PEZINOK. Bos zločineckej skupiny takáčovcov Ľubomír Kudlička trvá na svojej nevine. Argumentuje aj výpoveďou spoluobžalovaného, ktorá podľa neho dokazuje jeho tvrdenia.
Uviedol to v reakcii na utorkovú výpoveď spoluobžalovaného advokáta Juraja A. pred senátom Špecializovaného trestného súd v Pezinku.
V procese so zločineckou skupinou takáčovcov pokračujú v utorok výpovede obžalovaných. Obžalovaný advokát Juraj A. pred súdom odmietol všetky obvinenia aj tvrdenie, že by bol súčasťou akejkoľvek zločineckej skupiny. Uviedol tiež, že viacerých prítomných obžalovaných ani nepozná.
Ľubomír Kudlička v reakcii na výpoveď vyhlásil, že výpoveď Juraja A. potvrdzuje tú jeho. "Ukazuje to, že sme sa tých skutkov, ktoré sa nám spoločne kladú za vinu, nedopustili."
Advokat odmietol prívlastok "takáčovský"
Aj advokát Martin R. odmieta, že ovplyvňoval svedecké výpovede v trestných veciach spájaných so zločineckou skupinou takáčovcov.
Zároveň pripustil, že niektoré osoby v tejto súvislosti zastupoval, išlo však podľa neho o samostatné prípady.
Advokát bol pre vznesené obvinenia v kauze zločineckej skupiny väzobne stíhaný od konca októbra 2019 až do mája 2021, keď ho prepustili na pokyn Ústavného súd SR.
„Dosť striktne sa ohradzujem proti označeniu „takáčovský" advokát," povedal obžalovaný s tým, že osoby spájané so skupinou tvorili asi tri percentá jeho prípadov.
Svoje stíhanie advokát pripisuje aj skutočnosti, že orgány činné v trestnom konaní nechápu princíp advokátskej mlčanlivosti. Tiež povedal, že odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste, keďže by to bolo v rozpore s tým, čo je správne a morálne. „Ak by som sa dopustil len piatich percent z toho, čo je v obžalobe, začal by som spolupracovať," skonštatoval.
Jedno priznanie
K členstvu v zločineckej skupine sa už skôr priznal Pavol K.
„Je pravda, že som pôsobil v 'čiernom výjazde' a keď sme niekde prišli, ľudia hovorili, že prišli takáčovci," povedal s tým, že toto svoje pôsobenie ľutuje. Z výjazdu podľa vlastných slov odišiel dobrovoľne, keď sa mu narodil syn.
Spoluobžalovaný Ľubomír K. vo svojom vyjadrení však uviedol, že výjazd bol 'čierny' len tým, že členovia boli zamestnávaní načierno a on nevie, že by páchali trestnú činnosť. Podľa neho výjazd zabezpečoval len poriadok v objektoch, ktoré strážila jeho SBS.
Členstvo v zločineckej skupine a iné obvinenia zároveň odmietli advokát Juraj A., obžalovaný Miloš P. aj Erik K. Akékoľvek spájanie so skupinou odmietol aj kulturista Nikola P. Zároveň povedal, že nepodložené obvinenia zapríčinili jeho 18-mesačný pobyt v kolúznej väzbe, ktorý mu poškodil zdravie.
Pojednávanie v tejto kauze bude pokračovať 12. januára 2022. Súd by mal vtedy začať s výsluchom poškodených a svedkov.
Kudlička pyká za objednanie vraždy
Obžalobe čelí 17 ľudí, prokurátor im pripisuje viac ako dve desiatky skutkov. Spolu s nimi stojí pred súdom aj advokát Martin R., ktorý mal pre takáčovcov vydierať svedkov, aby menili svoje výpovede.
Ľubomír Kudlička si už odpykáva 25-ročný trest odňatia slobody za objednávku vraždy podnikateľa Romana Krajčiho v roku 2006.
Všetci obžalovaní 28. októbra odmietli návrh na uzavretie dohody o vine a treste. Takáčovci čelia obžalobe napríklad z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z majetkovej trestnej činnosti, trestného činu ublíženia na zdraví, nátlaku, z trestného činu všeobecného ohrozenia, vydierania, nedovoleného ozbrojovania, krivého obvinenia či krivej výpovede.
V rámci akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod krycím názvom Apač koncom októbra 2019 zadržali pôvodne 19 členov takáčovcov.
Tí pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby, ale aj herne a iné. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja.