BRATISLAVA. Bezpilotné lietadlá (tzv. drony) sa v súčasnosti pravidelne využívajú na pašovanie tovaru cez hranicu Slovenska s Ukrajinou. Konštatuje sa to v Stratégii ochrany pred neoprávneným používaním bezpilotných lietadiel v oblasti kritickej infraštruktúry, ochrany súkromia, neoprávneného monitorovania objektov štátneho záujmu, ochrany objektov osobitnej dôležitosti a ďalších dôležitých objektov, nedovoleného prekročenia štátnej hranice alebo narušenia bezletových zón na území SR.
Dokument vypracovali v rámci spolupráce viaceré ministerstva v gescii rezortu vnútra.
Tabak, alkohol aj zbrane
„Na vonkajšej hranici s Ukrajinou je každodenne registrované „zhodenie“ tovaru na územie Slovenskej republiky. Niekedy je to za noc aj desať dodávok," uvádza sa v dokumente. Nelegálne pašovanie tovaru cez hranicu štátu predstavuje podľa stratégie významnú kriminálnu aktivitu.
„Prevažne ide o tabakové výrobky, v menšej miere sú to drogy, alkohol, vzácne nerasty a menšie zbrane," informuje materiál.
Stratégia tiež poukazuje na skutočnosť, že bezpilotné lietadlá sú vo svete používané aj teroristami na účely prieskumu, útokov a natáčania videosekvencií na propagandistické účely.
„Existuje predpoklad, že aj na území SR by teroristi mohli použiť uvedené metódy na spáchanie podobných útokov a ohroziť tak bezpečnosť SR," uvádza materiál. Vzhľadom na závažnosť možných rizík spojených predovšetkým s výrobou, predajom a prevádzkou bezpilotných lietadiel vo vzdušnom priestore dokument ako hlavnú oblasť ohrozenia s tým spojenú identifikuje oblasť bezpečnosti SR.
Chýba evidenčný systém
Dokument v tejto súvislosti konštatuje, že napriek záväzkom vyplývajúcim z európskej právnej úpravy nie je v Slovenskej republike zriadený evidenčný systém na registráciu prevádzkovateľov bezpilotných leteckých systémov, ani bezpilotných lietadiel.
„Po vytvorení a prijatí právnej úpravy v tejto oblasti je nutné uvedený problém riešiť zriadením systému elektronických registrov pre prevádzkovateľov bezpilotných leteckých systémov, bezpilotných lietadiel a pilotov na diaľku," deklaruje stratégia.
Ďalší problém podľa materiálu spočíva v tom, že príslušné orgány verejnej moci nedisponujú systémom na sledovanie a riadenie prevádzky bezpilotných lietadiel.
„Zároveň je žiaduce, aby príslušné orgány verejnej moci mali pri plnení zákonom stanovených úloh v oblasti ochrany bezpečnosti Slovenskej republiky k dispozícii kvalitné bezpilotné letecké systémy," dodal dokument.