SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Koronavírus na Slovensku: Ak chceme von z pandémie, musíme podľa odborníkov zvýšiť očkovanie (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 641-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 107 obetí. Lockdown opäť obmedzí život na Slovensku, od polnoci vstúpil do platnosti zákaz vychádzania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lockdown a opatrenia:

Súvisiaci článok Čaká nás zákaz vychádzania. Čo to znamená? (otázky a odpovede) Čítajte 
 • zákaz vychádzania platí na dva týždne, výnimka je od 1.00 do 5.00 h.
 • všetky obchody okrem esenciálnych sú zatvorené
 • dostupné sú nevyhnutné služby - okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov
 • na pracovisko bude od pondelka povinný vstup v režime OTP, odporúča sa práca z domu
 • školy zostávajú otvorené, žiaci sa budú musieť pravidelne testovať
 • bohoslužby sa budú vysielať online, povolená je individuálna pastoračná služba na prijímanie a spoveď
 • Pozrite si prehľad opatrení, zákazov a výnimiek >>>>

Koronavírus: Slovensko zavádza lockdown s výnimkami (minúta po minúte)

18:57 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v piatok.

SkryťVypnúť reklamu

18:40 SLOVENSKO - Koalícia hľadá spôsoby, ako dotlačiť ľudí k očkovaniu. Povinné očkovanie zvažujú viaceré strany.

17:52 SVET - V Afrike je proti koronavírusu úplne zaočkovaných len 6,6 percenta obyvateľov. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Hoci celková krivka nových infekcií v Afrike klesá, v niekoľkých krajinách tohto kontinentu sa šíri štvrtá vlna koronavírusu, ukazujú oficiálne údaje.

Okrem nízkeho percenta zaočkovaných vyvolávajú obavy aj nepotvrdené správy o novom variante koronavírusu, ktorý sa údajne objavil v Juhoafrickej republike (JAR), kde čísla o nákaze pomaly znovu stúpajú.

John Nkengasong z Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) patriaceho pod Africkú úniu (AÚ) vo štvrtok zdôraznil, že tieto údaje budú preverené a zhodnotené.

SkryťVypnúť reklamu

"Musíme urobiť viac štúdií, je toho veľa, čo o novom variante koronavírusu nevieme. Musíme sa na tieto údaje pozrieť veľmi dôkladne, až potom vydáme vyhlásenie. Nutným cieľom pre náš kontinent je 70-percentná miera zaočkovanosti obyvateľov," dodal Nkengasong.

Načítavam video...

17:25 SLOVENSKO - Strana SaS je presvedčená, že riziko z dlhodobého zatvorenia škôl bude mať devastačné účinky nielen na duševné zdravie detí, ale aj ekonomiku na Slovensku.

Dnešné zatvorenie škôl by so sebou nieslo neistotu na niekoľko týždňov aj ďalší nekonečný boj za ich opätovné otvorenie. V tlačovej správe o tom
informovala hovorca SaS Ondrej Šprlák.

17:13 SVET - Nárast v prípadoch nákazy koronavírusom a v hospitalizáciách v Belgicku je "vyšší než najpesimistickejšie krivky" načrtnuté odborníkmi minulý týždeň, uviedol vo štvrtok vo vyhlásení belgický premiér Alexander De Croo.

SkryťVypnúť reklamu

Belgicko pritom práve minulý týždeň znovu zaviedlo prísnejšie obmedzenia proti šíreniu infekcie, informovala tlačová agentúra AFP.

V nedeľu vypuklo v Bruseli na pouličnom proteste proti opatreniam, na ktorom sa zúčastnilo 35-tisíc ľudí, násilie. Niektorí protestujúci boli proti vakcínam, ďalší proti povinným epidemiologickým opatreniam, ktoré vnímajú ako neoprávnené zasahovanie do osobnej slobody.

De Croo a štyria z jeho ministrov museli ísť v pondelok 22. novembra do karantény, pretože francúzsky premiér Jean Castex mal pozitívny výsledok testu na covid, uviedla belgická vláda vo vyhlásení.

Súvisiaci článok Kde zavádzajú v Európe lockdown a kde je povinné očkovanie? Čítajte 

17:11 SVET -V prvých troch dňoch týždňa očkovacej kampane vyhláseného maďarskou vládou, v rámci ktorého od pondelka do nedele očkujú ľudí v celej krajine, zaočkovali na žiadosť rodičov aj 6000 detí vo veku od 12 do 17 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom vo štvrtok agentúra MTI s odvolaním sa na operačný štáb.

Očkovanie vekovej kategórie od 16 do 17 rokov sa podľa operačného štábu začalo v Maďarsku v polovici mája, doposiaľ je v nej zaočkovaných 56 percent.

V prípade vekovej kategórie od 12 do 15 rokov sa začalo podávanie vakcín v polovici júna, zaočkovaných v nej je 36 percent. Tieto vekové kategórie sú očkované výhradne vakcínou spoločnosti Pfizer/BioNTech, pričom k očkovaniu je potrebné písomné povolenie rodičov.

Operačný štáb zdôraznil, že Maďarsko je pripravené podávať očkovaciu látku aj deťom vo veku od piatich do 11 rokov po tom, čo Európska lieková agentúra (EMA) vydala povolenie pre očkovanie tejto vekovej kategórie vakcínou Pfizer/BioNTech.

V prvých troch dňoch kampane podali 388-tisíc dávok očkovacej látky, z toho 48-tisíc ľudí dostalo prvú dávku. Počet zaočkovaných tak prekročil už 6,07 milióna, z nich vyše 5,8 milióna dostalo dve dávky a takmer 2,2 milióna aj tretiu dávku vakcíny.

SkryťVypnúť reklamu

16:45 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok znova vyzvala na zavedenie prísnejších opatrení, ktoré by zastavili rekordné pribúdanie prípadov koronavírusovej infekcie v Nemecku. Merkelová zdôraznila, že "dôležitý je každý deň".

"Potrebujeme viac opatrení obmedzujúcich kontakty," uviedla odchádzajúca nemecká kancelárka. Dodala, že "dnes jasne povedala" svojmu nástupcovi v úrade kancelára Olafovi Scholzovi, že "spoločne ešte môžeme zvládnuť toto prechodné obdobie a premyslieť všetky potrebné opatrenia".

Súvisiaci článok Merkelová vyzvala na sprísnenie pandemických opatrení Čítajte 

16:43 SVET - Dánsko vzhľadom na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu ponúklo všetkým obyvateľom nad 18 rokov možnosť tretieho očkovania proti koronavírusu. "Pokles imunity nastáva aj u osôb v mladších vekových skupinách," uviedol vo
štvrtok dánsky zdravotnícky úrad.

SkryťVypnúť reklamu

Nové prípady nákazy a hospitalizácie podľa dánskych úradov pribúdajú rýchlejšie, než sa očakávalo. Dánsko už skôr ponúklo posilňovacie očkovanie starším ľuďom a zraniteľným osobám.

Tretia dávka bude dostupná šesť mesiacov po absolvovaní druhého očkovania. Očkovanie je v krajine dobrovoľné. Podľa oficiálnych údajov sa nechalo dvoma dávkami zaočkovať 86,4 % obyvateľov Dánska.

16:30 SLOVENSKO - Polícia na vonkajších hraniciach , teda na hraniciach s Ukrajinou a tiež pri letoch z krajín mimo schengenského priestoru, preverí u každého cestujúceho, či účel jeho cesty spĺňa charakter povolenej výnimky zo zákazu pohybu. Upozorňuje na to hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Súvisiaci článok Polícia sprísni aj kontroly na hraniciach Čítajte 

16:01 SLOVENSKO - Konzílium odborníkov informuje o aktuálnych pandemických opatreniach.

SkryťVypnúť reklamu

Epidemiologická situácia sa na Slovensku naďalej zhoršuje. Počty pozitívnych aj hospitalizovaných rástli aj počas uplynulého týždňa. Tzv. lockdown sa uvoľní čo najskôr, ako to bude možné, ale len pre očkovaných a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali.

Informovali o tom členovia konzília odborníkov a riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

Najvyšší výskyt pozitívnych je v súčasnosti medzi deťmi a mládežou od piatich do 18 rokov, tvoria 25 percent z celkového počtu pozitívnych.

Očkovanie proti koronavírusu pre deti od piatich do 11 rokov vakcínou od konzorcia spoločností Pfizer/BioNTech by mohlo byť realitou aj na Slovensku v najbližšej budúcnosti. Uviedla to hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pediatriu a členka konzília odborníkov Elena Prokopová.

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím si, že veľmi rýchlo pôjdeme touto cestou. Očkovanie bude na základe dobrovoľnosti a keď nebude u dieťaťa kontraindikácia, dieťa sa zaočkuje," spresnila Prokopová.

Možnosťou vakcinovať aj mladšie deti sa ministerstvo v súčasnosti zaoberá.

Do nemocníc sa dostávajú najmä nezaočkovaní ľudia.

"Z každých desiatich pacientov je asi osem nezaočkovaných. Pacienti v nemocniciach sú o niečo mladší. V druhej vlne gro tvorili ľudia nad 60 rokov, teraz sú to ľudia nad 50 rokov," upozornil Mišík.

Najviac sú zaťažené nemocnice v Prešovskom a Žilinskom kraji.
Konzílium odborníkov považuje zavedený lockdown za nevyhnutný. Sleduje sa ním najmä zníženie mobility a frekvencie vzájomného stretávania sa.

"Lockdown je len dočasné krajné riešenie, nie je to cesta, ktorou chceme ísť dlhodobo. Ak chceme von z pandémie, musíme zvýšiť výrazne očkovanie, a to o 30 percent," poukázala členka konzília odborníkov Alena Koščálová.
Hlavná odborníčka ministerstva pre pediatriu Elena Prokopová zdôraznila, že k uvoľňovaniu opatrení sa pristúpi čo najskôr, ako to bude možné.

SkryťVypnúť reklamu

"Bude to však uvoľnenie pre očkovaných a pre prekonaných, teda tých, ktorí nezapĺňajú nemocnice," skonštatovala Prokopová.

Zároveň kritizovala prijaté opatrenie povinnosti testovania zamestnancov pred vstupom na pracovisko raz do týždňa. Vyzvala zamestnávateľov, aby testovali neočkovaných pracovníkov dva až trikrát do týždňa.

16:00 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici Trnava je využitých všetkých desať lôžok s umeleou pľucnou ventiláciou. Deväť ľudí je bez plného očkovania. V nemocnici je hospitalizovaných 85 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19.

Preto už nejaký čas, ako uviedol hovorca Matej Martovič, nemocnici vypomáhajú v tejto oblasti zdravotnícke zariadenia v jej blízkosti. Kapacita lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 je aktuálne 93.

SkryťVypnúť reklamu

V nemocnici platí stále zákaz návštev, nemocnica poskytuje v súčasnosti akútnu a plánovanú zdravotnú ústavnú starostlivosť, k dispozícii sú ambulancie.

Súvisiaci článok V trnavskej nemocnici zomrelo tento mesiac na covid už 34 pacientov Čítajte 

15:53 SVET - Česko vyhlásilo kvôli pandémii koronavírusu núdzový stav na 30 dní s platnosťou od dnešnej polnoci. Informoval o tom premiér Andrej Babiš.

15:40 SLOVENSKO - Za očkovanie v krajskom centre v Michalovciach budú ľudí odmeňovať. Každého, kto sa v sobotu príde do centra zaočkovať prvou alebo druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, odmenia vstupenkami na domáce zápasy miestnych športových klubov, poukážkami na obed i vstupmi do thermalparku na Zemplínskej Šírave.

15:38 SLOVENSKO - Ambulantnú a následnú zdravotnú starostlivosť bude nemocnica v Handlovej poskytovať aj počas mimoriadneho režimu.

SkryťVypnúť reklamu

Pre pacientov s ochorením COVID-19 nemocnica vyčlenila 20 lôžok.

15:19 SLOVENSKO - Covid aktuálne ovplyvnil chod vyučovania v 42 stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti košického kraja. V stredu bolo v rámci krajských škôl v karanténe 285 tried.

14:57 SLOVENSKO - Nemocnica Agel Zlaté Moravce aj nemocnica v Krompachoch od štvrtka poskytuje iba neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť s výnimkou pacientov, ktorým sa podáva onkologická, dialyzačná alebo biologická liečba.

14:51 SLOVENSKO - Na nitrianske obchodné centrum nastriekali hákové kríže a nápisy covid. Páchateľa zaznamenali bezpečnostné kamery.

"Polícia v Nitre vec zdokumentovala a rieši ju ako priestupok na úseku extrémizmu,“ povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková >>>>

SkryťVypnúť reklamu

14:47 SLOVENSKO - Za zvýšeného záujmu miestnych obyvateľov sa vo štvrtok konalo očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pri rómskej osade v Trebišove.

Pred priestormi skladov civilnej ochrany, kde prebiehalo, sa dopoludnia tvoril rad s desiatkami záujemcov.

Načítavam video...

14:40 SLOVENSKO - V Nitrianskom okrese sa v priebehu posledných týždňov podarilo dosiahnuť viac ako 65-percentnú zaočkovanosť ľudí vo veku nad 50 rokov.

V prípade, že po odvolaní aktuálneho lockdownu začne opäť platiť COVID automat, okres bude mať žolíka, vďaka ktorému už nespadne do čiernej farby.

Ďalšími okresmi v Nitrianskom kraji, ktoré v tejto vekovej kategórii preskočili hranicu 65 percent, sú okresy Šaľa a Komárno so 67,81- a 66,4-percentnou zaočkovanosťou. Najhoršie je na tom Topoľčiansky okres, kde je 56,97 percenta zaočkovaných ľudí nad 50 rokov pri celkovej zaočkovanosti 39,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

14:37 SVET - Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb zverejnilo novú cestovateľskú mapu, na ktorej je Slovensko spolu so všetkými okolitými krajinami v najvyššom riziku nákazy. Oproti minulému týždňu si pohoršilo Poľsko.

14:25 SVET - Francúzsko sprístupnilo posilňujúcu dávku vakcíny proti koronavírusu pre všetkých nad 18 rokov, oznámil to dnes minister zdravotníctva Olivier Véran.

Doba medzi podaním druhej a tretej dávky sa pritom skráti z pôvodných šiestich na päť mesiacov. Posilňujúca dávka bude potrebná na predĺženie platnosti covidpasu.

Ten sa po siedmich mesiacoch od podania druhej dávky "deaktivuje", až pokým ľudia nedostanú tretiu dávku.

Od piatku bude tiež povinné nosiť vo vnútorných priestoroch ochranu dýchacích ciest. Negatívny výsledok antigénového i PCR testu na covid sa bude uznávať iba 24 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

14:23 SLOVENSKO - V Bratislave bude pre aktuálny lockdown od pondelka jazdiť mestská hromadná doprava na základe cestovného poriadku platného pre pracovný deň školské prázdniny.

Školské spoje 2, 4, 5 a 14 však budú naďalej vypravované.

14:19 SLOVENSKO - Výučbu na Univerzite Komenského v Bratislave budú od pondelka realizovať na väčšine fakúlt dištančnou formou.

V súvislosti so zavedením núdzového stavu, ktorého súčasťou je aj zákaz vychádzania, o tom informuje vedenie univerzity.

Upozorňuje zároveň, že niektoré končiace ročníky a študenti, ktorí potrebujú pracovať v laboratóriách, môžu dostať výnimku.

Režim na internátoch sa nemení, vstup je povolený len ubytovaným osobám v režime OTP. Zamestnanci univerzity majú nariadený výkon práce z domu, ak to povaha ich práce umožňuje, s výnimkou zamestnancov zabezpečujúcich nevyhnutnú prevádzku.

SkryťVypnúť reklamu

14:17 SLOVENSKO - Antirúškarom, ktorí začiatkom novembra vyvolali incident v piešťanskom obchodnom centre, udelili hygienici pokuty.

Desiatim osobám podľa informácií riaditeľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave Tomáša Hauka bolo v uplynulom týždni vydané rozhodnutie v rozkaznom konaní v rozmedzí od 100 do 250 eur.

Súvisiaci článok Priaznivec skupiny nájazdníkov v obchodoch zomrel na covid Čítajte 

14:15 SLOVENSKO - Strana Za ľudí podporí povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 u rizikovej skupiny ľudí vo veku nad 55 rokov. Povedala to na tlačovej
konferencii predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Otázka podľa nej už neznie či zaviesť povinné očkovanie, ale kedy.

Strana Za ľudí navrhuje prijať opatrenia na motiváciu ľudí na očkovanie. Na deväť mesiacov by napríklad chcela skrátiť platnosť COVID passov a zaočkovaných seniorov nad 65 rokov odmeniť rekreačným voucherom.

14:13 SLOVENSKO - Mimoparlamentné KDH prijatú podobu lockdownu kritizuje. Potrebu zavedenia lockdownu kresťanskí demokrati síce chápu, ale pripomínajú aj nutnosť kompenzácií.

SNS vyzýva premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby sa začali zaoberať situáciou v zdravotníctve a využili financie na navýšenie platov lekárom a zdravotným sestrám, a nie na reklamy o očkovaní.

14:10 SVET - Covidpasy by mali platiť po novom len deväť mesiacov od podania druhej dávky vakcíny. Covidpasy sú v značnej miere potrebné pri cestovaní medzi jednotlivými krajinami Európskej únie. Odporučila to vo štvrtok Európska komisia, informovala agentúra AFP.

Súvisiaci článok V Únii by mal covidpas platiť deväť mesiacov od druhej dávky Čítajte 

14:08 SLOVENSKO - Mesto Poprad reaguje na aktuálnu situáciu prijatím viacerých opatrení, dnes dopoludnia zvolal primátor Anton Danko online zasadnutie
širšieho vedenia mesta v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu a lockdownom.

Mestský úrad bude od dnes pracovať pre verejnosť v obmedzenom režime. K dispozícii budú len pracoviská Zóna prvého kontaktu, Overovanie podpisov, Matrika a Evidencia obyvateľstva, Pokladňa a Podateľňa podľa bežných otváracích hodín mestského úradu.

14:05 SLOVENSKO - Za október evidujeme 429 úmrtí na ochorenie COVID-19. Nezaočkovaných bolo 368 obetí, čo predstavuje 85,78 percenta. Ich vekový priemer
bol 74 rokov.

Informoval o tom na oficiálnych stránkach Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Celkovo v októbri 2021 na ochorenie zomrelo 218 žien a 211 mužov.

Najmladšia žena bola vo veku 29 rokov a najstaršia mala 102 rokov. Najmladší z mužov mal 32 rokov a najstarší 96 rokov.

Z celkového počtu bolo zaočkovaných oboma dávkami 54 ľudí. Priemerný čas od očkovania v tejto skupine bol 6,3 mesiaca. Najstaršia obeť mala 102 rokov a najmladšia 51, vekový priemer zomrelých v tejto kategórii bol 76 rokov.

Prvú dávku vakcíny dostalo sedem osôb, pritom pri týchto obetiach bol priemerný čas od očkovania 8,1 mesiaca. Vekový priemer zomrelých bol 78 rokov. Najstarší mal 90 rokov a najmladší 65 rokov.

Okrem toho úrad eviduje za október ďalších 71 úmrtí, kde podiel infekcie COVID-19 na úmrtí nevedia určiť. Z nich bolo očkovaných 10 ľudí, z toho oboma dávkami sedem ľudí a jednou traja ľudia.

"Tieto prípady ďalej neanalyzujeme, keďže pacienti trpeli veľmi ťažkými ochoreniami, na ktoré zomreli," vysvetľuje sa v zverejnených materiáloch. Nezaočkovaných obetí, ktoré sa radia ako tí, čo zomreli s ochorením COVID-19, bolo 61, čo predstavuje 85,92 percenta. Ich vekový priemer bol 72 rokov.

13:54 SVET - Očkovanie predchádza smrti. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzýva na očkovanie.

"Máme dostatok dávok. Ku koncu tohto týždňa počet distribuovaných dávok členským štátom dosiahne jednu miliardu," napísala na twitteri.

13:40 SLOVENSKO - Záujem o očkovanie proti ochoreniu Covid-19 za uplynulé dni výrazne narástol. Záujem je o prvé aj tretie dávky. Len za stredu bolo podaných takmer 13-tisíc tretích dávok. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo odporúča všetkým záujemcom o tretiu dávku, aby využili registračný formulár, vyhnú sa tak čakaniu pred očkovacími centrami, zároveň sa zefektívni distribúcia vakcín a manažment pacientov aj zdravotníkov.

13:22 SLOVENSKO - Levočská nemocnica obmedzuje tzv. bielu medicínu a na základe príkazu ministerstva zdravotníctva bude poskytovať len urgentnú zdravotnú starostlivosť.

Výnimku tvoria onkologickí pacienti a pacienti, ktorým sa poskytuje biologická liečba. Nemocnica má aktuálne plne obsadenú kapacitu reprofilizovaných COVID lôžok.

Rovnako na tom je aj Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku a Fakultná nemocnica AGEL Skalica.

Súvisiaci článok Nemocnice dostali príkaz, už poskytujú len urgentnú zdravotnú starostlivosť Čítajte 

13:20 SLOVENSKO - Covidové lôžka vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Nových Zámkoch sú takmer obsadené. Z celkového počtu 90 lôžok je obsadených 87 postelí. Zo všetkých hospitalizovaných pacientov iba jeden zaočkovaný.

Na umelej pľúcnej ventilácii sú momentálne voľné dve lôžka. Na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny sa starajú o 13 pacientov.

Len za 25 dní tohto mesiaca evidujú 55 covidových úmrtí, pripomenula nemocnica.

13:14 SLOVENSKO - Zástupcovia veľkých slovenských priemyselných podnikov majú obavy, či jednotlivé fabriky dokážu zrealizovať štátom nariadené testovanie už od budúceho týždňa.

Skonštatoval to generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Tá vníma v celom procese dve najzásadnejšie výzvy, prvou je organizácia samotného testovania, druhou nákup testov.

