SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Koronavírus na Slovensku: Lockdown by mal trvať dva týždne, očkovaní môžu byť mierne zvýhodnení (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 621-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 13 985 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

19:28 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

19:19 SVET - Farmaceutická spoločnosť MSD požiadala Európsku agentúru pre lieky (EMA) o povolenie na uvedenie na trh pre liek Lagevrio (molnupiravir), ktorý je určený na liečbu pacientov s Covid-19.

EMA už začala túto žiadosť vyhodnocovať. Rozhodnutie by mohlo byť známe do niekoľkých týždňov.

19:10 SVET - Francúzska polícia zadržala lekára, ktorého podozrieva z predaja viac ako 220 falošných dokumentov potvrdzujúcich očkovanie, alebo prekonanie ochorenia Covid-19, označovaného ako covid pas. Vo Francúzsku je takýto doklad potrebný napríklad na vstup do reštaurácií, do divadiel, alebo pre niektoré profesie. Lekár mal vlastnú prax na juhovýchode Paríža, falošné covid pasy predával za 1000 eur. Vo väzbe skončili jeho spolupáchatelia aj dvadsiatka ľudí, ktorí si falošný dokument kúpili.

SkryťVypnúť reklamu

18:15 SLOVENSKO - Nie všetky gastroprevádzky v čiernych okresoch dodržiavajú zákaz sedenia pri stoloch, ako im to prikazuje covid automat a vyhláška.

Príkladom sú viaceré kaviarne a reštaurácie v populárnom nákupnom centre Európa v Banskej Bystrici. Vyhovárajú sa na školenie či oddychujúcich hostí.

17:39 SLOVENSKO - Žilinská nemocnica pridá ďalšie ambulancie, ktoré očkujú proti covidu. Na vakcínu sa čaká v radoch. Prvou dávkou zaočkujú vyše 200 ľudí denne.

Súvisiaci článok Na vakcínu sa čaká v radoch. Žilinská nemocnica pridáva ďalšie ambulancie Čítajte 

17:24 SVET Premiér rokoval s rakúskym kancelárom o epidemickej situácii a opatreniach v Rakúsku.

Rakúsky kancelár mal pôvodne pricestovať do Bratislavy osobne, no vzhľadom na lockdown v Rakúsku bolo rokovanie online.

Heger sa zaujímal hlavne o epidemickú situáciu v Rakúsku a o prísne opatrenia, ktoré krajina zavádza v súvislosti s jej zhoršením. Schallenberg uviedol, že rozhodnutie zaviesť plošný lockdown sa prijímalo veľmi ťažko. Navyše od februára v Rakúsku plánujú zaviesť aj povinné očkovanie proti koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Heger a Schallenberg rokovali o pandemických opatreniach i vzájomnej spolupráci Čítajte 

17:18 SVET Francúzsky premiér je po pozitívnom teste terčom kritiky a hnevu.

Na internete koluje mnoho videí zachytávajúcich Jeana Castexa bez rúška, ako si 16. novembra na zjazde starostov v Paríži v uzatvorenom priestore energicky potriasa rukou s volenými predstaviteľmi.

Ľudia tiež poznamenávajú, že Castex označil francúzske karibské územie Guadeloupe za "nezodpovedné" pri presadzovaní opatrení proti covidu a pritom ich on sám nedodržiava. Castexov úrad tvrdí, že sa nakazil od svojej 11-ročnej dcéry a je v izolácii na desať dní.

Súvisiaci článok Francúzsky premiér je po pozitívnom teste terčom kritiky a hnevu Čítajte 

17:05 SVET Štáty EÚ diskutujú o posilňovacej očkovacej dávke a jej zmienke v covidpasoch.

Eurokomisia chce už totiž v priebehu tohto týždňa predložiť návrhy na koordináciu slobody pohybu v rámci Únie pre osoby s certifikátom po tom, ako sa Rakúsko stalo prvou členskou krajinou od začiatku očkovacej kampane, ktorá pre zhoršenú pandemickú situáciu zaviedla lockdown. K opatreniam, ktoré obmedzujú mobilitu občanov, však pristúpili viaceré štáty EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Štáty EÚ diskutujú o posilňovacej očkovacej dávke a jej zmienke v covidpasoch Čítajte 

16:54 SLOVENSKO Šéf Hlasu-SD vyzval prezidentku, aby zatlačila na vládu v súvislosti s pandémiou.

Podľa prezidentky by sa mal Pellegrini ako jeden z najdôveryhodnejších politikov pripojiť k riešeniu vážnej situácie, ísť príkladom v podpore očkovania a tiež podporiť lockdown.

Súvisiaci článok Pellegrini vyzval prezidentku k činom, ona mu odkázala, aby išiel príkladom Čítajte 

16:46 SLOVENSKO V kežmarskej nemocnici je hospitalizovaných 25 pacientov s covidom.

Dvadsať z nich je na kyslíkových lôžkach. Ďalší štyria potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a jeden nazálne aplikovanú ventilačnú podporu s vysokým prietokom plynov, takzvanú high-flow.

Evidujú sedem pozitívnych zamestnancov a traja sú v karanténe. Zaočkovanosť hospitalizovaných pacientov predstavuje osem percent. Od minulého týždňa podali monoklonálne protilátky desiatim pacientom.

16:40 SLOVENSKO Kým sa zníži DPH, gastrosektor potrebuje okamžitú pomoc, tvrdia iniciatívy.

SkryťVypnúť reklamu

Iniciatíva #StáleMámeChuť vyzýva vládu na férovú spoluprácu. V kritickom pandemickom období chce byť gastro súčinné, ale potrebuje okamžitú pomoc vo forme kompenzácií. Platforma rovnako vyjadruje obavu nad súčasnou podobou COVID automatu, ktorá je pre gastrosektor devastačná.

Gastrosektor dlhodobo upozorňuje, že systémovým opatrením pre záchranu prevádzok pred krachom a nenapraviteľnými škodami je zníženie DPH pre toto odvetvie, zo súčasných 20 na 10 %. Členovia platformy #StáleMámeChuť dlhodobo poukazujú na absentujúcu štátnu podporu.

16:25 SLOVENSKO Hlavné mesto aj napriek zrušeniu vianočných trhov otvorí Bratislavské Vianoce.

"Diváci sa môžu naladiť na vianočnú vlnu a zažiť prostredníctvom livestreamu vianočnú prechádzku Bratislavou plnú netradičných hostí a vianočných prekvapení," informuje hlavné mesto. Nebude chýbať ani rozsvecovanie vianočného stromčeka.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko na svojom webe informuje, že Bratislavské Vianoce ozdobia najmä menšie priestranstvá mesta, zohľadňujúc bezpečnosť divákov.

16:12 SLOVENSKO Ústavný súd už povinné očkovanie raz posudzoval, prekážky nenašiel

Súd sa v roku 2014 zaoberal povinným očkovaním pre všetkých. „V tom čase tvorila jednofarebnú vládu strana Smer a v kontexte dnešnej reality je zaujímavé, že tak samotná vláda, ako aj ministerka zdravotníctva a predseda parlamentu, teda všetko nominanti tejto politickej strany, sa v súdnom konaní písomne vyjadrili jednoznačne v prospech povinného očkovania a žiadali súd, aby potvrdil jeho súlad s ústavou, čomu súd napokon aj vyhovel,“ uviedol advokát a odborník na ústavne právo Peter Kubina.

Súvisiaci článok Ústavný súd už povinné očkovanie raz posudzoval, prekážky nenašiel Čítajte 

16:09 SLOVENSKO Policajti od pondelka zintenzívnili kontroly protipandemických opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu 46. týždňa bolo skontrolovaných viac ako 31-tisíc osôb.

Súvisiaci článok Polícia zintenzívnila kontroly protipandemických opatrení Čítajte 

16:04 SLOVENSKO Prezidentka je zaočkovaná treťou dávkou vakcíny proti covidu.

Čaputová bola očkovaná 12. novembra v ružinovskej nemocnici v Bratislave. Očkovanie absolvovala na základe pozývacej SMS.

