SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Koronavírus na Slovensku: Čaputová varuje pred katastrofou, ťažké rozhodnutia netreba odkladať (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 13 269 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

20:24 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

20:01 SVET - V Grécku evidujú za predchádzajúci deň viac ako 8 600 prípadov nákazy koronavírusom. Je to najvyšší údaj od začiatku epidémie. V niektorých gréckych regiónoch sú nemocnice pod veľkým tlakom, informoval denník Kathimerini. V krajine po zavedení nových prísnejších opatrení zaznamenali veľký nárast záujmu o očkovanie.

19:28 SVET - Britská vláda oznámila, že všetci zamestnanci zdravotníckeho systému, ktorí pracujú s verejnosťou, musia byť do apríla budúceho roka zaočkovaní proti koronavírusu.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid povedal, že 90 percent zamestnancov štátom financovanej Národnej zdravotnej služby už dostalo dve dávky vakcíny. Znamená to však, že viac ako 100-tisíc zdravotníkov je nezaočkovaných.

19:01 SVET - Ukrajina zaznamenala najvyšší denný počet úmrtí na covid od začiatku pandémie. Za uplynulých 24 hodín tam pribudlo 833 úmrtí, čím bol prekonaný rekord z minulého piatka, keď evidovali 793 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Za uplynulých 24 hodín na Ukrajine tiež hlásili ďalších takmer 19-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo od začiatku pandémie tak v krajine zaznamenali vyše 3,1 milióna prípadov infekcie a 73 990 súvisiacich úmrtí.

Napriek tomu, že obyvatelia Ukrajiny majú na výber zo štyroch vakcín proti covidu, v krajine je plne zaočkovaných iba 18 percent populácie, čo je jedna z najnižších hodnôt spomedzi európskych krajín.

18:20 SLOVENSKO - Jedinou možnosťou zvrátenia katastrofického vývoja situácie v nemocniciach v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19 je zásadné urýchlenie očkovania, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa prezidentky je potrebné urobiť ťažké rozhodnutia, ktorých prípadné odkladanie by spôsobilo, že rozhodnutia budú nakoniec ešte „bolestivejšie“.

SkryťVypnúť reklamu

„Kroky v boji proti pandémii nesmú ďalej určovať tí, ktorí existenciu pandémie odmietajú alebo zľahčujú. Aj keď sú niektorí z nich hlučnejší, ako reč faktov. Prvoradou úlohou štátu je chrániť zdravie a životy občanov a z tejto úlohy nesmie poľaviť. Ani tvárou v tvár populizmu, či vyhrážkam,“ povedala Čaputová.

Politické spory musia podľa nej načas ustúpiť a tí lídri, ktorí nie sú schopní ísť príkladom a pomôcť zdravotníkom, by sa aspoň nemali stavať na odpor.

Prezidentka považuje za správne rešpektovanie hlasu odborníkov a sprísnenie opatrení

18:00 SLOVENSKO - Prirovnávať zásah proti antirúškarom k prenasledovaniu Židov v nacistickom Nemecku nie je možné. Zdôrazňuje to Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku v reakcii na výroky poslanca opozičného Smeru Ľuboša Blahu.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda ÚZŽNO Richard Duda upozorňuje na diametrálny situačný rozdiel a nemiestne pripomínanie udalostí Krištáľovej noci z roku 1938 s postupom polície voči tým, ktorí nerešpektujú platné predpisy.

"Židom sa človek narodí, pôvod sa ovplyvniť nedá. Štátna moc ich obrala o majetok, práva, dôstojnosť a život bez previnenia, za niečo, čo sa nedá vôľou či rozhodnutím zmeniť, upozornil Duda na kontext udalostí z 9. na 10. novembra 1938.

"Antirúškari sa vedome rozhodli porušovať predpisy, ohrozovať zdravie iných a vyhrocovať napätú atmosféru v spoločnosti. Do konfliktu so štátom sa dostali vlastným rozhodnutím za každú cenu presadzovať svoje videnie sveta. Preto ich porovnávanie s rasovým prenasledovaním počas holokaustu neobstojí, a to ani poslancom Blahom, upozornil predseda ÚZŽNO.

