BRATISLAVA 30. júna (SITA) - Základnou úlohou Ústavu pamäti národa je, aby osobné tragédie stoviek tisícok nevinných ľudí, ktoré spôsobil nacistický a komunistický režim, ich mená a mená vinníkov zostali v našej pamäti ako aj pamäti budúcich generácií. Vyhlásil to pri prerokovávaní správy o činnosti ústavu, ktorú poslanci zobrali na vedomie, jeho šéf Ján Langoš. Cieľom je, aby sa takéto režimy na Slovensku už nikdy nedostali k moci. Langoš vyhlásil, že podľa jeho názoru vojna na Slovensku sa skončila až v roku 1989 pádom protiprávneho a nemorálneho komunistického systému a odchodom posledného sovietskeho generála. “V roku 1968 bolo Československo vojensky okupované a až do roku 1990 bola na čele štátu kolaborantská komunistická vláda dosadená a udržiavaná cudzou okupačnou mocou,“ zdôraznil ďalej.
Langoš vo svojom vystúpení pripomenul aj viaceré historické fakty. Hodnota židovského podnikového majetku, keď bolo okolo 10 000 podnikov zlikvidovaných a 2 500 arizovaných, sa odhadovala na 530 miliónov korún. Súkromný arizovaný majetok Židov sa odhaduje na 950 miliónov korún. Výška priznaných bankových arizovaných vkladov bola približne 350 miliónov korún. Arizované boli aj domy a pôda. Pripomenul židovské a cigánske koncentračné tábory na Slovensku - v Jarabej, Ilave, Ústí nad Oravou, Hanušovciach nad Topľou, Revúcej, Nižnom Hrabovci a Dubnici nad Váhom bolo od roku 1941 sústredených 37 tisíc Rómov. Hrubý odhad urobený po vojne hovorí o 11 až 16 tisíc zavraždených Rómoch. Židia boli internovaní v koncentračných táboroch v Žiline, Poprade, Seredi, Bratislave-Patrónke, Novákoch a Vyhniach a následne deportovaní. Ústav pamäti národa sa zaoberá osudmi aj vyše 6 900 ľudí, ktorí boli odvlečení v rokoch 1944 až 1945 do koncentračných táboroch na území Sovietskeho zväzu. Z nich vyše 500 tam zomrelo.
Ústav pamäti národa plánuje zverejniť tento rok register zlikvidovaného a arizovaného židovského majetku. Obsahovať bude mená a priezviská desaťtisíc majiteľov podnikov, so sídlom podniku, druhom podnikania, číslom rozhodnutia o likvidácii a menom likvidátora a v registri arizovaného majetku aj s menom arizátora. Plánuje zverejniť aj zoznam 75 tisíc súdne rehabilitovaných osôb s menami sudcov, prokurátorov a vyšetrovateľov pôvodných politických procesov. Zverejní tiež zoznam funkcionárov Hlinkovej gardy a Komunistickej strany Československa a Slovenska. Doteraz ústav zverejnil zväzky ŠtB a zoznamy pracovníkov komunistickej tajnej služby.
Predseda parlamentného výboru pre ľudské práva László Nagy zdôraznil, že Ústav pamäti národa napĺňa zákon a predložená správa je toho dôkazom. Prvýkrát v histórii Slovenskej republiky materiály tajných služieb totalitných štátov sú pod verejnou kontrolou a v ústave sa spracovávajú alebo čakajú na spracovanie, podčiarkol.
Poslanci schválili aj správu o hospodárení s fondmi a účtovnú uzávierku Všeobecnej zdravotnej poisťovne za rok 2004. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský prerušil krátko pred 12:00 rokovanie pléna. O 14:00 bude pravidelná Hodina otázok na členov vlády.
sy;pr;bl