Napriek tomu, že sa vykonávajú protipožiarne opatrenia, dostatočná prevencia bude zabezpečená najskôr budúci rok, konštatoval dnes po skončení zasadania vládneho výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých tatier Simon.
Požiar je deštruktívna sila, ktorá môže ohroziť život občanov, povedal novinárom. Postihnuté územia strážia protipožiarne hliadky, podľa ministra je zabezpečený aj materiál na hasenie požiarov. Nedá sa však podľa jeho slov celkom zaručiť, aby nikto nezahodil v lese cigaretový ohorok či sklenenú fľašu. Stredajšie požiare medzi obcami Heľpa a Závadka nad Hronom a vo Vysokých tatrách sú podľa Simona zdvihnutým prstom. Nemôžeme sa úplne pasívne stavať k prírode, vyhlásil.
V súčasnosti sa pracuje na tom, aby sa jednotlivé územia rozdelili na menšie časti a bol k nim zabezpečený prístup požiarnej techniky. V stredu došlo aj k dohode medzi Štátnymi lesmi TANAP-u (ŠLT) a Štátnou ochranou prírody, ktorých predstavitelia sa zhodli na akceptovaní projektu protipožiarnej ochrany Tatier, informoval Simon. Obe strany súhlasili, že všetky potrebné komunikácie budú sprístupnené podľa projektu a tiež by mali byť vykonané prieseky, dodal.
Projekt, ktorý pripravila technická univerzita vo Zvolene, analyzuje riziká vzniku požiarov, zhodnocuje prietok vodných tokov, či skúma počty ľudí, ktorých možno v prípade vypuknutia požiaru nasadiť. Najdôležitejšou súčasťou protipožiarnych opatrení je systém rozčleňovacích pásov, priesekov a ochranných pásiem. Podobné opatrenia sa podľa Simona vykonávali aj v Tichej a Kôprovej doline. Nezabúda ani na súkromných vlastníkov, ktorým smerujú odporúčania ako sa správať v prípade spozorovania požiaru a ako ho správne ohlásiť. Lesníci mysleli aj na pravidelný monitoring postihnutého územia z hľadiska počasia, vlhkosti vzduchu a dreva v spolupráci s Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorý prebieha už v dnešných dňoch. Naplno sa rozbehne 1. júla.