BRATISLAVA. Keď sa do minuloročných volieb generálneho prokurátora prihlásilo sedem kandidátov, koaliční politici hovorili, že to ani nemôže dopadnúť zle.
Maroša Žilinku pretláčalo najmä hnutie Sme rodina a jeho víťazstvo napokon neprekvapilo. Mal za sebou silný príbeh, ako ho chcel dať zlikvidovať dnes odsúdený podnikateľ Marian Kočner, a dokázal odolať aj pochybnostiam, či mu v zákulisí nepomohol k širokej podpore jeho priateľ, vplyvný podnikateľ Michal Gučík.
Presvedčil však aj svojimi sľubmi.
„Malo by sa prihliadať na konzistentnosť názorov kandidátov. Ja hovorím o tom, aby sa prokuratúra otvorila verejnej kontrole, o zmene kultúry na prokuratúre, o očiste a transparentnosti,“ povedal Žilinka v rozhovore pre SME ešte ako kandidát.
Sľuboval, že prokuratúru vytiahne z mizérie z éry dnes už stíhaného Dobroslava Trnku či za jeho nástupcu Jaromíra Čižnára, ktorý si problémy nevšímal.