SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Koronavírus na Slovensku: Variant omikron bol v Európe skôr, ako sa predpokladalo (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 680-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 418 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, vo štvrtok vstúpil do platnosti zákaz vychádzania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus: Na Slovensku platí lockdown s výnimkami (minúta po minúte)

20:11 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujem za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

20:05 SVET - Rebelujúceho ruského mnícha, ktorý kritizoval Kremeľ a popieral koronavírus, odsúdili na 3,5-ročný trest odňatia slobody. Otec Sergij zatkli vlani v decembri po tom, ako ho obvinili, že počas kázní podnecoval veriacich k samovražedným činom a vyzýval ich, aby „zomreli za Rusko“.

19:25 SVET - Írsko bude od piatku pri vstupe do krajiny vyžadovať negatívny test na koronavírus aj od osôb, ktoré sú plne očkované proti Covid-19 , podľa agentúry Reuters o tom rozhodla írska vláda. V krajine preverujú 11 podozrení na výskyt nového variantu koronavírusu nazvaného omikron.

19:18 SVET - Generálny tajomník OSN António Guterres varoval, že len "globálny vakcinačný plán" môže ukončiť pandémiu Covid-19. Nerovnomerné rozdelenie vakcín proti koronavírusu vo svete nazval "nemorálnym". "Jediný spôsob, ako sa dostať z globálnej pandémie a z tejto nespravodlivej a nemorálnej situácie, je prostredníctvom globálneho vakcinačného plánu," povedal Guterres na stretnutí ministrov zahraničných vecí skupiny G77 združujúcej rozvojové krajiny a Čínu. Zopakoval i výzvu na koordinovaný postup voči pandémii.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok OSN žiada proti covidu nasadiť globálny vakcinačný plán Čítajte 

18:40 SVET - Švajčiarsko chce po dlhom váhaní prvýkrát od začiatku štvrtej vlny pandémie sprísniť opatrenia na celoštátnej úrovni. Vláda oznámila, že plánuje obmedziť platnosť testov či rozšíriť povinnosť nosenia rúšok. Rovnako navrhuje zaviesť takzvané pravidlo 3G (očkovaní, prekonali infekciu a testovaní) aj pre stretávanie rôznych spolkov s viac ako 30 účastníkmi. Pravidlo sa má tiež vzťahovať na stretnutia rodín a priateľov, ktorých sa zúčastní 11 a viac osôb.

18:00 SLOVENSKO - Podľa Univerzitnej nemocnice Bratislava na Slovensku absentuje epidemiologická ambulancia pre pacientov s ľahším priebehom Covid-19.

Šéf UNB Roland Schaller preto zvolal stretnutie zainteresovaných s cieľom posilniť spoluprácu najmä s ambulantnou sférou.

Súvisiaci článok Urgenty sú pod náporom, Univerzitná nemocnica žiada o pomoc ambulancie Čítajte 

17:57 SLOVENSKO - Materská škola na Topoľovej ulici v partizánskej mestskej časti Veľké Bielice zostala zatvorená. Rozhodol o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach na základe pozitívnych testov všetkých tamojších kuchárok.

SkryťVypnúť reklamu

17:44 SVET - Nórsko zaviedlo nové protipandemické opatrenia a odporúčania zamerané na spomalenie šírenia ochorenia Covid-19.

Ľuďom úrady odporúčajú nosiť rúška a respirátory pri kontakte s pracovníkmi v zdravotníctve a sociálnych službách, vo verejnej doprave, ako aj pri nakupovaní ak nie je možné udržať bezpečný odstup.

17:35 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala členské krajiny, aby zachovali pokoj a v súvislosti s novým variantom omikron prijali "racionálne" opatrenia.

"Vyzývame všetky členské štáty, aby prijali racionálne a proporčné opatrenia zníženie rizika," povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus počas brífingu.

"O nákazlivosti, vážnosti priebehu choroby a efektivite testov, liečby či vakcín v súvislosti s variantom omikron máme stále viac otázok, než odpovedí," pripomenul Tedros.

SkryťVypnúť reklamu

17:07 SVET - Za posledných 24 hodín zaznamenali v Srbsku 2 272 nových prípadov nákazy koronavírusom a 54 obetí.

17:05 SVET - Objavenie sa nového variantu koronavírusu by mohlo spomaliť ekonomiku a prijímanie nových zamestnancov a zároveň zväčšiť neistotu v oblasti inflácie. Konštatoval to šéf amerického Federálneho rezervného systému Jerome Powell.

16:11 SLOVENSKO - Výhodnejšia dávka pandemickej PN od prvého decembra končí.

Počas krízovej situácie dostane poistenec v karanténe či izolácii v súvislosti s ochorením Covid-19, ktorému lekár uzná dočasnú práceneschopnosť, bežnú dávku nemocenského.