Súvisiaci článok Aký režim bude v práci? Aké služby sú otvorené? (otázky a odpovede o lockdowne) Čítajte 

12:55 SVET - Európska agentúra pre lieky schválila vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech pre deti od päť do 11 rokov.

12:50 SVET - Covidu v Európe podľahlo od prepuknutia pandémie už 1,5 milióna obetí. Vyplýva to zo štvrtkových štatistík agentúry AFP, ktoré sú založené na oficiálnych údajoch 52 krajín.

O 11.00 h SEČ bola oficiálna bilancia úmrtí 1 500 105. Prvá obeť covidu na kontinente bola hlásená vo februári, pripomína AFP.

Sedemdňová incidencia, teda počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na 100-tisíc obyvateľov, sa vo viacerých európskych krajinách momentálne pohybuje na rekordnej úrovni a stále rastie.

Slovensko eviduje 1351 nakazených na 100-tisíc ľudí, vôbec najviac na svete. Nasleduje Česko s 1097, Rakúsko s 1094, Lichtenštajnsko s 1027 a Belgicko s 995.

Česká vláda plánuje v priebehu štvrtka rokovať o sprísnení platných opatrení, nad úplným lockdownom sa však podľa premiéra Andreja Babiša neuvažuje.

12:28 SVET - Až 61 percent občanov Maďarska odmieta prípadné zavedenie celoplošného povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19. Takéto opatrenie by podporilo iba 35 percent Maďarov. Vyplýva to z prieskumu inštitútu Policy Solution, ktorého výsledky zverejnilo vo štvrtok internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság.

Z aktuálne zaočkovaných proti covidu by 45 percent podporilo zavedenie povinného očkovania, kým z nezaočkovaných je za takýto krok len 11 percent opýtaných.

11:57 SLOVENSKO - Starosta v košickej mestskej časti Staré Mesto Igor Petrovčik (exSpolu) v nočných hodinách oznámil na sociálnej sieti zatvorenie škôlok v jej zriaďovateľskej pôsobnosti. Škôlky sa zatvoria od pondelka na dva týždne.

Súvisiaci článok Starosta v Košiciach hovorí o hre na lockdown, zatvára všetky škôlky Čítajte 

11:48 SVET - Nórsko od piatka sprísňuje podmienky vstupu do krajiny pre cestujúcich, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 ani ochorenie neprekonali. Pri vstupe sú povinní predložiť negatívny výsledok testu nie starší ako 24 hodín, zároveň sa testovaniu musia podrobiť aj po vstupe do krajiny. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí SR.

Táto povinnosť je platná bez ohľadu na to, z akej krajiny osoba do Nórska prichádza. Okrem toho sú všetky osoby staršie ako 16 rokov povinné vyplniť pred vstupom do krajiny registračný formulár.

11:40 SLOVENSKO - V Žilinskom kraji navýšili očkovacie kapacity, týždenne je k dispozícii 12 400 termínov. Krajská samospráva je pripravená znovuotvoriť aj veľkokapacitné očkovacie centrum.

Kraj posilňuje výjazdy do regiónov. "VakciZuzka doposiaľ navštívila 126 miest a obcí, kde zaočkovali 7 154 občanov, v aktuálnom mesiaci to bolo už 1 829. Na vopred stanovených výjazdoch výjazdová jednotka používa aj vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech, aby mohla v regiónoch očkovať aj treťou dávkou," informovala hovorkyňa kraja Lucia Lašová.

11:30 SLOVENSKO - V krajine od polnoci platí núdzový stav a zákaz vychádzania.

11:27 SVET - V Poľsku pribudlo za posledných 24 hodín 497 obetí, najviac úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19, aké v krajine dosiaľ zaznamenali počas štvrtej vlny pandémie. Pribudlo tiež 28 128 prípadov nákazy.

Rezort zdravotníctva na Twitteri priblížil, že v nemocniciach je hospitalizovaných 19 087 pacientov s covidom (deň predtým ich bolo 18 707), pričom na pľúcne ventilátory je napojených 1657 osôb. Dostupných je v krajine celkovo 2269 ventilátorov.

V Poľku bolo dosiaľ podaných 41 001 978 dávok vakcín proti koronavírusu, pričom plne zaočkovaných je 20 320 159 ľudí, vyplýva z údajov zverejnených na webstránke poľskej vlády gov.pl.

11:10 SLOVENSKO - Bratislava a jej firmy majú pre pandémiu výpadok v príjmoch viac ako 35 miliónov. Magistrát to uviedol v návrhu mestského rozpočtu na roky 2022 - 2024.

Výpadky príjmov boli podľa bratislavskej samosprávy zo štátneho rozpočtu kompenzované len v minimálnej výške. "Najväčšie výpadky príjmov v Dopravnom podniku Bratislava, vo výške viac ako 30 miliónov eur, neboli kompenzované vôbec, čo predstavuje nenahraditeľný výpadok zdrojov mesta," konštatuje hlavné mesto.

11:02 SLOVENSKO - Počas núdzového stavu je možné obmedziť ľudí na základných právach a slobodách, ale len v medziach stanovených ústavným zákonom.

Dodávateľom môže vláda prikázať vykonávať konkrétnu činnosť, aby napríklad zabezpečovali zásobovanie, zdravotnú starostlivosť či poskytovanie sociálnych služieb. Pre TASR to uviedla advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová.

11:01 SLOVENSKO - V Žiline sú v prevádzke všetky mestské školy a školské zariadenia. Podľa primátora Petra Fiabáneho je očkovaných 70 percent ich pedagogických a nepedagogických zamestnancov, osem percent prekonalo ochorenie COVID-19.

Doplnil, že v nevyhnutnom prípade rieši mesto problémy v súvislosti s ochorením COVID-19 zatváraním jednotlivých tried. "Všetky nariadenia vlády smerujú k tomu, že školy by sa mali zatvárať ako posledné, to veľmi vítame," podotkol Fiabáne.

"Máme veľa pracovníkov, ktorí z viacerých dôvodov nie sú zaočkovaní, ale nemajú problém s testovaním. Čo sa týka pracovníkov, ktorí sa nechcú očkovať ani testovať, je ich menej ako desať. Takéto situácie riešime v zmysle Zákonníka práce ako prekážku na strane zamestnanca. V žiadnom prípade to nemôže ohroziť fungovanie škôl," dodal žilinský primátor.

10:45 SLOVENSKO - Prvú dávku proticovidovej vakcíny dostalo 2 612 896 ľudí. Za uplynulý deň pribudlo 5 302 prvoočkovaných.

Druhou dávkou preočkovali 2 339 798 ľudí. Za včera pribudlo 1 423 kompletne zaočkovaných. Tretiu dávku dostalo včera 12 829, dohromady 334 900.

10:26 SVET - Nevakcinovaní ľudia v Taliansku sa nebudú môcť od 6.decembra zúčastňovať na niektorých interiérových voľnočasových aktivitách ako ísť do reštaurácií, kín či na športové podujatia. Negatívny test na koronavírus už v Taliansku nebudú akceptovať.

Na základe nového vládneho dekrétu bude očkovanie proti koronavírusu povinné okrem iného pre talianskych policajtov, vojakov a všetkých zamestnancov škôl. Doteraz sa museli povinne očkovať iba zdravotníci a zamestnanci domovov
dôchodcov.

10:11 SLOVENSKO - Prezenčná výučba v školách a to, že sa školy plošne nezatvárajú, je možné len vďaka vysokej zaočkovanosti učiteľov a zamestnancov škôl, ktorá je na úrovni 68,1 percent. Počet zaočkovaných detí od 12 - 18 rokov predstavuje 25,6 percenta.

Ministerstvo školstva preto poskytne finančný príspevok pre takmer 150-tisíc zamestnancov škôl alebo školských zariadení v prenesenom výkone štátnej správy aj v originálnych kompetenciách. Použiť ho môžu na dezinfekciu, testy či iné ochranné pomôcky.

"Pre nás je veľmi dôležité, že sa neobmedzuje chod škôl a že je pri dodržaní všetkých preventívnych opatrení zabezpečená prezenčná výučba pre žiakov," povedal minister školstva Branislav Gröhling.

10:00 SLOVENSKO - Pribudlo 10 165 ľudí s pozitívnym PCR testom, takmer 71 percent z nich nebolo zaočkovaných. Z tohto počtu bolo 967 vo vekovej skupine 65 a viac rokov. Najviac pozitívnych výsledkov PCR testov (1984) bolo zaznamenaných vo vekovej kategórii od 35 do 44 rokov, z toho bolo 915 mužov a 1069 žien.

Covidu podľahlo 51 ľudí.

Pozitívny antigénový test malo 2 063 ľudí, z nich viac ako 71 percent nebolo zaočkovaných.

Bolo vykonaných 30 620 PCR testov a 33 819 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (1 792), nasleduje Banskobystrický (1 387), Trenčiansky (1 362), Bratislavský (1 286), Prešovský (1 209), Košický (1 194), Trnavský (1 060) a Nitriansky (875).

