr rehabilitovaný. Zomrel 2. februára 1980.



1900 -- v Neuilly-sur-Seine vo Francúzsku sa narodil francúzsky básnik a filmový scenárista Jacques Prévert. Mnohé jeho básne boli zhudobnené ako šansóny. Najvýznamnejšie diela: Nábrežie hmiel, Deti raja, Brány noci. Zomrel 11. apríla 1977 v Omonville-la-Petite.



1902 -- v Detroite, Michigan, sa narodil americký pilot Charles Lindberg, ktorý 20.-21. mája 1927 ako prvý preletel Atlantický oceán. Z New Yorku do Paríža letel na lietadle Spirit of St. Luis 33 a pol hodiny. Linbergova sláva a peniaze prilákali okrem osobností i zločincov. V r. 1932 mu uniesli prvorodeného syna, ktorého našli mŕtveho napriek zaplateniu 100 tisíc dolárov výkupného. Počas 2. sv. vojny bol Ch. Lindberg špiónom v tretej ríši. Za autobiografiu Môj let cez oceán dostal v r. 1954 Pullitzerovu cenu za literatúru. Zomrel 26. augusta 1974 na havajskom ostrove Maui.



1909 -- v Senici sa narodil slovenský textár tanečných piesní a libretista, právnik: Pavol Braxatoris, vnuk básnika Andreja Sládkoviča. Napísal libretá k operám Gejzu Dusíka: Modrá ruža, Hrnčiarsky bál, Karneval na Rio Grande, To by bola láska. Zomrel 19. januára 1980 v Bratislave.



1924 -- v Kalinke sa narodil filmový režisér Stanislav Barabáš. Niekoľko semestrov študoval na Právnickej fakulte UK v Bratislave. Odtiaľ odišiel na práve založenú FAMU, kde v r. 1946-50 vyštudoval réžiu. Pôsobil v armádnom filme, v r. 1950-56 v Štúdiu dokumentárnych filmov, v r. 1956-68 v Štúdiu hraných filmov v Bratislave. Ako pomocný režisér spolupracoval s P. Bielikom na filmoch: Štyridsaťštyri a Kapitán Dabač a s L. Kudláčom na filme Posledný návrat. Medzinárodný úspech dosiahol adaptáciou Dostojevského poviedky Krotká. Na Slovensku ďalej nakrútil filmy: Pieseň o sivom holubovi, Zvony pre bosých, Tango pre medveďa. V r. 1968 emigroval do Rakúska, krátko pôsobil v Kanade a v r. 1969 sa usídlil v Nemecku, kde nakrútil viac ako dvadsať televíznych filmov (o. i. niektoré diely seriálu Miesto činu). Zomrel 1. augusta 1994 v Hamburgu.



1945 -- v Jalte na Kryme sa začala konferencia vedúcich predstaviteľov troch mocností protihitlerovskej koalície Veľkej Británie, USA a ZSSR – W. L. S. Churchilla, F. D. Roosevelta a J. V. Stalina – o povojnovom usporiadaní Európy. Skončila 11. februára 1945.



1968 -- v Bratislave zomrel maliar a výtvarný pedagóg Ján Mudroch, popredný predstaviteľ Generácie 1909, účastník hnutia Avantgarda 38. Študoval na Súkromnej maliarskej škole G. Mallého v Bratislave, neskôr na Uměleckoprůmyslovej škole a AVU v Prahe. Člen Uměleckej besedy v Prahe, od r. 1938 žil v Bratislave.

V r. 1950-52 prvý rektor Vysokej školy výtvarného umenia v Bratislave, spoluzakladateľ Skupiny 29. augusta. Podieľal sa na vydávaní odborných časopisov a surrealistických zborníkov: Sen a skutočnosť. Venoval sa hlavne figurálnej maľbe a zátišiu. Vrcholné diela pochádzajú z vojnového obdobia: Katastrofa, Nešťastie, Zvestovanie smrti, Cudzia ruža, po 2. sv. vojne sa priklonil k poetickému realizmu: Matka s dieťaťom, Materstvo. Narodil sa 28. marca 1909 v Sotine, dnes časť Senice.



1980 -- v Bratislave zomrel fyzik, zakladateľská osobnosť slovenskej teoretickej fyziky Ján Fischer. Bol priekopníkom vo využití metód kvantovej mechaniky na riešenie problému interakcie žiarenia s atómami (fotoefekt, Comptonov jav), profesor na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Narodil sa 5. mája 1905 v Martine.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 625
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 174
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 268
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 5 423
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 171
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 066
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 239
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 092
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu