BRATISLAVA. Predvolebné prieskumy sa budú môcť zverejňovať aj tri dni pred voľbami. Skrátenie tzv. volebného moratória na 48 hodín pred dňom hlasovania vyplýva z novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady.
V zákone sa upraví i paragraf, týkajúci sa prekážky práva voliť, po novom ustanovuje, že "prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak".
Odmena pre členov volebnej komisie
Orgány verejného zdravotníctva budú povinné na účely vyznačenia prekážky práva voliť oznámiť príslušnej obci údaje o voličovi, ktorému sa zákonom ustanovilo obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.
Zmena podľa rezortu vnútra reaguje i na podmienky, ktoré nastanú v roku 2022 pri spojení termínu volieb do orgánov samosprávnych krajov i miest a obcí i na poznatky z praxe.
Zavedie sa tiež nárok na odmenu pre členov každej volebnej komisie. Všetky volebné komisie vrátane okrskových budú musieť zasielať zápisnicu o výsledku volieb elektronicky a písomné vyhotovenie podpísané členmi volebnej komisie doručiť obci, respektíve úradu samosprávneho kraja v určenej lehote až po voľbách. Obce budú povinné vo všetkých volebných miestnostiach zabezpečiť internetové pripojenie.
V dvoch najväčších slovenských mestách, Bratislave a Košiciach, sa má zvýšiť minimálny počet členov okrskových volebných komisií na sedem. Pre obce, v ktorých žije zákonom stanovený minimálny podiel príslušníkov národnostnej menšiny, plynie povinnosť zverejniť informáciu o vytvorení volebných okrskov a určení volebných miestností aj v menšinovom jazyku.
Kontrola transparentnosti
Kontrola transparentnosti vedenia volebnej kampane prejde z dôvodu hospodárnosti a zvýšenia efektívnosti z ministerstva vnútra na okresné úrady. Politické strany či koalície politických strán a hnutí budú po novom niesť objektívnu zodpovednosť za vedenie volebnej kampane svojich kandidátov.
Politické strany zároveň budú môcť v prípade volieb do orgánov samosprávnych krajov a miest a obcí, ktoré sa budú konať v jeden deň, vynaložiť na volebnú kampaň najviac 1,5 milióna eur. Ak sa nebudú konať v rovnaký deň a rovnakom čase, limit má byť 750-tisíc eur.
Okrem toho budú banky povinné zriadiť tzv. transparentný účet, ak o to kandidujúci subjekt, ktorý má takúto povinnosť, požiada. Ministerstvo vnútra bude mať tiež možnosť identifikovať darcu finančných prostriedkov.
Zmeny majú platiť od začiatku roka 2022.
Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh z dielne Ondreja Dostála (SaS). V zákone sa tak zmení pojem "kandidát bez politickej príslušnosti" na "nezávislý kandidát". Táto zmena má nadobudnúť účinnosť od apríla 2022.
Z pléna Národnej rady:
- Účinnosť zákona o trvalom "kurzarbeite" by sa mala posunúť z pôvodného 1. januára budúceho roka na 1. marca 2022. Za január a február by sa tak malo pokračovať v štátnej pandemickej pomocnej schéme. Plénum Národnej rady posunulo do druhého čítania novelu zákona o podpore v čase skrátenej práce, o ktorej rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.
- Poslanci parlamentu budú voliť komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím v piatok 3. decembra o 11:00. Rozhodli o tom 99 hlasmi členov zákonodarného orgánu. Dôvodom je fakt, že k predmetnému bodu ešte v pléne prebieha rozprava.
- Doba platnosti zbrojnej licencie sa skracuje z neurčitej doby na päť rokov. Doba platnosti zbrojného preukazu zostáva desať rokov, pričom raz za päť rokov sa bude preverovať bezúhonnosť a spoľahlivosť držiteľa zbrojného preukazu a podmienka pobytu na území SR. Vyplýva to z novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorú dnes schválil parlament. Za jej prijatie bolo 90 poslancov zo 144 prítomných.