BRATISLAVA 3. februára (SITA) - Listinu štátneho občianstva SR prevzalo v minulom roku 2673 cudzincov. Najviac z Českej republiky 2242, nasledujú USA so 112 osobami a Ukrajina odkiaľ pochádza 70 nových štátnych príslušníkov SR. Okrem štátov bývalej Juhosl
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ávie a Sovietskeho zväzu slovenské občianstvo získali napríklad aj bývalí občania Vietnamskej socialistickej republiky - 12, Spolkovej republiky Nemecko - 27, Kanady - 20, ale aj exotických krajín ako sú Macao alebo Demokratická republika Svätý Tomáš a Principe.
Podľa slov vedúceho oddelenia štátneho občianstva a matrík MV SR Ľubomíra Janča počet žiadateľov o štátne občianstvo z roka na rok stúpa. Na začiatku tohto roku na rozhodnutie čakalo asi 6500 žiadateľov. Priemerná čakacia doba na konečné rozhodnutie slovenských orgánov je asi dva roky, kým v súrnych prípadoch, keď je to v záujme SR, sa toto obdobie môže skrátiť až na pol roka. Najväčší počet žiadateľov z ČR Jančo vysvetlil tým, že po získaní českého občianstva žiadatelia stratili slovenské, ktoré sa v súčasnosti snažia znovu získať, alebo ich k žiadosti o občianstvo vedú citové väzby k Slovensku. Až 80 percent zo skupiny zvyšných žiadateľov tvoria cudzinci, ktorí si na Slovensku našli životného partnera.
Oddelenie štátneho občianstva podľa Janča dôkladne preveruje doklady, ktoré poskytnú žiadatelia. Niekedy sa do toho zapája aj Interpol, aby sa v podozrivých prípadoch preverilo, či nejde o medzinárodne hľadanú osobu. Napriek všetkým previerkam sa zriedka vyskytnú aj prípady, keď sme oľutovali udelenie občianstva, povedal Jančo. Išlo napríklad o osobu, ktorá podľa vedúceho oddelenia dlhšie obdobie "žiadala, prosila, sľubovala" a neskôr sa ukázalo, že po získaní občianstva sa podieľala na viacerých trestných činoch.
Zákon podľa Janča nerozdeľuje občanov na tých, čo majú slovenský pôvod a tých, čo ho nemajú. Napriek tomu Slovákom napríklad z černobiľjskej oblasti v Ukrajine, alebo z Rumunska a Juhoslávie sa snažia pomôcť, aby status občana SR získali čo najrýchlejšie a aby sa tak čím skôr vo vlasti svojich rodičov, alebo prarodičov dostali do normálneho rytmu života.