BRATISLAVVA. Vznik medializovaných odposluchov z poľovníckej chaty mala umožniť nesprávna právna kvalifikácia. Vyplýva to z uznesenia o zastavení trestného stíhania pre jeho nezákonnosť, ktoré TASR poskytla nitrianska krajská prokuratúra.
Zlá klasifikácia
Pytliactvo sa preverovalo ako trestný čin spáchaný závažnejším spôsobom konania, konkrétne so zbraňou. To však krajský prokurátor Ivan Mandalov považuje za nedôvodné, keďže v prípade útokov so zbraňou má ísť o ľudí a nie zvieratá. Rovnako poukázal, že neobstojí ani konštatovanie vyšetrovateľa o podozrení z prečinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti.
Zdôraznil, že iba táto právna kvalifikácia pritom umožňovala vydať príkaz na vyhotovovanie obrazových, zvukových a obrazovo-zvukových záznamov zo spomínanej chaty.

Uzneseniu o začatí trestného stíhania vyčíta aj chýbajúce zákonné náležitosti, najmä pokiaľ ide o popis skutku. Poukázal tiež na to, že policajný vyšetrovateľ za takmer desať mesiacov nevypočul ani samotného užívateľa poľovného revíru.
Lovenie v lokalite
V kauze údajného pytliactva jeden z podozrivých lovil legálne a druhý v lokalite nelovil. Ako informuje portál televízie Joj noviny.sk, Krajská prokuratúra v Nitre takto argumentuje pri zrušení trestného stíhania vo veci.
Podľa portálu sa jeden z podozrivých v roku 2021 vôbec nezúčastnil na žiadnej poľovačke. „A ďalší podozrivý mal povolenie na lov v revíri Veľký Ďúr, okres Levice," uvádzajú noviny.sk s tým, že jedným z mužov bol človek blízky podnikateľovi Miroslavovi Bödörovi.
Odposluch chaty
Vo viacerých médiách boli v októbri zverejnené videá a ich prepisy, ktoré zobrazujú, ako sa na poľovníckej chate stretávali šéf Smeru-SD Robert Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora G. Marek Para, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Tibora Gašpara.
Oficiálnym dôvodom odposluchov bol práve prípad pytliactva. Neskôr sa nahrávky mali stať súčasťou vyšetrovania kauzy Očistec. Krajský prokurátor v Nitre zrušil trestné stíhanie vo veci pytliactva 16. novembra.