Je medzi nimi 5 304 mužov a 4 861 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 336 387 a žien 305 516.

V nemocniciach klesol počet pacientov o 12 ľudí, aktuálne je v nich 3188 pacientov s COVID-19. Na JIS je 291 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 259 ľudí. Takmer 84 percent z pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Celkový počet úmrtí "na Covid" je 14 107 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 655.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 4 474 963 pričom takto bolo pozitívne testovaných 641 903. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 39 987 753 z čoho bolo pozitívne testovaných 477 208 osôb.

9:53 SLOVENSKO - V mestskej hromadnej doprave (MHD) v Žiline bude platiť od piatka (26. 11.) mimoriadny prázdninový režim. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemická situácia a znížený dopyt po službách MHD. Dopravný podnik mesta Žiliny (DPMŽ) o tom informoval na sociálnej sieti.

"Na cestovných poriadkoch na zastávkach sú odchody spojov pre tento režim zobrazené v strednom (zelenom) stĺpci. Zároveň upozorňujeme cestujúcich, že cestovanie MHD je aj naďalej možné iba s nasadeným respirátorom," uviedol dopravný podnik.

9:36 SLOVENSKO - Brezno od dnešného dňa obmedzuje fungovanie mestského úradu. Ako radnica informuje na sociálnej sieti, úrad je pre verejnosť do odvolania zatvorený.

Dôvodom je nepriaznivá situácia spojená s COVID-19 a vládou SR vyhlásený lockdown. Príslušnú agendu budú však úradníci budú zabezpečovať.

9:34 SVET - Česká vláda pre zhoršujúcu sa epidemickú situáciu zasadne už dnes popoludní, aby prerokovala ďalšie sprísnenie proticovidových opatrení.

Schôdza bola pritom pôvodne naplánovaná na piatok, informoval český spravodajský server iDNES.cz.

Nové opatrenia by sa mali týkať najmä obmedzenia kontaktov, ktoré nie sú nevyhnutné. Vláda podľa premiéra Andreja Babiša neuvažuje nad úplným lockdownom.

9:28 SVET - Za uplynulý deň pribudlo v Maďarsku 12 165 nakazených koronavírusom a v súvislosti s covidom zomrelo 185 pacientov.

Informoval o tom operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu. Od vypuknutia koronavírusovej pandémie stúpol počet infikovaných na 1 057 017 a počet úmrtí v súvislosti s covidom na 33 704.

8:33 SLOVENSKO - Opätovný lockdown je pre slovenských katolíckych biskupov veľkým sklamaním.

Zákaz verejných bohoslužieb nepovažujú biskupi za primeraný a žiadajú jeho čo najskoršie odvolanie. Uviedli to v reakcii na nový lockdown spojený s plošným zákazom verejných bohoslužieb.

6:28 SVET - V Nemecku už od začiatku pandémie zomrelo vyše 100-tisíc ľudí nakazených novým typom koronavírusu. Stalo sa tak už piatou krajinou v Európe, kde počet obetí od začiatku pandémie presiahol hranicu 100-tisíc.

Hranicu prekročili už v Rusku, Británii, Taliansku a vo Francúzsku.

Táto ekonomicky najsilnejšia európska krajina aktuálne bojuje s nárastom nových prípadov nákazy, pričom za posledný deň tam v súvislosti s covidom pribudlo aj 351 úmrtí.

Celkový počet úmrtí zaznamenaných od začiatku pandémie sa tak zvýšil na 100 119. Počty nakazených dosahujú v Nemecku v ostatných dňoch rekordné úrovne a jednotky intenzívnej starostlivosti sa rýchlo zapĺňajú

6:18 SVET - V Česku pribudlo za uplynulý deň 18-tisíc nových prípadov, v nemocniciach je aktuálne s covidom 5 886 pacientov, 848 z nich je v ťažkom stave.

0:00 SLOVENSKO Nachádzame sa v situácii, v akej Slovensko ešte nebolo. Je tu najhoršia epidemiologická situácia za celú pandémiu koronavírusu. Aj preto vláda opäť zaviedla núdzový stav a lockdown s výnimkami.

Opatrenia sa už teda neriadia podľa covidového automatu, ale od polnoci platí zákaz vychádzania pre všetkých. Ako dlho bude lockdown trvať, či koho sa bude týkať, sú len niektoré z otázok, na ktoré sme pripravili odpovede >>>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 2. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 3. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 4. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 501
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 714
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 4 771
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 4 123
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 591
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 580
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 2 398
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 291
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu