"Aj keď budovať návyky bezpečného správania u svojich ratolestí by mali rodičia od malička, nikdy nie je neskoro porozprávať sa s nimi o nástrahách, ktoré na nich číhajú doma, pri vode, v lese, od cudzích ľudí," povedala hovorkyňa Prezídia PZ Marta Bujňáková. Rodičom preto odporúča, aby sa porozprávali s deťmi o smrteľných následkoch zbraní, liekov, domácich elektrospotrebičov, o drogách i alkohole, o nebezpečenstve užitia čistiacich prostriedkov. "Vysvetlite im, prečo nemajú nikoho cudzieho vpúšťať do domu, prečo nesmú nikomu cudziemu v telefóne alebo pri dverách dať vedieť, že sú sami doma," hovorí Bujňáková. Rodičom napríklad odporúča, aby deti naučili hovoriť: "Mama teraz nemôže prísť k telefónu alebo ku dverám". Nech neprijímajú darčeky od cudzích a o kontakte s cudzími ľuďmi informujú rodičov.
"Preskúšajte ich, či vedia dobre zamknúť byt, zavrieť okná, používať alarm, či hocikde nepoložia kľúče od bytu," odporúča hovorkyňa. Deti je potrebné vystríhať, aby nechodili na staveniská, do neznámych budov, do neznámej vody, aby sa nehrali na ceste, železnici, na ľudoprázdnych miestach. Terčom lúpežníkov sa môžu stať, ak im rodičia dajú drahé veci, najmä zlaté retiazky.
Deti treba naučiť, aby hlásili, kde sú a s kým sú, používať núdzové čísla polície, záchranky, hasičov. Je potrebné im vysvetliť, ako sa majú správať v prípade požiaru alebo inej nepredvídateľnej situácie. Podľa Bujňákovej základom bezpečnosti dieťaťa je atmosféra pohody a vzájomnej dôvery v rodine. Potom dieťa bude považovať za samozrejmé, že sa so všetkými svojimi problémami bude obracať na rodičov.