SkryťVypnúť reklamu

17:55 SLOVENSKO - Kapacita covidových lôžok v nemocniciach siete Svet zdravia na Zemplíne je naplnená takmer na 100 percent. Výnimkou je nemocnica v Michalovciach, kde sa ich vyťaženosť blíži k 90 percentám. Počas siedmich dní pribudlo v týchto zariadeniach 64 pacientov hospitalizovaných s ochorením Covid-19.

17:52 SVET - Farmaceutická spoločnosť Moderna požiadala Európsku agentúru pre lieky o schválenie svojej vakcíny pre deti vo veku šesť až 11 rokov. Stalo sa tak týždeň po tom, ako Moderna pozdržala obdobnú žiadosť podanú americkým regulačným úradom.

EÚ v júli schválila použitie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Moderna pre dospievajúce deti vo veku 12 až 17 rokov. Viacero európskych krajín vrátane Švédska však v uplynulých mesiacoch pozastavilo očkovanie touto vakcínou u ľudí vo veku 30 a menej rokov pre obavy zo zriedkavých vedľajších účinkov tejto očkovacej látky, napríklad rizika zápalu srdcového svalu (myokarditída).

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Moderna požiadala EÚ o schválenie vakcíny pre deti od šesť rokov Čítajte 

17:50 SLOVENSKO - Dve základné školy vo Zvolene prešli pre šírenie koronavírusu na dištančnú formu výučby, každá v dvoch svojich triedach. Uviedol hovorca mesta Martin Svatuška. Ako dodal, celkovo sa tak dištančná výučba nateraz týka žiakov štyroch tried vo zvolenských základných školách.

17:45 SLOVENSKO - Slovenská republika darovalo 60 700 vakcín od spoločnosti Moderna Arménsku.

„Boj s COVID-19 je medzinárodný, preto vzájomná pomoc a spolupatričnosť medzi štátmi je dôležitá. Verím, že vakcíny zo Slovenska pomôžu v ochrane zdravia a životov obyvateľov Arménska,“ skonštatoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

17:25 SVET - Nemocnice v provincii Limburg na juhu Holandska varovali vládu, že už nezvládajú množstvo nových pacientov s ochorením Covid-19 v dôsledku prudkého nárastu nákazy koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

"Smerujeme priamo k zablokovaniu zdravotnej starostlivosti," upozornilo v spoločnom vyhlásení päť nemocníc v Limburgu. "Sme presvedčení, že čoskoro budú nasledovať aj ďalšie časti Holandska," skonštatovali.

Nemocnice ďalej uviedli, že ich miera obsadenosti je teraz na rovnakej úrovni ako na konci decembra minulého roka, keď bol v Holandsku zavedený lockdown.

17:00 SLOVENSKO - Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou upravila režim vakcinácie. Zdravotníci očkujú záujemcov dva dni v týždni, pre veľký nápor im však odporúčajú vopred sa zaregistrovať.

Bánovská nemocnica ako jedna z mála na Slovensku k utorku neeviduje žiadneho zamestnanca s ochorením Covid-19 a hospitalizovala troch suspektných pacientov, informoval námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť nemocnice Mário Drozdík.

SkryťVypnúť reklamu

16:45 SLOVENSKO - Zamestnávatelia združení v Asociácii priemyselných zväzov a dopravy si uvedomujú závažnosť súčasnej pandemickej situácie a na jej zlepšenie navrhli niekoľko opatrení.

Tie sa týkajú uvoľnenia režimu pre zaočkovaných, rozšírenie právomoci zamestnávateľom pri kontrole COVID pasov a testovanie zamestnancov na ich náklady. Všetky tieto opatrenia by mali byť zavedené už od bordovej fázy okresu.

16:15 SLOVENSKO - Prezidentka Čaputová poďakovala poľskému prezidentovi za pomoc počas druhej vlny pandémie koronavírusu. Poľský prezident Andrzej Duda dnes pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska.

