Každá krajina má v histórii svojich hrdinov. Často sú to však tí, ktorých príbehy dodnes nepoznáme. Občianske združenie Post Bellum zaznamenáva osudy ľudí, ktorí bojovali za ďalšie generácie. Aby ich príbehy nezmizli, aj keď tu už pamätníci a veteráni s nami nebudú.
Post Bellum
- Občianske združenie Post Bellum zaznamenáva príbehy pamätníkov 20. storočia.
- Už desať rokov ďalej pracuje s príbehmi a vytvára obraz dejín z osobného pohľadu preživších.
- Ročne organizuje viac než 230 interaktívnych workshopov pre základné a stredné školy, vydáva štvrťročník Príbehy 20. storočia a iné publikácie, organizuje výstavy a besedy, publikuje podcasty s autentickými nahrávkami.
Tí, ktorí si pamätajú 2. svetovú vojnu a SNP, majú dnes už viac ako 90 rokov. Často ide o ľudí, ktorí sa nebojácne postavili fašizmu a hrôzam, ktoré so sebou vojna prinášala.
Ich príbehy si zaslúžia zostať zachované vo svojej autentickej podobe. V čase, keď sa dejiny najmä v online priestore beztrestne prekrúcajú, má ich poslanie ešte o to dôležitejší význam.
Zbierku Deň vojnových veteránov organizuje Post Bellum už piatykrát po sebe. Financie používa na dokumentovanie ďalších príbehov a rozširovanie najväčšej online databázy svojho druhu v Európe - Memory of Nations. V nej nájdete zdokumentované príbehy pamätníkov aj ich autentické fotografie.
Post Bellum zaznamenáva osudy tých, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní či prežili hrôzy 2. svetovej vojny. Postupne dopĺňajú chýbajúce kúsky mozaiky našich dejín, aby minulosť nemohol nik spochybniť.
Aj príbehy, ktoré zverejňujeme v denníku SME, sú prácou ich dokumentaristov.
Pandémia však výrazne zasiahla aj do ich práce a poznačila nahrávanie príbehov najstarších pamätníkov.
"Žijúcich ľudí, ktorí prežili tieto hrôzy, je doslova zo dňa na deň menej. O to viac je teraz naša práca naliehavejšia. Aby sme stihli zdokumentovať príbehy tých, ktorí postupne odchádzajú," vysvetlila riaditeľka organizácie Sandra Polovková.
Slovenské národné povstanie sa neskončilo víťazstvom
Vedeli ste, že...
...SNP sa nekonalo ani zďaleka len v okolí Banskej Bystrice? Veľké partizánske skupiny sídlili v horách okolo Bánoviec nad Bebravou, pod Javorinou, Tatrami či na východnom Slovensku. I tu sa odohrávali boje a o život prišli stovky ľudí.
...významnou súčasťou partizánskeho odboja boli aj ženy. Veľa z nich zásobovalo partizánov v horách, nosili im jedlo, šatstvo či správy. Niektoré dokonca ukrývali partizánov doma. Mnohé v nasadení obetovali vlastné životy už v útlom veku.
...SNP sa skončilo porážkou povstaleckých vojsk. Podľa minuloročného prieskumu organizácie Post Bellum si až 53 percent mladých ľudí vo veku od 16 do 30 rokov myslí, že sa skončilo víťazstvom povstalcov.
...časť Slovákov veľmi túžila po demokracii. Odmietali sa podriaďovať nacistickým nariadeniam a totalite, rýchlo sa mobilizovali a všemožne pomáhali odboju.
...SNP bolo pre Slovensko pravdepodobne najkľúčovejšou operáciou celej vojny. Vďaka odporu povstalcov sme boli totiž po skončení vojnového konfliktu zaradení na listinu víťazov.
Červený mak pripomína veteránov dvoch vojen

Tradícia Dňa vojnových veteránov pôvodne odkazuje na koniec 1. svetovej vojny, dovtedy najväčšieho a najkrvavejšieho vojnového konfliktu vôbec. Vo vlakovom vozni pri meste Compiègne bola podpísaná 11. 11. 1918 o 11.00 hod. mierová dohoda, ktorá znamenala koniec vojny.
Dnes si počas tohto dňa spomíname aj na osudy bojovníkov 2. svetovej vojny. Tá svojou krutosťou a stratami na životoch prekonala aj dovtedy najhoršie scenáre. Na znak toho, že nezabúdame, si pripíname červený vlčí mak, symbol vojnových veteránov vo väčšine krajín, ktoré boli zasiahnuté svetovými vojnami.
Aj tento rok je možné prispieť do stacionárnych pokladničiek umiestnených v niektorých partnerských prevádzkach po celom Slovensku, ale aj z pohodlia domova na stránke www.denveteranov.sk.
Autor: Simona Bagová, Post Bellum

Beata
Balogová
