BRATISLAVA. Správa o Slovenskej informačnej službe za rok 2020 spomína aj činnosť cudzích spravodajských služieb na našom území. Aj v nadväznosti na to, že v roku 2020 boli voľby a došlo k výmene štátneho aparátu, sa snažili získať nové kontakty na najvyšších predstaviteľov štátu.
Snažili sa preniknúť na strednú úroveň manažmentu jednotlivých rezortov a snažili sa presadzovať svoje národné záujmy a ovplyvňovať tým rozhodovacie procesy v SR v prospech svojich domovských štátov.
Po prerokovaní Správy SIS za rok 2020 to povedal riaditeľ tajnej služby Michal Aláč, keď reagoval na otázku agentúry SITA, či sa v správe hovorí o pôsobení cudzích spravodajských služieb a kam sa snažili preniknúť.
Na ďalšiu otázku agentúry SITA, či išlo o spravodajské služby z východnej Európy a Ázie, odpovedal, že „to môžeme takto zhrnúť“. Šéf SIS uviedol, že tajné služby cudzích štátov sa snažili nakontaktovať aj na poslancov parlamentu.
Riaditeľ SIS tiež informoval, že extrémizmus patrí medzi úlohy a záujmy SIS.
„Túto oblasť sme monitorovali veľmi podrobne a zákonných príjemcov informovali o aktuálnom dianí na extrémistickej scéne. Odstupovali sme relatívne často podrobné informácie, avšak už konkrétne opatrenia musia prijať jednotlivé rezorty, do ktorých pôsobnosti to patrí,“ ozrejmil.
Podľa neho zaznamenali aj ohrozenia v kybernetickom priestore, o ktorých SIS informovala zákonných príjemcov, aby sa mohlo podrobne zanalyzovať, prečo k útoku došlo, čo bolo konkrétnym objektom a aby sa navrhli potrebné opatrenia na zabezpečenie kyberpriestoru.
Pokiaľ ide o teroristické hrozby, Aláč povedal, že nezaznamenali priamu teroristickú hrozbu na záujmy SR na slovenskom území a ani v zahraničí.