16:00 SLOVENSKO - Slovenská lekárska komora si vzhľadom na aktuálnu zlú pandemickú situáciu myslí, že v prípade, ak lekár konkrétnemu pacientovi odporučí očkovanie proti ochoreniu Covid-19, no ten vakcínu odmietne, mal by byť podpísaný nesúhlas s očkovaním pacienta súčasťou jeho zdravotnej dokumentácie v súvislosti s budúcou právnou ochranou lekára.

SkryťVypnúť reklamu

15:40 SLOVENSKO - V Národnom onkologickom ústave bude od stredy platiť zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach. Na ten sa však budú vzťahovať aj viaceré výnimky.

Výnimka zo zákazu bude platiť pre návštevu pacientov v paliatívnej starostlivosti a umierajúcich po písomnom súhlase primára daného oddelenia. Povolené návštevy sa budú evidovať, pričom návštevníkmi môžu byť len osoby, ktoré sú zaočkované dvomi dávkami vakcíny, prípadne prekonali ochorenie Covid-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo majú negatívnyPCR test nie starší ako 72 hodín či negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín.

15:10 SVET - Márnica v bukureštskej nemocnici už v dôsledku vysokého počtu úmrtí na Covid-19 nemá priestor na ukladanie tiel, ktoré preto zabalené v čiernych plastových vreciach lemujú aj nemocničnú chodbu.

SkryťVypnúť reklamu

V Rumunsku, ktoré patrí medzi krajiny najhoršie zasiahnuté súčasnou vlnou pandémie trápiacou krajiny strednej a východnej Európy, zomierajú už dva mesiace každý deň stovky ľudí. Tieto krajiny pritom spája omnoho nižšia zaočkovanosť ako v západnej Európe.

Súvisiaci článok Rumunské nemocnice a márnice sú zahltené pacientmi aj obeťami Čítajte 

14:50 SVET - Francúzske zdravotnícke úrady neodporúčajú očkovanie proti koronavírusu vakcínou od firmy Moderna pre ľudí mladších ako 30 rokov. Vyjadrili sa tak po zverejnení výsledkov celoštátnej štúdie, ktorá potvrdila mierne riziko vzniku zápalu srdca v súvislosti s očkovaním vakcínami na báze mRNA.

Štúdia nezávislej výskumnej skupiny EPI-PHARE, zaoberajúcej sa bezpečnosťou medicínskych výrobkov a spolupracujúcou s francúzskou vládou, potvrdila predošlé zistenia o súvislosti medzi podávaním mRNA vakcín a zápalovými ochoreniami srdca. Zároveň konštatovala, že prípady zápalu srdca po vakcinácii sú zriedkavé, a uistila o účinnosti vakcín.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Francúzsko neodporúča vakcínu od Moderny pre ľudí pod 30 rokov Čítajte 

14:40 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva vzhľadom na zlú epidemickú situáciu pristúpilo k nákupu kombinovanej monoklonálnej protilátky, ktorá má pomôcť najmä pacientom s vysokým rizikom zlého priebehu ochorenia Covid-19.

Ide o ľudí vo veku nad 65 rokov a pacientov s chronickými ochoreniami nad 12 rokov. Doteraz bola táto liečba podaná približne 360 pacientom v 27 centrách po celom Slovensku.

14:08 SLOVENSKO - Sedemdesiat tried je v tomto týždni zatvorených v okrese Stará Ľubovňa. Práve v zariadeniach pre deti a mládež a v rodinách sa táto nákaza podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej šíri najviac.

Ako ďalej priblížila pre agentúru SITA, na území okresu bol prerušený výchovno vzdelávací proces s prechodom na dištančné vzdelávanie v 59 triedach trinástich základných škôl a v štyroch triedach dvoch stredných škôl. Zatvorených je aj sedem tried v šiestich materských školách.

SkryťVypnúť reklamu

13:52 SVET - Úmrtia na ochorenie Covid-19 v utorok v Rusku dosiahli opäť nový rekord. Na vysokej úrovni sa druhý deň po sebe drží aj počet nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, a to aj napriek deväťdňovému pracovnému voľnu vo väčšine regiónov.