16:02 SLOVENSKO Tvrdý lockdown je podľa epidemiologičky potrebný, ideálne by bolo aj povinné očkovanie starších ľudí.

Alexandra Bražinová dodáva, že treba nastaviť aj opatrenia, ktoré prídu po lockdowne. Majú zvýhodniť zaočkovaných v slobode pohybu.

15:51 SLOVENSKO Nemôžeme riskovať pokutu, ktorú by zaplatili všetci Popradčania, vysvetľuje primátor zrušenie vianočných podujatí.

Primátor zároveň vo svojom stanovisku poukázal na to, že ak by aj nebol aktuálny celoštátny lockdown, COVID automat v čiernej farbe by umožňoval účasť iba 50 zaočkovaných ľudí na hromadných podujatiach. Na príchod Mikuláša so sprievodným programom sa však zvyklo prísť pozrieť na námestie aj 7-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

15:46 SLOVENSKO Viac ako 95 percent pozitívnych prípadov v Košiciach a okolí tvoria nezaočkovaní.

Od septembra ich už 81 zomrelo. Až 21 percent z nakazených tvorí mládež do 18 rokov. V súčasnosti zaznamenávajú najčastejšie šírenie koronavírusu v rodinách, pracovných kolektívoch a školách.

Súvisiaci článok Vyše 95 percent nakazených Košičanov nie je očkovaných. Od septembra ich už 81 zomrelo Čítajte 

15:41 SLOVENSKO Regionálna hygienička nevylúčila zaradenie okresu Trenčín do čiernej fázy napriek vysokej zaočkovanosti.

Úrad podľa jej slov prestáva zvládať trasovanie a dohľadávanie kontaktov pozitívne testovaných osôb a hygienici by potrebovali pomôcť s ľudskými kapacitami i s technikou. V trenčianskej nemocnici majú 103 pozitívnych pacientov, z toho sú dve deti. Lôžka s pľúcnou ventiláciou sú plné.

15:34 SVET Rakúska verejnoprávna stanica ORF spustila očkovaciu lotériu.

SkryťVypnúť reklamu

Zúčastniť sa na nej môžu obyvatelia Rakúska od 18 rokov, ktorí sa od 1. októbra do 20. decembra už dali zaočkovať, alebo tak plánujú urobiť.

Súvisiaci článok Rakúsko spustilo očkovaciu lotériu. Hrá sa aj o rodinný dom

Nezáleží na tom, či ide o prvú, druhú alebo tretiu dávku vakcíny. Hrá sa o takmer tisíc vecných cien vrátane rodinného domu, elektromobilu, kuchynského zariadenia či smart televízorov. Všetky ceny dodajú rakúske podniky.

15:28 SVET - Spahn odporúča obmedzenia, USA neodporúčajú cesty do Nemecka a Dánska.

Nemecký minister zdravotníctva Spahn žiada, aby bol vstup do verejných priestorov ešte viac obmedzený než v súčasnosti a mohli ich navštevovať len zaočkovaní ľudia alebo tí, ktorí covid nedávno prekonali.

Spahn nevylúčil zavádzanie ďalších lockdownov, uviedol však, že sa o nich rozhodne na úrovni jednotlivých spolkových krajín. Niektoré pandémiou veľmi zasiahnuté spolkové krajiny ako Sasko či Bavorsko už minulý týždeň prijali viaceré obmedzenia, napríklad zrušenie všetkých vianočných trhov.

SkryťVypnúť reklamu

15:22 SVET Vláda by mala podľa Mikulca na stredajšom rokovaní schváliť núdzový stav.

Núdzový stav by bol kvôli večernému zákazu vychádzania. „Toto sú všetko veci, ktoré sa majú prerokovávať zajtra na vláde. Nie je úplne všetko dohodnuté ani rozhodnuté. V mnohých veciach nastala zhoda a konsenzus, ale sú to vecí, o ktorých treba hovoriť,“ povedal Mikulec.

14:58 SVET Šírenie koronavírusu na Ukrajine je na ústupe, tvrdí minister zdravotníctva.

Počty infikovaných a hospitalizácií ukazujú v súčasnosti rýchlejší pokles, a to o 19 percent. O poklese svedčí aj počet úmrtí súvisiacich s týmto ochorením, ktorých bolo minulý týždeň v porovnaní s predchádzajúcim 7-dňovým obdobím o 3 percentá menej.

14:49 SVET Zlínsky kraj obmedzí spoločenský život na 14 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Zrušené by tam od budúceho týždňa mali byť hromadné akcie nad 100 ľudí, informovali v utorok Novinky.cz. Avizované patrenia majú podľa hajtmana Radima Holiša pomôcť nemocniciam, ktoré sú už na pokraji svojich kapacít.

14:44 SVET Očkovanie bude v nemeckej armáde povinné.

V pondelok bolo medzi nemeckými vojakmi a civilnými zamestnancami rezortu obrany 1 215 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom.

14:39 SVET Európsky región môže do jari zaznamenať až dva milióny obetí covidu, varuje WHO.

Počet obetí môže narásť, ak nebudú čo najskôr prijaté dostatočné protipandemické opatrenia. Európsky región WHO, do ktorého patrí až 53 štátov, už teraz eviduje viac než 1,5 milióna úmrtí na COVID-19.

WHO tiež predpokladá, že v 25 krajinách dôjde k veľkému až extrémnemu preťaženiu kapacít nemocničných lôžok. Vysoké až extrémne zaťaženie jednotiek intenzívnej starostlivosti navyše zažije až 49 z 53 štátov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V Európe môže covidu do jari podľahnúť až dva milióny ľudí, tvrdí WHO Čítajte 

WHO v správe ďalej predstavila tri hlavné dôvody pre súčasné mimoriadne rýchle šírenie koronavírusu. Prvou z nich je dominancia variantu delta. Ďalším faktorom je skutočnosť, že mnohé vlády svojim obyvateľom naznačili, že covid už nie je taká veľká hrozba a uvoľnili opatrenia. Tretí dôvod je stále nedostačujúca miera zaočkovanosti.

14:34 SLOVENSKO V Martinskej nemocnici je reprofilizovaných 159 lôžok pre pacientov s covidom.

Z uvedeného počtu je 128 postelí s kyslíkom, 15 JIS lôžok a 16 lôžok s možnosťou pripojenia na umelú pľúcnu ventiláciu. Trend hospitalizácií je stúpajúci, obsadenosť covidových lôžok je približne 80 percent, kapacita umelých pľúcnych ventilácií je naplnená.

14:29 SLOVENSKO V Holandsku pokračovali protesty proti reštrikciám, polícia zatýkala výtržníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Nepokoje však nemali takú intenzitu, ako počas víkendu v niektorých väčších holandských mestách. V súvislosti s násilnými protestmi zaistili od piatka večera už vyše 150 ľudí.

Súvisiaci článok V Holandsku pokračovali protesty proti reštrikciám, polícia zatýkala výtržníkov Čítajte 

14:22 SLOVENSKO V zubných ambulanciách platia opatrenia z prvej vlny pandémie.

Režim sa nezmenil, mierne sa predlžujú čakacie doby. Zvýšili sa tiež náklady na osobné ochranné pracovné pomôcky.

Súvisiaci článok V zubných ambulanciách platia opatrenia z prvej vlny pandémie Čítajte 

14:18 SLOVENSKO Nemocnica v Snine má najviac pacientov od začiatku pandémie. Je ich viac ako päťdesiat.

Počet pacientov stúpol doslova skokom o vyše dvadsať. Na pľúcnej ventilácii je jedna pacientka v strednom veku a dve deti.

Súvisiaci článok Sninská nemocnica láme rekordy. Covidových pacientov je tam vyše päťdesiat Čítajte 

13:56 SLOVENSKO V levočskej nemocnici sa situácia zhoršuje, bojuje s výpadkom zdravotníkov.

Aktuálne v nemocnici leží 26 pozitívnych pacientov. Pre výpadok sa však situácii prispôsobujú tamojšie jednotlivé oddelenia individuálne. Okrem interného oddelenia sú COVID pacienti umiestnení aj na neurologickom a psychiatrickom oddelení kvôli výpadku niektorých zdravotníkov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Levočská nemocnica bojuje s výpadkom personálu. O nakazených sa stará i psychiatria Čítajte 

13:44 SLOVENSKO Krajinu nečaká ani zďaleka taký tvrdý lockdown, ako Slovensko zažilo vlani počas druhej vlny pandémie.

Koalícia v pondelok večer hodiny rokovala aj o tom, ako majú vyzerať opatrenia v krajine na nasledujúce týždne.

Minister zdravotníctva a nominant OĽaNO Vladimír Lengvarský avizoval, že na vláde navrhne na tri týždne lockdown pre očkovaných aj neočkovaných.

Súvisiaci článok Školy by sa zatvárať nemali, koalícia sa dohodla na sprísnení opatrení Čítajte 

Pravidlá by mali platiť podľa viacerých zdrojov SME zvnútra koalície od štvrtka na nasledujúce dva týždne. Niektorí členovia koalície však nechcú používať slovo lockdown, lebo podľa nich o také prísne opatrenia nejde.

Zvažuje sa vyhlásenie núdzového stavu, ktorý uľahči nasadzovanie zdravotníkov na covidových oddeleniach či pomoc armády.

Po dvoch týždňoch vláda režim prehodnotí, môže ho aj predĺžiť. Detaily návrhu sa môžu ešte meniť, vláda o nich bude rokovať v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

13:40 SVET Izrael začal s očkovaním detí vo veku 5 až 11 rokov.

Deti v tejto vekovej kategórii tvoria takmer polovicu z aktívnych prípadov.

13:37 SLOVENSKO Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb prepravuje pacientov s covidom v biovaku, ktorý bráni šíreniu infekcie.

Vak vytvorí akýsi kyslíkový stan, ktorý pomôže pacientom s nedostatočným okysličením krvi efektívnejšie dýchať. Jeho súčasťou je špeciálny filter zabezpečujúci kompletnú antiinfekčnú ochranu. Použitím biovaku priestory nie sú kontaminované covidom a ústav zatiaľ môže zabezpečovať aj bielu medicínu.

13:24 SLOVENSKO V minulom týždni pribudlo v okrese Stará Ľubovňa opäť menej pozitívnych.

V okrese poklesol aj počet zatvorených tried.

13:18 SLOVENSKO Poštárka v Gabčíkove privolala políciu pre nerešpektovanie opatrení.

Dvaja muži a jedna žena nedodržiavali protipandemické opatrenia a nemali prekryté dýchacie cesty. Na výzvu poštárky nereagovali a priestory pošty nechceli opustiť.

13:13 SLOVENSKO V trenčianskej krytej plavárni zavreli sauny, kapacita bazénov je 25 percent.

Krytá plaváreň aktuálne funguje v režime plne očkovaní. Vo veľkom bazéne krytej plavárne môže byť momentálne 40 ľudí, v detskom bazéne sedem ľudí.

12:50 SLOVENSKO Krajčí bol podľa Matoviča lepší minister zdravotníctva ako Lengvarský.

Súčasnú zlú epidemickú situáciu minister financií považuje za jednoznačné zlyhanie Lengvarského.

12:48 SLOVENSKO Vláda príjme opatrenie, ktoré bude podľa Matoviča chrániť životy ľudí.

Vyjadril sa tak na margo celoplošného lockdownu, na ktorom sa podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru parlamentu Jany Bittó Cigánikovej dohodli v utorok koaliční partneri.

12:18 SVET Česká vláda zvažuje povinné očkovanie proti covidu pre seniorov a vybrané profesie.

Český premiér Andrej Babiš oznámil, že ministerstvo zdravotníctva najneskôr v priebehu budúceho utorka rozhodne aj vo veci povinnej vakcinácie proti covidu pre určité profesie. Išlo by napríklad o zdravotníkov či pracovníkov integrovaného záchranného systému a zamestnancov sociálnych služieb.

Povinné očkovanie pre niektoré profesijné skupiny by malo podľa Babiša vstúpiť do platnosti vo februári budúceho roku. Babiš tiež uviedol, že od decembra by sa mal skrátiť interval na podávanie tretej dávky vakcíny z terajších šiestich na päť mesiacov od podania druhej dávky.

Súvisiaci článok Českí odborníci navrhli povinné očkovanie osôb podľa veku Čítajte 

12:16 SVET Nezaočkovaní hráči Herthy Berlín nebudú počas karantény poberať plat.

Väčšina hráčov Herthy sa nechala zaočkovať. Tí, ktorí nie sú, si od začiatku októbra hradia na vlastné náklady PCR testy.

12:07 SLOVENSKO Na dištančnom vzdelávaní je momentálne 13 percent žiakov košických základných škôl.

Pred týždňom ich bolo 17 percent.

11:59 SLOVENSKO Očkovacie tímy navštívia v sobotu Vysoké Tatry.

Možnosť zaočkovať sa proti covidu jednodávkovou vakcínou Janssen ponúka v sobotu obyvateľom i návštevníkom Vysokých Tatier tamojšia samospráva.

11:20 SLOVENSKO Minister Lengvarský sa poďakoval všetkým tým, ktorí denne bojujú za zachovanie funkčnosti zdravotníckeho systému a za to, aby sa zdravotníctvo mohlo znova nadýchnuť. Na otázky novinárov nereagoval.

11:18 SLOVENSKO Prezidentka oznámila, že pre vážnosť situácie považuje lockdown pre všetkých za nevyhnutný. Vyjadrila tiež porozumenie s frustráciou ľudí, ktorí mali doteraz zodpovedný prístup. Stav v nemocniciach je však kritický.

Prezidentka na záver poďakovala zdravotníkom.

11:17 SLOVENSKO "To čo potrebujeme je prestať šíriť bludy o covide, prestať tliachať o covide a začať počúvať odborníkov," povedala Čaputová.

Súvisiaci článok Prehrávame boj s pandémiou, podľa prezidentky potrebujeme lockdown Čítajte 

11:16 SLOVENSKO "Prehrávame boj s covidom," upozornila prezidentka na skutočnosť, že v počte nových prírastkov sme v súčasnosti najhorší na svete. Hovorí o potrebe zmeny prístupu. Poukázala tiež na množstvo hospitalizovaných, obetí, ale aj vyčerpaných zdravotníkov.

Načítavam video...

11:15 SLOVENSKO Prezidentka Zuzana Čaputová a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský navštívili Nemocnicu Ružinov.

10:54 SLOVENSKO Zbrane vo vojne síce máme, no podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia ich nemá kto používať.

V úvode príspevku naráža na to, že počas druhej vlny bolo na umelú pľúcnu ventiláciu napojených 394 coviddových pacientov , aktuálne ich je obsadených 258.

Ministerstvo zdravotníctva pritom tvrdí, že situácia je už kritická. Dôvodom je podľa šéfa odborárov odchod zdravotníkov. Nabáda ľudí, aby si predstavili, že zdravotníctvo by fungovalo ako nezabezpečené vojsko, ktorému roky chýbajú vojaci aj vybavenie.

10:40 SLOVENSKO V košickej nemocnici narastá počet hospitalizácií aj zamestnancov v karanténe.

„Situácia v regióne a v nemocnici Košice - Šaca je naďalej kritická, zdravotnú starostlivosť poskytujeme 29 pacientom s COVID-19, z uvedeného počtu sú 25 napojení na kyslík a štyria vyžadujú podporu high flow. Ďalší traja pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii. Štatisticky hovoríme o 75 percentách nezaočkovaných pacientov na kyslíku, v prípade UPV ide až o 100 percent. Úmrtnosť, nielen v nemocnici Košice - Šaca, ale aj v okolitých zdravotníckych zariadeniach, je, žiaľ, viac ako 80-percentná pri pacientoch, ktorí sú napojení na UPV,“ uviedol riaditeľ nemocnice Košice - Šaca Pavol Rusnák. Ako ďalej dodal, z dôvodu PN alebo karantény chýba 48 zamestnancoch.

Súvisiaci článok V nemocnici v Šaci potrebujú ventiláciu len neočkovaní. Prežije z nich zhruba pätina Čítajte 

10:19 SVET V Belgicku zadržali lekára, ktorý za úplatok vydal vyše dvetisíc falošných covidpasov.

Umožnil mu to prístup ku kódovaciemu softvéru, na základe ktorého je možné získať covidpas.

Súvisiaci článok Belgický lekár vydal vyše dvetisíc falošných covid pasov Čítajte 

10:03 SLOVENSKO Zdravotníci zaočkovali v pondelok 4 772 ľudí prvou dávkou.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 591 618. Druhú dávku dostalo 1 034 ľudí. Celkovo je tak na Slovensku plne zaočkovaných 2 336 040 ľudí. Tretiu dávku už dostalo celkovo 292 627 osôb, pričom za uplynulý deň sa preočkovalo 9 911 ľudí.

10:00 SLOVENSKO PCR testy odhalili 6739 nových prípadov a pribudlo 66 obetí na covid.

PCR testy ukázali 6739 nových prípadov nákazy koronavírusom, viac ako 70 percent z nich nebolo zaočkovaných. Laboratóriá spravili 23 107 PCR testov.

Pozitívny antigénový test malo 3093 osôb, viac ako 72 percent z nich nemá očkovanie.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami zachytili laboratóriá v Bratislavskom kraji, a to 1 197. Nasleduje Žilinský kraj s 1 125 novými prípadmi, Trenčiansky s 920, Prešovský s 905, Košický s 861, Trnavský s 696, Nitriansky s 546 a Banskobystrický s 489 novými prípadmi.

Počet potvrdených obetí na covid vzrástol o 66 osôb. Celkový počet úmrtí je 13 985.

Počet hospitalizovaných sa blíži ku kritickej hranici 3 200. V pondelok nemocnice prijali 161 ľudí, lekári sa v nemocniciach starajú o 3182 pacientov s covidom.

9:21 SLOVENSKO Adriana Skusilová je imunologička a alergologička, svoju ordináciu má v Liptovskom Mikuláši. Hovorí, že za neochotou ľudí očkovať sa proti koronavírusu je nedostatok zrozumiteľných informácií a aj fakt, že ľudia sú ochotní veriť tomu, čo si prečítajú na sociálnych sieťach bez toho, aby si overili zdroj informácií.

V rozhovore hovorí aj o tom, kedy a do akej miery sú výsledky testov na protilátky smerodajné >>>>

8:58 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou dnes navštívi Univerzitnú nemocnicu v Ružinove.

8:51 SLOVENSKO Koaliční partneri sa dohodli na lockdowne, o podrobnostiach však predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS) nechcela hovoriť.

"Vyzerá to tak, len to musíme dotiahnuť a v stredu schváliť na vláde, ak to nikoho neprejde. Mne sa javí tá dohoda celkom rozumná, ak to vyjde," povedala agentúre SITA.

Súvisiaci článok Bittó Cigániková potvrdila dohodu koalície o lockdowne Čítajte 

Podľa Bittó Cigánikovej bližšie informácie budú známe v stredu 24. novembra, keď má o protipandemických opatreniach rokovať vláda.

Na otázku, či sa bude lockdown týkať všetkých alebo budú mať zaočkovaní mierne výhody, odpovedala, že rokovania ešte nie sú úplne ukončené.

8:48 SVET Očkovanie treťou dávkou proticovidovej vakcíny pre všetkých dospelých od 18 rokov je v Rakúsku možné už po štyroch mesiacoch, a nie až po pol roku. Vyplýva to z aktualizovaných odporúčaní rakúskej komisie pre očkovanie.

8:23 SLOVENSKO Lockdown malo Slovensko podľa matematika Richarda Kollára zaviesť už pred tromi týždňami, ešte pred náporom na nemocnice. Vtedy by zabránil ich preplneniu a nebolo by treba vyberať tých, ktorých zoberú, a tých, ktorí takú šancu nedostanú.

Tvrdý lockdown aj pre očkovaných je napriek tomu potrebný, zhodujú sa experti >>>>

Súvisiaci článok Lockdown Vianoce zlepší. Bez povinného očkovania si ho zopakujeme Čítajte 

8:06 SVET V Česku odhalili testy za pondelok 14 480 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je dosiaľ najvyšší prírastok za ktorýkoľvek pondelok od začiatku pandémie. V nemocniciach je momentálne 5 434 ľudí s covidom a 764 z nich je vo vážnom stave.

V priebehu pondelka podľahlo covidu ďalších 51 nakazených.

7:55 SLOVENSKO V okrese Nitra dostalo dve dávky vakcíny celkom 76 896 ľudí, čo je približne 47,6 percenta. Z nich je plne zaočkovaných 39 058 osôb nad 50 rokov, čo činí 64,95 percenta. K získaniu žolíka teda okresu chýba, aby sa nechalo zaočkovať 28 starších obyvateľov.

Súvisiaci článok Okres Nitra má pandemického žolíka na dosah, Zlaté Moravce sú na tom horšie Čítajte 

7:06 SLOVENSKO Aké neurologické zmeny spôsobuje covid u ľudí? Aký bude mať dopad na odvrátiteľné úmrtia situácia, keď všetky nemocnice na Slovensku odkladajú operácie? A ako sa pozerá na celoštátny lockdown?

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s neurochirurgom Andrejom Šteňom.

Načítavam video...

06:30 SVET Americké ministerstvo zahraničných vecí vydalo varovanie pred cestovaním do Nemecka v dôsledku masívneho šírenia koronavírusu.

V Nemecku počas uplynulých 24 hodín pribudlo 45 326 novo odhalených prípadov nákazy koronavírusom a 309 úmrtí súvisiacich s chorobou Covid-19. Sedemdňová incidencia opäť vzrástla na 399,8.

6:15 SLOVENSKO Ešte pred dvoma-tromi týždňami sme boli pripravení uvoľňovať opatrenia práve pre očkovaných, hovorí pre SME premiér Heger. Potrebu zmeniť rozhodnutie spustila situácia v nemocniciach.

Covidový automat bol pôvodne nastavený tak, že k takémuto vývoju ani nemalo dôjsť. A ani by nedošlo, keby opatrenia, ktoré sme vyžadovali, ľudia aj dodržiavali, hovorí. Nie je fyzicky možné postaviť policajta na každý semafor ani do každého podniku či na pracovisko.

Súvisiaci článok Heger: Ľudia opatrenia nedodržiavali, preto prišlo sprísnenie Čítajte 

0:01 SLOVENSKO - Nemocnice dokážu v tretej vlne poskytnúť výrazne menej lôžok s pľúcnou ventiláciou ako pred ôsmimi mesiacmi, keď vrcholila druhá vlna.

V nedeľu bolo na pľúcnych ventiláciách podľa štatistík NCZI 259 pacientov. Na vrchole druhej vlny ich bolo 394. Vyše 130 lôžok chýba.

Pľúcne ventilátory sú v nemocniciach stále, no nemá ich kto obsluhovať.

Súvisiaci článok Pľúcnych ventilátorov je asi o 130 menej ako v druhej vlne. Chýba obsluha Čítajte 

0:00 SVET Francúzsky premiér Jean Castex mal v pondelok pozitívny výsledok testu na Covid-19. Jeho úrad oznámil, že Castex strávi najbližších desať dní v karanténe, pričom bude pokračovať v práci.

Castex sa podrobil PCR testu hneď po tom, ako sa ukázalo, že pozitívne testovaná bola jeho 11-ročná dcéra.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Do Prešova prišli e-kolobežky TIER
 2. Cvičenie po prekonaní ochorenia COVID-19
 3. Aké sú mýty a pravdy o našom zraku v letných mesiacoch?
 4. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 5. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 6. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 7. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 8. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 629
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 16 050
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 826
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 166
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 690
 6. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 023
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 972
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 292
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu