SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Koronavírus na Slovensku: Prezidentka podpísala očkovací bonus pre seniorov (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 764-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 15 236 obetí. Na Slovensku je lockdown, ale pre zaočkovaných a tých, ktorí covid prekonali, sa uvoľnili viaceré opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus: Na Slovensku platí lockdown s výnimkami (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:38 SVET Britskí vedci dnes oznámili, že prvotná analýza prípadov nákazy koronavírusovými variantmi delta a omikron v Británii ukázala, že dve dávky vakcíny sú síce menej účinné proti novému variantu, no posilňujúca dávka poskytuje približne 75-percentnú ochranu pred nákazou.

18:30 SLOVENSKO Epidemiologické parametre novonakazených či hospitalizácií ukazujú, a odborníci potvrdzujú, že sme prekonali vrchol tretej vlny pandémie, v ktorej prevažoval variant delta.

Súvisiaci článok Vrchol tretej vlny sa zlomil. Čaká nás ešte omikron Čítajte 

Za pomaly odchádzajúcou deltou sa však už pripravuje nový variant omikron. Na Slovensku ho síce ešte nezachytili, ale je len otázka času, kedy to bude.

O novom variante sa stále veľa nevie. Predpokladá sa, že je infekčnejší ako delta, ale nespôsobuje taký závažný priebeh choroby.

17:59 SLOVENSKO Na očkovanie povinne vyzývali aj v kostoloch, antivaxeri šírili karikatúry ľudí s kravskými rohami.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé povinné očkovanie bolo na území Slovensku zavedené pred 185 rokmi. Píše Peter Getting.

Súvisiaci článok Na očkovanie povinne vyzývali aj v kostoloch, antivaxeri šírili karikatúry ľudí s kravskými rohami Čítajte 

17:52 SLOVENSKO Holandsko schválilo očkovanie detí od 5 do 11 rokov vakcínou Pfizer.

Program by mali spustiť v polovici januára. O zaočkovaní týchto detí budú musieť rozhodnúť ich rodičia.

17:38 SLOVENSKO Prezidentka podpísala zákon o bonusoch pre očkovaných seniorov.

Čaputová zákon podpísala, keďže v ňom nevidí rozpor s Ústavou . Zároveň však podľa neho upozornila, že pri rýchlosti legislatívneho procesu bol systém odmeňovania za očkovanie nastavený tak, že cezeň nie svojou vinou prepadáva časť seniorov. Preto prezidentka predpokladá, že dôjde k prehodnoteniu tak, aby bolo odmeňovanie spravodlivejšie.

Súvisiaci článok Prezidentka podpísala odmeny seniorom, vetovala novelu o vodárenskej infraštruktúre Čítajte 

17:30 SVET Švajčiarsko navrhuje prísnejšie protipandemické opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

"Rád by som povedal: užite si sviatky... Žiaľ, vláda musí opäť navrhnúť ďalšie opatrenia na zastavenie novej vlny (pandémie)," uviedol švajčiarsky prezident Guy Parmelin.

Súvisiaci článok Zaočkovaná Škandinávia sprísňuje. Hovorí o závratných číslach, v porovnaní so Slovenskom sú nízke Čítajte 

17:03 SLOVENSKO Počet ľudí zaočkovaných prvou dávkou najvýraznejšie vzrástol v Stropkove.

Prvou dávkou vakcíny je teray zaočkovaných takmer 2,7 milióna ľudí. Za posledné tri týždne najvýraznejšie stúplo percento zaočkovaných prvou dávkou najvýraznejšie v okrese Stropkov, a to o 3,47 percent. Nasleduje Litovský Mikuláš a Galanta.

16:36 SLOVENSKO Zmeny v zákone o poskytovaní dát operátormi poslanci prerokujú zrýchlene.

Novela má umožniť rýchlu a efektívnu identifikáciu potenciálnych infikovaných. Zároveň by mala zabezpečiť kontrolu dodržiavania opatrení proti šíreniu nákazy. Operátori by mali na základe odôvodnenej žiadosti Úradu verejného zdravotníctva poskytnúť do 24 hodín údaje o účastníkovi, ktorému bola zaslaná informácia.

SkryťVypnúť reklamu

16:12 SLOVENSKO Detva počas pandémie zaznamenala zvýšenú úmrtnosť občanov.

Od začiatku roka 2021 evidujú celkovo 179 pohrebov, teda ešte pred jeho koncom je prekročený počet pohrebov za celý minulý rok, keď ich bolo 174. Pred pandémiou, v roku 2019, bolo v meste pod Poľanou 139 pohrebov.

15:48 SLOVENSKO Vyhlášku k režimu OTP v diaľkových vlakoch a autobusoch vydá hlavný hygienik.

„Rezort dopravy je pripravený na okamžitú aplikáciu tejto vyhlášky do praxe," informovalo v piatok ministerstvo dopravy na sociálnej sieti.

15:39 SLOVENSKO Bohoslužby sa môžu konať výlučne v režime OP.

Na bohoslužbách môže byť najviac 30 osôb alebo jedna osobu na 25 štvorcových metrov priestoru a umožniť vstup na bohoslužbu len osobám v režime OP. Režim OP sa nevzťahuje na výkon individuálnej pastoračnej činnosti, ktorá môže prebiehať aj v režime základ.

SkryťVypnúť reklamu

15:25 SVET Pre návštevníkov kín, divadiel, či kostolov v Anglicku začala platiť povinnosť nosiť rúška.

Úrad verejného zdravia v Škótsku vyzval obyvateľov, aby pre šírenie variantu omikron odložili vianočné večierky.

15:17 SVET Juhoafrickí vedci sa zhodujú v tom, že vakcíny sú proti omikronu účinné.

Výskum juhoafrického virológa Alexa Sigala z Afrického inštitútu pre zdravotnícky výskum preukázal, že hoci účinnosť proticovidovej vakcíny je v prípade omikronu nižšia, očkovacia látka napriek tomu poskytuje maximálne až 70-percentnú ochranu pred vírusom. Sigal dodal, že nemá žiaden dôvod domnievať sa, že vakcíny nechránia pre ťažkým priebehom covidu vyvolaným omikronom.

Podľa Glendy Grayovej a Michelle Groomeovej, vedkýň z juhoafrického Národného inštitútu pre infekčné choroby, súčasné údaje potvrdzujú prvotné pozorovania, že nákazu omikronom sprevádzajú mierne symptómy a kratšie pobyty v nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

14:58 SVET Rúška s protilátkami z pštrosa dokážu detegovať koronavírus.

Vynález japonských vedcov spočíva vo vytvorení filtra pokrytého protilátkami získanými z pštrosa schopnými reagovať na koronavírus. Keď sa na rúšku nachádzajú vírusové častice, pod ultrafialovým svetlom začne svietiť.

Japonskí výskumníci v rámci experimentu nasadili dobrovoľníkom rúška, ktorí si ich nosili osem hodín. Vedci potom naniesli na filter na rúškach chemikáliu, ktorá začne pod ultrafialovým svetlom svietiť v prípade, že sa na ňom nachádzajú vírusové častice. Ako uvádza Reuters, rúška infikovaných ľudí svetielkovali v oblasti úst a nosa.

14:49 SVET Škótsko môže čeliť tsunami infekcií, varovala škótska premiérka Nicola Sturgeonová pred novým variantom omicron.

Sturgeonová tiež zdôraznila dôležitosť tretej doplňujúcej dávky.

SkryťVypnúť reklamu

14:27 SLOVENSKO V trnavskej nemocnici je hospitalizovaných najviac pacientov s covidom za tretiu vlnu.

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je aktuálne hospitalizovaných 114 pacientov s covidom. Na umelej pľúcnej ventilácii je podľa hovorcu nemocnice Mateja Martoviča 10 pacientov, všetky pľúcne ventilátory sú tak už niekoľko týždňov za sebou obsadené.

14:21 SLOVENSKO Uvoľnené opatrenia počas sviatkov spôsobia, že pandémia naberie na sile, tvrdí Krajčí.

V aktuálnej situácii je podľa exministra zdravotníctva Mareka Krajčího potrebné zavádzať striktné opatrenia, čo sa nedeje.

Krajčí vidí problém aj v nízkej zaočkovanosti, pričom kritizuje pokles očkovania počas letných mesiacov. Problémom je podľa neho tiež neskorý začiatok preočkovávania treťou dávkou.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Krajčí je nešťastný z toho, ako je manažovaná tretia vlna: Nepoučili sme sa Čítajte 

14:05 SLOVENSKO V 49. kalendárnom týždni 2021 bolo hlásených spolu 51 363 pozitívnych vzoriek na ocovid vyšetrených metódou PCR, čo je o 16,5 percenta menej ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni. Informovali o tom z Úradu verejného zdravotníctva.

Rovnako bolo v 49. týždni nahlásených 11 651 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 z antigénových testov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom je to pokles o 32,5 percenta.

14:01 SLOVENSKO Prítomnosť koronavírusu doposiaľ potvrdili v 328 vzorkách odpadových vôd.

Podľa odborníkov ide o 93,2 percenta z celkového počtu vyšetrených vzoriek odpadových vôd. Doplnili, že najvyššia proporcia pozitívnych z celkového počtu vyšetrených vzoriek odpadových vôd bola v Košickom a Trenčianskom kraji a najnižšia v Nitrianskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

13:41 SVET Povinné očkovanie nie je správna cesta, tvrdí český kandidát na šéfa zdravotníctva v Česku.

Vlastimil Válek po dnešnom stretnutí s prezidentom Milošom Zemanom oznámil, že nová vláda upraví vyhlášku o povinnom očkovaní proti koronavírusu. Válek zopakoval, že nesúhlasí s povinnou vakcináciou seniorov, píše spravodajský portál Novinky.cz.

13:17 SLOVENSKO Dnes sa uvoľnili viaceré opatrenia.

13:11 SLOVENSKO ŠÚKL eviduje hlásených 9400 podozrení na nežiaduce účinky vakcín.

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlásili v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k strede 9400 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1221 ako závažné.

Súvisiaci článok Pri vakcíne od Pfizeru je nahlásených o 690 závažných nežiaducich účinkov Čítajte 

13:07 SLOVENSKO Nezaočkovaných Slovákov bude možno štát priamo oslovovať s konkrétnym termínom na očkovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Štát hľadá podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského všetky možnosti, ktoré by vakcínu dostali čo najbližšie k ľuďom.

12:55 SVET Nemecký Bundestag schválil povinné očkovanie zdravotníkov.

Zdravotníci budú musieť do 15. marca predložiť potvrdenie o vakcinácii proti covidu alebo o prekonaní tohto ochorenia. Výnimky budú platiť len pre tých, čo sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov. Popoludní má urobiť konečné rozhodnutie horná komora parlamentu – Spolková rada.

Okrem lekárov budú môcť v budúcnosti očkovať proti covidu aj zubári, veterinári a lekárnici, ale iba na dočasné obdobie a s náležitým vyškolením. Ide o súčasť úsilia zaočkovať treťou dávkou vakcíny do Vianoc 30 miliónov ľudí v krajine.

Súvisiaci článok Nemecký Spolkový snem schválil povinné očkovanie zdravotníkov Čítajte 

12:49 SLOVENSKO Novela zákona rieši aj odškodnenie po očkovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Zodpovednosť štátu je účinná odo dňa, keď sa začalo u nás vakcínou očkovať, čiže od 26. decembra 2020.

Súvisiaci článok Parlament schválil odškodnenie následkov po očkovaní proti covidu Čítajte 

12:33 SLOVENSKO Epidemiologická situácia sa zlepšuje vo všetkých okresoch na Spiši.

"Deti do 18 rokov tvoria 23,4 percenta pozitívnych. Klesol aj počet pacientov hospitalizovaných v popradskej nemocnici a v ústave vo Vyšných Hágoch. Zatvorených bolo 136 tried materských, základných a stredných škôl," priblížili hygienici situáciu v popradskom okrese.

V susednom Kežmarku došlo k poklesu incidencie z 858 na 650 pozitívnych prípadov na 100 000 obyvateľov. Deti do 18 rokov pritom tvoria zhruba štvrtinu pozitívnych prípadov. Menej je tiež hospitalizovaných v nemocnici v Kežmarku. Zatvorených tam bolo 59 tried školských zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

12:24 SVET Rumunsko pre obavy z omikronu zavádza nové cestovné opatrenia.

Nové cestovné pravidlá platia od piatku do 8. januára. Zahŕňajú negatívny test a karanténu pre neočkovaných cestujúcich. Závisia pritom od epidemického rizika, ktoré predstavuje krajina, z ktorej prichádzajú. Od 20. decembra budú tiež musieť vyplniť formulár o určení polohy, ktorý má zlepšiť trasovateľnosť infekcií.

12:00 SLOVENSKO Lengvarský verí, že utorkové hlasovanie o reforme nemocníc bude úspešné.

Minister zdravotníctva uviedol, že s predsedom parlamentu Borisom Kollárom si viaceré body vysvetlili. „Myslím, že sme tam našli čiastočnú zhodu. Verím tomu, že v utorok bude to hlasovanie úspešné," skonštatoval. Zároveň potvrdil, že o reforme stále diskutujú.

11:55 SLOVENSKO Osobnosti, ktoré budú súčasťou kampane Darujme si Vianoce ešte nie sú známe. S niektorými samosprávy stále rokujú o ich účasti.

SkryťVypnúť reklamu

Ministra zdravotníctva Lengvarského a premiéra Eduarda Hegera je možné počas projektu stretnúť v Ivachnovej v okrese Ružomberok.

11:53 SLOVENSKO Prípadné uvoľňovanie opatrení sa bude týkať očkovaných a prekonaných, oznámil minister zdravotníctva.

O tom, akým spôsobom sa ešte bude riešiť situácia okolo vianočných sviatkov, bude diskutovať vláda budúci týždeň na svojom zasadnutí. Predchádzať mu bude stretnutie s odborníkmi. Lengvarský však hovorí, že počet pacientov v nemocniciach je stabilný.

Štátny tajomník Száz doplnil, že najzávažnejšie a akútne diagnózy pacientov sa naďalej riešia. Pripustil, že odkladanie liečby niektorých diagnóz môže spôsobiť určité škody. Zdôraznil, že v špecializovaných ústavoch sa naďalej realizuje diagnostika aj liečba pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

11:49 SLOVENSKO "Čím viac bude zaočkovaných, tým menšia je šanca, že tú ručnú brzdu zatiahneme," komentoval Lengvarský hrozbu sprísnenia opatrení.

11:45 SLOVENSKO Minister zdravotníctva obhajoval nové opatrenia tým, že uvoľnenie nemôže byť okamžite plošné a nemôže viesť k nárazovému zvýšeniu mobility obyvateľstva.

11:42 SLOVENSKO Lengvarský verí v úspešnosť kampane. Z prieskumu ministerstva vyplýva, že o očkovaní uvažuje až 68 percent Slovákov, pričom vakcínu zatiaľ dostalo len 58 percent ľudí.

11:40 SLOVENSKO "Akýkoľvek spôsob, akým zvýšime zaočkovanosť je dobrý," povedal Lengvarský. Miera zaočkovanosti je nízka a minister chce zľahčiť prístup k vakcínam a motivovať ľudí.

11:38 SLOVENSKO Od soboty bude kapacita očkovacích centier navýšená na maximum v rámci projektu Darujme Vianoce.

SkryťVypnúť reklamu

Očkovať sa bude v 92 nemocniciach a poliklinikách, 19 veľkokapacitných centrách a v 602 ambulanciách. Zabezpečených bude aj 178 výjazdových očkovacích jednotiek v obciach.

11:35 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a štátny tajomník ministerstva Kamil Száz predstavili projekt Darujme Vianoce.

Jeho cieľom má byť podpora zaočkovanosti. Projekt bude prebiehať budúci týždeň. Ministerstvo v spolupráci s krajmi navýšilo vakcinačné kapacity. Do kampane budú zapojené aj známe osobnosti a politici.

11:16 SLOVENSKO Konzílium odborníkov kritizuje nové opatrenia, hovorí o vplyve politiky.

Súbor prijatých opatrení vnímajú odborníci ako politické rozhodnutie, ktoré musia zdôvodniť a vysvetliť jeho autori.

10:59 SVET Austrália začne od januára očkovať aj deti vo veku 5-11 rokov.

Deťom budú najskôr podávať proticovidové vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech. Austrálske regulačné úrady budú medzičasom posudzovať aj vhodnosť očkovacej látky pre deti od spoločnosti Moderna, o ktorej by mali rozhodnúť v nadchádzajúcich týždňoch.

10:26 SLOVENSKO Prešovský kraj tento týždeň sprístupnil na očkovanie viac ako 40 termínov.

V rámci posilnenia svojej očkovacej stratégie rozbehol kraj režim celotýždňového očkovania v dvoch nákupných domoch. Cez víkend otvorí všetky svoje tradičné očkovacie miesta pre nových záujemcov o vakcínu aj záujemcov na preočkovanie. Mobilná očkovacia jednotka župy navštívi 17 rôznych obcí.

10:15 SVET V Maďarsku už zrejme vrcholí štvrtá vlna pandémie, hovorí Orbán.

Denný prírastok hospitalizovaných s covidom by už mohol začať klesať. Za posledný deň pribudlo v krajine 6884 infikovaných a 166 úmrtí pacientov s covidom.

Súvisiaci článok Štedrý večer bez strachu? Len v zaočkovaných rodinách, odkázal Orbán Čítajte 

10:04 SLOVENSKO Do štvrtka bolo prvou dávkou podľa údajov ministerstva zdravotníctva zaočkovaných 2 690 273 ľudí. Za uplynulý deň pribudlo 3 999 prvoočkovaných.

Druhú dávku vakcíny dostalo celkovo 2 490 241 ľudí. Od polovice októbra očkujeme aj treťou posilňujúcou dávkou vakcíny od Pfizer/BioNTech. Celkovo sa už treťou dávkou zaočkovalo 555 621.

10:00 SLOVENSKO PCR testy odhalili 6 620 nových prípadov a pribudlo 57 obetí covidu.

Laboratóriá spravili 19 585 PCR a 26 822 antigénnych testov.

Z 6 620 infikovaných, z nich takmer 73 percent nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 904 pozitívnych, viac ako 70 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji, kde potvrdili 1 040 prípadov. V Trenčianskom kraji pribudlo 967 pozitívne testovaných, v Trnavskom 926, Žilinskom 870 a v Košickom 755. Nitriansky kraj zaznamenal 741 nových prípadov, Prešovský 669 a Banskobystrický 652. Na Slovensku za uplynulý deň vykonali 26 822 antigénových testov, z ktorých bolo 904 pozitívnych. Z nich tvorili nezaočkovaní alebo len čiastočne zaočkovaní ľudia viac ako 70 percent, v prípade PCR testov to bolo takmer 73 percent.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 434 pacientov. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 82,85 %. Na oddeleniach JIS a OAIM je 592 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 295 osôb.

Počet potvrdených obetí na covid vzrástol o 57 osôb. Celkový počet úmrtí je 15 236.

9:48 SVET Šéf BioNTechu je za podávanie tretej dávky vakcíny už po 3 mesiacoch.

Vzhľadom na nový variant omikron "dve dávky nie sú ešte ukončenou očkovacou schémou s dostatočnou ochranou", povedal Sahin, ktorého firma vyvinula proticovidovú vakcínu spoločne so spoločnosťou Pfizer.

"Ak sa bude omikron ďalej šíriť, ako to zatiaľ i vyzerá, bolo by vedecky rozumné ponúkať posilňujúcu dávku už po troch mesiacoch," uviedol.

9:17 SVET - V Južnej Kórei už tretí deň po sebe pribudlo viac ako 7-tisíc prípadov nákazy koronavírusom. Rekordné prírastky infikovaných a zároveň veľké zaťaženie nemocníc ohrozujú cieľ tejto ázijskej krajiny, ktorým je prekonať pandémiu bez zavedenia lockdownu, uviedla agentúra AP.

Juhokórejský premiér Kim Pu-gjom povedal, že vláda bude zrejme nútená prijať "mimoriadne" opatrenia, ak sa šírenie nákazy v blízkej dobe nespomalí.

9:00 SVET - Nemeckí poslanci dnes budú hlasovať o zavedení povinného očkovania proti covidu pre zdravotníkov a ošetrovateľov. Očakáva sa, že parlament povinné očkovanie schváli.

Očkovacia povinnosť pre zdravotníkov, ošetrovateľov a záchranárov, ktorá by platila od 15. marca, je súčasťou novely pandemického zákona.

8:30 SLOVENSKO - Realitná únia SR pripomína, že od piatka môžu byť v režime OP otvorené tiež realitné kancelárie. Upozorňuje však, že pre bežných občanov neexistuje výnimka zo zákazu vychádzania na účel obhliadky nehnuteľnosti.

Výnimka sa však vzťahuje na návštevu najbližšieho notára a banky. "Preto ukončenie realitného obchodu je možné aj počas lockdownu," spresnila Realitná únia.

7:47 SLOVENSKO - Žiaci stredných škôl a druhého stupňa základných škôl dnes môžu ísť do školy posledný raz v tomto roku. Od pondelka totiž prechádzajú na dištančné vzdelávanie.

Pokračovať v prezenčnej výučbe budú môcť budúci týždeň materské školy, žiaci prvého stupňa základných škôl aj špeciálne školy, pokiaľ regionálny hygienik nerozhodne inak.

7:30 SVET - Testy v Česku potvrdili včera 14 229 nakazených, čo je najmenej počas pracovného dňa za posledné tri týždne, informuje web ČT24. Oproti minulému štvrtku ide o pokles o viac ako 4-tisíc nakazených.

Znížil sa aj počet hospitalizovaných s covidom, aktuálne ich v nemocniciach leží 6 321, z nich 1 086 je vo vážnom stave.

7:00 SVET - Nemecko za posledných 24 hodín zaznamenalo 61 288 nových prípadov nákazy. Tento údaj tak naďalej klesá, informuje Inštitút Robert Kocha, ktorý vývoj pandémie v krajine monitoruje. Pribudlo aj 484 obetí.

Klesá tiež sedemdňová incidencia, čiže priemerný počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov za sedem dní. V piatok ráno bola 413,7, deň predtým 422,7 a pred týždňom 442,1. Inštitút Roberta Kocha však varuje, že čísla sú zrejme podhodnotené, keďže preťažené zdravotnícke zariadenia nemajú čas hlásiť všetky prípady nákazy a v niektorých regiónoch je vyčerpaná kapacita testovacích zariadení.

0:30 SVET - Americký Úrad pre kontrolu liečiv schválil podanie dodatočnej dávky vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech osobám vo veku 16 a 17 rokov.

FDA túto dávku pre mladistvých schválil na núdzové použitie. Túto tretiu dávku môžu dostať po uplynutí šiestich mesiacov od podania poslednej dávky.

0:00 SLOVENSKO - Od dnes sa pre zaočkovaných a tých, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali, uvoľňujú opatrenia.

Otvoria sa tak všetky obchody, služby ako kaderníctva, holičstvá či fitnescentrá. Zimnú sezónu rozbehnú aj lyžiarske strediská. Uzavreté lanovky môžu byť otvorené maximálne na 25 percent kapacity s podmienkou vetrania a dezinfekcie.

Súvisiaci článok Očkovaní majú viac výhod, čo sa mení v pravidlách? Čítajte 

Ľudia môžu chodiť aj na bohoslužby. V kostoloch je povolených najviac 30 ľudí alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov.

Od neočkovaných sa mal vyžadovať negatívny výsledok testu v diaľkových autobusoch, v rýchlikoch či v IC vlakoch.

Namiesto zverejnenia presných pravidiel, aké typy testov budú neočkovaní potrebovať, akú dlhú platnosť budú tieto testy mať a kto a kde ich bude kontrolovať, sa vo štvrtok ešte len sporilo ministerstvo dopravy s Úradom verejného zdravotníctva, kto z nich má opatrenie vôbec zaviesť.

Opatrenia platné od 10. decembra

Nové opatrenia platné od 10. decembra (koronavírus) Nové opatrenia platné od 10. decembra (koronavírus) (zdroj: SME/DC)

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 2. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 3. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 24 775
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 319
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 698
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 16 583
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 873
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 383
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 2 948
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruskí vojaci počas invázie na Ukrajinu.

Z Krymu utekajú dovolenkári aj domáci.


35m
Lukáš Kovanda

Sankcie účinkujú, ich efekt sa dostaví v dlhodobejšom horizonte, tvrdí ekonóm Kovanda.


15. aug
Peter Tkačenko

Príliš ochotne a rýchlo pristúpil na ultimáta.


5 h
Pohľad na krymský most spájajúci Rusko a Krymský polostrov v ruskom Tamane.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 21 h
SkryťZatvoriť reklamu