SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Koronavírus na Slovensku: Po príchode z desiatich krajín bude pre omikron povinná karanténa bez výnimiek (minúta po minúte)

Od pondelka platia ďalšie opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus: Na Slovensku platí lockdown s výnimkami (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

20:54 SVET - Juhoafrická republika eviduje v rámci súčasnej vlny koronavírusovej nákazy spôsobenej variantom omikron zatiaľ najmä pacientov s miernym priebehom ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

"V uplynulých desiatich dňoch sme boli svedkami prudkého nárastu počtu prípadov. Doteraz išlo väčšinou o veľmi mierne prípady - pacienti mali príznaky podobné chrípke: suchý kašeľ, horúčka, nočné potenie sa a najmä bolesti teľa," povedal všeobecný lekár Unben Pillay pôsobiaci v najľudnatejšej juhoafrickej provincii Gauteng, odkiaľ pochádza až 81 percent všetkých nových prípadov v krajine.

"Väčšina z týchto pacientov sa liečila doma," priblížil Pillay počas virtuálnej tlačovej konferencie.

20:16 SVET - Americký prezident Joe Biden dnes uviedol, že v súvislosti so šírením omikronu neočakáva zavedenie ďalších cestovných obmedzení okrem tých, ktoré od tohto týždňa platia pre osem afrických krajín.

"Úroveň šírenia (vírusu) má vplyv na to, či sú alebo nie sú potrebné nejaké cestovné obmedzenia. V tomto momente to ale neočakávam," povedal Biden. Nový variant omikron je "dôvodom na obavy, ale nie je dôvodom na paniku", uviedol v televíznom prejave z Bieleho domu.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes máme viac prostriedkov na boj proti tomuto variantu, než sme mali kedykoľvek predtým," uviedol prezident. "Budeme proti tomuto variantu bojovať vedeckými a odbornými opatreniami a rýchlosťou, a nie chaosom a zmätkom," zdôraznil.

Načítavam video...

19:53 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zhrnulo doterajšie poznatky o novom variante omikron.

"Na základe limitovaných dát existuje potenciál, že tento variant je extrémne infekčný, ale zatiaľ nevieme nič o závažnosti ochorenia, o jeho inkubačnej dobe, o účinnosti vakcín proti tomuto variantu a ani o tom, do akej miery poskytuje ochranu predošlé prekonanie covidu," uvádza rezort na sociálnej sieti.

19:43 SVET - Ministri zdravotníctva siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7) sa dnes zhodli, že vysoká infekčnosť omikron variantu koronavírusu SARS-CoV-2 si vyžaduje "rýchly zásah".

SkryťVypnúť reklamu

Zoznam krajín, v ktorých bol zistený variant omikron, sa po prvých prípadoch odhalených v južnej Afrike v novembri neustále rozrastá, najmä v Európe, čo viedlo mnohé štáty k pozastaveniu leteckého spojenia s regiónom južnej Afriky a k zavedeniu preventívnych obmedzení.

19:20 SVET - Britská vláda dnes schválila podávanie tretej dávky vakcíny proti covidu pre všetkých dospelých od 18 rokov.

Dosiaľ mohli posilňujúcu dávku po šiestich mesiacoch od kompletného zaočkovania dostať osoby od 40 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

Po novom sa skráti aj interval medzi druhou a treťou dávkou zo šiestich na tri mesiace a prioritu pri vakcinácii podpornou dávkou budú mať starší ľudia.

18:48 - Konzorcium Pfizer/BioNTech oznámilo, že začalo pracovať na nových verziách svojich očkovacích látok proti covidu, ktoré by boli účinné aj voči novému variantu omikron.

SkryťVypnúť reklamu

Použili by sa v prípade, že by doterajšie očkovacie látky dostatočne nezaberali, informovala agentúra AFP.

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla pre stanicu CNBC uviedol, že jeho firma začala už v piatok testovať svoju vakcínu na variante omikron, ktorý sa objavil najprv v Juhoafrickej republike.

"Nemyslím si, že súčasné vakcíny už nebudú poskytovať ochranu," povedal Bourla. Podľa neho sa však môže ukázať, že úroveň ochrany bude nižšia, čo by znamenalo, že "musíme vyvinúť novú vakcínu".

Experti už podnikli prvé kroky na ceste k možnej modifikácii vakcíny. Výsledky, ktoré ukážu, či je takáto modifikácia možná, majú byť známe do dvoch týždňov.

Bourla tiež vyjadril presvedčenie, že liečivo proti covidu s názvom Paxlovid od firmy Pfizer bude účinné aj voči novým mutáciám vrátane variantu omikron.

SkryťVypnúť reklamu

18:29 SVET - Poľsko pozastavilo lety do siedmich krajín v južnej Afrike, kde identifikovali nový variant omikron.

Zákaz sa podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva týka Botswany, Eswatini, Juhoafrickej republiky, Lesotha, Mozambiku, Namíbie a Zimbabwe.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski informoval, že cestujúci z daných siedmich krajín budú musieť absolvovať 14-dňovú karanténu.

18:14 SLOVENSKO - O zhruba 28 percent menej záujemcov o vakcínu v porovnaní s predchádzajúcim týždňom priniesol v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) uplynulý víkend, počas ktorého platil zákaz vychádzania.

Kraj pritom za uplynulé štyri dni otvoril výrazne viac očkovacích termínov a vakcináciu umožnil až na 29 rôznych miestach. Celkovo podal viac ako 6-tisíc vakcín proti koronavírusu, z toho 3 415 jej prvých dávok.

SkryťVypnúť reklamu

17:58 SLOVENSKO - Koaličná rada by sa mala v pondelok večer zaoberať 500-eurovým bonusom pre seniorov , ktorý navrhuje minister financií Igor Matovič.

Hovoriť by sa malo aj o plošnom zatváraní škôl, či o novom koronavírusovom variante omikron. Povedal to predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš pred rokovaním.

17:43 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj zaznamenáva počas novembra zvýšený záujem o očkovanie, a to najmä prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby.

Len za minulý týždeň kraj v teréne podal viac ako 5400 vakcín proti ochoreniu COVID-19. Spolu s očkovacími centrami zaočkoval 9890 ľudí.

17:35 SLOVENSKO - Počas uplynulého víkendu sa prišlo do očkovacích centier Trnavského samosprávneho kraja zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 spolu 5677 ľudí. Zdravotníci podali 2626 prvých dávok vakcín, 75 druhých dávok a tretiu dávku dostalo 2976 osôb. Informoval o tom komunikačný odbor kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Očkovali vakcínami Pfizer, Moderna a Janssen registrovaných aj neregistrovaných záujemcov vo veku od 12 rokov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom išlo o pokles zhruba o 1500 záujemcov.

17:33 SLOVENSKO - Aliancia slovenskej gastronómie nepovažuje pomoc vo forme 500-eurových poukážok za adekvátnu, nerieši totiž aktuálnu situáciu, ktorá je
mimoriadne kritická.

"Dávno mali byť spustené schémy pomoci z druhej vlny pandémie, ktoré by prevádzkam pomohli aspoň prežiť, keď už nie normálne podnikať. Návrh Igora Matoviča však absolútne nerieši katastrofický stav sektora, do ktorého ho dohnala samotná vláda," vyjadruje nesúhlas prezident Aliancie slovenskej gastronómie Viliam Pavlovský.

17:06 SVET - Povinné očkovanie proti novému koronavírusu pre vybrané profesie a ľudí starších ako 60 rokov v Českej republike navrhne tamojšie ministerstvo zdravotníctva od 1. marca 2022.

SkryťVypnúť reklamu

Uviedol to v pondelok na online tlačovej konferencii šéf rezortu zdravotníctva v demisii Adam Vojtěch, informuje portál Novinky.cz.

Vláda v pondelok rozhodla tiež o tom, že podstúpiť PCR test na prítomnosť koronavírusu budú musieť po novom po blízkom kontakte s nakazeným (napríklad v domácnosti) i očkovaní ľudia.

16:40 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej nástupca Olaf Scholz budú v utorok rokovať s premiérmi 16 spolkových krajín o sprísňovaní protipandemických pravidiel s cieľom zastaviť prudký nárast prípadov nákazy.

Informovala o tom v pondelok agentúra AFP a nemecké médiá.

Predstavený má byť aj nový krízový štáb budúcej vlády sociálnych demokratov (SPD), Zelených a Slobodnej demokratickej strany (FDP) zameraný na boj proti pandémii a podporu očkovania, ktorý má viesť generál ozbrojených síl (Bundeswehru) Carsten Breuer.

SkryťVypnúť reklamu

16:31 SLOVENSKO - V okresoch Banská Bystrica a Brezno bude z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 platiť od stredy zákaz prezenčného vzdelávania. Informuje o tom vyhláška, ktorá v pondelok vyšla vo vestníku vlády.

Podľa regionálnej hygieničky Zory Kľocovej Adamčákovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici sa to týka druhého stupňa základných škôl vrátane detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Rovnako aj gymnázií, stredných odborných alebo športových škôl, konzervatórií, základných umeleckých škôl, jazykových škôl a tiež prevádzkarní, kde sa prevádzkuje živnosť výchovy a mimoškolského vzdelávania detí a mládeže.

16:23 SLOVENSKO - Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková si vie predstaviť debatu o povinnom plošnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19 pre osoby nad 12 rokov. Prípadné zavedenie celoplošného očkovania by podľa nej bolo dobré upraviť samostatným zákonom. Uviedla to na pondelkovej tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja osobne sa prihováram za povinné očkovanie. Myslím si, že postupne nastal čas. Je úplne legitímne sa rozprávať nielen o skupinách profesií, ktoré sú dôležité pre chod štátu," povedala Kolíková.

16:20 SLOVENSKO - Na umelej pľúcnej ventilácii bol napojený 11 dní, v nemocnici bol viac ako mesiac. Marek Súkeník z Blatnice o svojom stretnutí so smrťou aj s covidom napísal knihu Pár fragmentov.

Súvisiaci článok V krku mal dieru a v očiach strach. Marek prežil ťažký covid Čítajte 

16:10 SLOVENSKO - Novozámocká radnica ponúka seniorom aj tento rok donáškovú službu, ktorou pomôže osamelým ľuďom nakúpiť základné potraviny, drogériu či voľnopredajné lieky.

Mesto ju ponúka v súvislosti so zhoršenou pandemickou situáciou.

Využiť ju môžu aj seniori, ktorých rodina žije v inom meste, v zahraničí alebo sú v nariadenej karanténe, nemá im kto pomôcť, a preto je potrebné venovať im špeciálnu pozornosť, informoval mestský úrad.

SkryťVypnúť reklamu

Radnica okrem toho zverejnila telefonické kontakty, prostredníctvom ktorých si seniori môžu zabezpečiť dovoz teplého jedla.

16:05 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline zareagovala na výrazný nárast záujmu o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 rozšírením kapacít vakcinačného centra.

V priestoroch na 1. poschodí hlavnej budovy polikliniky otvorila dve nové ambulancie. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, dnes podali v žilinskej nemocnici už 100-tisícu dávku vakcíny proti COVID-19.

15:45 SLOVENSKO - Systémy podpory duševného zdravia žiakov nie sú pripravené na celoplošné zatváranie škôl. Upozornil na to na dnešnom tlačovom brífingu
mimovládnych organizácií Marek Madro z OZ Ipčko, ktoré prevádzkuje linku pomoci.

V prípade, že náročnosť pandemickej situácie nedovolí, aby boli školy otvorené, žiada o posilnenie služieb pomoci a okamžité otvorenie škôl pri náznakoch zlepšenia pandemickej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

15:30 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva vydal novú vyhlášku k režimu na hraniciach. Od stredy sa bude po príchode na Slovensko povinná karanténa týkať všetkých osôb, ktoré za posledných 14 dní navštívili rizikové krajiny bez ohľadu na očkovanie a prekonanie COVID-19.

Pre tieto osoby nateraz neplatia žiadne výnimky. Karanténu je možné absolvovať doma alebo v karanténnom ubytovacom zariadení.

Karanténa sa v prípade bezpríznakového priebehu končí bez absolvovania testu dovŕšením 14. dňa po vstupe na územie Slovenska alebo v prípade testovania po obdržaní dvoch negatívnych výsledkov RT-PCR testu, pričom prvý test je možné absolvovať najskôr na prvý deň po príchode a druhý na ôsmy deň po príchode

Deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku sa nemusia testovať, ich karanténa končí zároveň s ostatnými osobami v spoločnej domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto lehoty platia iba v prípade, ak sa neobjavia žiadne príznaky ochorenia COVID-19. V prípade ich objavenia rozhoduje o ukončení karantény lekár.

Karanténa je povinná aj pre ostatných členov domácnosti bez ohľadu na to, či sú kompletne zaočkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19.

15:03 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Dolnom Kubíne v pondelok vydal vyhlášku, ktorá zakazuje prezenčnú výučbu vo všetkých troch okresoch na Orave. Stredné odborné školy, gymnázia, základné umelecké školy aj druhý stupeň základných škôl na Orave budú od utorka 30. novembra zatvorené.

Vyhláška je platná aj pre tie zariadenia, v ktorých sa poskytuje služba výchovy a starostlivosti o deti a mládež. Výnimku majú zariadenia sociálnych služieb alebo sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

SkryťVypnúť reklamu

14:38 SVET - Britská letecká spoločnosť British Airways prerušila lety do Hongkongu v súvislosti so správami, že ďalší členovia jej palubného personálu museli ísť do karantény v hongkonskom vládnom centre.

"Ospravedlňujeme sa naším klientom, ktorým to narušilo ich cestovné plány a budeme s nimi v kontakte, aby sme im poskytli možnosti," uviedol letecký prepravca. Informuje o tom portál bbc.com.

14:30 SVET - Čínsky prezident Si Ťin-pching prisľúbil darovať Afrike miliardy dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19.

14:21 SLOVENSKO - Počas uplynulého víkendu sa vo vakcinačných centrách Nitrianskeho samosprávneho kraja nechalo zaočkovať 3914 ľudí, z toho 1236 prvou dávkou vakcíny.

14:01 SVET - V Portugalsku zistili 13 prípadov nákazy novým koronavírusovým variantom omikron medzi členmi vrcholového futbalového klubu Belenenses. Úrady zároveň preverujú, či ide o prvé prípady lokálneho prenosu variantu mimo južnej časti Afriky.

SkryťVypnúť reklamu

13:45 SLOVENSKO - Návrh ministra financií Igora Matoviča na podporu očkovania u seniorov formou poukazu v hodnote 500 eur považuje strana Hlas za neúčelný. Strana navrhla vlastnú formu podpory, a to rozdelenie poukazu na dve čiastky.

Suma 200 eur by išla priamo na účet každému seniorovi, ktorý poberá starobný dôchodok, a to bez ohľadu na jeho status v súvislosti s očkovaním. Ďalších 300 eur má ísť tým Slovákom vo veku nad 60 rokov, ktorí sa zaočkovať dajú. Dôchodcovia totiž podľa šéfa Hlasu Petra Pellegriniho budú potrebovať peniaze na zvýšené poplatky za energie a rastúce ceny potravín, a nie na rekreáciu a využitie iných služieb.

13:35 SLOVENSKO - Strana Hlas vyzvala vládu, aby okamžite zaviedla jasné opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového variantu s názvom omikron na Slovensku.

Kontrola má byť podľa šéfa Hlasu Petra Pellegriniho zavedená už nielen pre ľudí, ktorí sa vrátili z rizikových afrických krajín, ako sú Južná Afriku, Botswana, Namíbia, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong a Seychely. Keďže bol variant omikron potvrdený aj v európskych štátoch, Pellegrini vyzýva vládu, aby zaviedla povinnú karanténu aj pre Slovákov vracajúcich sa z iných zahraničných destinácií.

13:28 SVET - Poľsko plánuje zaviesť karanténu pre niektorých cestujúcich z krajín, kde zistili koronavírusový variant omikron, informoval v pondelok minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Citovala ho poľská tlačová agentúra PAP.

Niedzielski povedal, že výnimku z karanténnych pravidiel dostanú tí ľudia, ktorí sú úplne zaočkovaní alebo podstúpili test na prítomnosť koronavírusu. Minister dodal, že vláda pracuje na podrobnom zozname krajín, na ktoré sa bude vzťahovať podmienka karantény.

Zároveň pozastavuje lety do siedmich krajín v južnej Afrike. Zákaz sa podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva týka Botswany, Eswatini, Juhoafrickej republiky, Lesotha, Mozambiku, Namíbie a Zimbabwe.

13:19 SVET - Český prezident Miloš Zeman podporil povinné očkovanie proti covidu v krajinách V4. Podľa neho je to jediná cesta z krízy.

Krízový štáb sa zhodol, že očkovanie by malo byť povinné pre zdravotníkov, sociálnych pracovníkov, záchranný systém, väzenskú službu, vojsko a ľudí nad 60 rokov.

