BRATISLAVA. Epidemiologická situácia na Slovensku je vážna, predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) je však presvedčený, že Slovensko ju zvládne.
"Musíme ju zvládnuť a my ju aj zvládneme," ubezpečil na tlačovej konferencii po stredajšom rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala sprísnením a aktualizovaním pandemických pravidiel.
Zároveň vyzval nezaočkovaných ľudí, aby sa poradili so svojim lekárom a ak môžu, dali sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Vyzval tiež ľudí, aby sa správali zodpovedne.
„So zodpovedným prístupom k očkovaniu vieme túto vlnu zastaviť,” dodal.
Heger poznamenal, že vláda pristupuje ku krokom, aby mohla ekonomika fungovať. "Nechceme, aby bola poškodzovaná ekonomika z hľadiska COVID-u," vyhlásil. Preto bude podľa jeho slov vláda triezvo pristupovať aj k opatreniam, ktoré budú môcť ekonomiku ďalej ťahať a budú ju otvárať pre očkovaných.
K výzve nezaočkovaným sa pridala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Niekotoré kraje hlásia lokálne maximá
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pripomenul, že na ochorenie COVID-19 zomiera na Slovensku aktuálne týždenne 200 ľudí. V súčasnosti je s ochorením hospitalizovaných 2400 pacientov a z nich viac ako 200 si vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.
Lengvarský zdôraznil dominantný podiel nezaočkovaných pri hospitalizáciách pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19.
"Vzhľadom na to, aké máme štatistiky, naďalej 700-tisíc osôb nad 50 rokov máme nezaočkovaných, tento fakt môže mať na šírenie koronavírusu fatálne následky," upozornil.
Lokálne maximá podľa ministra hlásia v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji, pričom viaceré nemocnice už prekonali kapacity v porovnaní s druhou vlnou pandémie. Opatrenia z COVID automatu nie sú podľa ministra dodržiavané, nevylučuje preto ešte ich ďalšie sprísnenie.
Krátkodobé prognózy hovoria, že do dvoch týždňov bude v slovenských nemocniciach 3000 pacientov s ochorením COVID-19, z nich 300 si bude vyžadovať podporu umelej ventilácie, vyhlásil Legnavrský s tým, že ak tento rast nezastavíme, prekročíme maximá z druhej vlny pandémie.
To podľa ministra bude viesť k výraznému obmedzeniu až zastaveniu bielej medicíny a k sekundárnym stratám na životoch z nevykonávania zdravotnej starostlivosti.
Vyhlásenie lokálneho núdzového stavu zatiaľ nie je vylúčené.
Opatrenia by mali byť platné od piatku
V prípade nadobudnutia účinnosti legislatívnych zmien, týkajúcich sa pandemických opatrení, sa bude meniť COVID automat a vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktoré by mali priniesť v čiernych okresoch aj možnosť vstupu zaočkovaných do reštaurácií či hotelov, uviedol Lengvarský.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dodala, že legislatívne zmeny ako právny rámec majú byť účinné dňom vyhlásenia, pričom pripomenula, že sa majú schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Je preto možné, že nadobudnú účinnosť už v piatok, čo naznačila ministerka. Verí, že prijatie legislatívnych úprav bude mať podporu naprieč celou koalíciou.
"Potenciálne od piatku, od soboty, zamestnávatelia budú mať právo zistiť, aký je stav na pracovisku, zorganizovať na základe toho prácu," opísala ministerka.
Dodala, že v pondelok následne môže zasadnúť vláda a na základe odporúčania ministra zdravotníctva prijme uznesenie a stanovia sa podmienky pre vstup na pracovisko. OTP podmienky pre vstup na pracovisko by podľa jej slov mali mať tie najhoršie okresy.
„Kľúčové je, aby sa opatrenia dodržiavali,” uviedla na margo vymáhania dodržiavania opatrení ministerka. Zmeny sa v tomto smere budú týkať štátnej sféry, konkrétne Policajného zboru či Ozbrojených síl v súčinnosti s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, ako aj súkromnej sféry, teda zamestnávateľov.
O vládnom návrhu týkajúcom sa pandemických opatrení budú poslanci Národnej rady (NR) SR rokovať od štvrtka (11. 11.) od 9.00 h. Vláda doručila parlamentu novelizáciu zákonov v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Parlament by sa mal návrhom zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní.
Návrh novej legislatívy hovorí napríklad o možnosti, že by sa zamestnanec musel pri vstupe do práce preukázať potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu.
Po odsúhlasení zrýchleného režimu by mali poslanci pristúpiť k prvému čítaniu. Následne by mali zasadnúť výbory. V druhom čítaní by mali návrh prerokovať v piato