Súvisiaci článok Pandemická PN končí od začiatku decembra Čítajte 

16:10 SLOVENSKO - V 50 stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti eviduje Prešovský kraj prípady covidu.

Ako uviedla hovorkyňa kraja Daša Jeleňová, pozitivita nebola hlásená len zo stredných škôl v okrese Levoča.

SkryťVypnúť reklamu

16:05 SVET - Ruský prezident Vladimir Putin vyzval štáty na celom svete na vzájomné uznávanie si vakcín proti covidu a očkovacích certifikátov s cieľom pomôcť tak v boji proti pandémii.

S takouto výzvou prišiel ruský prezident v čase, keď vo svete narastajú obavy z rýchlo sa šíriaceho koronavírusového variantu omikron. Vo svojom vyhlásení pritom zdôraznil, že "efektívne bojovať sa dá len koordináciou akcií celého svetového spoločenstva".

Súvisiaci článok Putin vyzval na celosvetové uznávanie vakcín a Covid pasov Čítajte 

15:30 SVET - Nastávajúci nemecký kancelár Olaf Scholz podporuje povinné očkovanie.

Informovali o tom magazín Der Spiegel či agentúra Reuters, pričom sa odvolávali na vyjadrenia nemenovaných účastníkov rokovaní nemeckej vlády a 16 spolkových krajín.

Scholz podľa týchto zdrojov apeloval na rozsiahlu iniciatívu naprieč jednotlivými frakciami v Spolkovom sneme, pričom všeobecnú očkovaciu povinnosť by chcel presadiť do konca februára.

SkryťVypnúť reklamu

Je dôležité, "aby sme zaviedli všeobecnú očkovaciu povinnosť", citoval jeho slová magazín Der Spiegel. "Aby som to povedal celkom jasne, ako poslanec za to v každom prípade zahlasujem," uviedol.

15:20 SLOVENSKO - Situácia v súvislosti s vývojom pandémie je v nemocnici v košickej Šaci naďalej kritická. Zdravotnú starostlivosť v nej aktuálne poskytujú 30 pacientom s týmto ochorením.

"Z uvedeného počtu sú 23 napojení na kyslík, štyria vyžadujú podporu highflow a traja pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii. Z pohľadu štatistiky sú kyslíkové lôžka a highflow z 80 percent obsadené nezaočkovanými pacientmi. V prípade UPV ide až o 100 percent neočkovaných," uviedol riaditeľ Nemocnice Agel Košice-Šaca Pavol Rusnák.

SkryťVypnúť reklamu

15:02 SVET - Nový variant omikron zaznamenali u dvoch izraelských lekárov, z ktorých jeden sa minulý týždeň vrátil z konferencie v Londýne.

Obaja infikovaní lekári boli zaočkovaní troma dávkami vakcíny Pfizer/BioNtech a zatiaľ vykazujú mierne príznaky ochorenia Covid-19, spresnila nemocnica. Ako dodala, lekár, ktorý sa vrátil z konferencie v Británii, pravdepodobne nakazil svojho kolegu.

14:52 SLOVENSKO - Počty pozitívnych prípadov v okrese Stará Ľubovňa naďalej klesajú. Potvrdila to regionálna hygienička Mária Mancalová s tým, že kým v 46. kalendárnom týždni evidovali 434 pozitívnych, o týždeň neskôr to bolo o 50 menej.

14:45 SLOVENSKO - Lekári špecialisti hovoria o zhoršení dostupnosti všeobecných lekárov pacientom. Viacero praktických lekárov podľa špecialistov počas pandémie neordinuje alebo svojich pacientov posiela v akútnom stave do najbližšej nemocnice. Pacienti sa podľa ich slov niekedy aj sami rozhodnú nenavštíviť ambulanciu z dôvodu obavy z infekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Pneumologička Marta Hájková priblížila, že lieky môže pacientovi predpísať praktický lekár, ktorý je k nemu bližšie ako špecialista.

"Sú určité okresy na Slovensku, kde musí pacient k pneumológovi cestovať 50 a viac kilometrov. Keď sa ich pýtame, prečo išli takú dlhú cestu pre lieky, ktoré mohol predpísať praktický lekár, tak sa dozvedáme, že praktický lekár neordinuje alebo ich odkazuje na najbližšiu nemocnicu, ak sú v akútnom stave," uviedla.

Súvisiaci článok Lekári špecialisti poukázali na problémy pacientov s praktickými lekármi Čítajte 

14:44 SLOVENSKO - Kežmarská nemocnica má medzi hospitalizovanými po prvýkrát aj mamičku s novorodencom, ktorí sú pozitívni na koronavírus.

Celkovo sa v súčasnosti starajú na troch oddeleniach o tridsiatku pacientov s Covid-19, pričom štyria z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a jeden podporu high flow.

SkryťVypnúť reklamu

Uviedla to námestíčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť Lýdia Wikarská. Doplnila, že spomedzi všetkých hospitalizovaných sú traja zaočkovaní.

14:40 SLOVENSKO - Čo robiť po kontakte s pozitívnou osobou a ako postupovať, ak ste obdržali pozitívny výsledok testu? Úrad verejného zdravotníctva zverejnil podrobný návod.

14:10 SLOVENSKO - V kauze útoku na infektológa Pavla Jarčušku polícia obvinila dvoch mužov a jednu ženu. Na tlačovej besede to povedal dočasný prezident Policajného zboru Štefan Hamran.

Obvinení na adresu vedca pred jeho bytovkou uviedli viacero výrokov, ktoré sú podľa šéfa polície v demokratickej spoločnosti neakceptovateľné.

Súvisiaci článok Za útok na infektológa Jarčušku obvinili tri osoby Čítajte 

14:08 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave zakázal od 1. decembra prezenčné vzdelávanie v gymnáziách, stredných odborných školách, stredných športových školách a na druhom stupni základných škôl v okresoch Trnava a Piešťany.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto školy prejdú od stredy na dištančné vzdelávanie.

Súvisiaci článok Žiaci v okresoch Trnava a Piešťany zostanú doma, rozhodli hygienici Čítajte 

13:55 SVET - Na potvrdenie účinnosti ruskej vakcíny Sputnik V proti variantu omikron budú potrebné tri týždne. Oznámil to výkonný riaditeľ Ruskeho fondu priamych investícií Kirill Dimitrijev.

Sputnik podľa Dmitrijevovoých slov preukázal neuveriteľne vysokú účinnosť proti všetkým existujúcim mutáciám. "Sme presvedčení, že na overenie účinnosti budú potrebné tri týždne," povedal.

13:53 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia v okrese Dolný Kubín sa zhoršuje. Na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne sú od utorka uzatvorené všetky stredné školy aj druhý stupeň základných škôl .

Vzdelávanie pokračuje v materských školách a na prvom stupni. Informoval o tom dolnokubínsky primátor Ján Prílepok.

SkryťVypnúť reklamu

13:52 SLOVENSKO - Slovenskí občania žijúci v zahraničí sa môžu sami rozhodnúť, kde sa dajú zaočkovať treťou dávkou vakcíny.

Zaočkovať sa môžu dať v zahraničí podľa pravidiel, ktoré platia tam. Kým na Slovensku musí od podania druhej dávky uplynúť šesť mesiacov, napríklad v susednom Rakúsku sú to len štyri mesiace.

V prípade, že sa takíto ľudia dajú zaočkovať v členskej krajine Európskej únie, musia požiadať o digitálny preukaz v tejto krajine.

Súvisiaci článok Slováci sa môžu dať zaočkovať treťou dávkou vakcíny aj v zahraničí Čítajte 

13:40 SLOVENSKO - V levočskej nemocnici sa v úvode tohto týždňa starajú o 26 pacientov pozitívnych na ochorenie Covid-19. Jeden z nich potrebuje nazálne aplikovanú ventilačnú podporu s vysokým prietokom plynov, takzvanú high flow.

Informovala o tom námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť nemocnice Lucia Boháčová, podľa ktorej sú medzi hospitalizovanými dvaja očkovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnica podľa jej slov vníma aj výpadok medzi zamestnancami. Pozitívnych na koronavírus je 19 pracovníkov, jeden je v karanténe.

13:38 SLOVENSKO - Predstavitelia vládnej koalície sa dohodli v súvislosti s 500-eurovými poukazmi pre seniorov pri očkovaní. SaS ich nepodporí, ale ani nezablokuje. Podľa slov predsedníčky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej nebude strana považovať za porušenie koaličnej dohody, ak návrh ministra financií Igora Matoviča prejde v Národnej rade s podporou opozície.

Súvisiaci článok Koalícia sa na poukazoch pre seniorov dohodla, SaS ich nezablokuje Čítajte 

K návrhu ešte bude musieť zasadnúť vláda a následne má prísť do parlamentu. Predstavitelia koalície očakávajú, že v druhom čítaní by o ňom mohli rokovať už koncom týždňa.

13:35 SVET - Očkovanie proti koronavírusu bude v Grécku pre ľudí nad 60 rokov povinné, oznámil v utorok premiér Kyriakos Mitsotakis.

SkryťVypnúť reklamu

"Gréci starší ako 60 rokov... si musia do 16. januára zarezervovať termín na vakcináciu prvou dávkou. Očkovanie sa tak pre nich stáva povinným," uviedol Mitsotakis vo vyhlásení pred členmi vlády.

Podľa gréckeho premiéra síce ešte musí o tomto kroku hlasovať parlament, očakáva sa však, že poslanci povinné očkovanie pre túto vekovú kategóriu schvália.

Mitsotakis dodal, že vakcínu proti ochoreniu Covid-19 ešte stále odmieta viac ako 500-tisíc Grékov nad 60 rokov. Zdôraznil, že tí z nich, ktorí aj naďalej budú odmietať očkovanie, budú musieť každý mesiac platiť pokutu 100 eur.

"Ide o ochranu, nie trest. Odpoveďou je očkovanie, testovanie a dodržiavanie opatrení, nie lockdown," uzavrel premiér.

13:22 SVET - V Európskej únii bolo doteraz potvrdených 42 prípadov variantu omikron. V utorok to uviedla riaditeľka Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb Andrea Ammonová.

SkryťVypnúť reklamu

Úrady v 27 členských štátoch EÚ podľa šéfky ECDC analyzovali ďalších šesť "pravdepodobných" prípadov nákazy omikronom.

Ammonová spresnila, že potvrdené prípady nového variantu Covid-19 boli "mierne alebo bez príznakov", aj keď väčšinou boli medzi nakazenými "mladšie vekové skupiny".

Súvisiaci článok V desiatich štátoch EÚ bolo potvrdených spolu 42 prípadov variantu omikron Čítajte 

13:18 SVET - Gamalejovo národné výskumné centrum, ktoré vyvinulo vakcínu Sputnik V, uviedlo, že okamžite začína pracovať na prispôsobení tejto očkovacej látky na variant omikron.

13:05 SLOVENSKO - Policajný prezident Štefan Hamran na tlačovej konferencii povedal, že drvivá väčšina spoločnosti pochopila, že najlepšie sú dve možnosti - dodržiavať opatrenia a dať sa zaočkovať.

Polícia počas kontroly opatrení naráža na ľudí, ktorí opatrenia dodržiavajú, aj na ľudí, ktorí ich ignorujú. Druhú skupinu sú policajti podľa ich šéfa pripravení pokutovať.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti minulý týždeň zistili 800 porušení protipandemických opatrení.

Medzi najčastejšie porušenia patrilo nerešpektovanie zákazu vychádzania, nenosenie rúšok či otvorené prevádzky. Väčšina prípadov bola riešená v blokovom konaní.

Načítavam video...

12:55 SVET - Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 6 390 nakazených a v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 195 pacientov.

Aktuálne je nakazených 185 928 osôb. Počet hospitalizovaných dosiahol 7 596, z ktorých 513 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

12:35 SVET - Nový variant omikron sa v Európe objavil skôr, ako sa dosiaľ predpokladalo. Holandský národný inštitút pre verejné zdravie našiel variant vo dvoch novo sekvenovaných vzorkách, ktoré odobrali medzi 19. až 23. novembrom. Zatiaľ nie je jasné, či dané osoby navštívili južnú Afriku.

Správy o variante omikron sa objavili minulý týždeň po tom, ako ho 24. novembra identifikovali v Juhoafrickej republike.

12:20 SLOVENSKO - O očkovanie treťou dávkou je na Slovensku veľký záujem, informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva.

Celkovo absolvovalo ďalšie očkovanie už takmer 400 tisíc ľudí. Ministerstvo vzhľadom na to odporúča registráciu cez tzv. Čakáreň.

Ďalšou z možností je kontaktovať infolinku rezortu zdravotníctva, či využiť očkovanie proti ochoreniu Covid-19 u svojho lekára, ak túto možnosť ponúka.

12:03 SVET - Poľsko za 24 hodín do utorkového rána zaznamenalo 19 074 nových potvrdených prípadov koronavírusu a ďalších 526 úmrtí.

Zvýšil sa aj počet hospitalizácií, ktorých je aktuálne 21 172. Deň predtým ležalo v nemocniciach 20 521 pacientov s covidom.

Poľský rezort zdravotníctva uviedol, že krajina má zatiaľ dostatok pľúcnych ventilácií. Pripojenie na prístroje potrebuje 1825 pacientov v porovnaní s celkovým počtom 2460 dostupných ventilátorov.

12:00 SLOVENSKO - Nateraz je predčasné hovoriť o priebehu a závažnosti ochorenia, ktoré spôsobuje omikron variant nového koronavírusu. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva s tým, že tento variant sa však šíri rekordne rýchlo.

Ministerstvo tvrdí, že zatiaľ nie je k dispozícii dostatok epidemiologických dát, na základe ktorých by bolo možné stanoviť, akú veľkú hrozbu tento nový variant predstavuje.

Limitované dáta vypovedajú o tom, že omikron variant je oveľa infekčnejší.

Súvisiaci článok Je predčasné hovoriť o závažnosti variantu omikron, tvrdí ministerstvo zdravotníctva Čítajte 

11:45 SVET - Český premiér v demisii Andrej Babiš a vymenovaný predseda vlády Petr Fiala sa zhodli, že chcú propagovať očkovanie proti Covid-19. Oznámili to na spoločnej tlačovej konferencii, ktorú v utorok predpoludním odvysielala spravodajská televízia ČT24.

Babiš aj Fiala považujú očkovanie za dôležité opatrenie, ktoré môže pomôcť zvládnuť epidémiu.

"Som rád, že pán Fiala prijal moje pozvanie, a gratulujem mu ešte raz k vymenovaniu. Epidémia nepozná politické bariéry a v tejto chvíli musí ísť politika bokom... Je to neobvyklé, že premiér v demisii a designovaný premiér majú spoločnú tlačovú konferenciu," vyhlásil Babiš.

Súvisiaci článok Babiš a Fiala spoločne vyzvali na očkovanie proti koronavírusu Čítajte 

11:30 SVET - V Škótsku zaznamenali tri ďalšie prípady variantu omikron. Celkový počet infikovaných týmto variantom v Spojenom kráľovstve sa tak zvýšil na 14.

Škótsky minister zdravotníctva Humza Yousaf povedal, že Škótsko v súčasnosti eviduje päť prípadov v grófstve Lanarkshire a štyri v širšom okolí mesta Glasgow.
Niektoré z týchto prípadov nemajú spojitosť s cestovaním, čo podľa Sky News naznačuje možnosť komunitného prenosu nákazy.

11:28 SVET - Nemecký ústavný súd rozhodol, že protipandemické opatrenia boli zákonné.

Súd rozhodol, že tzv. systém núdzovej brzdy, ktorý v apríli tohto roku zaviedla nemecká vláda, bol v súlade s ústavou a úmerný danej situácii. Zákaz prezenčnej výučby takisto nebol v rozpore s právom na školské vzdelávanie.

Súvisiaci článok Opatrenia proti covidu v tretej vlne v Nemecku boli zákonné, rozhodol ústavný súd Čítajte 

11:20 SLOVENSKO - Krízový štáb Fakultnej nemocnice AGEL Skalica prijal ďalšie opatrenia. Informovala hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.

Nemocnica pristúpila k zónovaniu. "U pacientov s predpokladanou alebo potvrdenou pozitivitou na ochorenie Covid-19 je smerovanie odlišné ako u nesuspektného alebo negatívneho. Pacient s Covid-19 alebo suspektný na infekciu je smerovaný do červenej zóny, ktorá má samostatný vchod. Z dôvodu mimoriadnej vyťaženosti mobilnej odberovej jednotky pri patológii nemocnica pripravuje obnovenie antigénových odberov v budove hniezda záchrany," uviedla Pavliková.

11:15 SLOVENSKO - Banskobystrický kraj bude od pondelka vo svojich očkovacích centrách v Banskej Bystrici, Zvolene a Lučenci očkovať len záujemcov registrovaných cez portál korona.gov.sk.

Ako na brífingu uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter, dôvodom je zvýšený záujem o očkovanie a dlhé čakanie v radoch. Očkovať bez predchádzajúcej registrácie bude umožnené len na výjazdoch v regiónoch či v nákupných centrách.

11:10 SVET - EMA by mohla schváliť vakcíny prispôsobené na variant omikron do troch až štyroch mesiacov. Uviedla to v utorok riaditeľka EMA Emer Cookeová.

Šéfka agentúry na pôde Európskeho parlamentu zdôraznila, že experti zatiaľ nevedia, či výrobcovia liekov budú musieť vylepšiť svoje vakcíny, aby chránili pred variantom omikron. Cookeová však dodala, že jej agentúra sa na túto možnosť pripravuje.

"Vieme, že vírusy mutujú a sme na to pripravení už od februára minulého roku. Zaviedli sme usmernenia, ktoré spoločnostiam umožnia v prípade potreby rýchlo prispôsobiť vakcínu," povedala Cookeová.

10:58 SLOVENSKO - Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku zapožičala dva prístroje High Flow na ventiláciu pacientov v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci.

"Kysucká nemocnica z technických príčin prišla o dva život zachraňujúce prístroje práve v čase vrcholiacej tretej vlny pandémie. Vedenie vojenskej nemocnice zareagovalo a prístroje čadčianskej nemocnici zapožičalo," uvádza ÚVN.

10:52 SVET - Rakúšan Johann Biacsics, známy odporca očkovania a opatrení proti šíreniu covidu, zomrel na koronavírus.

Po infikovaní a prejavení príznakov sa pokúšal vyliečiť doma. Jeho zdravotný stav si však vyžadoval hospitalizáciu. Zle sa mu dýchalo a hladina kyslíka v jeho krvi bola nebezpečne nízka, napriek tomu odmietal liečbu a z nemocnice odišiel na reverz.

Covid sa rozhodol doma vyliečiť infúziou s oxidom chloričitým a kuchynskou soľou. O dva dni zomrel.

Súvisiaci článok Rakúsky antivaxer liečil covid bielidlom, po dvoch dňoch zomrel Čítajte 

10:40 SVET - Francúzske úrady potvrdili prvý prípad variantu omikron, a to na svojom ostrove Réunion v Indickom oceáne.

Patrick Mavingui, mikrobiológ z výskumnej kliniky pre infekčné choroby na ostrove Réunion, uviedol, že osobou, ktorá mala pozitívny výsledok testu na nový variant, je 53-ročný muž, ktorý cestoval do Mozambiku a pred návratom na Réunion sa zastavil v Juhoafrickej republike.

Muž bol umiestnený do karantény. Má "bolesti svalov a trpí únavou", povedal Mavingui, ktorého citovala verejnoprávna televízia Réunion la 1ere.

10:20 SLOVENSKO - Spišskonovoveský závod spoločnosti Nidec bude v rámci povinného testovania pravidelne testovať približne tisícku svojich zamestnancov.

Závod spustil bezplatné testovanie svojich zamestnancov ešte v nedeľu večer. Týkalo sa tých, ktorí doteraz neboli zaočkovaní ani ochorenie Covid-19 neprekonali.

10:18 SLOVENSKO - Portál služieb Národného centra zdravotníckych informácií umožňuje zobraziť a stiahnuť si všetky Digitálne COVID preukazy EÚ.

Ide o aktuálne platné preukazy, ako aj tie, ktoré boli vystavené pred dátumom 1. júla 2021. Umožňuje odoslať si ich všetky na email. Pokiaľ v systéme nie je evidovaná žiadna emailová adresa, portál automaticky vyzve na jej doplnenie.

10:16 SLOVENSKO - Košický kraj zaznamenáva počas mesiaca november zvýšený záujem o očkovanie, a to najmä prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby.

Len za 47. kalendárny týždeň župa v teréne podala viac ako 5 400 vakcín proti ochoreniu Covid-19. Spolu s očkovacími centrami zaočkoval kraj 9 890 východniarov.

10:01 SLOVENSKO – PCR testy za včerajšok odhalili 7 069 infikovaných, z ktorých takmer 64 percent nebolo zaočkovaných.

Laboratóriá otestovali 22 057 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami zachytili laboratóriá v Žilinskom kraji, a to 1 395. Nasleduje Trenčiansky kraj s 1 165 novými prípadmi, Košický s 993, Bratislavský s 863, Trnavský s 814, Nitriansky so 665, Banskobystrický s 591 a Prešovský s 583 novými prípadmi.

Vykonalo sa tiež 59 625 antigénových testov, odhalili 2 621 infikovaných.

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku uvidíte tu >>>>

Koronavírusu podľahlo 77 ľudí. Celkový počet obetí ochorenia Covid-19 tak stúpol na 14 418.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu sa zvýšil o 225. V nemocniciach je momentálne 3 444 obsadených lôžok.

Na JIS je 317 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 268 osôb. Takmer 85 percent z pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo zaočkovať prvou dávkou 3 637 ľudí, dokopy to je 2 637 766 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny má 2 345 447 osôb a tretiu 397 513 ľudí.

9:48 SVET - Pre cestovanie do Británie platia od utorka nové obmedzenia. Ľudia zaočkovaní proti koronavírusu musia vyplniť príjazdový formulár a mať objednaný a zaplatený PCR test, ktorý im urobia na druhý deň ich po príchode do krajiny. Do potvrdenia negatívneho výsledku budú musieť zostať v samoizolácii.

"Ak prichádzate do Spojeného kráľovstva z inej krajiny (okrem Írska), máte dva dni na vykonanie PCR testu. Test si musíte pred cestou zarezervovať a zakúpiť. Kým čakáte na výsledok, musíte sa izolovať, a to bez ohľadu na to, či ste boli alebo neboli očkovaní. Ak vám výsledok testu vyjde negatívny, môžete samoizoláciu ukončiť," informuje BBC.

9:35 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie na Ukrajine sa zvýšil o 10 554.
Chorobe Covid-19 podľahlo za tento čas ďalších 561 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 85 975.

9:32 SLOVENSKO - Najvyššiu zaočkovanosť v rámci Banskobystrického kraja dosahujú zariadenia sociálnych služieb, kde je kompletne zaočkovaných 83,4 percenta zamestnancov.

9:25 SLOVENSKO - V popradskej nemocnici majú v úvode tohto týždňa hospitalizovaných viac ako 40 pacientov s ochorením Covid-19.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, 27 pacientov mali v pondelok umiestnených na kyslíkových lôžkach na Covid oddelení so špeciálnym režimom, ďalších sedem bolo na high flow ventilácii. Na covid oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny bolo sedem pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Popradská nemocnica je zároveň už dlhodobo na hranici, čo sa týka chýbajúceho personálu. Ten však podľa hovorkyne vypadáva nielen pre pozitivitu na koronavírus, ale napríklad aj pre deti zamestnancov, ktoré sú pozitívne alebo v karanténe. Len v pondelok nemocnica evidovala 36 pozitívnych zamestnancov a ďalších štyroch mala v karanténe.

9:10 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj za štyri dni (25. - 28. 11.) aplikoval ľuďom menej vakcín ako týždeň predtým. Ich počet klesol približne o 28 percent.

Ako TASR informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová, dôvodom je lockdown. Kraj pritom otvoril viac očkovacích termínov a vakcináciu umožnil na 29 rôznych miestach. Celkovo podal viac ako 6-tisíc vakcín proti covidu, z toho 3415 jej prvých dávok.

9:00 SVET - Prešlo len pár hodín, odkedy juhoafrickí vedci potvrdili nájdenie nového variantu koronavírusu a cestovanie z juhu Afriky sa takmer zastavilo. Pre obavy z variantu omikron, ktorý podľa Svetovej zdravotníckej organizácie predstavuje „vysoké riziko“ pre množstvo mutácií a vyššiu nákazlivosť, začali krajiny rušiť lety a zatvárať hranice.

Je aktuálne bezpečné vycestovať, ktoré krajiny sa zatvárajú a hrozí aj zatvorenie slovenských hraníc? Viac sa dočítate v článku Lukáša Onderčanina >>>

Súvisiaci článok Karanténa aj zrušené lety. Nový variant môže uväzniť cestovateľov Čítajte 

8:40 SVET - Šéf americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna Stéphane Bancel sa na základe predbežných zistení domnieva, že súčasné vakcíny proti covidu budú v boji s novým variantom omikron menej účinné. Povedal to v rozhovore pre denník Financial Times, dodal však, že na dostatočne výpovedné dáta bude potrebné počkať ešte aspoň dva týždne.

Všetci vedci, s ktorými som hovoril, vravia: toto nebude dobré.

Stéphane Bancel, šéf spoločnosti Moderna

"Myslím si, že neexistuje možnosť, že by účinnosť bola na rovnakej úrovni, akú sme mali pri variante delta," vyhlásil Bancel v sídle spoločnosti v meste Cambridge v štáte Massachusetts.

"Myslím si, že príde pokles účinnosti materiálu. Len neviem, aký veľký, pretože si musíme počkať na dáta. Ale všetci vedci, s ktorými som hovoril, vravia: toto nebude dobré," dodal šéf Moderny. Vývoj a výroba vakcíny na mieru upravenej variantu omikron bude podľa neho trvať niekoľko mesiacov.

8:25 SVET - Japonsko má prvý potvrdený prípad nového variantu omikron. Informovala o tom tlačová agentúra Kjódó s odvolaním sa na nemenované vládne zdroje.

Tamojší minister zdravotníctva už v pondelok oznámil, že jeden "cestovateľ" z Namíbie mal na letisku pozitívny test na koronavírus a je potrebné zistiť, či nejde o nový variant. Podľa informácií agentúry Kjódó je nakazeným namíbijský diplomat vo veku zhruba 30 rokov, ktorý priletel na medzinárodné letisko Narita v nedeľu.

7:45 SVET - Testy v Česku včera odhalili 17 599 nakazených. Ide o nárast o vyše tritisíc oproti pondelku minulého týždňa.

Nemocničnú starostlivosť si vyžaduje 6 394 pacientov, čo je najviac od 7. apríla. Vo vážnom stave ich bolo 1 022, prvýkrát od 7. apríla toto číslo presiahlo tisíc, informuje web ČT24. Stúpla tiež sedemdňová incidencia na 1 230, je teda takmer trikrát vyššia ako v Nemecku.

7:40 SVET - Nemecko za uplynulý deň zaznamenalo 45 753 nových prípadov nákazy koronavírusom a 388 obetí. Počty infikovaných sú podobné ako pred týždňom (45 326), obetí je však o 79 viac.

Prvý raz po viac ako troch týždňoch sa oproti predchádzajúcemu dňu mierne znížila sedemdňová incidencia (priemerný počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov za sedem dní), píše agentúra DPA. Podľa Inštitútu Roberta Kocha, ktorý vývoj pandémie v Nemecku monitoruje, bola dnes ráno 452,2. Deň predtým dosahovala hodnotu 452,4, čo je doterajšie maximum.

7:15 SLOVENSKO - Hoci sa škôl celoštátny lockdown netýka, rodičia nemajú istotu, že školu, kam chodia ich deti, napokon nezavrú. Hygienici sa budú rozhodovať podľa epidemickej situácii v okrese. Ministerstvo školstva na čele s Branislavom Gröhlingom im v tom brániť nebude.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva doposiaľ uzatvárali triedy alebo jednotlivé školy. Majú však aj právomoc zatvoriť školy v celom okrese a od tohto týždňa k tomuto kroku aj viaceré pristupujú. Druhý stupeň základnej školy, stredné školy a gymnázia plošne uzatvoria tento týždeň v ôsmich okresoch. Žiaci v nich prejdú na vyučovanie na diaľku.

Súvisiaci článok Školy zatvárajú zatiaľ v ôsmich okresoch, hoci z lockdownu ich vyňali Čítajte 

6:45 SLOVENSKO - Doteraz zrejme najinfekčnejšia mutácia koronavírusu omikron môže byť najväčšou hrozbou pre svet aj Slovensko, celú pandémiu však môže aj ukončiť. Slovensko sa zatiaľ pripravuje na pesimistický scenár a zavádza karanténu pre navrátilcov z rizikových krajín.

Môže sa Slovensko omikronu ešte vyhnúť? Aké riziko predstavujú otvorené školy, či kde sa dá zistiť, či pozitívni nie sú nakazení už omikron variantom a prečo môžu mať ľudia chránení len prekonaním vírusu problém?

Denník SME pripravil sériu otázok a odpovedí >>>

Súvisiaci článok Omikron môže byť najväčšou hrozbou, ale aj koncom pandémie. Ako je pripravené Slovensko? (otázky a odpovede) Čítajte 

6:10 SLOVENSKO - Zemanová tiež oznámila, že vládne strany sa ako celok nedohodli na podobe 500-eurových poukazov pre dôchodcov, ak sa dajú zaočkovať. „Trváme na svojom stanovisku, nesúhlasíme s 500-eurovým príspevkom,“ povedala šéfka klubu SaS

Strana už minulý týždeň odkázala, že podporí poukazy najviac vo výške 150 eur. Nedohoda vo vládnej koalícii znamená, že sa poslanci zrejme pokúsia presadiť návrh aj bez súhlasu SaS. „Nevideli sme konkrétny návrh, ale je možné, že takýmto spôsobom to bude zorganizované,“ dodala Zemanová.

06:00 SLOVENSKO - Školy sa plošne zatvárať nebudú. Po rokovaní koaličnej rady to oznámila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Koaliční lídri sa o tejto možnosti rozprávali, hoci ich vláda ponechala otvorené už minulý týždeň, keď rozhodovala o lockdowne. Návrh na ich zatvorenie vtedy vetovala práve SaS, no hnutie OĽaNO je naďalej za to, aby boli zatvorené.

Ani po koaličnej rade sa aspoň zatiaľ nič nemení. Zemanová povedala, že je na regionálnych hygienikoch, aby posudzovali situáciu individuálne v danom regióne.

0:00 SLOVENSKO - Od pondelka sa musia testovať aj zamestnanci škôl, ak nie sú očkovaní alebo v posledných 180 dňoch neprekonali covid. Takisto sú zatvorené mimoškolské aktivity detí.

Základné umelecké školy, centrá voľného času či rôzne školské krúžky, kde sa miešajú deti z viacerých tried, môžu fungovať iba online.

Súvisiaci článok Učitelia sa môžu testovať v škole pod dozorom aj doma. Čo čaká školy? Čítajte 

23:30 SLOVENSKO - Od pondelka platí na pracoviskách OTP režim. Do zamestnania by sa tak už nemali dostať ľudia, ktorí nie sú očkovaní, neprekonali covid pred menej ako 180 dňami a nemajú ani negatívny test.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 2. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 3. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 4. Na krásnom, modrom Jadrane
 5. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 1. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 2. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 4. Na krásnom, modrom Jadrane
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 7. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 11 327
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 272
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 133
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 407
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 712
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 649
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 271
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V popredí predseda SaS Richard Sulík, za ním Igor Matovič, predseda OĽaNO

Nižšiu DPH na palivá nedovolí Európska únia.


2 h
Nataša Holinová

Deťom môžeme popriať, aby radšej rýchlo vyrástli a nikdy nepotrebovali služby doktora Mikloška.


2 h
Žanna Nemcovová.

Aj táto vojna je Putinova, nie ruská, hovorí.


4 h
Slovenský premiér Eduard Heger na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Vojna na Ukrajine pokračuje 91. deň.


a 5 ďalší 22 h

Neprehliadnite tiež

Jozef Mikloško.

Mikloško nahradí Vieru Tomanovú, ktorá bola vo funkcii detskej ombudsmanky od decembra 2015.


TASR 52m
Ilustračné foto

Členovia zločineckej organizácie používali pri podvodoch s DPH karuselový systém.


SITA 57m
Meštiansky dom je národnou kultúrnou pamiatkou.

Kontrolór dal podnet, že mesto sa nestará.


a 1 ďalší 1 h
Eurofondovú zmluvu podpísal priamo v Prešove minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (vpravo).

V Prešove sa hrá o milióny z eurofondov.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu