BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady vo štvrtok posunuli do druhého čítania návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý súvisí s pripravovanou reformou siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Návrh podporilo 76 poslancov, proti bolo 68 poslancov. Žiaden poslanec sa hlasovania nezdržal.
Návrh zákona podporili poslanci strán OĽaNO, SaS a niektorí nezaradení poslanci. Proti boli koaliční poslanci za klub Sme rodina.
Cieľom zákona je zabezpečiť kvalitnú a dostupnú ústavnú starostlivosť pre pacienta. Predmetná koncepcia vychádza z prístupu Hodnota za peniaze.

Veria, že urobili krok k zlepšeniu
Premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽAON) sa spolu so zástupcami SaS a Za ľudí poďakovali poslancom, ktorí posunuli reformu do druhého čítania. Ide podľa nich o krok k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti. Veria v úspech reformy aj v druhom čítaní.
"Zdravie je pre každého z nás najvyššou hodnotou," povedal premiér s tým, že je to aj najvyššou prioritou jeho vlády i tohto parlamentu. Poslancov, ktorí ju podporili, označil za hrdinov. Tvrdí, že legislatívna zmena má priniesť lepšiu zdravotnú starostlivosť. Poďakoval sa aj súčasnému ministrovi zdravotníctva, ktorý reformu predložil, i exministrovi Marekovi Krajčímu (OĽANO), ktorý podľa neho zmenu odštartoval.
Lengvarský prisľúbil, že so svojím tímom bude v reforme i rokovaniach s regiónmi pokračovať. Deklaroval, že budú pracovať na tom, aby priniesli ľuďom to, čo sľúbili, teda lepšiu zdravotnú starostlivosť.
Krajčí je rád, že z balíka financií z fondu obnovy sa im podarilo vybojovať peniaze aj na tento účel. "Chceme investovať do každej jednej nemocnice. Nejdeme rušiť nemocnice. Naopak, reforma má priniesť pre pacienta lepšiu starostlivosť," deklaroval.
Jana Bittó Cigániková (SaS) tvrdí, že rozumie obavám ľudí zo zmeny, no hovorí o zmene k lepšiemu. Juraj Šeliga (Za ľudí) skonštatoval, že 76 poslancov sa rozhodlo správne, keď dali hlas lepšej zdravotnej starostlivosti. Poďakoval sa nezaradeným kolegom, ktorí boli medzi nimi.
Čo prinesie reforma
Špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy zdravotných výkonov, najmä invazívnych operačných zdravotných výkonov, sa majú koncentrovať do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú zdravotnícki pracovníci potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa má zabezpečiť lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Tento cieľ, ako aj kvalita a efektívne využitie zdrojov majú byť podporené vytvorením úrovní nemocníc, konkrétne sa zadefinujú ako komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná.
Zadefinovať sa má aj rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti cez zavádzanú kategorizáciu ústavnej starostlivosti, a teda aj ďalšie podmienky a pravidlá pre poskytovanie tejto starostlivosti. Sú nimi napríklad maximálne čakacie lehoty, minimálne počty vybraných zdravotných výkonov, ako aj indikátory kvality poskytovanej ústavnej starostlivosti.
Ministerstvo pripravuje aj ďalšie reformy
Ministerstvo zdravotníctva paralelne s touto reformou pripravuje aj ďalšie. Postupne sa bude riešiť akútna zdravotná starostlivosť, teda siete záchrannej zdravotnej služby, následná a dlhodobá starostlivosť a špecializovaná ambulantná starostlivosť.
Má sa tiež dokončiť implementácia zmeny financovania ústavnej starostlivosti a podporiť či zmeniť vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.
Zákon by mal vstúpiť do platnosti od 1. januára 2022 s výnimkou ustanovení o kategorizácii ústavnej starostlivosti pri podávaní žiadostí a vyhodnotení siete kategorizovaných nemocníc, ustanovení týkajúcich sa zoznamu čakajúcich poistencov z dôvodu nutnosti prípravy informačných systémov zdravotných poisťovní, Národného centra zdravotníckych informácií a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2023 a okrem ustanovení týkajúcich sa povinností pri kategorizácii ústavnej starostlivosti, zrušení doterajšej koncovej siete a jej nahradením piatimi sieťami nemocníc, pri ktorých sa účinnosť navrhuje na 1. januára 2024.