Úrad pre boj proti koronavírusu nahlásil ďalších 1 211 úmrtí na Covid-19, čo je najviac za deň od začiatku pandémie, a 39 160 nových potvrdených prípadov nákazy.

13:26 SLOVENSKO - Poslanec strany Za ľudí Juraj Šeliga taktiež vyzýva ľudí k tomu, aby sa dali zaočkovať. Je to podľa jeho slov jediný spôsob, akým môžeme spoločne prekonať pandémiu.

Šeliga dostal tretiu dávku vakcíny. "Dnes som sa dal zaočkovať treťou dávkou vakcíny. Je to potrebné, pretože Slovensko naplno zasiahla ďalšia vlna pandémie koronavírusu. V tejto chvíli už naozaj nie je čas na váhanie," apeluje poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

13:25 SVET - V Anglicku plánujú zaviesť povinné očkovanie proti covidu pre zdravotníkov z prvej línie. Plne zaočkovaní budú musieť byť najneskôr do jari budúceho roku, informovala v utorok BBC s odvolaním sa na vládne zdroje.

Od 80- do 100-tisíc zamestnancov Národnej zdravotnej služby nie je zaočkovaných proti covidu.

13:15 SLOVENSKO - Dávka pandemickej PN už nebude na súčasnej úrovni, ochorenie Covid-19 chce štát zrovnoprávniť s ostatnými ochoreniami. To znamená, že človek, ktorý ochorie na Covid-19, bude poberať rovnakú dávku PN ako pri akejkoľvek inej chorobe. Počas krátkeho tlačového brífingu to povedal premiér Eduard Heger.

Sú tu mnohé iné choroby, ktorými dnes ľudia trpia a nemajú na výber. Či už sú to onkologické alebo rôzne iné choroby, takýto človek poberá štandardnú péenku. Preto sme sa rozhodli vrátiť dávku PN na štandardnú úroveň, pretože dnes už sa pred ochorením COVID-19 dokážeme chrániť, máme tu vakcínu, sme v úplne inej situácii, preto táto péenka bude zrovnoprávnená pre všetkých," vysvetlil premiér.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

13:05 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zdôrazňuje, že kontrola covid passov a údajov v ňom je legitímna, nejde o zdravotnú dokumentáciu. Prevádzky ich kontrolovaním neporušujú zákon, od návštevníkov môžu vyžadovať doklad o očkovaní, prekonaní ochorenia Covid-19 či výsledok testu.

„Nachádzame sa vo vážnej epidemiologickej situácii, preto kontrola dodržiavania opatrení nie je snahou ľudí obmedzovať, ale práve naopak chrániť zdravie verejnosti,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

12:40 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch sa pridáva k očkovacím centrám, ktoré rozširujú svoje kapacity. Pre veľký záujem o očkovanie bez registrácie sa bude od 13. novembra očkovať aj počas soboty v čase od 8.00 do 13.00 h, informovala nemocnica.

SkryťVypnúť reklamu

V priestoroch detského oddelenia sa očkuje počas pracovných dní od 8.00 do 12.00 h. Každý pracovný deň vo vymedzenom čase prijímajú aj neregistrovaných záujemcov. Stačí im preukaz totožnosti a karta poistenca.

Sú k dispozícii aj pediatri, vakcínu teda môžu podávať aj deťom od 12 rokov, pripomínajú zdravotníci.

12:33 SLOVENSKO - Uplynulý týždeň zaznamenali v levočskej nemocnici veľmi vysoký záujem o očkovanie treťou dávkou vakcíny.

"Vzhľadom na to, že sa vakcíny objednávajú s dvojtýždňovým časovým predstihom, sme nemali objednaný počet, ktorý by pokryl minulotýždňový dopyt. Objednávky vakcín si musíme z dôvodu efektívneho využitia vopred plánovať," uviedla námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Nemocnice AGEL Levoča Lucia Boháčová.

12:30 SLOVENSKO - Robíme, čo je zodpovedné, aby sme porazili ochorenie Covid-19. Povedal to predseda vlády Eduard Heger k aktuálnej epidemickej situácii a navrhovaným úpravám protipandemických opatrení.

Dodal tiež, že opatrenia v rámci covid automatu sú nastavené správne, avšak problémom je, že sa nedodržiavajú, preto je nutné pristúpiť k ďalším nariadeniam. Nové opatrenia majú byť tiež určitým poďakovaním zaočkovaným ľuďom, ktorí pomáhajú predchádzať preplneným nemocniciam a správajú sa zodpovedne.

12:20 SLOVENSKO - Trnavská univerzita i Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave prešli od začiatku tohto týždňa opäť na dištančnú formu výučby. Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia.

UCM zároveň dala možnosť jednotlivým dekanom fakúlt rozhodnúť o prípadných výnimkách, vrátane realizácie výučby. Fakulty masmediálnej komunikácie, zdravotníckych vied, prírodných vied a Inštitút manažmentu tak idú v hybridnej forme. Určitú časť pri účasti nižšieho počtu študentov a niektoré praktické aktivity budú realizovať prezenčne.

12:00 SLOVENSKO - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na sociálnej sieti Instagram vyzýva ľudí, aby sa dali zaočkovať. Reaguje tým na list zdravotníkov a zdravotníčok.

"Som vrcholový športovec , ktorý ide veľakrát za hranice svojich možností a nevidím žiadny rozdiel pred a po očkovaní. Akurát to, že chránim seba a mojich najbližších a v neposlednom rade všetkých ostatných ľudí," píše Vlhová.

11:45 SLOVENSKO - Vakcinačné stredisko Nemocnice s poliklinikou Myjava bude očkovať jednodávkovou vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson každý deň až do nedele 14. novembra.

Očkovať sa bude v čase od 18.00 do 19.00 h. "Očkovacia látka je jednodávková vakcína a poskytuje ochranu proti ochoreniu Covid-19 už po štrnástich dňoch od aplikácie. Záujemcovia sa môžu hlásiť na telefónnom čísle 0908 651 808. V prípade dostatočného záujmu bude nemocnica verejnosť informovať o ďalších termínoch očkovania," uviedol Hrin.

11:40 SVET - Singapur prestane preplácať liečbu pozitívnych pacientov, ktorí sa nedali zaočkovať z vlastnej vôle.

"Musíme vyslať tento dôležitý signál, aby sme motivovali k očkovaniu každého, kto tak môže spraviť," vyjadril sa minister zdravotníctva.

11:35 SLOVENSKO - Až 70 percent domácností na Slovensku je v otázke očkovania proti ochoreniu Covid-19 vyhranených.

Takmer 40 percent domácností je takých, v ktorých sú všetci členovia vo veku 18 a viac rokov zaočkovaní a 30 percent je naopak takých, v ktorých nie je zaočkovaný nikto. Vyplýva to z výsledkov prieskumu v rámci projektu Ako sa máte Slovensko?.

11:20 SLOVENSKO - V Žilinskom kraji je covid pozitívnymi pacientami obsadených viac než 80 percent lôžok. Umelé pľúcne ventilácie sú naplnené na sto percent.

Všetky zdravotnícke zariadenia sú v tretej, poslednej, fáze reprofilizácie.

Kraj musí posielať kriticky chorých pacientov do iných krajov Slovenska.

"Zaočkovanosť v kraji je na úrovni 40-tich percent, ale tento stav je nedostatočný," informuje kraj spoločne s riaditeľmi nemocníc. Odráža sa to najmä na množstve hospitalizovaných.

"Buďme ohľaduplní a zodpovední a zvýšme spoločnými silami zaočkovanosť v kraji. Situácia je extrémne náročná, využite všetky dostupné prostriedky na ochranu seba i svojich blízkych," apelujú zdravotníci.

