SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Mikas vyzval hygienikov, aby v prípade alarmujúcej situácie v regiónoch zavreli školy (minúta po minúte)

Nový variant už potvrdili aj v Európe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus: Na Slovensku platí lockdown s výnimkami (minúta po minúte)

21:44 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj cez víkend.

SkryťVypnúť reklamu

21:26 SVET - Spojené štáty a Kanada dočasne uzatvoria svoje hranice pre cestovateľov, ktorí v poslednej dobe navštívili niektorú z juhoafrických krajín, kde sa šíri nový variant koronavírusu pomenovaný omikron. WHO ho zaradila do kategórie znepokojivých. Ani jedna zo severoamerických krajín ju na svojom území doteraz nezaznamenala.

20:47 SVET - Holandsko čakajú od nedele prísnejšie opatrenia. V nedeľu od 17.00 do 05.00 bude musieť zavrieť väčšina obchodov, barov i reštaurácií. Vláda sa tak snaží bojovať proti šíreniu koronavírusu a uľaviť preťaženým nemocniciam. Nariadenie bude platiť najmenej tri týždne.

Školy zatiaľ ostávajú otvorené, študenti na druhom stupni ale musia nosiť rúška, pokiaľ nesedia v lavici.

20:28 SVET - Pandémia koronavírusu má dramatické dôsledky na boj s HIV, od liečby tejto infekcie sa odkláňajú ľudské a finančné zdroje, oslabujú sa programy prevencie a narušuje sa zásobovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločný program OSN pre boj proti HIV/AIDS (UNAIDS) upozorňuje, že ľuďom nakazeným vírusom HIV hrozí dvakrát väčšie riziko smrti na ochorenie Covid-19 v porovnaní s bežným človekom. Väčšina ľudí žijúcich s HIV pritom stále nemá prístup k vakcínam proti koronavírusu.

Dve tretiny všetkých ľudí s HIV žijú v subsaharskej Afrike, kde do polovice roka dostali aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu iba tri percentá obyvateľov.

19:42 SVET - Vo Veľkej Británii za uplynulých 24 hodín potvrdili 50 091 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ochoreniu Covid-19 podľa vládnych údajov v krajine podľahlo ďalších 160 ľudí.

Počet infekcií prekročil hranicu 50-tisíc prvýkrát od 21. októbra. Počet nákaz v Británii za posledný týždeň stúpol o 10 percent, ale počet úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19 klesol o 15,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

19:30 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila novoobjavený variant koronavírusu B.1.1.529 za "variant vyvolávajúci znepokojenie" a premenovala ho na omikron, teda pätnáste písmeno gréckej abecedy.

18:43 SVET - Európske akcie v piatok utrpeli najprudší pokles od júna. Pod zvýšený tlak sa dostali kvôli obavám z hospodárskych dopadov novej mutácie koronavírusu, ktorú zistili v Juhoafrickej republike.

Súvisiaci článok Nový variant vystrašil trhy, prichádza v najhoršej možnej dobe Čítajte 

18:00 SLOVENSKO - Všetci prevádzkovatelia taxislužieb môžu počas lockdownu fungovať s obmedzenou kapacitou prepravovaných osôb.

V autách môžu byť najviac dvaja zákazníci s rúškami, to neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti. Taxikári sú tiež povinní vykonávať dezinfekciu priestorov pre zákazníkov po každej jazde.

SkryťVypnúť reklamu

17:45 SVET - Európska agentúra pre lieky oznámila, že pozorne sleduje nový variant koronavírusu s označením B.1.1.529, ale v tejto chvíli je ešte "predčasné povedať", či budú na boj proti nemu potrebné nové vakcíny.

"EMA v súčasnosti považuje za predčasné hovoriť o potrebe upravenej vakcíny s odlišným zložením s cieľom bojovať proti tomuto novému variantu," uviedla agentúra EÚ v stanovisku zaslanom AFP.

17:25 SLOVENSKO - Premiér Eduard Heger sa vyjadril k novej ní mutáciu koronavírusu. Minister zdravotníctva podľa jeho slov zabezpečuje dôsledné vyhľadávanie cestujúcich, ich karantenizovanie a sekvenovanie vzoriek.

Premiér o stanovisko požiadal aj konzílium odborníkov.

"Dnes ráno som hovoril s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen ohľadom šírenia novej mutácie koronavírusu. Európska komisia odporúča pozastavenie letov na územie EÚ najmä z regiónu južnej Afriky. Slovensko nemá priamu linku s regiónom južnej Afriky, ale napriek tomu musíme zabezpečiť ochranu obyvateľov. O situácii som dnes informoval aj členov vlády a vydal som pokyn na prijatie opatrení," povedal Heger.

SkryťVypnúť reklamu

17:20 SVET - Farmaceutická spoločnosť Serum Institute of India, ktorá je najväčším výrobcom vakcín vo svete, obnovila export očkovacích látok pre distribučný program COVAX.

Cieľom tohto programu podporovaného Organizáciou Spojených národov je zabezpečiť spravodlivý prístup k vakcínam pre štáty so strednými a nízkymi príjmami.

16:55 SLOVENSKO - Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok po dvoch týždňoch opäť navýši počet lôžok pre pacientov s ochorením Covid-19.

Po reprofilizovaní lôžok bude mať nemocnica od 29. novembra pre covidových pacientov k dispozícii celkovo 42 základných lôžok s kyslíkom, osem lôžok s možnosťou napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu a šesť lôžok na High flow (vysokoprietokový kyslík).

16:35 SLOVENSKO - Asociácia nemocníc Slovenska informovala zdravotné poisťovne a Ministerstvo zdravotníctva, že ak nedôjde k urýchlenému zabezpečeniu financovania diagnostických setov pre rýchlu PCR diagnostiku, nebudú môcť nemocnice združené v ANS naďalej zabezpečovať testovanie touto metódou.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o financovanie rýchlej PCR diagnostiky mimo paušálnych platieb a nad rámec doterajších zmlúv.

Ako uvádza ANS vo vyhlásení, obracajú sa na Ministerstvo financií s požiadavkou o urýchlené uvoľnenie viazaných finančných prostriedkov vo výške 232 miliónov eur pre rezort zdravotníctva do konca roku 2021.

16:32 SVET - Európska komisia žiada členské štáty Európskej únie, aby zatiahli "ručnú brzdu" v dôsledku objavenia sa nového variantu koronavírusu.

"Je dôležité, aby sme všetci v Európe konali veľmi rýchlo, rozhodne a jednotne. EK navrhla členským štátom EÚ aktivovať 'ručnú brzdu' a zastaviť lety z juhoafrických a ďalších krajín kde sa nový variant vyskytol s cieľom zamedziť šíreniu tohto variantu v Európe. Všetky letecké spojenia by mali byť prerušené, kým nebudeme vedieť, akú hrozbu tento variant predstavuje. Ľudia prichádzajúci z postihnutých krajín by mali dodržiavať po návrate prísnu karanténu," vyhlásila von der Leyenová.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

16:30 SLOVENSKO - Poslanec Národnej rady Milan Kuriak (OĽANO) žiada o prehodnotenie pandemických opatrení v oblasti vierovyznania.

Namieta, že sa bohoslužby nemôžu konať za osobnej účasti veriacich. Listom sa obrátil aj na hlavného hygienika Jána Mikasa a na Úrad vlády.

Úrad verejného zdravotníctva reagoval tým, že vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu neodporúča uvoľňovanie tohto opatrenia.

"Bohoslužby sa môžu konať len online formou, čo možno považovať za neprípustné pre všetkých veriacich na Slovensku, a to najmä vzhľadom na blížiace sa obdobie adventu, ako aj samotných vianočných sviatkov," poznamenal Kuriak s tým, že ide o obmedzovanie ústavného práva.

16:16 SLOVENSKO - Rezort diplomacie odporúča občanom vyhnúť sa cestám do zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo taktiež sleduje situáciu okolo novej ní mutácie koronavírusu.

16:15 SLOVENSKO - Rezort vnútra bude v prípade koronavírusového variantu B.1.1.529 potvrdeného aj v Európe postupovať v súlade s rozhodnutiami pandemickej komisie, konzília odborníkov a hlavného hygienika.

Uviedol to tlačový odbor Ministerstva vnútra s tým, že sú pripravení prijať adekvátne opatrenia a riešenia.

Tlačový odbor zároveň poukázal, že Slovensko na rozdiel od okolitých krajín nemá priame letecké spojenie s africkými krajinami, ktoré sú rizikové.

Odborná obec sa podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Daše Račkovej zaoberá všetkými dostupnými poznatkami o novom variante. V nadväznosti na to určí ďalší postup.

"Žiadame verejnosť, aby zatiaľ dôsledne dodržiavala platné opatrenia po príchode zo zahraničia, ako aj pri pobyte na Slovensku," poznamenala.

SkryťVypnúť reklamu

16:05 SVET - Európska únia nahradí od budúceho roka súčasný mechanizmus na kontrolu vývozu vakcín novým nástrojom.

Exekutíva EÚ tento mechanizmus zaviedla v januári po spore s britsko-švédskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca. Platnosť mechanizmu sa má skončiť 31. decembra tohto roka, píše EK.

16:02 SLOVENSKO - Viaceré občianske združenia a mimovládne organizácie podporujú rozhodnutie Ministerstva školstva nezatvoriť plošne všetky školy.

Vo svojom stanovisku zverejnenom 25. novembra aj na stránke Dajme deťom hlas uviedli, že teraz má Slovensko možnosť pripojiť sa k európskym krajinám, ktoré sa riadili odporúčaniami renomovaných odborných organizácii ako ECDC či WHO a školy nezatvárali alebo zatvárali skutočne ako posledné.

15:58 SLOVENSKO - Hlavný hygienik Ján Mikas vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva, aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy.

SkryťVypnúť reklamu

Regionálne úrady už v súčasnosti v okresoch pristupujú k zatváraniu jednotlivých škôl, kde sa nákaza šíri.

Rožňava a Vranov nad Topľou po zhodnotení situácie k tomuto kroku pristúpia a od pondelka 29. novembra. Plošne prerušia vyučovanie vo svojich územných obvodoch na stredných školách a druhom stupni základných škôl.

Súvisiaci článok Mikas vyzval hygienikov, aby v prípade zlej situácie zatvárali školy Čítajte 

15:40 SVET - Maďarský Národný ústav farmácie a bezpečnosti potravín začne rokovania s ruskými partnermi o začatí povoľovacieho procesu jednozložkovej očkovacej látky Sputnik Light proti ochoreniu Covid-19 v Maďarsku.

Na tlačovej konferencii v meste Obninsk v centrálnom Rusku to v piatok povedal šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Súvisiaci článok Maďarsko začne rokovania s Ruskom o povolení Sputnika Light Čítajte 

15:35 SLOVENSKO - Všetky linky mestskej hromadnej dopravy v Košiciach budú od pondelka až do odvolania počas pracovného týždňa premáva v režime školské prázdniny.

SkryťVypnúť reklamu

15:30 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na twitteri avizovala, že bude presadzovať, aby sa zastavili lety medzi južnou Afrikou a Úniou.

Juhoafrické orgány hovoria, že európske štáty sa unáhlili, keď zrušili lety z krajiny. Naopak, mali by vraj oceniť, že miestnym virológom sa podarilo nový typ vírusu izolovať, vďaka čomu je možné ho skúmať, a krajinu podporiť.

Súvisiaci článok Európa sa zatvára pred novým variantom. Preháňate, znie z južnej Afriky Čítajte 

15:08 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič porušil dohodu z ostatnej koaličnej rady. Je o tom presvedčená strana Sloboda a Solidarita.

"Mrzí nás, že Igor Matovič porušil dohodu z poslednej koaličnej rady. Strana SaS súhlasila s odmenou 150 eur, ďalšie navýšenie sme vetovali. Dohoda na koaličnej rade bola, že sa budeme o tom ešte v koalícii rozprávať," reagoval na dnešnú tlačovú besedu Igora Matoviča a Borisa Kolára hovorca SaS Ondrej Šprlák.

SkryťVypnúť reklamu

15:05 SVET - Zavedenie vakcín dosiaľ v Európe pomohlo zachrániť životy takmer pol milióna seniorov.

Referuje o tom web euronews.com s odvolaním sa na najnovšiu štúdiu európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.

15:00 SLOVENSKO - Testovanie pracovníkov, ktorí nie sú zaočkovaní ani neprekonali ochorenie Covid-19, budú od pondelka zabezpečovať zamestnávatelia.

Tí si musia zaobstarať testy, vhodné priestory, zabezpečiť zodpovednú osobu a postarať sa aj o likvidáciu odpadu z testovania. Zamestnávatelia zároveň zodpovedajú za dodržiavanie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, podľa ktorej budú od nastávajúceho týždňa pracoviská fungovať v režime OTP.

Vyplýva to zo zverejneného manuálu ministerstva hospodárstva pre zamestnávateľov na vykonanie testovania zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ministerstvo hospodárstva zverejnilo manuál, testovanie pracovníkov zabezpečia zamestnávatelia Čítajte 

14:48 SVET - Belgicko hlásil prvý prípad nového variantu koronavírusu B.1.1.529 v Európe.

B.1.1.529 prvýkrát identifikovali v Botswane, neskôr sa objavil aj u cestujúcich, ktorí sa presúvali z Južnej Afriky do Hongkongu.

Mutáciu predbežne označujú ako nu, v slovenčine ní.

14:35 SLOVENSKO - Aj slovenská vláda už rieši opatrenia v súvislosti s novým variantom koronavírusu, ktorý sa objavil v Afrike. V hre je určitá forma karantény.

Prijať okamžité opatrenia navrhol minister dopravy Andrej Doležal. Informoval o tom na sociálnej sieti Facebook.

Premiér ho vraj myšlienke podporil a zároveň informoval, že o tejto téme už komunikoval aj s predsedníčkou Eurokomisie Ursulou von der Leyen.

14:31 SVET - Belgická vláda zaviedla nové epidemiologické obmedzenia, ktoré budú platiť nasledovné tri týždne.

SkryťVypnúť reklamu

V snahe obmedziť medziľudské kontakty, predísť ďalšiemu šíreniu nákazy a dostať tak pod kontrolu štvrtú vlnu ochorenia Covid-19 nariadila napríklad skoršie zatváranie barov, či úplne zatvorenie nočných klubov v krajine.

"Sme konfrontovaní so situáciou, ktorá je momentálne ešte horšia, než bol len pred dvoma týždňami najpesimistickejší odhad odborníkov," povedal na tlačovej konferencii belgický premiér Alexander De Croo s tým, že miestne zdravotníctvo je pod čoraz väčším tlakom.

14:30 SVET - Český prezident Miloš Zeman musí byť počas nasledujúcich dvoch týždňov v karanténe. V súvislosti s jeho plánom vymenovať v nedeľu nového premiéra Petra Fialu to Českému rozhlasu v piatok povedala hlavná hygienička Pavla Svrčinová.

Zeman mal pozitívny test na koronavírus vo štvrtok a v súčasnosti sa nachádza v nemocnici, i keď nemá príznaky. Prepustiť ho majú v sobotu.

SkryťVypnúť reklamu

14:25 SLOVENSKO - Prítomnosť koronavírusu sa doposiaľ potvrdila v 300 vzorkách, čo predstavuje 90,36 percenta z celkového počtu vyšetrených vzoriek odpadových vôd.

Vyplýva to z informácie, ktorú zaslala sekcia epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva.

Najvyššia proporcia pozitívnych z celkového počtu vyšetrených vzoriek odpadových vôd bola v Bratislavskom kraji a najnižšia v Nitrianskom kraji.

14:05 SLOVENSKO - Nitrianska nemocnica má problém s personálom. Od začiatku roka opustilo nemocnicu päť lekárov, ktorí obsluhovali intenzivistické lôžka kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Vo fakultnej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 76 pacientov s covidom, len traja sú očkovaní. Desiati musia byť ventilovaní.

Súvisiaci článok Aj z nitrianskej nemocnice odišli lekári, ktorí obsluhovali umelú pľúcnu ventiláciu Čítajte 

14:00 SVET - Spoločnosť BioNTech skúma, ako jej vakcína chráni pred novým variantom B.1.1.529 zisteným v južnej Afrike.

"Viac údajov z laboratórnych testov očakávame najneskôr do dvoch týždňov. Tieto údaje poskytnú viac informácií o tom, či B.1.1.529 môže byť variantom, ktorý si bude vyžadovať úpravu našej vakcíny, ak sa rozšíri globálne," informoval hovorca spoločnosti BioNTech.

O rýchlej možnosti úpravy vakcíny Sputnik V na nový variant koronavírusu SARS-CoV-2 informoval aj Kirill Dmitrijev, šéf Ruského fondu priamych investícií, ktorý zodpovedá za marketing a predaj proticovidovej vakcíny Sputnik V v zahraničí.

"Vakcínu vieme rýchlo prispôsobiť novému variantu koronavírusu, ak je to potrebné," povedal Dmitrijev v rozhovore pre televíziu RT.

Súvisiaci článok Pfizer skúma účinok svojej vakcíny proti novému variantu Čítajte 

13:58 SLOVENSKO - Cestujúci zo zahraničia sú naďalej pri príchode na Slovensko povinní registrovať sa cez formulár eHranica. Všetky neočkované osoby musia po príchode do krajiny povinne absolvovať karanténu.

Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva.

13:55 SLOVENSKO - Slovenské národné divadlo je v čase lockdownu pre návštevníkov zatvorené. Od štvrtka 25. novembra zrušilo všetky plánované predstavenia Činohry, Opery aj Baletu SND na nasledujúce dva týždne.

Zrušené predstavenia nahrádzať nebudú. Diváci, ktorí mali zakúpené vstupenky v dotknutých termínoch, budú mať po znovuotvorení divadiel možnosť zameniť ich v pokladnici SND za lístky na iné predstavenie sezóny 2021/2022 alebo im divadlo vráti peniaze za vstupné.

13:50 SLOVENSKO - V strane SaS sa zatiaľ k návrhu Igora Matoviča nechcú vyjadrovať formulujú spoločné stanovisko.

Podobne reagoval aj Erik Tomáš zo strany Hlas.

13:25 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič na tlačovej konferencii oznámil, že ponúka 500 miliónov eur najviac postihnutým prevádzkam. Sem patria hotely, gastro, kultúra, ale aj služby.

Fungovať by to malo spôsobom, že dôchodcovia dostanú za očkovanie 500 eurové poukážky, ktoré môžu minúť v rôznych prevádzkach. Dôchodcovia môžu poukážky posunúť svojej rodine, takže sú prenosné.

Chce takto spojiť pomoc dôchodcom a podporu najviac pandémiou postihnutých sektorov.

Návrh podal bez dohody v koalíciu. Podporuje ho však šéf Sme rodina Boris Kollár aj šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Súvisiaci článok Matovič chce cez dôchodcov a očkovanie poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam Čítajte 

13:20 SVET - Lockdown iba spomalí šírenie nákazy, riešením je tretia dávka očkovacej látky proti covidu, vyhlásil v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Zároveň však zdôraznil, že v súvislosti s epidemiologickou situáciou nevylučuje ani sprísnenie opatrení.

12:55 SLOVENSKO - Regionálny hygienik RÚVZ so sídlom v Rožňave Jozef Varga potvrdil, že v piatok prijali rozhodnutie o prerušení prezenčnej formy výučby na všetkých stredných školách a na druhom stupni základných škôl v celom Rožňavskom okrese.

Varga neuviedol, na ako dlho sa školy zatvárajú, no vyučovanie prerušujú preto, že viac ako jednu tretinu pozitívnych prípadov v okrese tvoria deti.

"Zaznamenávame nárast a šírenie covid-19 práve v zariadeniach pre deti a mládež,“ vysvetlil Varga.

Prvý stupeň základných škôl budú rožňavskí hygienici naďalej sledovať a v prípade potreby budú prerušovať prezenčné vyučovanie individuálne.

Súvisiaci článok V Rožňave hygienici plošne zatvárajú školy, pripúšťajú to aj v ďalších okresoch Čítajte 

12:45 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je momentálne hospitalizovaných 99 pacientov s ochorením Covid-19. Desať z nich potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Ide o približne rovnaké počty pacientov ako pred týždňom. Nemocnica má podľa jej hovorcu Mateja Martoviča k dispozícii maximálne 120 lôžok pre pacientov s COVID-19.

Kapacita umelých pľúcnych ventilácií je momentálne naplno obsadená.

12:31 SLOVENSKO - Koaličný poslanec parlamentu Roman Foltin (SaS) vyzval vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska, aby zintenzívnilo boj proti ochoreniu Covid-19.

Ako napísal vo svojom profile na sociálnej sieti, boj s koronavírusom musí byť intenzívnejší aj vo verejnoprávnych médiách.

12:30 SLOVENSKO - Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou poskytuje od štvrtka len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť.

Rozhodnutím reaguje na príkaz ministra zdravotníctva a aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku. Nemocnica bude naďalej poskytovať aj následnú a ambulantnú starostlivosť.

12:20 SLOVENSKO - Lietadlá nemeckej armády začnú v piatok pomáhať pri prevoze pacientov na jednotky intenzívnej starostlivosti.

"Situácia je dramaticky vážna, vážnejšia ako kedykoľvek v doterajšom priebehu pandémie," povedal novinárom v Berlíne nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Minister uviedol, že Nemecko musí zorganizovať rozsiahly prevoz pacientov v rámci krajiny, a to prvý raz odvtedy, ako začiatkom roku 2020 vypukla pandémia.

Súvisiaci článok Pri prevozoch pacientov v Nemecku budú pomáhať vojenské lietadlá Čítajte 

12:15 SLOVENSKO - Na Slovensku je zaočkovaných druhou dávkou 95 detí vo veku od piatich do 11 rokov. Prvú dávku má 267 detí v tejto vekovej kategórii.

TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Prvou dávkou vakcíny je zaočkovaných 84 896 detí vo veku od 12 do 17 rokov a druhou dávkou vakcíny 74 493 mladých v tejto vekovej kategórii.

Rezort zdravotníctva v tejto súvislosti uviedol, že na Slovensku je možné aktuálne očkovať deti od piatich do 11 rokov s presne určenými diagnózami.

11:25 SLOVENSKO - Nemocnica Agel Levice začala poskytovať len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť.

Zachovaná ostáva operačná jednodňová ambulantná zdravotná starostlivosť, potvrdil riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

11:15 SLOVENSKO - Premiér Eduard Heger zverejnil na Facebooku video zo série Verte faktom, nie mýtom. Chce tým bojvoať proti dezinformáciám.

"Hoaxy a dezinformácie sa stali jedným z najväčších problémov v zápase s pandémiou. Preto sme oslovili lekárov, ktorí už vyše roka a pol denne liečia pacientov s ochorením na covid-19," píše premiér na sociálnej sieti.

10:54 SLOVENSKO - V rómskej komunite, ktorá býva v juhovýchodnej časti okresného mesta Trebišov, žije vyše 6500 ľudí. Z nich je očkovaných zhruba 1000 ľudí a to buď prvou, alebo aj druhou dávkou vakcín.

Už na prvý pohľad bolo vidieť, že záujem o očkovanie prejavili najmä mladí ľudia. Keď sme sa niektorých opýtali, čo ich viedlo k takému kroku, neváhali odpovedať, že zomrel im kamarát či sused.

Každý jeden z nich potvrdil, že príde aj po ďalšiu dávku, pretože majú okolo seba kamarátov, ktorí sú síce očkovaní a mali opäť aj vírus, ale „sledoval som, že prešiel tým celkom ľahko, to ma povzbudilo, vidím, že mi nikto neklame," konštatoval Koloman.

Súvisiaci článok Zomrel mi kamarát, sused, hovoria mladí Rómovia z osady, prečo sa dali očkovať Čítajte 

10:49 SLOVENSKO - Pre šírenie pandémie koronavírusu sa v Banskej Bystrici vianočné trhy neuskutočnia už druhý rok po sebe. Ako informovala hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová, dôvodom je opäť nepriaznivá pandemická situácia.

Samospráva sa tak rozhodla na základe odporučení Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ako aj schválenia núdzového stavu vládou, ktorý okrem iného zahŕňa aj zákaz vychádzania.

10:45 SVET - Do Českej republiky nebudú môcť od soboty vstúpiť občania tretích krajín, ktorí boli v posledných 14 dňoch viac ako 12 hodín v Juhoafrickej republike , Namíbii, Lesothe, vo Svazijsku, v Zimbabwe, Mozambiku alebo Zambii.

Na Twitteri to v piatok oznámil dosluhujúci minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek.

Česko tak nasledovalo príklad Talianska, Nemecka či Británie, ktoré týmto spôsobom reagovali na správy o novom variante koronavírusu B.1.1529.

10:44 SVET - V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 11 871 nakazených a v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 162 pacientov.

Premiér Viktor Orbán pre vysoký záujem avizoval predĺženie vládnej kampane týždňa očkovania.

10:42 SVET - Českému prezidentovi Milošovi Zemanovi podali monoklonálne protilátky. Pozitívny test mal vo štvrtok. Len pár hodín po tom, čo ho prepustili z nemocnice, sa do nej musel vrátiť.

Hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe Jitka Zinke uviedla, že hlava štátu nemá príznaky ochorenia Covid-19 a podanie protilátok má predovšetkým preventívny účel.

Zeman je trikrát očkovaný proti koronavírusu a v nemocnici zostane na pozorovaní.

10:40 SVET - Taliansko a Nemecko taktiež oznámili obmedzenia pre cestujúcich z Juhoafrickej republiky a okolitých štátov po tom, čo tam detegovali nový mutujúci variant koronavírusu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová medzitým avizovala, že EÚ navrhne pozastaviť letecké spojenia medzi JAR a celým euroblokom.

10:35 SLOVENSKO - Nemocnica Agel Komárno začala poskytovať len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť.

Znamená to úplné pozastavenie plánovanej tzv. bielej medicíny. Výnimkou sú pacienti, ktorí dostávajú onkologickú, biologickú liečbu a chodia na dialýzu. Zachovaná ostáva aj jednodňová zdravotná starostlivosť.

10:20 SLOVENSKO - Z celkového počtu 5 287 594 podaných vakcín prijal Štátny ústav pre kontrolu liečiv doposiaľ 9 125 hlásení podozrení na nežiaduce účinky, čo predstavuje necelých 0,2 percenta.

Súvisiaci článok Doteraz je hlásených 9125 podozrení na nežiaduce účinky vakcín Čítajte 

10:18 SLOVENSKO - K zvýšeniu miery zaočkovanosti proti Covid-19 na Záhorí symbolicky motivujú verejnosť aj klienti Centra sociálnych služieb v Rohove.

Záujemcov o prvú dávku vakcíny, ktorí sa prídu do Senice nechať zaočkovať, odmenia ručne vyrobenými gombíkmi pre šťastie. Informoval o tom komunikačný odbor Trnavského kraja, ktorý je zriaďovateľom CSS.

10:01 SLOVENSKO – PCR testy za včerajšok odhalili 9 331 infikovaných, z ktorých viac ako 71 percent nebolo zaočkovaných.

Laboratóriá otestovali 26 482 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (1 415), nasleduje Košický (1 373), Prešovský (1 285), Žilinský (1 281), Banskobystrický (1 110), Trenčiansky (1 018), Trnavský (1 002) a Nitriansky (847).

Vykonalo sa tiež 29 594 antigénových testov. Pozitívny výsledok malo 1 884 ľudí.

Koronavírusu podľahlo 70 ľudí. Počet obetí, s potvrdením ochorením Covid-19 tak stúpol na 14 177.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu, sa znížil o 26. V nemocniciach je momentálne 3 162 ľudí.

Na JIS je 291 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 251 ľudí. Takmer 84 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo prvou dávkou zaočkovať 4 692 ľudí. Druhú dávku dostalo 1 363 záujemcov a tretiu 12 283.

9:50 SLOVENSKO - Košický kraj v spolupráci s michalovskými športovými klubmi pripravil špeciálny očkovací víkend.

Každého zodpovedného východniara, ktorý si príde po prvú alebo druhú dávku vakcíny proti koronavírusu, odmenia vstupenkou na športové podujatie, poukazom na obed či vstupenkou do thermalparku.

9:48 SLOVENSKO - Mesto Trnava zrušilo pre protipandemické opatrenia svoje adventné trhy.

Mali sa začať 1. decembra v režime pre očkovaných a po prekonaní ochorenia, stánky už boli na Trojičnom námestí v centre mesta pripravené.

9:45 SLOVENSKO - V okrese Poprad eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade až 1 294 pozitívnych za minulý týždeň, z nich 318 detí.

Informovala o tom epidemiologička Mária Pompová, podľa ktorej museli prerušiť vyučovanie v 129 triedach materských, základných a stredných škôl.

Súvisiaci článok Hospic aj centrum sociálnych služieb. Pozitívnych na Spiši pribúda Čítajte 

9:40 SVET - Izrael zaradil Juhoafrickú republikU, Lesotho, Botswanu, Zimbabwe, Mozambik, Namíbiu a Eswatini na zoznam krajín s najvyšším rizikom nákazy. Ide o štáty regiónu, kde bol zaznamenaný nový, rýchlo mutujúci variant koronavírusu SARS-CoV-2, známy ako B.1.1529.

Izraelský premiér Naftali Bennett okrem toho nariadil okamžité posúdenie možnosti zastavenia letov z týchto krajín do Izraela a naopak.

Cudzincom z týchto afrických krajín bude zakázaný vstup do Izraela a vracajúci sa Izraelčania budú musieť podstúpiť karanténu v hoteli, aj keď budú plne zaočkovaní, informoval v noci na piatok spravodajský portál The Times of Israel.

9:20 SLOVENSKO - Minister školstva sa bude s odborníkmi zhovárať o povinnom testovaní detí. Zatiaľ nepovedal, či to bude platiť od pondelka ani ako by to malo vyzerať. „Najprv musíme školy nasýtiť testami,“ povedal Gröhling.

9:15 SLOVENSKO - Rozhodnutie o skorších zimných prázdninách od 18. decembra ešte len vydajú, minister sa o ňom poradí s odborníkmi, aká užitočná by bola pre školy prestávka v stretávaní sa detí.

9:10 SLOVENSKO - Otvorené budú od pondelka naďalej materské, základné, stredné a špeciálne školy a špeciálne výchovné zariadenia, ako aj poradne pre individuálnu prácu so žiakom. Posledný deň vyučovania bude 17. decembra.

"Cieľom je udržať do prázdnin v škole čo najviac žiakov," zdôraznil Gröhling.

Súvisiaci článok Na dištančnú formu prejdú všetky mimoškolské aktivity Čítajte 

9:08 SLOVENSKO - Zaočkovanosť v školstve stúpla na 71 percent. Najvyššiu evidujú v okresoch Dunajská Streda (81 percent), Bratislava (77 percent), Prešov (76 percent), Šaľa a Košice (75 percent).

Naopak najmenšia je v okresoch Kysucké Nové Mesto (55 percent), Detva (60 percent), Čadca, Svidník a Poltár (61 percent).

Tretiu dávku zatiaľ dostalo 11 percent zamestnancov škôl.

9:06 SLOVENSKO - Internáty a jedálne budú otvorené pre tých, ktorí sa vzdelávajú prezenčne. Na vstup do internátu bude potrebný režim OTP - očkovaní, testovaní a prekonaní.

9:01 SLOVENSKO - Gröhling obhajuje dáta o epidemiologickej situácii v školách, ktorými disponuje ministerstvo. "V školách evidujeme 1,6 pozitívne testovaných žiakov, nie cez samotesty, ale cez PCR. Aktuálne sa prezenčne vzdeláva 83 percent žiakov," povedal minister.

Školy podľa Gröhlinga nie sú hlavným problémom, tak ako je to prezentované.

9:00 SLOVENSKO - Začala sa tlačová konferencia ministra školstva Branislava Gröhlinga na tému: Kroky ministerstva školstva pre bezpečnejšie školy.

8:30 SLOVENSKO - Ministerstvo vydá ďalej prísny zákaz na miešanie tried – platiť to bude na telocviku aj na iných hodinách. Rovnako musia školy zabezpečiť v čo najväčšej možnej miere oddelené stravovanie v jedálňach v oddelených časoch.

Pôvodne sa mali zimné prázdniny v školách začať 22. decembra, mali by sa však začať už skôr, 18. decembra.

8:28 SLOVENSKO - Na dištančnú výučbu majú prejsť základné umelecké školy, centrá voľného času, jazykové školy aj všetky mimoškolské aktivity a krúžky.

O 9.00 bude mať tlačovú konferenciu minister školstva Branislav Gröhling z SaS, ktorý oznámi režim v školách.

Pravidlá pre vstup na pracovisko, teda režim OTP – očkovaní, testovaní a prekonaní, sa bude od pondelka týkať aj zamestnancov škôl.

Mali by teda v školách pracovníkov preverovať. Ministerstvo školstva pošle školám peniaze na zamestnancov – určili sumu 30 eur na zamestnanca. Ministerstvo školám poskytne 4,38 milióna eur pre MŠ, ZŠ aj SŠ na testy, rúška, respirátory či ochranné pomôcky.

Súvisiaci článok Ministerstvo školstva prerozdelí takmer 4,4 milióna eur na testovanie a respirátory Čítajte 

7:45 SLOVENSKO - Druhý stupeň základných škôl v Zlatých Moravciach na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre prechádza od pondelka z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

To potrvá do piatku 3. decembra.

Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia, zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení vrátane chrípky a chrípke podobných ochorení, informovala radnica po zasadnutí Krízového štábu mesta Zlaté Moravce.

7:42 SVET - V najľudnatejšom meste Číny dnes zrušili stovky letov, zatvorili školy a zrušili skupinové turistické prehliadky po tom, čo tam potvrdili tri prípady nákazy koronavírusom.

Čína totiž presadzuje veľmi prísne opatrenia v boji proti šíreniu infekcie.

Vírusom sa infikovali traja priatelia, ktorí minulý týždeň spoločne cestovali do neďalekého mesta Su-čou. Všetci boli plne zaočkovaní.

Dáta z webstránky VariFlight ukazujú, že dnes zrušili viac ako 500 letov z dvoch hlavných šanghajských letísk. Šesť miestnych nemocníc pozastavilo prevádzku ambulancií pre nehospitalizovaných pacientov.

"Čína už získala množstvo skúseností s dynamickou nulovou toleranciou covidu, takže naša doterajšia stratégia sa nemení," uviedol šéf miestnej skupiny expertov zaoberajúcich sa prevenciou nákazy koronavírusom.

6:16 SVET - V Česku pribudlo za uplynulý deň 27 717 nových prípadov, čo je nový rekord. V nemocniciach je už viac ako 6-tisíc pacientov, 895 z nich je v ťažkom stave.

6:13 SVET - Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vyhlásil, že je proti tomu, aby Brazília vo februári obnovila karnevalové slávnosti, ktoré sa tento rok pre pandémiu nekonali.

Krajne pravicový líder, doteraz známy zľahčovaním pandémie koronavírusu, sa tak podľa agentúry AFP prekvapivo priklonil k opatreniam zameraným na dodržiavanie sociálneho odstupu.

6:11 SVET - Británia dočasne zakáže lety zo šiestich juhoafrických krajín po tom, čo vedci v Juhoafrickej republike (JAR) ohlásili, že zistili nový variant koronavírusu obsahujúci veľký počet mutácií.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid priblížil, že z preventívnych dôvodov a "hlbokých obáv" z nového variantu vírusu pozastavia od piatka 13.00 h všetky letecké spojenia z JAR, Namíbie, Lesotha, Eswatini (bývalého Svazijska), Zimbabwe a Botswany.

Súvisiaci článok Británia pre nový variant zakáže lety zo šiestich afrických krajín Čítajte 

"Od všetkých ľudí, ktorí pricestujú z týchto krajín budeme od nedele 04.00 h vyžadovať karanténu v hoteloch," povedal Javid.

Dodal, že tí, čo do Spojeného kráľovstva prídu pred uvedeným termínom, by sa mali izolovať doma a takisto podstúpiť PCR test na druhý a ôsmy deň po príchode. "A ak niekto prišiel z nejakej z týchto krajín za posledných desať dní, požiadame ho, aby išiel na PCR test," uviedol.

0:01 SLOVENSKO - Vláda od štvrtka opäť zaviedla núdzový stav a lockdown s výnimkami.

Opatrenia sa už teda neriadia podľa covidového automatu, ale platí zákaz vychádzania pre všetkých. Ako dlho bude lockdown trvať, či koho sa bude týkať, sú len niektoré z otázok, na ktoré sme pripravili odpovede >>>>

Súvisiaci článok Čaká nás zákaz vychádzania. Čo to znamená? (otázky a odpovede) Čítajte 

Lockdown a opatrenia:

 • zákaz vychádzania platí na dva týždne, výnimka je od 1.00 do 5.00 h.
 • všetky obchody okrem esenciálnych sú zatvorené
 • dostupné sú nevyhnutné služby - okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov
 • na pracovisko bude od pondelka povinný vstup v režime OTP, odporúča sa práca z domu
 • školy zostávajú otvorené, žiaci sa budú musieť pravidelne testovať
 • bohoslužby sa budú vysielať online, povolená je individuálna pastoračná služba na prijímanie a spoveď
 • Pozrite si prehľad opatrení, zákazov a výnimiek >>>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 2. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 3. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 4. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 5. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 6. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 7. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 8. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 10 313
 2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 185
 3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 880
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 7 229
 5. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 6 723
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 590
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 888
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 976
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jozef vymenil prácu úverového poradcu za upratovanie vo Švajčiarsku

Dôvodom odchodu našincov nebývajú len financie.


Pavlína Meľuchová 6m
Pani Zlatica je vyštudovaná železničiarka, v Švajčiarsku však pracovala ako opatrovateľka.

Michalovčanka Zlatica Soročinová pracuje 14 rokov ako opatrovateľka v Rakúsku a vo Švajčiarsku.


Ester Viktória Ziffová 11m
Simona si vybrala Kodaň z pragmatických dôvodov

Simona z Košíc sa rozhodla študovať v Dánsku kvôli prístupným štipendiám


Barbora Labudová 18m
Ivana spolu so zahraničnými študentkami a študentom v Kanade

Ivana odjakživa vedela, že bude žiť v zahraničí.


Sofia Martinková 24m
SkryťZatvoriť reklamu