SME
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má Bohuš

Sloboda neotvára dvere pre násilie, ale pre zodpovednosť (reakcie politikov)

Politici si pripomenuli Nežnú revolúciu.

Predseda vlády Eduard Heger počas položenia venca k pamätníku Brána slobody na Devíne pri príležitostí Dňa boja za slobodu a demokraciu.Predseda vlády Eduard Heger počas položenia venca k pamätníku Brána slobody na Devíne pri príležitostí Dňa boja za slobodu a demokraciu. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Sloboda neotvára dvere pre násilie a agresiu, ale pre zodpovednosť. Ak chceme, aby sloboda a demokracia žili na Slovensku pevne, potrebujeme investovať do vzdelania, ktoré vychováva k pokore, úcte, láske i odvahe.

Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO), ktorý položil veniec pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Kapitola násilia sa uzavrela, aj tento pamätník hovorí o stovkách obetí, ktorí zahynuli v diktatúre. Otvorila sa nová kapitola a ľudia, ktorí nám vymohli demokraciu a slobodu, ich uvádzali do života. Priniesť slobodu, rozvinúť ju a zakoreniť v mysliach ľudí nie je po 32 rokoch vôbec jednoduché. Sloboda je spojená so zodpovednosťou," pripomenul premiér.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Za slobodu a demokraciu vďačíme podľa Hegera ľuďom, ktorí boli odvážni, cieľavedomí a enormne nasadení. "Vďaka patrí aj občanom, ktorí im vyjadrovali silnú podporu," uzavrel.

Sloboda nie je samozrejmosťou

Podľa ministra životného prostredia a jedného z hlavných tribúnov revolúcie Jána Budaja (OĽANO) znamenali udalosti novembra 1989 zrod slovenského občianstva.

"November ´89 bol konštitučný okamih politického spoločenstva, ktoré stále na Slovensku existuje, volí a drží líniu, ktorú začala revolúcia - líniu Slovenska ako vyspelého európskeho národa, ľudí, ktorí na prvé miesto stavajú demokraciu a slobodu," vysvetlil a zároveň dodal, že aj v súčasnosti má zmysel byť aktívny v občianskej spoločnosti.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) si výročie pripomenul pri Pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu na cintoríne v bratislavskej Vrakuni, kde položil veniec.

Skryť Vypnúť reklamu

Naď apeluje na spoločnosť, aby si nikdy neprestala vážiť a ctiť slobodu, demokraciu a mier, pretože nie sú a nikdy nesmú byť samozrejmosťou.

"Toto miesto a pamiatka na všetky obete komunistického režimu sú bolestivou spomienkou, ktorá je spätá so 17. novembrom. Uctime si tých, ktorých odvaha predčila strach a obavy z vyjadrenia vlastného názoru," vyhlásil Naď. Treba dať podľa neho najavo, že extrémizmus a radikalizmus v demokratickej spoločnosti nemá miesto.

OĽaNO vo svojom statuse na sociálnej sieti ďalej konštatovalo, že dnešným štátnym sviatkom si verejnosť pripomína nielen 32. výročie Novembra 1989, ale aj to, že sloboda a demokracia sú krehké a je potrebné ich brániť a ochraňovať každý jeden deň.

„S obdivom hľadíme na generáciu statočných ľudí, ktorí v rozhodujúcej chvíli nezaváhali a prišli sa na námestia postaviť za svoje práva. Sme vďační odvážnym disidentom a tribúnom Novembra za ich aktívny odpor proti režimu, keď boli neraz prenasledovaní a šikanovaní totalitnou mocou,“ objasnilo hnutie. Podľa neho aj po revolúcii musela spoločnosť neraz zvádzať súboj o charakter Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

„Sloboda nie je samozrejmosťou. Sloboda je víťazstvom. A nám sa 17. novembra 1989 podarilo zvíťaziť spolu,“ napísalo vládne hnutie Sme rodina vo svojom profile na sociálnej sieti pri príležitosti 17. novembra.

Nežná revolúcia zbavila spoločnosť kultúry strachu

Predseda vládnej strany SaS a minister hospodárstva Richard Sulík vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že odkazmi 17. novembra sú sloboda a slušnosť.

Zároveň podotkol, že demokracia priniesla nielen slobodu, ale aj občiansku zodpovednosť. „Moja sloboda končí tam, kde začína sloboda druhého spoluobčana. V tieto pandemické dni to platí viac, než kedykoľvek predtým. Buďme slobodní, buďme ohľaduplní,“ zdôraznil.

Podľa predsedníčky vládnej strany Za ľudí a vicepremiérky Veroniky Remišovej zbavila Nežná revolúcia spoločnosť kultúry strachu. Dodala však, že dnes je výzva opačná – uniesť slobodu slova a vysloveného názoru.

Skryť Vypnúť reklamu

Tiež neurážať, neznevažovať náboženské cítenie alebo presvedčenie iných, aj keď s ním nesúhlasíme, nenávistné prejavy tlmiť, nie vyvolávať, spoločnosť spájať, nie stavať nezmieriteľné hradby.

„Najväčšou výzvou pre občanov po Novembri ‘89 je uniesť znovunadobudnutú slobodu a zodpovednosť, ktorá zo slobody vyplýva. Tak, aby zo spomienok na 17. november 1989 neostala len dejinná udalosť bez obsahu a presahu do súčasnej spoločnosti,“ uviedla vo svojom stanovisku, ktoré poskytlo tlačové oddelenie strany.

Remišová tiež pripomenula, že tento rok odišli výrazné osobnosti, ktoré Nežnú revolúciu ideovo utvárali a ukotvovali, ako sú herec Milan Lasica, aktivista protitotalitných združení novinár Eugen Gindl či spoluzakladateľ hnutia Verejnosť proti násiliu výtvarník Miroslav Cipár.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ty si bol z tej starej profetickej školy (píše Michal Havran) Čítajte 

Vicepremiérka vníma, že vláda komunistov, ktorá trvala viac ako 40 rokov, vytvorila systém inštitucionalizovaného strachu. „Komunistický režim zničil životy desaťtisícom ľudí, ktorí sa previnili len tým, že odmietli byť prisluhovačmi režimu, alebo sa nevzdali svojej viery, demokratických hodnôt, alebo len pochádzali zo ‚zlej‘ rodiny,“ povedala.

Poukázala na záznamy Ústavu pamäti národa, z ktorých vyplýva, že na Slovensku bolo protiprávne odsúdených viac ako 70-tisíc ľudí. V celom Československu bolo popravených za protištátne činy 250 ľudí, okolo 500 ľudí zahynulo na hraniciach pri úteku, do 600 ľudí zavraždili vyšetrovatelia Štátnej bezpečnosti pri výsluchoch, 8 000 väzňov režimu zahynulo v baniach, vo väzniciach a pracovných táboroch. Doplnila, že 400-tisíc ľudí ušlo, alebo bolo vyhnaných z republiky a tisícom rodín bol znemožnený prístup k vzdelaniu i spoločenskému uplatneniu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kollárovci najviac oceňujú slobodu pohybu

Popri demokratizácii pomerov považuje Sme rodina za najvýznamnejší výsledok Novembra ´89 otvorenie cesty k demokratickej a suverénnej slovenskej štátnosti. Na otázku o prínose Nežnej revolúcie odpovedalo tým, že toho bolo mnoho a nie všetko len pozitívne.

"Za najviditeľnejšiu zmenu sa vyhlasovala sloboda pohybu. V dnešných pomeroch je to síce iluzórne, ale sme presvedčení, že aj táto pandémia odíde. Naša strana popri demokratizácii pomerov za najvýznamnejší výsledok novembra 1989 pokladá otvorenie cesty k demokratickej a suverénnej slovenskej štátnosti, ktorá je dnes našou vlasťou, Slovenskou republikou," uviedlo hnutie s tým, že je to i najväčšia výzva a odkaz mladej generácii. "Chrániť si to, čo by pre každý národ malo byť posvätné!" podčiarklo.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa hnutia je potrebné si vo všeobecnosti pripomínať významné výročia národnej minulosti. "Národ, ktorý stráca pamäť o svojej minulosti, nemá príliš ružové vyhliadky do budúcnosti. Sprítomňovať dnešným mladým generáciám minulosť znamená dávať im na vedomie, že ich 'bezstarostný' život nie je samozrejmosť, že za to, aby sme mohli dnes žiť ako samostatný, suverénny národ v demokratických pomeroch, museli predchádzajúce generácie tvrdo bojovať," podotklo.

Výročie udalostí zo 16. a 17. novembra 1989 Sme rodina zaradilo medzi historické udalosti, v ktorých predchádzajúce generácie dokázali pozitívne zmeniť smerovanie národa.

"Vtedy sa slovenskí a českí študenti postavili na odpor totalitnému komunistickému režimu a vyvolali spoločenský pohyb, ktorý povalil komunistickú totalitu a otvoril nám cestu k demokratickému prebudovaniu našej spoločnosti," uviedlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Hnutie pritom poznamenalo, že občas sa stráca význam študentskej manifestácie bratislavských študentov podvečer 16. novembra 1989. "Donútili vtedajší slovenský politický establišment k otvorenej diskusii. Nebojácni slovenskí študenti v konfrontácii s vtedajším mestským tajomníkom Komunistickej strany Slovenska dokázali, že už nechcú žiť v ponižujúcich podmienkach komunistickej totality a že musí prísť zmena. Študentské demonštrácie v Prahe na druhý deň len umocnili toto posolstvo a odpor sa stal celoštátnym," dodalo Sme rodina.

Odmietnutie politiky, ktorá je za čiarou

Sviatok si pripomenuli aj mimoparlamentné strany. Vyzdvihli odkaz novembra 1989, najmä myšlienku o slobode.

Strana Aliancia poukazuje, že sloboda je vždy rovnako vzácna. "Novembrové námestia, ktoré nad predchádzajúcim režimom zvíťazili bez násilia, v deň výročia Dňa boja za slobodu a demokraciu sú už druhý rok plné nebezpečného hnevu, verbálneho a, žiaľ, aj fyzického násilia. Preto by sme nemali zabudnúť ani na to, že táto krajina pred 32 rokmi svoju slobodu dokázala vybojovať nežne, bez krvipreliatia a násilia," konštatuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda SNS Andrej Danko si pripomína nadšenie zo 17 novembra 1989. Tvrdí, že to, čo predvádzajú predstavitelia vlády a parlamentu, nie je demokracia. "Je to tu horšie ako bolo, aj vďaka nim. Poučme sa, zdvihnime hlavu a spoločne dnes odkážme novodobým papalášom, že už stačilo," skonštatoval.

SNS zároveň vyzvala ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO), aby sa 17. novembra symbolicky vzdal funkcie. "Presunom národných parkov pod správu životného prostredia obmedzíte práva a vlastníctvo ľudí, ktorí sa po 89. roku dostali k vytúžený majetkom," uviedla strana.

V novembri 1989 sa ľudia postavili proti násiliu, klamstvu a propagande komunistického režimu. V novembri 2021 sa ľudia musia postaviť násiliu, klamstvu a propagande populistov, poukazuje strana Spolu na sociálnej sieti. "Vtedy sme bojovali za slobodu a demokraciu, dnes musíme zabojovať o ich udržanie," doplnila.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Biháriová pripomenula, čo by ľudia bez novembra 1989 nemali. "Mnohí by sme sa nemohli živiť tým, čím dnes, naša vízia spoločnosti, ľudské práva a sloboda by boli na míle vzdialené... Na vlastné oči by ľudia videli inú realitu, ako tú, čo je prezentovaná propagandou, a predsa sa nemohli ozvať," poznamenala.

Odkaz novembra 1989 je odmietnutie politiky, ktorá je za čiarou, uviedol predseda KDH Milan Majerský. Hovorí, že sa do všetkých nedokázala vštepiť úcta k pravej slobode, ktorá ide ruka v ruke so zodpovednosťou a hľadaním pravdy.

"Ak by sme mladým umožnili toto pochopiť, vedeli by aj v dnešných ideológiách rozpoznať trendy alebo tendencie, ktoré ohrozujú slobodu," podotkol Majerský s tým, že by ju tiež vedeli chrániť pred novými výzvami.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 3. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 9. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 10. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 8 645
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 705
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 599
 4. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 597
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 334
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 757
 7. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 2 689
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 618
 9. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 483
 10. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 2 237
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu