BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať o stave zdravotníctva.
Neschválili totiž program utorkovej mimoriadnej schôdze, ktorú iniciovali nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa.
Na schôdzi chceli okrem "katastrofálneho stavu v slovenskom zdravotníctve" hovoriť aj o ohrození verejného zdravia občanov.
Upozorňovali na pokles zdravotníckeho personálu v nemocniciach, klesajúcu dostupnosť zdravotnej starostlivosti či nedostatočné materiálové zabezpečenie počas pandémie.
Uznesením mienili dosiahnuť, aby parlament požiadal vládu predložiť do 7. decembra informáciu o súčasnom stave zdravotníctva a návrh okamžitých opatrení na odvrátenie kolapsu.
Požadovali aj prítomnosť ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO).
KKK
Nebude sa diskutovať ani o sociálnych dosahoch výrazného rastu cien energií a základných potravín. Plénum totiž neschválilo program mimoriadnej schôdze iniciovanej Smerom.
Opoziční poslanci chceli požiadať vládu, aby predložila parlamentu správu vrátane vecného a časového harmonogramu o prijatých opatreniach na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja. Sú presvedčení, že vláda má k dispozícii dostatok nástrojov, prostredníctvom ktorých môže eliminovať prudký nárast cien.
Skupina poslancov už pred časom predkladala návrhy na zvolanie mimoriadnych schôdzí k výraznému rastu cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022 a k rastu cien základných potravín. Návrh programu týchto schôdzí však ani vtedy plénum nepodporilo.
Plénum tak pokračuje v rozprave o poukazoch v hodnote 500 eur za očkovanie pre ľudí nad 60 rokov.
Poslanci deviaty rokovací deň 51. schôdze začali o pol hodiny neskôr ako zvyčajne. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) priblížil, že ide o technické príčiny.
Obyvatelia Slovenska starší ako 60 rokov by podľa návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením choroby COVID-19 za očkovanie mali dostať poukazy v hodnote 500 eur.
Tie by mohli využiť v hoteloch, penziónoch, reštauráciách a kaviarňach, ale aj na kultúrne podujatia či vybrané služby.
Novela zákona, ktorá sa prerokúva v skrátenom legislatívnom konaní, je aktuálne v prvom čítaní. Písomne prihlásených do rozpravy je ešte osem rečníkov. Následne budú mať poslanci možnosť prihlásiť sa ešte ústne.