Roztrhnutá maternica, poranenie hrádze, zlomené rebrá, poškodená pečeň, slezina, ale aj zranenia dieťaťa.
To sú len niektoré z rizík, s ktorými sa spája pôrodnícky manéver Kristellerova expresia. Medzi ženami je známy aj ako tlačenie na brucho alebo “skákanie” po bruchu. Jeho cieľom je urýchliť druhú dobu pôrodnú, teda vytlačenie dieťaťa.
Stretla sa s ním napríklad Mária Kosmálová, ktorá rodila v roku 2019 v Trnave.
“Pôrod prebiehal klasicky v polohe pololežmo. Mala som pichnutý aj epidurál. Keď som sa v druhej dobe pôrodnej pokúšala tlačiť, moje telo nespolupracovalo. Všetko dokopy trvalo asi desať minút. Doktorka mi urobila nástrih a jedna alebo dve pôrodné asistentky mi tlačili na brucho, aby malá išla von. Vtedy mi to prišlo adekvátne, keďže sa narodila pridusená a zdalo sa mi, že ju zachránili,” hovorí Kosmálová.
Po pôrode však začala mať bolesti v dolnej časti chrbta a po čase zistila, že má vychýlenú kostrč.
“Povedal mi o tom masér spolu s tým, že k tomu zrejme došlo počas pôrodu. Neskôr som prišla aj na to, že to mohlo spôsobiť práve tlačenie na brucho,” vraví.
Anna Kováčová, ktorá rodila pred šiestimi rokmi vo Zvolene, tlačila sama zhruba pätnásť minút v polohe na chrbte s vyviazanými nohami.
“Myslím, že som tlačila dobre, ale malý sa mi aj tak nedal vytlačiť. Nik sa ma nič neopýtal, len doktorka dala pokyn sestre a tá sa mi lakťom navážila na brucho. Bolo to veľmi nepríjemné, mala som silné bolesti a tlaky v hlave, inštinktívne som ju odtlačila a bránila sa. Na druhé zatlačenie síce syn vyšiel von, ale bola som veľmi dotrhaná a asi aj pre túto metódu som potom mala dlhé a bolestivé šitie,” spomína.
Zdravotnícke organizácie ako WHO tlačenie na brucho neodporúčajú. Postup je zakázaný aj podľa starších vyjadrení slovenského ministerstva zdravotníctva.
Pôrodníci v slovenských nemocniciach však manéver stále praktizujú a považujú ho za pomoc.

Nie je dôkaz, že pomáha, ale, že škodí
“Kristeller sa u nás používa asi všade,” priznáva Miroslav Borovský, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo. O zraneniach, ktoré metóda ženám spôsobuje, hovorí, že "sú to zlé skúsenosti, je to zlá pôrodnícka prax a musíme proti tomu bojovať".
Za jednu z najkontroverznejších a málo preštudovaných praktík, ktorú navyše pôrodníci neuvádzajú v zdravotnej dokumentácii, aj keď ju použijú, označuje Kristellerovu expresiu pôrodníčka Denisa Marcišová. Pracuje ako lekárka vo Švédsku.
Hovorí, že v minulosti ju aj tam používali často. “No pod váhou dôkazov o riziku poškodenia panvového dna sa s tým takmer prestalo. Ak sa použije, je zdokumentovaná a vždy so súhlasom rodičky. Používame ju ozaj zriedkavo až vôbec,” hovorí Marcišová, ktorá je známa ako propagátorka medicíny založenej na dôkazoch.
“Ženy udávajú, že pôrod s ňou bol viac bolestivý a sú známe efekty na panvové dno. Zvyšuje sa riziko odtrhnutia hlbokého svalu panvového dna, ktorý je nesmierne dôležitý pri udržiavaní funkcií ako močenie, vylučovanie stolice, sex. Čoraz viac dôkazov hovorí o tom, že jeho poranenie pri pôrode vedie k poruchám aj vo vyššom veku. Takže v skratke – nemáme dôkaz, že tlačenie na brucho pomáha, ale máme dôkaz, že poškodzuje panvové dno,” zhŕňa Marcišová.