Text je prepisom relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Monika Žigová.
„Na Slovensku sa môže stať to, čo sa stalo v Rumunsku pred ôsmimi či desiatimi rokmi. Ľudia zostali natoľko otupení a skeptickí voči politike, že volebná účasť klesla na historické minimum a k moci sa opäť dostali najskorumpovanejšie strany,“ hovorí MIROSLAV BEBLAVÝ. V rozhovore vysvetľuje, že ak chce Slovensko vyhrať bitku o talenty v školstve, musí pochopiť myslenie tých najlepších a reagovať naň, a tiež to, čo robí po odchode z politiky a ako sa pozerá na doteraz odkladané reformy.
Miroslav Beblavý
- v rokoch 2010 – 2020 bol poslancom Národnej rady SR,
- v rokoch 2002 – 2006 bol štátnym tajomníkom na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny,
- päť rokov viedol Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI),
- je absolventom Ekonomickej univerzity v Bratislave, Vysokej školy múzických umení v Bratislave a University of St. Andrews v Spojenom kráľovstve.
Ste bývalý politik. Môžeme to takto povedať?
Keď chcete, áno. Ja radšej o sebe hovorím inak.
Čo teraz robíte? Aby som vám vedela priradiť príslušnosť.
To by bolo na celú reláciu. Venujem sa primárne trom veciam. Jedna je, že robím najmä pre Európsku komisiu rôzne analytické a výskumné práce v oblasti vzdelávania, ktoré sa týkajú celej Európy, nielen Slovenska.
Táto práca ma živí. Popritom som rozbehol viaceré aktivity v zdravotníctve. Založil som startup na digitálne zdravotníctvo v oblasti chronických chorôb.
Ale začali sme aj s covidom. Máme aplikáciu, ktorú poskytujeme poistencom Dôvery a Unionu, aby im poradila a pomohla, ak majú po covide komplikácie.
Rozbiehame aj nové projekty na diabetes a hypertenziu. Tretia vec sa ešte len chystá. Pripravujeme projekt na investovanie do firiem a mimovládnych organizácií, ktoré robia verejnoprospešné veci. Chceme im pomôcť rozvíjať sa.
Keď ste odišli z politiky, nastala nejaká zmena? Cítili ste úľavu alebo sklamanie?