11:13 SVET - V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 7 712 nových prípadov a 39 úmrtí. Situácia v nemocniciach sa za posledných 24 hodín výrazne zhoršila: aktuálne je v starostlivosti lekárov 2 152 ľudí s covidom, čo je o 150 viac než deň predtým. Na oddeleniach intenzívnej starostlivosti je 403 pacientov (pribudlo 26).

11:10 SLOVENSKO - Nemocnica Agel Komárno môže liečiť svojich pacientov monoklonálnymi protilátkami. Nemocnica dostala 96 balení lieku REGN COV2 (kasirivimab a imdevimab).

Každé balenie lieku obsahuje dve dávky. Liečbu musí stanoviť praktický lekár a určená je pre pacientov v začiatočnom štádiu ochorenia, ktorí majú vysoké riziko, že koronavírus u nich prejde do závažného stavu.

10:40 SVET - Česká vláda štartuje mediálnu kampaň na podporu očkovania proti covidu, v rámci ktorej bude využívať fotografie ľudí pripojených na prístroje v nemocnici či mŕtvych tiel, na ktoré zdravotníci píšu fixkou dátum a čas úmrtia.

Obrázky sprevádzajú nápisy ako "Uveril dezinformáciám" či "Mal svoju pravdu", informoval iROZHLAS.cz.

"Konečne prichádza brutálna kampaň," vyhlásil ešte koncom minulého týždňa odchádzajúci premiér Andrej Babiš. Ako dodal, vláda sa inšpirovala výstražnými obrázkami z balení cigariet.

"Vyberali sme z niekoľkých stoviek fotografií, používať budeme asi 12 z nich. Kampaň bude v tlačených médiách, na sociálnych sieťach a počítame aj so zásahom v on-line médiách," povedal pre Český rozhlas hovorca ministerstva zdravotníctva Daniel Köppl.

Pripravujú sa aj spoty v televíziách a rádiách. Financovanie bude pochádzať z druhého balíka 50 miliónov českých korún, ktoré na podporu očkovania vyčlenila v lete vláda. Časť investícií bude podľa Köppla pochádzať aj od spoločností ako Facebook a ďalších.

10:25 SVET - Ochoreniu Covid-19 v Maďarsku za posledných 24 hodín podľahlo 123 ľudí. V krajine zaregistrovali 4 588 nových infekcií koronavírusom. V najbližších dňoch sa vzhľadom na jesenné školské prázdniny očakávajú relatívne nízke miery infekcií, následne by však mohli počty nakazených dramaticky vzrásť, uviedol epidemiológ Gábor Vattay.

Nemocnice liečia 4 522 pacientov s ochorením Covid-19, pričom 452 z nich potrebuje podporu dýchania.

10:01 SLOVENSKO – Laboratóriá za včerajšok odhalili 4 958 infikovaných, takmer 67 percent z nich nebolo zaočkovaných. Otestovaných bolo 19 537 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji, 1 068, a najmenej v Trnavskom, 357.

Nasledujú Žilinský kraj, v ktorom bolo 781 infikovaných, Košický so 701, Bratislavský 579, Banskobystrický 519, Trenčiansky 489 a Nitriansky so 464 pozitívnymi.

Je medzi nimi 2 300 mužov a 2 658 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 250 601 a žien 276 007.

Vykonalo sa tiež 34 325 antigénových testov, z ktorých pribudlo 2560 pozitívnych. Viac ako 70 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Koronavírusu podľahlo 45 ľudí. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 13 314 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 556.

Po víkende výrazne narástol počet hospitalizovaných, počet pacientov sa zvýšil o 297. V nemocniciach je tak najviac pacientov od začiatku apríla, a to 2 405. U všetkých z nich je potvrdený Covid-19.

Na JIS je momentálne 229 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 214 ľudí.

Presne 80,51 percenta z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má iba jednu dávku vakcíny.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo prvou dávkou zaočkovať 1 690 ľudí, spolu ju má na Slovensku už 2 523 310. Obe dávky vakcíny má už 2 316 554 ľudí, včera ju dostalo 1 053 z nich.

9:20 SLOVENSKO - Mestu Ružomberok sa podarilo nájsť dostatok ľudí, ktorí sa nechali zaočkovať a okres tak prekročil 65-percentnú hranicu zaočkovanosti u osôb nad 50 rokov.

Okres Ružomberok získal „žolíka“ a v covidovom automate tak nepôjde do najprísnejšej čiernej fázy.

9:10 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove obmedzila poskytovanie zdravotnej starostlivosti na akútnu a neodkladnú.

Kým v pondelok tam mali hospitalizovaných 130 pacientov s COVID-19, v utorok ich je už 146.

8:17 SVET - Česko hlási 9 253 prípadov koronavírusovej infekcie, čo je o 1 660 viac ako pred týždňom. V nemocniciach aktuálne leží 3 114 pacientov - najviac od konca apríla. Najhoršia situácia je podľa údajov ministerstva zdravotníctva v okrese Šumperk.

8:00 SLOVENSKO - Nitriansky kraj počas uplynulého víkendu zaočkoval vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách vyše 2000 záujemcov. Očkovať sa bude dať aj počas najbližšieho víkendu.

7:27 SVET - V Nemecku za posledných sedem dní zaznamenali v priemere 213,7 ľudí nakazených koronavírusom na 100-tisíc obyvateľov, čo je najvyšší údaj od začiatku pandémie.

Za posledný deň tam testy odhalili 21 832 pozitívnych, pred týždňom to pritom bolo 10 813 infekcií. Oproti obdobiu pred siedmimi dňami tiež viac ako dvojnásobne vzrástol počet úmrtí v súvislosti s Covid-19, informuje inštitút Roberta Kocha.

7:00 SLOVENSKO - Zhoršujúca sa epidemická situácia spolu s neustále pribúdajúcim počtom ochorení na nový koronavírus spôsobila zmenu zafarbenia metropoly východu v covid automate. Od nasledujúceho týždňa budú Košice aj okolie v čiernej farbe.

Informoval o tom magistrát s tým, že najúčinnejšou formou ochrany je okrem dodržiavania opatrení aj očkovanie.

„Mesto Košice v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom vychádza od utorka až do soboty v ústrety všetkým, ktorí si doteraz na to nenašli čas. Na piatich frekventovaných miestach v mestských častiach Západ, Staré Mesto a Sever sa vždy na tri hodiny denne zastavia mobilné očkovacie jednotky," uviedla radnica.

Súvisiaci článok Košice a okolie budú od pondelka čierne, tvrdí mesto. Polaček prosí neočkovaných Čítajte 

6:10 SVET - Nový Zéland dnes sprísnil bezpečnostné opatrenia v okolí budovy parlamentu v reakcii na protesty tisícov ľudí, ktorí sa v hlavnom meste Wellington zhromaždili na protest proti povinnému očkovaniu a protipandemickým opatreniam.

6:00 SLOVENSKO - Očkovaní a ľudia, ktorí prekonali covid, budú môcť v čiernych okresoch navštevovať reštaurácie či ubytovacie zariadenia.

Všetko za pravidelných kontrol dodržiavania opatrení. Zhodla sa na tom koaličná rada, oznámil premiér Eduard Heger.

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády s tým, že kabinet by mal na najbližšom rokovaní hlasovať o viacerých opatreniach.

00:00 SVET - Dánsko necelé dva mesiace po zrušení všetkých protipandemických obmedzení opätovne zavedie povinnosť preukazovať sa tzv. covidpasom, a to pre prudký nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom. Oznámila to v pondelok dánska premiérka Mette Frederiksenová.

Povinnosť preukazovať sa potvrdením o očkovaní či negatívnym testom odporučila epidemická komisia, ktorá navrhla pokladať covid za "spoločensky kritické ochorenie", povedala Frederiksenová. "Vláda sa týmto odporúčaním bude riadiť", dodala.

Ako pripomenula agentúra Reuters, denný prírastok počtu nakazených koronavírusom v Dánsku v posledných dňoch neustále stúpa – z približne 200 v polovici septembra na viac ako dvetisíc.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 401
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 802
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 401
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 616
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 390
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 876
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 814
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 208
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu