BRATISLAVA. Kritizoval generálneho prokurátora Maroša Žilinku za využitie paragrafu 363 a spokojný nie je ani so súdnou mapou ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (klub SaS).
Predseda Súdnej rady JÁN MAZÁK hovorí aj o problémoch v súčasnej slovenskej justícii.
Ján Mazák
- pracoval ako štátny tajomník ministerstva spravodlivosti aj ako predseda Ústavného súdu,
- na európskej úrovni bol generálnym advokátom Súdneho dvora Európskych spoločenstiev a v súčasnosti je členom výberovej komisie na účely zriadenia Európskej prokuratúry,
- okrem toho je od roku 2004 profesorom na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach a zastáva aj pozíciu predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky.
Naposledy sme sa rozprávali, keď ste nastúpili do funkcie predsedu Súdnej rady. Vtedy, nadnesene povedané, boli zatknutí iba sudcovia. Dnes sú na tom podobne aj policajné špičky, šéf finančnej správy či špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Je to dnes horšie, ako sme si pred rokom mysleli?
Proces jednoducho prirodzene pokračuje. Odkryli sa nové zločiny a prebiehali trestné stíhania. Postupne sa zbavujeme tých, ktorí nie sú hodní nosiť talár či uniformu.
Ako vnímate takzvanú vojnu v polícii? V odôvodneniach prepustenia vyšetrovateľov z väzby sa hovorí o ovplyvňovaniach Slovenskou informačnou službou (SIS) a inšpekciou. Čo by ste povedali občanom, ktorí sa v situácii už strácajú?
Obyčajnému občanovi by som odkázal, aby sa tým veľmi netrápil, keďže ide o sofistikovanú činnosť vo vnútorných štruktúrach, do ktorých nemôže vidieť.
Ani odborník ako ja, ktorý sa celý život pohybuje v justícii, presne nevie, kde došlo k porušeniam zákona. Odporúčam spoľahnúť sa na kompetentné orgány, ktoré to musia vyšetriť. Je to povinnosť štátu.

Veríte, že sa nakoniec dozvieme pravdu? Práve sa totiž rozprávame o tom, že časť systému bola úplne skazená.
Proces komplikuje nedostatok kvalifikovaných profesionálov a ľudia v justícii aj v polícii, ktorí sú stále zaviazaní bývalým vládam. Avšak, nemáme inú možnosť, než sa nedať znechutiť a pokračovať napriek komplikáciám.
Veľkou bolo napríklad vzatie vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) do väzby. Krajský súd v Bratislave nakoniec rozhodol, že neexistujú dôvody na ich obvinenie. Zvládli sme to.
Ste rešpektovaný ústavný právnik. Ako sa pozeráte na spor medzi prezidentkou Zuzanou Čaputovou a Robertom Ficom (Smer). Posiela jej predbežné otázky, ktoré by mohli zaznieť v referende, a to, že sa obrátila na Ústavný súd, nazýva sabotážou referenda.