BRATISLAVA 29. júna (SITA) - Verejnosť hodnotí decentralizáciu verejnej správy skôr pozitívne. Vyplýva to z reprezentatívneho kvantitatívneho prieskumu, ktorý začiatkom júna uskutočnila agentúra FOCUS na reprezentatívnej vzorke 1 055 respondentov. Zmenu územnosprávneho členenia, ktorá spočívala vo vytvorení ôsmich samosprávnych krajov (VÚC), hodnotí pozitívne 42 %, z toho za rozhodne správny krok to označilo 7 % a skôr správny krok 35 %. Tento názor zastávajú najmä muži, ľudia s vyšším vzdelaním, obyvatelia veľkých miest a tí, čo žijú v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Za nesprávny krok považuje vznik VÚC približne tretina respondentov (34%), o skôr nesprávnom kroku hovorí 24 %, o rozhodne nesprávnom kroku 10 %. Takmer štvrtina nevie túto zmenu posúdiť.
Presun kompetencií zo štátu na rôzne úrovne samosprávy (VÚC, obce, mestá) hodnotí pozitívne 53 % verejnosti, za rozhodne správny krok to považuje 12 % a skôr správny krok 41 % respondentov. Za nesprávny krok považuje presun kompetencií takmer tretina opýtaných, o skôr nesprávnom kroku hovorí 21 %, o rozhodne nesprávnom kroku 9 % opýtaných. K presunu kompetencií sa nevie vyjadriť 17% respondentov.
Princíp solidarity vo financovaní samospráv, založený na tom, že veľká časť príjmov bohatších regiónov sa prerozdelí chudobnejším, hodnotia ako správny takmer tri štvrtiny opýtaných (73 %). Ako rozhodne správny ho vidí 23 % a skôr správny 50 % respondentov. Nesúhlas so solidárnym systémom financovania vyjadrilo 15 % respondentov, pričom 12 % ho považuje za skôr nesprávny a 3 % za rozhodne nesprávny.
Výsledky prieskumu poskytol agentúre SITA sekretariát splnomocnenca vlády pre decentralizáciu verejnej správy.