13:14 SVET - Maroko na dva týždne s platnosťou od pondelka pozastavuje všetky
priame lety do krajiny. Dôvodom sú obavy zo šírenia nového variantu koronavírusu z Južnej Afriky.

13:12 SVET - Česká hlavná česká hygienička Pavla Svrčinová mala pozitívny výsledok testu na koronavírus. Webovému spravodajskému portálu iDNES.cz to v pondelok potvrdil hovorca ministerstva zdravotníctva Daniel K”ppl.

Ďalšiu nákazu na ministerstve v súvislosti s prípadom hlavnej hygieničky testy zatiaľ nepotvrdili. Na výsledky niektorých sa ešte čaká.

Súvisiaci článok Šéfka českej hygieny mala pozitívny výsledok testu na koronavírus Čítajte 

13:10 SVET -Výskyt koronavírusového variantu omikron oficiálne potvrdili aj v Rakúsku. V prípade z Tirolska "s istotou" ide o variant s vedeckým označením B.1.1.529, uviedlo v pondelok rakúske ministerstvo zdravotníctva. Informovala o tom agentúra APA.

Tirolské úrady podozrivý prípad ohlásili ešte v sobotu večer. Infekciu zistili u osoby, ktorá bola po príchode z cesty v južnej Afrike pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19 a v tom čase nepreukazovala žiadne príznaky.

12:40 SLOVENSKO - Na Slovensku nový variant koronavírusu nazvaný omikron, ktorý zachytili na juhu Afriky, zatiaľ nepotvrdili.

Vzorky ľudí, ktorí prišli z potenciálne rizikových krajín sekvenujú prioritne. Úrad verejného zdravotníctva zároveň sekvenuje všetky pozitívne vzorky od ľudí, ktorí sa zaregistrovali v systéme eHranica.

Súvisiaci článok Na Slovensku omikron zatiaľ nepotvrdili Čítajte 

12:36 SLOVENSKO - Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice obsadené na 100 percent, 80 percent pacientov nie je očkovaných.

Priemerný vek je 60 rokov. Hospitalizovaných je 271 pacientov s ochorením COVID-19, ostáva posledných 19 lôžok.

„Na umelej pľúcnej ventilácii máme aj mladších pacientov, väčšina má od 45 – 60 rokov, ale v kritickom stave sú aj 23 či 30 roční pacienti,“ informuje výkonný riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa.

Lekári nemocnice zároveň varujú pred vážnym ohrozením zdravia pri používaní ivermektínu. Za posledný mesiac hospitalizovali dvoch pacientov intoxikovaných ivermektínom. V prípade jedného pacienta ide o život ohrozujúci stav s poruchou vedomia a ďalšími závažnými neurologickými príznakmi.

Súvisiaci článok V Košiciach zachraňovali pacientov otrávených ivermektínom. Išlo aj o život Čítajte 

11:44 SLOVENSKO - V Žilinskom kraji sú voľné dve lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou. V siedmich nemocniciach na území kraja je hospitalizovaných 484 ľudí s ochorením COVID-19. V nemocniciach je z vyčlenených 52 lôžok, aktuálne obsadených 50.

11:33 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je celkovo hospitalizovaných 205 pacientov s ochorením COVID-19.

Nemocnica má pre pacientov s koronavírusom vyčlenených celkovo 249 lôžok. Na lôžkach infekčného oddelenia je hospitalizovaných 193 pacientov a na umelú pľúcnu ventiláciu na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny je napojených 12 pacientov.

Nemocnica eviduje 80 zamestnancov, ktorí mali pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Celkovo má viac ako 2600 zamestnancov.

11:30 SVET - Variant koronavírusu omikron predstavuje "veľmi vysoké" globálne riziko a pravdepodobne sa medzinárodne rozšíri. Môže to mať "závažné následky" pre niektoré oblasti, vyhlásila v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia.

Organizácia vyzvala svojich 194 členských štátov, aby urýchlili vakcináciu pre skupiny s vysokou prioritou a v očakávaní zvýšeného počtu prípadov "zabezpečili zavedenie plánov na zmiernenie" následkov s cieľom zachovať základné zdravotnícke služby.

"Omikron má bezprecedentné množstvo vrcholových mutácií, z ktorých niektoré sú znepokojujúce pre ich potenciálny vplyv na trajektóriu pandémie," uviedla WHO. Celkové riziko spojené s novým variantom... je posudzované ako veľmi vysoké," dodala.

11:18 SVET - V Českej republike sa objavil prvý prípad nákazy variantom omikron . Potvrdený ho má žena z Liberca, ktorá sa vrátila z Namíbie cez Juhoafrickú republiku a Dubaj. Žena bola zaočkovaná, momentálne je v izolácii.

Súvisiaci článok V Česku potvrdili prvý prípad variantu omikron Čítajte 

11:10 SVET - Poľsko začne očkovať proti koronavírusu deti vo veku päť až 11 rokov zrejme v polovici decembra. V pondelok to oznámil námestník poľského ministra zdravotníctva Waldemar Kraska v rozhovore pre súkromnú televíznu stanicu Polsat News, informovala agentúra PAP.

"Vyzerá to tak, že (očkovanie detí) spustíme v polovici decembra... Realistický dátum je niekedy okolo 15. decembra," uviedol Kraska s tým, že ak vakcíny pre deti spomínanej vekovej kategórie dorazia pred týmto termínom, s ich očkovaním sa začne skôr.

11:05 SVET - Počet prípadov nákazy a úmrtí v Rusku je na ústupe. Za včera pribudlo 33 860 nakazených koronavírusom a 1 209 obetí.

10:55 SVET - Izrael na dva týždne zavrel svoje hranice pre cudzincov z obavy pred novým variantom koronavírusu omikron. Izrael bude výnimky na vstup do krajiny pre cudzincov schvaľovať v špecializovanom výbore pre výnimky.

Zákaz platí bez ohľadu na to, v akej kategórii sa cestujúci a ich domovské krajiny nachádzajú. Slovensko je momentálne z pohľadu Izraela zaradené medzi krajiny oranžovej kategórie.

10:33 SVET - Portugalsko v pondelok potvrdilo 13 prípadov nového koronavírusového variantu omikron. Všetci pozitívne testovaní sú hráčmi alebo zamestnancami lisabonského futbalového tímu Belenenses. Podľa agentúry Reuters to uviedol tamojší úrad verejného zdravotníctva.

Podľa portugalského Národného inštitútu zdravia sa jedna z pozitívne testovaných osôb nedávno vrátila z Juhoafrickej republiky.

10:26 SVET - Juhoafrická lekárka, ktorá ako prvá upozornila na nový variant koronavírusu neskôr pomenovaný omikron, uviedla, že jeho príznaky sú u zdravých pacientov síce "nezvyčajné, ale mierne".

Ako Angelique Coetzee poznamenala pre The Telegraph, tento variant by mohol spôsobiť komplikácie u starších a nezaočkovaných.

Súvisiaci článok Variant omikron vyvoláva mierne, ale nezvyčajné príznaky, tvrdí juhoafrická lekárka Čítajte 

10:15 SLOVENSKO - Ochorenie COVID-19 počas októbra opäť zvyšovalo na Slovensku nadúmrtnosť. V predchádzajúcom mesiaci bolo štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí v SR.

Celková nadúmrtnosť v októbri 2021 na Slovensku dosiahla 16 percent. Najvýraznejšia bola v skupine mladších seniorov, teda od 65 do 74 rokov. Najhoršia situácia bola v Prešovskom kraji. Počet zomretých bol až o 42 percent vyšší ako v priemere predošlých päť rokov.

V pondelok o tom informoval Štatistický úrad SR.

Súvisiaci článok Covid prispel v októbri k nadpriemernej úmrtnosti Čítajte 

10:01 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2
631 895, pričom za predchádzajúci deň pribudlo 1 490 očkovaných.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 344 563 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 301 ľudí.

Tretiu dávku už dostalo celkovo 381 881 osôb, pričom za uplynulý deň sa preočkovalo 3 227 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 5054 nakazených ľudí, viac ako 71 percent z nich nebolo zaočkovaných. Pozitívny antigénový test malo 1751 ľudí, viac ako 75 percent nebolo zaočkovaných.

Bolo ukončených 13 582 PCR testov a 37 257 antigénových testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (972), nasleduje Prešovský (919), Trenčiansky (664), Žilinský (625), Bratislavský (617), Trnavský (482), Banskobystrický (418) a Nitriansky (357).

Je medzi nimi 2 463 mužov a 2 591 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 320 378 a žien 352 637.

V nemocniciach je 3219 ľudí s COVID-19, na JIS je 291 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 258 osôb. Viac ako 84 percent z pacientov nebolo zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Covidu podľahlo včera 67 ľudí. Celkový počet úmrtí "na COVID" je 14 341 a celkový počet úmrtí "s COVIDom" je 2 687.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 4 563 162 pričom takto bolo pozitívne testovaných 673 015. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 40 141 306 z čoho bolo pozitívne testovaných 486 752 osôb.

9:52 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva SR naďalej vyzýva ľudí, ktorí za
posledných 14 dní navštívili Južnú Afriku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong a Seychely, aby sa urýchlene nahlásili na emailovú adresu omikron@uvzsr.sk.

Do nedele 28. novembra do 18:00 na výzvu Úradu verejného zdravotníctva SR zareagovalo približne 70 ľudí.

9:49 SLOVENSKO - V súčasnosti máme k dispozícii 1,5 milióna dávok vakcín proti
ochoreniu COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Čo sa týka ďalšieho nákupu očkovacej látky, situáciu odborníci rezortu podľa Eliášovej pozorne sledujú a v predstihu pristúpia k ďalším potrebným krokom.

Najviac vakcín v skladoch pochádza aj naďalej do konzorcia Pfizer a BioNTech, konkrétne ide o viac ako 901-tisíc dávok Comirnaty. K dispozícii je aj takmer 304-tisíc dávok očkovacej látky Spikevax vyrobenej spoločnosťou Moderna a viac ako 295-tisíc vakcín Janssen patriacich do korporácie Johnson & Johnson.

9:46 SVET - Rozsiahle využívanie covidpasov a úspešné očkovacie kampane pomohli turizmu v Európskej únii zotaviť sa z pandémie koronavírusu v tretej štvrtine tohto roka rýchlejšie než inde vo svete, uvádza sa v správe Organizácie Spojených národov, ktorú zverejnili v pondelok.

Medzinárodné príchody turistov vzrástli medzi júlom a septembrom vo svete o 58 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, aj keď to bolo o 64 percent menej ako v roku 2019 pred pandémiou, uviedol barometer Svetovej organizácie pre cestovný ruch so sídlom v Madride.

Súvisiaci článok Covidpasy a očkovanie pomohli v zotavovaní turizmu v EÚ Čítajte 

9:43 SVET - V Škótsku bolo identifikovaných šesť prípadov nového variantu omikron, oznámila v pondelok tamojšia vláda. Experti sa teraz snažia určiť, kde sa pozitívne testovaní nakazili. Správu priniesla agentúra Reuters.

"Úrad verejného zdravotníctva vykonáva dôsledné trasovanie kontaktov. To nám pomôže určiť pôvod nákazy a identifikovať ďalších jedincov, ktorí sa mohli nakaziť," uviedol škótsky minister zdravotníctva Humza Yousaf.

Ten zároveň dodal, že Škótsko bude vyžadovať, aby sa všetci pasažieri do dvoch dní po prílete podrobili testu PCR. Táto povinnosť bude platiť aj pre zaočkovaných.

9:41 SVET - Austrálske úrady v pondelok oznámili tretí prípad koronavírusového variantu omikron. Lídri vlády pritom zvažujú, či uvoľnia tento týždeň obmedzenia na hraniciach, ako plánovali. Píše o tom agentúra AP.

Súvisiaci článok Austrália hlási tretí prípad nákazy variantom omikron Čítajte 

9:40 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala krajiny na celom svete, aby sa pre obavy z nového omikron variantu koronavírusu neuchyľovali k zákazom letov súvisiacich so štátmi na juhu Afriky.

Šéfka africkej kancelárie WHO Matshidiso Moeti apelovala na krajiny, aby dodržiavali vedecké a medzinárodné zdravotné predpisy v snahe vyhnúť sa cestovným obmedzeniam.

"Cestovné obmedzenia môžu zohrávať úlohu pri miernom znížení šírenia ochorenia COVID-19, ale predstavujú veľkú záťaž pre životy a živobytie," uviedla Moeti vo vyhlásení.

9:35 SVET - Francúzsky prezident Emmanuel Macron dostal tretiu dávku vakcíny proti covidu, informoval o tom v pondelok na sociálnej sieti. Hlavu štátu pri tejto príležitosti zaočkovali aj proti chrípke. Správu priniesla agentúra Reuters.

Francúzska televízia BFM TV uviedla, že od soboty majú nárok na tretiu dávku všetci dospelí v krajine galského kohúta. Ide o zhruba 19 miliónov ľudí.

9:32 SVET - Švajčiarsko má podozrenie na prvý prípad koronavírusového variantu omikron u osoby, ktorá minulý týždeň priletela z Juhoafrickej republiky.

V nedeľu večer to oznámila švajčiarska vláda, ktorá sa zároveň rozhodla pristúpiť k sprísneniu podmienok na vstup do krajiny, aby sa zabránilo šíreniu tohto variantu. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

09:20 SLOVENSKO - Ministerstvo zahraničia vydalo pre južnú Afriku tretí stupeň odporúčania, teda necestovať do určitých oblastí. Dôvodom je výskyt nového variantu koronavírusu omikron.

Odporúčanie sa týka krajín Juhoafrická republika, Namíbia, Lesotho, Eswatini, Zimbabwe, Botswana a Mozambik. Rezort diplomacie upozorňuje, že aj letecké spojenie z a do týchto krajín je výrazne obmedzené

08:36 SVET - Prekvapujúco vysoký počet mutácií na novom variante omikron môže naznačovať, že tento variant sa vyvinul u pacientov s HIV alebo s inými poruchami imunitného systému, povedal popredný nemecký imunológ Carsten Watzl.

07:31 SVET - V Českej republike pribudlo v nedeľu 9292 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to o približne 1000 viac ako pred týždňom a najviac za druhý víkendový deň od začiatku pandémie.

07:06 SVET - Holandská pohraničná polícia zadržala na palube lietadla pár, ktorý utiekol z hotela, kde umiestnili do karantény pasažierov z Juhoafrickej republiky (JAR) nakazených koronavírusom. Zo 61 pasažierov, ktorých po prílete z JAR na letisko Schiphol pri Amsterdame pozitívne testovali na koronavírus, je najmenej 13 infikovaných novým variantom omikron.

06:21 SVET - Japonsko zavedie pre nový variant koronavírusu omikron prísne opatrenia na hranici a zakáže vstup do krajiny všetkým cestujúcim zo zahraničia. Rozhodnutie bude v platnosti od utorka.

Japonsko pritom len pred niekoľkými týždňami zmiernilo podmienky na vstup do krajiny.

06:12 SLOVENSKO - Aj zamestnanci škôl sa musia testovať, ak nie sú očkovaní alebo ak v posledných 180 dňoch neprekonali covid. Od pondelka sa tiež zatvárajú mimoškolské aktivity detí.

Základné umelecké školy, centrá voľného času či rôzne školské krúžky, kde sa miešajú deti z viacerých tried, budú fungovať iba online.

Súvisiaci článok Učitelia sa môžu testovať v škole pod dozorom aj doma. Čo čaká školy? Čítajte 

05:57 SLOVENSKO - Od pondelka platí na pracoviskách OTP režim, firmy čaká počas tohto lockdownu prvé veľké testovanie zamestnancov na covid. Test musia podstúpiť nezaočkovaní a ľudí, ktorí prekonali covid pre viac ako 180 dňami.

Súvisiaci článok Od pondelka platí na pracoviskách OTP režim. Čo prinesie? (otázky a odpovede) Čítajte 

s

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 2. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 3. Na krásnom, modrom Jadrane
 4. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 2. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 4. Na krásnom, modrom Jadrane
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 7. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 9 886
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 265
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 4 600
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 403
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 713
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 710
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 269
 8. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 1 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pomohlo by diaľniciam, ak by sa volali po politikoch? U nás asi nie.

Stavbám by pomenovanie po politikoch zrejme nepomohlo, no pri zákonoch by sme mali pouvažovať.


23. máj
Kauza Kuciak: Obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová na aprílovom pojednávaní.

Kľúčový svedok si odpykáva trest 15 rokov.


19m
Žanna Nemcovová.

Aj táto vojna je Putinova, nie ruská, hovorí.


2 h
Slovenský premiér Eduard Heger na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Vojna na Ukrajine pokračuje 91. deň.


a 5 ďalší 19 h
SkryťZatvoriť reklamu