SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Koronavírus na Slovensku: Vyhlášky hlavného hygienika neporušujú ústavu (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 689-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 503 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, vo štvrtok vstúpil do platnosti zákaz vychádzania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus: Na Slovensku platí lockdown s výnimkami (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:48 SVET - Prvý prípad nákazy novým variantom omikron potvrdili už aj v USA. Infikovala sa ním osoba z najľudnatejšieho amerického štátu Kalifornia. Informovalo o tom americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

"Nakazená osoba sa vrátila z Juhoafrickej republiky 22. novembra. Bola plne zaočkovaná a vyvinuli sa u nej len mierne príznaky ochorenia, ktoré už začali ustupovať. Je v domácej karanténe a mala pozitívny výsledok testu. Všetky jej blízke kontakty mali negatívny test na covid," uviedlo CDC.

19:30 SLOVENSKO - Ak prejde návrh k šekom pre seniorov v parlamente, nárok na päťstoeurové poukazy môžu získať aj tí, ktorí už sú zaočkovaní, ale aj tí, ktorí sa ešte len chystajú na prvú dávku.

Pozreli sme sa bližšie na návrh Igora Matoviča >>>>

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Päťstoeurové šeky naplánovali pre už očkovaných aj tých, ktorí sa o vakcínu prihlásia do Vianoc Čítajte 

19:00 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala v členské štáty Európskej únie na diskusiu o povinnom očkovaní, keďže ho príliš mnoho ľudí stále odmieta absolvovať dobrovoľne. Informovala o tom agentúra AP.

Miera zaočkovosti v eurobloku je momentálne na úrovni zhruba 66 percent, zatiaľ čo viaceré členské krajiny aktuálne bojujú s rastúcim počtom nakazených, hospitalizácií a úmrtí a musia opätovne zavádzať protipandemické opatrenia.

"Je pochopiteľné a vhodné viesť diskusiu, ako môžeme podporiť a potenciálne uvažovať o povinnom očkovaní v rámci Európskej únie," povedala von der Leyenová.

18:36 SVET - Kauza rakúskeho lyžiarskeho strediska Ischgl súvisiaca s rozšírením nákazy koronavírusom nebude mať nielenže trestnoprávne následky, ale zamietnuté boli aj dve súvisiace občianske sťažnosti. Odmietol ich krajinský súd vo Viedni, informovala agentúra APA.

SkryťVypnúť reklamu

Súd svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že jednotlivci nemajú "nijaké právo na ochranu pred nákazou zo strany štátu". Právna povinnosť ochrany jednotlivých osôb totiž podľa verdiktu z epidemiologického zákona nevyplýva. A to i napriek tomu, že "požadované konanie úradov má znížiť riziko nákazy celkovo a týmto spôsobom aj pre každého jednotlivca". Rakúskej republike teda nie je možné pripísať "v relevantných časových úsekoch trestuhodné ani protiprávne konanie".

17:55 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia očakáva, že v priebehu niekoľkých dní bude mať viac informácií o nákazlivosti nového variantu koronavírusu s označením omikron.

Vyhlásila to dnes podľa agentúry Reuters epidemiologička organizácie Maria van Kerkhoveová. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by omikron znižoval účinnosť dostupných vakcín proti covidu.

SkryťVypnúť reklamu

Variant omikron je zaradený medzi znepokojujúce a predstavuje "veľmi vysoké" riziko.

Výrobcovia vakcín uviedli, že potrvá zhruba dva týždne, než vyhodnotia, či sú ich preparáty voči omikronu účinné.

17:45 SVET - Farmaceutická spoločnosť Moderna uviedla, že veľký počet mutácií v novo identifikovanom variante omikron by mohol spôsobiť, že variant bude odolnejší voči súčasným vakcínam proti covidu.

Načítavam video...

17:35 SVET - Protestné akcie odporcov protipandemických opatrení, najmä voči plánovanému povinnému očkovaniu, sa konali dnes vo všetkých spolkových krajinách Rakúska.

V hlavnom meste Viedeň sa zhromaždili stovky ľudí na námestí Márie Terézie. Novým symbolom protestu sa stali rúška s červeným krížom, ktoré organizátori rozdávali, avšak väčšina účastníkov si ich napriek tomu odmietla nasadiť. Tieto prípady nedodržiavania opatrení rieši polícia.

SkryťVypnúť reklamu

17:30 SLOVENSKO - Do Dolnooravskej nemocnice privážajú aj v súčasnosti pacientov z Kysúc a Žiliny, pretože tamojšie nemocnice nezvládajú nápor.

Patril medzi nich aj 44-ročný pacient zo Žiliny. V Dolnom Kubíne mu dali liečbu high flow, čo je liečba vysokoprietokovým kyslíkom. Odmietol ju a odišiel.

Súvisiaci článok Nadával sestričkám a odišiel z nemocnice. Neskôr skončil na pľúcnej ventilácii Čítajte 

„Kolegovia zistili, že tohto muža o niekoľko dní doviezli do žilinskej nemocnice v kritickom stave, museli ho pripojiť na umelú pľúcnu ventiláciu,“ povedala okresná hygienička Mária Varmusová.

17:28 SVET - Karanténne zariadenie pre ľudí bez domova v Trnave využili počas tretej vlny pandémie zatiaľ dvaja ľudia s ochorením COVID-19.

Hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová uviedla, že obaja majú ľahký priebeh tohto ochorenia.

17:22 SLOVENSKO - Tvrdenia, že viacero praktických lekárov počas pandémie koronavírusu neordinuje alebo svojich pacientov posiela v akútnom stave do najbližšej nemocnice, sú zovšeobecňujúce a zavádzajúce.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zhoršenú dostupnosť všeobecných lekárov spôsobil nárast pacientov s covidom Čítajte 

V reakcii na tvrdenia lekárov – špecialistov uviedol prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Peter Makara.

17:12 SVET - Francúzsko bude vyžadovať pri vstupe do krajiny od cestujúcich prichádzajúcich zo štátov mimo Európskej únie, aby sa preukázali negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 48 hodín, a to bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú zaočkovaní proti koronavírusu, oznámil hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal.

Zmeny nastanú aj pre cestujúcich z krajín EÚ, ktorí nie sú zaočkovaní proti covidu - predložiť budú musieť PCR test nie starší ako 24 hodín namiesto doterajších 48.

17:08 SVET - Ľudia prichádzajúci do Česka individuálnou dopravou nebudú musieť od budúceho pondelka vypĺňať tzv. príjazdový formulár.

Na osoby cestujúce hromadnou dopravou sa však táto povinnosť bude vzťahovať aj naďalej. Rozhodol o tom Pražský mestský súd, informoval spravodajský server Novinky.cz.

SkryťVypnúť reklamu

17:05 SVET - Kremeľská televízia v Európe šíri hoaxy o vakcínach. Doma ich podporuje.

Súvisiaci článok Pokrytecký svet ruskej propagandy: doma za očkovanie, vo svete proti Čítajte 

Posledné údaje uvádzajú, že aktuálne je plne očkovaných 36,9 percenta Rusov, teda podstatne menej, než si vláda predstavovala, keď začala s vakcináciou.

Od leta vyzývajú občanov bilbordy v uliciach miest, aby sa zapojili.

17:00 SLOVENSKO - Časť zákona o ochrane verejného zdravia, ktorá oprávňuje Úrad verejného zdravotníctva SR vydávať vyhlášky ako všeobecne záväzné právne predpisy, je v súlade s Ústavou SR.

Vyplýva to z rozhodnutia Ústavného súdu SR . Právnu úpravu napadol na Ústavnom súde generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

16:55 SVET - Do konca prvého štvrťroka 2022 bude mať EÚ k dispozícii ďalších viac ako 360 miliónov dávok mRNA vakcín. To stačí na to, aby všetci plne zaočkovaní Európania dostali posilňovaciu dávku. Informovala o tom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

SkryťVypnúť reklamu

16:50 SVET - Krajiny Európskej únie by mali pokročiť v očkovaní proti covidu posilňujúcimi dávkami a dokončiť vakcinácie doteraz nechránených ľudí.

Vyzvala na to dnes predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej je čas na diskusiu o povinnom očkovaní, do ktorého však Európska komisia nemá členským krajinám právo hovoriť.

Dobrou správou podľa nej je, že vakcíny pre deti od päť do 11 rokov budú mať členské štáty k dispozícii 13. decembra. To je o týždeň skôr, ako počítal pôvodný plán. V EÚ je plne očkovaných 66 percent všetkých obyvateľov.

16:40 SVET - V Dánsku pribudlo v stredu 5 120 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je najviac od začiatku pandémie.

Pozitívnych bolo 2,6 percenta zo všetkých testov vykonaných v krajine za posledných 24-hodín. Miestne úrady potvrdili aj päť prípadov novoobjaveného koronavírusového variantu omikron.

SkryťVypnúť reklamu

Počty hospitalizovaných pacientov a úmrtí spojených s koronavírusom sú v Dánsku ďaleko pod vlaňajšími maximami, čo tamojšia zdravotnícke úrady pripisujú vysokej miere zaočkovanosti.

V krajine je podľa oficiálnych údajov plne zaočkovaných približne 87 percent obyvateľov.

16:35 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj počas najbližšieho víkendu sprístupní ľuďom vakcínu proti ochoreniu COVID-19 aj vo Svidníku a vo Svite.

Otvorí tri svoje veľkokapacitné očkovacie centrá a zrealizuje vakcináciu jednodávkovým Janssenom rovnako v troch obchodných centrách.

Spolu kraj pripravil 12 víkendových očkovacích termínov. V teréne je aj mobilná jednotka kraja, ktorá očkuje na 18 rôznych miestach, informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

16:30 SLOVENSKO - Primátor Bratislavy sa vyjadril, že má strach o svojho brata, aj jeho manželku. Obaja sú anesteziológovia na bratislavských Kramároch.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Primátor Vallo: Príbehy z nemocníc sú šialené Čítajte 

Vallo uviedol, že nevedia pochopiť, prečo ľudia radšej zomrú, ako by sa dali očkovať vakcínou za 15 eur.

V rozhovore pre denník SME okrem iného uviedol, že tí politici, ktorí nepodporili očkovanie, zdravotníkom a pacientom veľmi ubližujú.

16:20 SLOVENSKO - Igor Rattaj, šéf a významný akcionár firmy TMR (Tatry mountain resorts) zažil ťažký priebeh ochorenia Covid-19 ešte v priebehu prvej vlny koronavírusu.

V rozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou sa vyjadril k situáciu v cestovnom ruchu a celkovým opatreniam.

Načítavam video...

16:15 SLOVENSKO - Predstavitelia piatich oblastných organizácií cestovného ruchu vyzývajú vládu, aby okamžite prehodnotila uzatvorenie pohybu medzi okresmi.

Požadujú tiež umožnenie otvoriť strediská, ktoré poskytujú služby vo voľnej prírode pri dodržaní všetkých nastavených preventívnych opatrení. Toto rozhodnutie žiadajú prijať pri rozhodovaní o predĺžení lockdownu po desiatich dňoch od jeho zavedenia.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho žiadajú zmeniť COVID automat tak, aby v čiernej fáze umožňoval ubytovanie a návštevu reštaurácií v režime OP.

Uvádza sa to v otvorenom liste adresovanom vláde, ktorý médiám poskytol Bohuš Hlavatý, výkonný riaditeľ záujmového združenia Lavex, ktoré zastupuje viac ako 200 prevádzkovateľov lanoviek a vlekov v slovenských horských strediskách.

16:10 SLOVENSKO - Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove dnes zvýšila počet lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. Aktuálne ich má vyčlenených 61.

V nemocnici evidujú pokles vekového priemeru u pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.

"Dnes ráno bolo u nás hospitalizovaných 48 pacientov s diagnózou COVID-19, včera to bolo 51. Z toho štyria pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii (UPV), osem pacientov na lôžkach s tzv. high flow, ostatní sú na kyslíkovej liečbe. Celkovo bolo v tretej vlne v našej nemocnici doposiaľ hospitalizovaných 275 pacientov, z toho 60 pacientov na COVID-19 zomrelo," uviedol riaditeľ nemocnice Marián Petko.

SkryťVypnúť reklamu

16:05 SLOVENSKO - Vláda Spojeného kráľovstva zavádza pre variant koronavírusu omikron nové pravidlá pre vstup do krajiny.

S platnosťou od utorka 30. novembra sa každý cestujúci do Británie musí najneskôr na druhý deň po príchode podrobiť PCR testu a do obdržania výsledku má zostať v izolácii.

Toto opatrenie sa týka aj plne zaočkovaných osôb. Objednať sa na PCR test je možné už 48 hodín pred plánovaným príchodom do krajiny, pričom deň príchodu sa ráta ako deň nula, informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojej webovej stránke.

16:00 SLOVENSKO - Polícia upozorňuje na profil Zuzana Foltánová na sociálnej sieti, ktorý hovorí o tom, že krv nezaočkovaných môže pri transfúzii zachrániť život.

Informuje o tom vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

"Krv očkovaných nie je v žiadnom prípade nakazená či zlá,“ uvádza polícia. Dodáva, že krv očkovaných sa poskytuje príjemcom bez ohľadu na to, či sú očkovaní, alebo nezaočkovaní.

15:50 SLOVENSKO - V celom Bratislavskom kraji zatvoria od pondelka 6. decembra pre zlú pandemickú situáciu 2. stupeň základných škôl a stredné školy. Školáci sa tu budú učiť dištančnou formou.

Výnimkou sú len materské školy a 1. stupeň základných škôl. Rozhodol o tom regionálny hygienik. Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava, zverejnenom vo vestníku vlády.

15:45 SLOVENSKO - Košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura začala prešetrovať medializované informácie o falšovaní potvrdenie o očkovaní hospitalizovaného pacienta.

Pacient mal podľa medializovaných informácií doklad o očkovaní dvomi dávkami. K tomu, že ide o falzifikát vystavený konkrétnym lekárom, sa priznal po tom, ako sa jeho zdravotný stav zhoršil.

SkryťVypnúť reklamu

"Existuje vysoká pravdepodobnosť, že informácie, ktoré odzneli v médiách, sú dôvodné, preto sa v uvedenej veci rozhodla nemocnica podať trestné oznámenie." píše sa v tlačovej správe, ktorú poskytla Monika Krišková z odboru komunikácie košicej nemocnice.

"V záujme ochrany osobných údajov pacienta a ochrany našich zdravotníkov, môžeme potvrdiť toľko, že zdravotný stav pacienta sa vďaka zdravotnej starostlivosti a liečbe zlepšil. Naši zdravotníci poskytujú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom rovnako, bez ohľadu na to, či sú očkovaní alebo nie. K iným okolnostiam sa nebudeme vyjadrovať," dodala hovorkyňa.

15:40 SLOVENSKO - Na kontrolu pandemických opatrení sa zamerali skalickí policajti. Kontrolovali nielen OTP režim na pracoviskách. Taktiež v prevádzkach preverili, či majú všetci nasadený respirátor.

SkryťVypnúť reklamu

15:35 SLOVENSKO - V čase vysokej incidencie koronavírusu je prechod na dištančnú formu vzdelávania veľmi dôležitým nástrojom v boji proti pandémii. Myslí si to hlavný hygienik Ján Mikas.

"Pri takej miere incidencie, akú dnes máme, de facto neexistujú triedy, kde „nie je problém s nákazou“. Teraz sa musíme všetci sústrediť na záchranu životov a zdravotníctva. Radi by sme mali k dispozícii riešenia, ktoré by nikoho neboleli. Také však v prípade covidu zatiaľ neexistujú," povedal Mikas v tlačovej správe z Úradu verejného zdravotníctva.

Súvisiaci článok Neexistuje trieda, ktorá by nemala problém s nákazou, tvrdí Mikas Čítajte 

Mikas ďalej reagoval na kritiku zo strany SaS na adresu regionálnych hygienikov.

"Regionálne úrady verejného zdravotníctva, ktoré rozhodli o plošnom prerušení prezenčného vyučovania vo svojich územných obvodoch, si uvedomujú závažnosť svojich rozhodnutí. Nerobia to „len tak od boku“. Ide o odborníkov z oblasti medicíny a verejného zdravotníctva a tieto kroky prijímajú v spolupráci s miestnymi krízovými štábmi, pandemickými komisiami, bezpečnostnými radami, inými rezortmi či inštitúciami," uviedol Ján Mikas.

15:30 SLOVENSKO - Predseda vlády Eduard Heger po rokovaní vlády povedal, že stále viac ľudí a krajín si uvedomuje, že povinné očkovanie je konečnom dôsledku jediná cesta von z pandémie koronavírusu.

Premiér vytkol opozícii, že namiesto boja proti vláde by mala bojovať proti covidu.

Aktuálne platný tzv. lockdown by mal prehodnocovať minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský so svojim tímom odborníkov. Nové uznesenie by mala vláda schvaľovať v stredu 8. decembra, povedal Heger a deklaroval, že ak bude treba prijať nejaké opatrenia, tak zvolá vládu aj skôr.

Pandémia by sa podľa Hegera nemala riadiť na základe názorov, ale na základe faktov. "Nie je podstatné, čo si ja myslím. Nehľadajme riešenia v názoroch," poznamenal premiér Heger.

15:15 SLOVENSKO - V nemocnici v Zlatých Moravciach je aktuálne hospitalizovaných 25 pacientov s koronavírusom, ktorí sú napojení na prívod kyslíka na štandardnom lôžku a dvaja suspektní (s podozrením na koronavírus)pacienti.

Nezaočkovaných je podľa riaditeľky takmer 86 percent z nich. Spotreba kyslíka v nemocnici medzimesačne vzrástla o 85 percent.

Vďaka vysokej zaočkovanosti zamestnancov nemá nemocnica kritickú situáciu v rámci zabezpečenia služieb zdravotníckym personálom. Pozitívnych na koronavírus je päť zamestnancov nemocnice, potvrdila riaditeľka nemocnice Nina Horniaková.

15:10 SLOVENSKO - Policajné kontroly sa momentálne sústredia na dodržiavanie opatrení na území SR, tak, ako to požadujú odborníci. Na hraniciach pokračujú náhodné kontroly, oznámil minister vnútra Roman Mikulec po rokovaní vlády.

Režim na hraniciach sa riadi schváleným semaforom, zmeny navrhuje minister zdravotníctva, vysvetlil minister. "Keď bude požiadavka na sprísnenie kontrol na hraniciach, tak ich sprísnime," povedal Mikulec.

Upozornil však, že pri zmenách na hraniciach je potrebná koordinácia v rámci Európskej únie.

15:02 SLOVENSKO - Situácia okolo tzv. lockdownu, ktorý platí od štvrtka 25. novembra, sa bude prehodnocovať v piatok 3. decembra prípadne o deň neskôr. Oznámil to po rokovaní vlády minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Zopakoval tiež, že potrvá niekoľko týždňov, kým budú mať bližšie informácie k omikron variantu koronavírusu.

Zmysel vidí v aktuálnom nariadení, že po príchode na Slovensko platí povinná karanténa pre všetky osoby, ktoré sa za posledných 14 dní vrátili z krajín južnej Afriky, Izraela, Hongkongu či Seychel.

15:00 SLOVENSKO - Iniciatíva Dajme deťom hlas sa pre zatváranie stredných škôl a druhých stupňov základných škôl zo strany regionálnych úradov verejného zdravotníctva obráti na Generálnu prokuratúru SR.

Žiada o preskúmanie spôsobu, akým sú školy zatvárané, a tiež jednotlivých vyhlášok, na základe ktorých sa tak deje.

"Z vyhlášok tiež nie je známa doba obmedzenia prezenčného vyučovania ani ciele, ktoré treba dosiahnuť, aby sa školy opäť otvorili. Týmto plošným rozhodnutím sú zatvárané aj školy, ktoré nemajú aktuálne žiadnu triedu v karanténe a majú takmer všetkých pedagógov plne zaočkovaných," uviedla za iniciatívu Andrea Hajdúchová.

14:50 SVET - Francúzsko od soboty 4. decembra umožní letom z juhu Afriky pristávať na svojom území, ale s obmedzeniami. Vystúpiť na francúzsku pôdu budú môcť len obyvatelia Francúzska a Európskej únie, ako aj diplomati a posádky lietadiel. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

14:45 SLOVENSKO - Obyvatelia Česka vo veku nad 60 rokov a chronickí pacienti sa môžu od stredy dať očkovať posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu už po piatich mesiacoch od druhej dávky.

„Pre ďalšie vekové skupiny to pustíme, čo najskôr ako to bude možné,“ povedal už skôr o očkovaní treťou dávkou český premiér v demisii Andrej Babiš (ANO). Informuje o tom portál TN.cz.

Doteraz v ČR očkovali posilňujúcou dávkou po šiestich mesiacoch, ale vláda sa to rozhodla zmeniť, pretože účinnosť očkovacích látok postupom času klesá.

14:36 SLOVENSKO - To, že sa plošne nezatvorili školy, sa zobrazí na dlhšom zatvorení obchodov a služieb a kritickou situáciou v nemocniciach.

Ľudia, ktorí tak nepodporia návrh na zavedenie poukazov pre zaočkovaných dôchodcov, tým nezáleží na životoch starých ľudí a odškodňovaniu sektorov zasiahnutých koronakrízou, odkázal minister financií Igor Matovič ministrom a poslancom koaličnej strany SaS.

Matovič chce tak pozitívne motivovať seniorov k očkovaniu a tých, ktorí očkovanie absolvovali, motivovať k prijatiu posilňujúcej tretej dávky.

14:32 SLOVENSKO - Silvia Pekarčíková šéfuje odboru zdravotníctva na Úrade Žilinského samosprávneho kraja. Koordinuje činnosť pandémiou zasiahnutých krajských nemocníc a očkovanie v kraji.

Súvisiaci článok Šéfka odboru zdravotníctva Silvia Pekárčíková: Ľutujem antivaxerov Čítajte 

Hoci vníma nárast záujmu o očkovanie, zatiaľ má župa dosť kapacít. Vyššiu zaočkovanosť by mohli do regiónov priniesť mienkotvorní ľudia ako farári, či lekári, ktorých sa snaží podchytiť.

14:25 SVET- Írsko zaznamenalo prvý prípad nákazy novým koronavírusovým variantom omikron. Ide o osobu, ktorá sa vrátila "z jednej zo siedmich juhoafrických krajín", oznámil Národný tím pre mimoriadny stav verejného zdravia.

"Ak ste od 1. novembra cestovali z Botswany, Eswatini, Lesotha, Mozambiku, Namíbie, Juhoafrickej republiky alebo Zimbabwe do Írska, mali by ste sa izolovať a objednať sa na PCR test bez ohľadu na to, či máte symptómy," vyzval občanov írsky hlavný hygienik Tony Holohan.

14:20 SLOVENSKO - Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus k režimu na hraniciach uviedol, že povinná štátna karanténa ani zatváranie hraníc zatiaľ nebudú medzi opatreniami v súčasnej vlne koronavírusovej pandémie.

Pripomenul, že aplikácia e-hranica je stále funkčná a stále platí povinnosť občanov registrovať sa v nej po príchode na Slovensko zo zahraničia. Klus poznamenal, že opatrenia sú nastavené dobre, ale ľudia ich porušujú.

14:15 SVET - Kým mnohé európske vlády zvažujú povinné očkovanie proti koronavírusu a prijímajú opatrenia na podporu vakcinácie, v mestečku Palazzo Adriano na talianskom ostrove Sicília majú mieru zaočkovanosti, ktorá sa vymyká matematike - až 104 percent. Informoval o tom britský web The Guardian.

Starosta Nicoló Grana má radosť, že v obci žije uvedomelá komunita.

„Vyzerá to ako nemožná štatistika, ale v skutočnosti boli v Palazzo Adriano zaočkovaní aj tí obyvatelia, ktorí síce žijú v našom meste, aj keď nie sú oficiálnymi obyvateľmi, a tiež iní ľudia žijúci v susedných dedinách,“ povedal šéf radnice v Palazzo Adriano.

14:10 SLOVENSKO - Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva 80 percent žiakov, dištančným spôsobom 20 percent školákov , oznámil po rokovaní vlády minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Ako poznamenal, momentálne regionálne úrady verejného zdravotníctva prerušili výučbu v školách v 11 okresoch, pribudnúť má päť až sedem ďalších.

"Momentálne evidujeme 1,7 percenta žiakov, ktorí sú pozitívni na ochorenie COVID-19 (13 500 žiakov) a 3,4 percenta zamestnancov (4 300)," povedal minister školstva s tým, že tieto dáta overujú u ministerstva zdravotníctva. Poznamenal, že urobených bolo 440.000 samotestov v priebehu jedného týždňa.

Načítavam video...

13:55 SLOVENSKO - Vicepremiérka a predsedníčka strany Za Ľudí Veronika Remišová po rokovaní vlády uviedla, že podporila zriadenie poukazov pre seniorov za očkovanie, pretože je to jedna z ciest na zvýšenie zaočkovanosti.

Hlavným cieľom je pre ňu ochrana rizikových skupín a zvýšenie zaočkovanosti tak, aby sa nemusel predlžovať lockdown.

Remišová bude budúci pondelok na koaličnej rade bude partnerov presviedčať o nastavení tak, aby boli zvýhodnení zaočkovaní ľudia, pretože na Slovensku aj v zahraničí sa viac slobody pre zaočkovaných ukázalo ako efektívny nástroj na zvýšenie záujmu o očkovanie.

Ak nebudú opatrenia účinné, Remišová pripustila podporu povinného očkovania pre ľudí od 55 rokov.

13:50 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Richard Sulík po rokovaní vlády uviedol, že vládou schválené poukážky pre zaočkovaných seniorov je neefektívne a za ich zavedenie nehlasoval.

"Máme 860-tisíc ľudí, zaplatíme 400 miliónov eur a ešte sme nikomu nepomohli," uviedol minister okrem iných výhrad.

Sulík dodal, že v parlamente sa poslanci SaS pri hlasovaní o zavedení poukážok zdržia alebo zahlasujú proti. Kvórum znižovať nebudú.

Podľa neho časť ľudí svoj názor jednoducho nezmení a v slobodnej spoločnosti to musíme rešpektovať. Zároveň odmieta fakt, aby si ľudia nechávali takýmto spôsobom platiť za to, že sami seba chránia. „To považujem za morálny hazard," zhodnotil minister hospodárstva.

Načítavam video...

13:45 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling považuje poukážky pre zaočkovaných seniorov v hodnote 500 eur za neefektívny nástroj v boji proti pandémii.

"Z predpokladaných 500 miliónov eur na poukážky by sa dalo využiť na podporu učiteľov a zdravotníkov. Momentálne máme zhruba 800-tisíc zaočkovaných dôchodcov a tí si pravdepodobne požiadajú o vystavenie tejto poukážky. Čo tým vlastne získame?," povedal minister školstva po rokovaní vlády.

13:40 SVET - Stredajší počet úmrtí na covid v Poľsku bol najvyšší od začiatku štvrtej vlny pandémie. "Z 570 úmrtí nebolo zaočkovaných 427 ľudí," povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz.

"Nezaočkovaných spomedzi tých, čo ochoreniu podľahli, bolo približne 75 percent. Zo 143 úplne zaočkovaných ľudí malo 106 zdravotný stav ovplyvnený aj inými chorobami, a to najmenej dvoma," dodal hovorca ministerstva.

"Vek zaočkovaných ľudí, ktorí zomreli na covid a mali tieto komorbidity, je nad 77 rokov, čo znamená, že to boli prevažne seniori," spresnil Andrusiewicz.

13:35 SLOVENSKO - Druhý stupeň základných škôl a stredné školy v okrese Prievidza prejdú na dištančné vzdelávanie.

13:30 SLOVENSKO - Od prvého decembra skončila možnosť poberať výhodnejšiu pandemickú PN, ak ste v karanténe alebo v izolácii ako úzky kontakt nakazeného na Covid-19. Pre zamestnancov, ale aj živnostníkov je k dispozícii už len bežná PN.

O koľko peňazí počas povinnej karantény prídete? Ako treba postupovať, ak ochoriete? Tu nájdete odpovede na základné otázky.

13:25 SLOVENSKO - Vicepremiérka a predsedníčka strany Za Ľudí Veronika Remišová adresovala verejnú výzvu opozičným lídrom, aby prestali sabotovať snahy na zvládnutie pandémie a podporili očkovanie proti koronavírusu.

Ministerka informatizácie v tlačovej správe pripomenula, že "na Slovensku namiesto zodpovednej opozície máme trollov a šíriteľov dezinformácií, ktorí systematicky sabotujú snahy zvládnuť pandémiu.“

Remišová ako vzor uviedla Českú republiku, kde politickí súperi Andrej Babiš a Petr Fiala na spoločnej tlačovej konferencii vyzvali celú krajinu k očkovaniu v záujme zastaviť šírenie koronavírusu.

13:15 SVET - Pandémia koronavírusu "radikálne zmenila" mobilitu vo svete a rast počtu medzinárodných migrantov pravdepodobne zostane slabší, kým budú v platnosti cestovné i ďalšie obmedzenia, uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu vo svojej správe.

V dokumente Správa o migrácii vo svete 2022 organizácia predstavuje rozsiahly prehľad najnovších trendov v pohybe osôb všetkých typov – od ľudí utekajúcich pred vojnou a konfliktom až po zamestnancov hľadajúcich si prácu v zahraničí – i rekapituláciu posledných dvoch rokov svetovej mobility.

13:08 SLOVENSKO - Vláda dnes schválila 500 eur pre všetkých zaočkovaných ľudí starších ako 60 rokov. Proti návrhu hlasovali ministri SaS. Na sociálnej sieti to napísal minister financií Igor Matovič, ktorý s návrh vláde predložil.

Ako už avizoval Matovič, týka sa ľudí, ktorí do konca tohto roka dosiahli vek 60 rokov a majú trvalý pobyt na Slovensku a absolvovali na Slovensku očkovanie posilňujúcou (treťou dávkou).

Tí, ktorí zatiaľ nie sú vôbec očkovaní, musia prvú dávku stihnúť do 24. decembra alebo sa na ňu musia dovtedy aspoň zaregistrovať, dostať ju však musia do 15. januára 2022. Poukážku v hodnote 500 eur však dostanú až po tom, čo dostanú všetky tri dávky.

Súvisiaci článok Päťstoeurové poukážky pre seniorov v parlamente zrejme neschvália, myslí si Matovič Čítajte 

Tí, ktorí už sú očkovaní, musia dostať posilňujúcu (tretiu) dávku do 15. januára 2022.

Návrh myslí aj na tých, ktorým od druhej dávky ešte neuplynul dostatočný čas na to, aby mohli dostať aj tretiu dávku. V takom prípade musia tretiu dávku dostať do 30. júna 2022. Zároveň však musia splniť podmienku, ak zatiaľ druhú dávku vakcíny nedostali, aby im ju pichli do 15. januára 2022.

Tretiu dávku musí očkovaný dostať do siedmich mesiacov od druhej dávky (alebo jednodávkovej vakcíny).

12:43 SVET - USA plánujú v rámci opatrení proti variantu omikron zaviesť povinnosť cestujúcim preukázať sa pri vstupe do krajiny negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 24 hodín, uviedlo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Informovala o tom agentúra Reuters.

12:36 SVET - Prvostupňový súd v belgickom meste Namur rozhodol, že používanie covidpasov v regióne Valónska je nezákonné, a nariadil vláde tohto regiónu zaplatiť pokutu vo výške 5 000 eur za každý deň, ak neprestane vymáhať používanie tohto dokladu. Valónska vláda sa proti rozsudku odvolá a tvrdí, že covidpasy v tejto časti Belgicka platia aj naďalej.

12:28 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je aktuálne hospitalizovaných 213 pacientov s ochorením COVID-19. V pondelok ich tam bolo 205.

Nemocnica má pre pacientov s novým koronavírusom vyčlenených celkovo 249 lôžok.

Súvisiaci článok V prešovskej nemocnici zomrelo za týždeň na covid 49 ľudí Čítajte 

"Na lôžkach infekčného oddelenia je hospitalizovaných 203 pacientov s ochorením COVID-19 a na umelú pľúcnu ventiláciu na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny je napojených ďalších desať," uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník

Nemocnica eviduje 82 zamestnancov, ktorí mali pozitívny výsledok testu na koronavírus. Celkovo má viac ako 2 600 zamestnancov.

12:25 SLOVENSKO - Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú v siedmich nemocniciach v Žilinskom samosprávnom kraji obsadené na 112 percent.

Na konci novembra na nich ležalo 56 pacientov s ochorením COVID-19. Na sociálnej sieti o tom informoval odbor zdravotníctva Úradu Žilinského samosprávneho kraja.

12:20 SVET - Jeden muž, nakazený variantom omikron v Dánsku, sa uplynulú sobotu zúčastnil na koncerte s asi 1 600 návštevníkmi. Úrady vyzvali ľudí, ktorí na koncerte v meste Aalborg na severe krajiny boli, aby sa nechali otestovať.

12:15 SVET - Nórsko je ďalšou európskou krajinou, kde objavili koronavírusový variant omikrón. Dva prípady potvrdili v oblasti neďaleko mesta Bergen. Nakazené osoby navštívili Juhoafrickú republiku.

Okrem toho preverujú niekoľko podozrivých prípadov infekcie omikronom z rôznych častí krajiny.

12:05 SLOVENSKO - Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pokračuje v Šali i v okolitých obciach aj tento týždeň.

Vo veľkokapacitnom centre v priestoroch Polikliniky Nitrianskeho samosprávneho kraja v Šali budú opäť očkovať počas soboty aj nedele prvou, druhou i treťou dávkou. Podávať sa budú vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson.

Ako informovala radnica, očkovať sa budú registrovaní i neregistrovaní záujemcovia.

11:55 SLOVENSKO - Lekárka a spisovateľka Elena Eleková opísala skúsenosti s pacientmi v súvislosti s koronavírusom.

11:50 SLOVENSKO - Aliancia stredoškolákov podporuje rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva v súvislosti so zatváraním škôl.

Aliancia apeluje na ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby pristúpil k zatváraniu škôl a zabránil tak nakazeniu ďalších študentov a ich rodín.

Prezident aliancie Kristián Krivda poukázal na to, že minister školstva pred pár dňami prezentoval čísla, z ktorých vyplýva, že sa týždenne testuje okolo 400 000 žiakov a z nich je 13 000 pozitívnych.

"To znamená, že ak by sme školy nechali otvorené minimálne dva a pol týždňa, tak nám vychádza, že sa môže nakaziť úplne zbytočne 26.000 študentov," uviedol Krivda.

11:42 SLOVENSKO - Regionálne úrady verejného zdravotníctva by nemali zatvárať školy „na neurčito” a bez rozdielu.

Upozornil na to vo svojom profile na sociálnej sieti minister školstva Branislav Gröhling.

Minister si myslí, že ak je na škole situácia zlá, mal by úrad zakročiť. Vníma, že v súčasnosti sa to deje bez ohľadu na to, či je na škole dobrá alebo zlá situácia. Podotkol, že plošné zatvorenie škôl nefungovalo na Slovensku ani v zahraničí a je proti nemu aj Svetová zdravotnícka organizácia.

11:40 SLOVENSKO - Laboratórium nemocnice v Levoči má k dispozícii prístroj na rýchlu klinickú diagnostiku ochorenia COVID-19 prostredníctvom PCR technológie.

„Vďaka novému analyzátoru je možné diagnostikovať COVID-19 prostredníctvom PCR testu za menej ako 30 minút,“ uviedla vedúca laboratória Gabriela Bajzátová.

Rýchla diagnostika je podľa nej určená najmä na interné účely zdravotníckeho zariadenia, kde je potrebné často v krátkom čase diagnostikovať pacienta, ktorý je prijímaný na akútnu zdravotnú starostlivosť či hospitalizáciu. V jednom okamihu je možné diagnostikovať iba jednu vzorku.

11:35 SVET - Tichomorský ostrovný štát Fidži 615 dňoch znovu otvoril svoje hranice pre zahraničných návštevníkov z niektorých krajín, informovala agentúra AFP.

Na fidžijské letisko Nadi priletel prvý let FJ914 leteckej spoločnosti Fiji Airways zo Sydney o 11.40 h miestneho času (00.40 h SEČ).

Generálny riaditeľ Fiji Airways Andre Viljoen uviedol, že pre tropickú destináciu, kde cestovný ruch tvorí zhruba 40 percent jej ekonomickej produkcie, ide po náročných 20 mesiacoch o "významnú" udalosť". Opätovné otvorenie hraníc podľa jeho slov oživí miestnu ekonomiku.

Načítavam video...

11:30 SLOVENSKO - Jedna trieda Materskej školy Janka Kráľa v Hriňovej v Detvianskom okrese je do 5. decembra pre šírenie koronavírusu v karanténe. Ostatné školy fungujú bez obmedzení, uviedol primátor Hriňovej Stanislav Horník.

11:25 SVET - Nemecko zaznamenalo v stredu najvyšší počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom od polovice februára. Informovala o tom agentúra DPA.

Súvisiaci článok Počet obetí pandémie v Nemecku je najväčší za posledých deväť mesiacov Čítajte 

Predstavitelia nemocníc upozornili, že krajina môže mať do Vianoc na jednotkách intenzívnej starostlivosti až 6 000 pacientov, čo je vyšší počet než na vrchole pandémie počas minuloročnej zimy.

Inštitút Roberta Kocha zazamenal 67 186 nových prípadov nákazy koronavírusom – o 302 viac než minulý týždeň. Úmrtí pribudlo 446, čo je najviac za jeden deň od 18. februára tohto roka. Celkový počet úmrtí súvisiacich s pandémiou koronavírusu tak v Nemecku stúpol na 101 790.

11:20 SLOVENSKO - Iniciatíva Veda pomáha odporučila vláde zaviesť očkovaciu povinnosť pre vybrané skupiny obyvateľstva po vzore Rakúska a Grécka.

Štát by mal zároveň prevziať zodpovednosť za vážne nežiadúce účinky z očkovania a zaručiť postihnutým zaočkovaným adekvátne odškodnenie.

Súvisiaci článok Tak ako Gréci či Rakúšania aj my potrebujeme očkovať vybrané skupiny (verejná výzva) Čítajte 

Vedci zároveň odporúčajú občanom, aby sa očkovali treťou dávkou vakcíny hneď ako to bude pre nich možné.

Iniciatíva žiada aj o výrazné zvýšenie očkovacích kapacít, aby bolo očkovanie pre občanov ľahko dostupné aj pre skupiny s nízkou digitálnou gramotnosťou a obmedzenou mobilitou.

Výzva vedcov na absolvovanie očkovania smerovala aj politikom. "Vyzývame politických predstaviteľov, aby išli obyvateľom Slovenska príkladom a zaočkovali sa, a aby nespochybňovali vakcináciu."

11:12 SLOVENSKO - Osobnosti z regiónu Liptov apelujú na ľudí, aby s očkovaním proti covidu nečakali.

Do očkovacej kampane sa zapojili lekári, primátor Ružomberka, zástupcovia katolíckej cirkvi aj lyžiarka Petra Vlhová a ďalší známi športovci.

11:10 SLOVENSKO - Bratislavská mestská časť Staré mesto uzatvorí materské školy v čase od 20. decembra do 7. januára, oznámila starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová.

K dnešnému dňa sú z epidemiologických dôvodov zatvorené štyri predškolské zariadenia z 19 v pôsobnosti Starého mesta.

V triedach, kde sú zaočkované deti proti ochoreniu COVID-19, je lepšia situácia, dodala starostka.

11:07 SVET - Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie sa dnes dohodli na začatí rokovaní o novej medzinárodnej zmluve, ktorá bude zameraná na prevenciu a boj proti budúcim pandémiám. Správu priniesli agentúry AFP a Reuters.

Rozhodnutie bolo prijaté konsenzom na mimoriadnom ministerskom zhromaždení 194 členských štátov organizácie.

Výsledkom by mala byť nová dohoda o pripravenosti a reakcii na pandémiu, ktorá by mala vstúpiť do platnosti v roku 2024.

11:05 SVET - Od vypuknutia pandémie nového typu koronavírusu v Belgicku zomrelo na ochorenie COVID-19 už 27 015 ľudí.

Za posledný týždeň belgické úrady evidovali v priemere okolo 40 úmrtí denne, uviedli médiá s odkazom na oficiálne údaje Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano.

V období od 21. do 27. novembra zaznamenali v krajine v priemere 40,7 úmrtia denne, čo je o 12 percent viac ako predminulý týždeň.

V dôsledku vysokej miery zaočkovanosti je počet úmrtí počas najnovšej vlny pandémie oveľa nižší ako počas predchádzajúcich troch vĺn.

11:00 SLOVENSKO - Vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) prišiel dnes na rokovanie vlády spolu s návrhom na poskytnutie 500-eurových poukážok seniorom, ktorí sa dajú zaočkovať, alebo ktorí už zaočkovaní sú.

Cez ministrov to podľa neho prejde, pretože je dosť hlasov. Matovič pevne verí, že sa nájde aj rozumná väčšina v parlamente, ktorá to podporí.

Načítavam video...

10:50 SLOVENSKO - Žiaci druhého stupňa základných škôl v okrese Galanta prechádzajú od štvrtka 2. decembra na dištančnú formu vzdelávania. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú včeravydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Galante.

Prezenčnú výučbu obmedzil z dôvodu potreby ochrany verejného zdravia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

10:47 SLOVENSKO - Najviac hospitalizácií s ochorením COVID-19 eviduje Národné centrum zdravotníckych informácií vo vekovej kategórii 65 a viac rokov, hospitalizovaných nezaočkovaných pacientov v tejto vekovej skupine je 1 337.

Z 9 534 pozitívne testovaných osôb PCR testami za včerajšok bolo 855 vo vekovej skupine 65 a viac rokov. Dovedna ich je v tejto vekovej skupine 84 317, oznámila Alžbeta Sivá, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií.

10:45 SVET - Saudská Arábia v stredu oznámila, že zaznamenala prvý prípad koronavírusového variantu omikron. Nákaza sa potvrdila u občana, ktorý sa "vrátil z krajiny severnej Afriky". V správe sa uvádza, že infikovaná osoba a jej blízke kontakty sú v karanténe.

Agentúra AP pripomenula, že ide o prvý známy prípad nákazy novým variantom omikron v oblasti Perzského zálivu. Nový variant bol doteraz zaznamenaný v 20 krajinách sveta.

Saudská Arábia už v nedeľu pozastavila lety z juhoafrických krajín.

10:40 SVET - V uplynulých 24 hodinách potvrdili v Maďarsku nákazu koronavírusom 11 152 ľuďom, kým predošlý deň ich bolo 6 390.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 192 chorých, o troch menej než do utorkového rána, informuje vládny web koronavirus.gov.hu.

Od vypuknutia koronavírusovej pandémie evidujú v Maďarsku 1 114 260 infikovaných a 34.713 úmrtí. Aktuálne je nakazených 187 856 osôb. V nemocničnej opatere je 7 546 pacientov, z nich 562 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:30 SVET - Moderátorka americkej spravodajskej stanice Fox News Lara Loganová čelí kritike za to, že vo svojom komentári prirovnala Anthonyho Fauciho – hlavného zdravotníckeho poradcu amerického prezidenta Joea Bidena – k nacistickému lekárovi Josefovi Mengelemu.

Loganová v priamom prenose počas diskusnej relácie Fox News Primetime v pondelok vyhlásila, že Fauci "predstavuje doktora Josefa Mengeleho" známeho svojimi nehumánnymi pokusmi na ľuďoch v časoch holokaustu, informovala stanica BBC.

Viaceré židovské organizácie označili Loganovej vyjadrenie za "hanebné".

Načítavam video...

10:15 SLOVENSKO - V závere tohto týždňa sa bude v Trnavskom samosprávnom kraji čkovať proti ochoreniu COVID-19 v očkovacích centrách v Dunajskej Strede, Trnave a v Skalici.

Prvé, druhé a tretie dávky vakcín od Moderny pre ľudí od 18 rokov a od konzorcia Pfizer/BioNTech ľuďom od 12 rokov podajú registrovaným i neregistrovaným záujemcom, pričom prednosť dostanú vždy registrovaní.

10:13 SLOVENSKO - Pred bytom košického infektológa Pavla Jarčušku protestovala v júli skupina odporcov očkovania proti ochoreniu Covid-19.

Súvisiaci článok Jarčuškovi sa vyhrážali pred jeho bytom. Troch agresorov už polícia obvinila Čítajte 

Polícia obvinila troch účastníkov akcie z prečinu výtržníctva. Obvinení mali "opakovane a vulgárne nadávať, slovne atakovať, urážať a vyhrážať sa jednému zo slovenských lekárov".

Aktuálne obvinenie agresorov komentovať nechce.

10:10 SLOVENSKO - Ochorenie Covid-19 sa už objavilo aj v nocľahárni pre ľudí bez domova v Poprade.

Celkovo zaznamenali za minulý týždeň v Popradskom okrese 1 458 pozitívnych prípadov tohto ochorenia, z toho bolo 358 u detí.

Súvisiaci článok Na Spiši sa covid dostal do nocľahárne i hospica. V okrese Poprad zatvorili 124 tried Čítajte 

Veľký počet hospitalizovaných s týmto ochorením má aj popradská nemocnica, kde v úvode týždňa ležalo 41 pacientov, ďalších 29 bolo v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

10:05 SLOVENSKO - V priebehu včerajšieho dňa sa prvou dávkou vakcíny proti covidu dalo zaočkovať 3 009 osôb. Celkovo absolvovalo čiastočnú vakcináciu 2 643 071 ľudí, oznámilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Plne zaočkovaných osôb je 2 474 024, za včerajšok 1 477. tretiu dávky vakcíny proti novému koronavírusu dostalo 11 669 ľudí, dovedna ich je 415 237.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 9 534 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 28 373 vzoriek (pozitivita 33,6 percenta).

Takmer 73 percent nebolo zaočkovaných, oznámila Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z 36 651 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 1 707 (4,65 percenta). Viac ako 71 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 85 na celkových 14 503, uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa nachádza 3 380 pacientov, o šesť menej ako v predchádzajúcom dni. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 585 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 281 osôb. Z hospitalizovaných je plne zaočkovaných 15,68 percenta.

PCR testy odhalili najviac nových prípadov nákazy v Žilinskom kraji (1 575). Nasledujú Bratislavský kraj (1 442), Banskobystrický (1 266), Trnavský (1 166), Košický (1 125), Prešovský (1 123) a Trenčiansky (1 086). Najmenej prípadov sa vyskytlo v Nitrianskom kraji (751).

Je medzi nimi 4 578 mužov a 4 956 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 328 220 a žien 361 398.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 4 613 592 testov, z toho 689 618 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 40 273 361, z toho 492 444 vykázalo pozitivitu.

9:50 SLOVENSKO - V okrese Čadca zostane prezenčná výučba zachovaná len na prvom stupni základných škôl.

Od 2. decembra vstúpi do platnosti vyhláška Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorá zakazuje prezenčnú výučbu na druhom stupni a na stredných školách.

Ako informoval primátor Čadce Milan Gura, obmedziť prezenčnú výučbu žiakov druhého stupňa základných škôl, gymnázií a stredných škôl na území okresu sa rozhodla okresná hygienička.

„Jej rozhodnutie podporila bezpečnostná rada okresu Čadca po dôslednom zvážení kritickej situácie a na základe odporúčania odborníkov. Okres má veľa pozitívnych detí a rodičov. Ako zriaďovateľom nám neostáva nič iné, iba toto rozhodnutie rešpektovať," uviedol Gura.

9:45 SVET - V Británii je 22 potvrdených prípadov koronavírusového variantu omikron a očakáva sa odhalenie ďalších, povedal dnes britský minister zdravotníctva Sajid Javid televízii Sky News.

Ešte v utorok popoludní mala pritom Británia 14 prípadov, z toho deväť v Škótsku.

Vláda reagovala sprísnením pravidiel pre cestovanie a zaviedla povinné nosenie rúšok v obchodoch a verejnej doprave v Anglicku.

"Naši vedci a najlepší vedci na svete na tom pracujú, spolupracujeme s kolegami zo (skupiny) G7, takže pracujeme na medzinárodnej úrovni, pracujeme vo svižnom tempe a myslím si, že o niekoľko týždňov budeme o tomto variante vedieť oveľa viac," uviedol Javid.

Načítavam video...

9:40 SVET - Japonská vláda v súvislosti s výskytom variantu koronavírusu omikron nariadila aerolinkám, aby prestali do konca decembra prijímať nové rezervácie na všetky lety prilietajúce do krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

9:35 SVET - V Nemecku zaznamenali štyri prípady nákazy variantom omikron u štyroch plne zaočkovaných osôb, oznámila agentúra Reuters.

9:15 SVET - Južná Kórea hlásila za včera nový denný rekord 5123 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Ázijská krajina sa snaží bojovať s prudkým nárastom pacientov s vážnymi príznakmi a zabrániť príchodu variantu omikron.

Vláda v pondelok odložila plán na ďalšie uvoľňovanie obmedzení, pretože systém zdravotnej starostlivosti je zaťažený pribúdajúcimi hospitalizáciami a úmrtiami a zamestnáva ho aj možná hrozba, ktorú predstavuje nový variant omikron.

V nemocniciach liečia 723 pacientov s vážnym priebehom covidu, čo je dosiaľ najvyšší počet. Úrady sa preto snažia zaistiť ďalšie lôžka na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Oproti začiatku novembra nastal prudký nárast v ťažkých prípadoch, vtedy ich bolo niečo pod 400.

Kapacita lôžok na JIS v širšej oblasti metropoly Soul je zaplnená na 89,2 percenta, uviedol predstaviteľ zdravotníctva na brífingu.

9:11 SLOVENSKO - V okrese Rimavská Sobota je od dnes zakázané prezenčné vzdelávanie na druhom stupni základných škôl, okrem špeciálnych základných škôl a praktických škôl, ktoré sú ich súčasťou.

Zákaz sa podľa vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote vzťahuje aj na gymnáziá a stredné odborné školy.

Dôvodom je nepriaznivá situácia spojená s pandémiou. V Banskobystrickom kraji už hygienici obmedzili výučbu v štyroch z 13 okresov.

9:08 SLOVENSKO - Počas novembra prijala Fakultná nemocnica Trnava na hospitalizáciu spolu 202 pacientov s covidom, z nich nebolo očkovaných 158.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom je to nárast chorých o 117, pričom 44 z nich ochoreniu podľahlo, čo je o 30 viac ako v októbri.

K záveru mesiaca bolo obsadených 105 z celkových 120 reprofilizovaných lôžok, desať pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Tým je využitá plná kapacita.

„Najmladší pacient má päť rokov a najstarší 91 rokov,“ uviedol hovorca nemocnice Matej Martovič.

Súvisiaci článok Najmladší pacient s COVID-19 v trnavskej nemocnici má päť rokov Čítajte 

8:46 SVET - Prvé prípady omikronu hlási aj Nigéria. Ide o dvoch cestujúcich, ktorí pricestovali minulý týždeň z Južnej Afriky.

"Vzhľadom na vysoko pravdepodobnú možnosť rýchleho šírenia variantu omikron je nevyhnutné zaviesť opatrenia s cieľom zamedziť ďalšiemu prenosu," uviedlo vo vyhlásení Nigérijské centrum pre kontrolu chorôb.

8:44 SVET - V Japonsku potvrdili druhý prípad nákazy novým variantom s názvom omikron. Informovala o tom miestna televízia Fuji News Network.

"Viacerí vládni predstavitelia nám potvrdili, že osoba infikovaná variantom omikron pricestovala do Japonska 29. novembra z Peru," uviedla televízia.

Nakazená osoba nebola v blízkom kontaktne s mužom, ktorý pricestoval z Namíbie a u ktorého nákazu novým variantom koronavírusu potvrdili v utorok.

8:36 SVET - Po dlhom váhaní aj Švajčiarsko prvýkrát od začiatku štvrtej vlny pandémie sprísni opatrenia v celej krajine.

Švajčiarska vláda predovšetkým obmedzí platnosť testov na koronavírus – PCR testy budú odteraz platné nie 72, ale len 48 hodín. Platnosť antigénových rýchlotestov zredukovali namiesto 48 na 24 hodín.

Vláda tiež navrhuje i zavedenie tzv. pravidla 3G (predloženie dokladu o očkovaní, zotavení sa z covidu alebo negatívneho testu na koronavírus) aj pri zhromaždeniach do 30 osôb.

6:38 SVET - V Česku pribudlo za uplynulý deň 21 973 nových prípadov. V nemocniciach je aktuálne s covidom 6 527 pacientov, 1 069 z nich je v ťažkom stave.

6:25 SVET - Kanada bude od všetkých ľudí, ktorí na jej územie priletia z inej krajiny, s výnimkou Spojených štátov, žiadať, aby sa po príchode podrobili testu na koronavírus.

Takýmto opatrením sa Ottawa snaží potlačiť šírenie nákazy novým variantom omikron.

V tejto súvislosti sa v utorok rozhodla aj rozšíriť dočasný zákaz vstupu na svoje územie pre cestujúcich z Egypta, Nigérie a Malawi. Aktuálne tak nepovoľuje vstup cestujúcim celkovo už z desiatich afrických krajín.

6:20 SVET - Skupina odborníkov vymenovaná americkou vládou, ktorá je poradovým orgánom amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), podporila použitie lieku proti covidu vyvinutého americkou farmaceutickou spoločnosťou MSD.

Pripravili tak pôdu pre schválenie tohto lieku americkým regulačným úradom, píše agentúra AP.

Súvisiaci článok Prečo je vakcína lepším riešením ako podávanie protilátok alebo antivirotík Čítajte 

Použitie a benefity lieku podporilo 13 členov skupiny odborníkov, zatiaľ čo 10 sa vyjadrilo proti. Skupina tento liek pritom odporučila po niekoľko hodinovej diskusii o jeho prínosoch a rizikách spojených s jeho užívaním. Liečivo môže totiž mať podľa expertov z FDA toxické účinky na vývoj plodu a vyvolať chyby plodu.

Odborníci, ktorí podporili použitie lieku, preto zdôraznili, že by ho nemali podávať tehotným ženám a že ženy by pred začiatkom jeho užívania mali podstúpiť tehotenský test.

Poradový orgán odporučil liečivo od spoločnosti MSD pre dospelých ľudí s miernymi príznakmi ochorenia, u ktorých hrozí vyššie riziko, že sa u nich vyvinie ťažký priebeh ochorenia COVID-19. Ide predovšetkým o ľudí trpiacich obezitou, astmou alebo ľudí vyšších vekových kategórií, uvádza AP.

6:17 SVET - V Brazílii zaznamenali prvé dva prípady nákazy variantom omikron. Ide pritom o vôbec prvé potvrdené prípady nákazy týmto novým variantom na území Latinskej Ameriky, informovali v noci na stredu agentúry Reuters a AP.

Brazílsky regulačný úrad pre lieky (Anvisa) uviedol, že variant omikron potvrdili u manželského páru - ide o muža vo veku 41 rokov a 37-ročnú ženu.

Podľa agentúry Reuters muž koncom novembra priletel do brazílskeho mesta Sao Paolo z Juhoafrickej republiky, pričom jeho žena s ním necestovala.

6:06 SVET - Od dnes platí po príchode na Slovensko povinná karanténa pre všetky osoby, ktoré sa za posledných 14 dní vrátili z krajín južnej Afriky (Juhoafrická republika, Botswana, Namíbia, Lesotho, Eswatini (bývalé Svazijsko), Mozambik, Zimbabwe), Izraela, Hongkongu či Seychel.

Karanténa platí pre všetkých, bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia COVID-19. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá je reakciou na nový variant omikron.

Karanténu je možné absolvovať doma alebo v karanténnom ubytovacom zariadení. Karanténa je povinná aj pre ostatných členov domácnosti bez ohľadu na to, či sú kompletne zaočkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19. Pre tieto osoby nateraz neplatia žiadne výnimky.

00:00 SVET - Rakúsko predĺžilo lockdown do 11. decembra. Platiť bude 20 dní, ako už predtým ohlásila vláda. Pravidlá vyplývajúce z lockdownu zostávajú v podstate nezmenené. Zmena sa dotkne hlavne otváracej doby obchodov.

Od štvrtka musia obchody, ktoré môžu byť počas lockdownu otvorené, zatvárať najneskôr o 19.00 h, teda o dve hodiny skôr.

Predaj vianočných stromčekov sa preradí do kategórie "agrárnych obchodov", čo znamená, že ľudia si ich budú môcť zaobstarať i počas lockdownu.

Súvisiaci článok Rakúsko predĺžilo lockdown do 11. decembra Čítajte 

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 333
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 865
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 275
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 451
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 6 629
 6. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 6 563
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 540
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 933
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Strelnú zbraň použili prvý raz.


4 h
Dušana Kováčika odvádzajú v putách z Najvyššieho súdu.

Finančný trest stotisíc eur zatiaľ neplatil.


3 h
Dobroslav Trnka prichádza na súd v kauze nahrávok Gorily.

Súd by mal pokračovať v pondelok.


SITA 5 h
Lom Devičie je čarovný svojou útulnou atmosférou.

Dve ostatné letá zahatal koronavírus Slovákom dovolenku pri mori. Tak začali objavovať čaro dovolenky doma.


4. júl
SkryťZatvoriť reklamu