BRATISLAVA. Opozičný Smer-SD kritizuje návrh reformy nemocníc. Poslanec Národnej rady (NR) SR Jozef Valocký (Smer-SD) preto v úvode piatkového rokovania 51. schôdze predložil pozmeňujúci návrh, v ktorom navrhuje odložiť rokovanie o reforme.
Tvrdí, že návrh nebol dostatočne prerokovaný so samosprávami a samosprávnymi krajmi.
Do diskusie bolo ústne prihlásených ešte viacero poslancov, keďže neboli v pléne, poradie im prepadlo. Diskusia k reforme nemocníc sa teda skončila, so záverečným slovom ešte vystúpila šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).
Valockému chýbala diskusia
Valocký v návrhu kritizuje, že reforma smeruje k znižovaniu kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch a znižovaniu ich kategórie.
Skonštatoval, že NR SR ani vláda "doteraz neprerokovali koncept zásadných zmien v organizácii a usporiadaní ústavnej zdravotnej starostlivosti na celom území SR, a rovno bol predložený návrh legislatívneho riešenia". Smer-SD tiež tvrdí, že nedošlo k verejnej diskusii.
Poslanec Marek Šefčík (OĽANO) Valockému odkázal, že Smer-SD vie o potrebe reformy, no za desať rokov vládnutia nekonal.
Návrh bol prediskutovaný v regiónoch
Bittó Cigániková zdôraznila, že lôžka sa rušiť nebudú, budú sa len transformovať oddelenia, ktoré nespĺňajú kritéria a nie sú dostatočné. Upozornila, že samotnej optimalizácii bude ešte predchádzať vyhodnocovanie dát.
Dodala, že návrh bol prediskutovaný v regiónoch a tiež s množstvom odborných organizácií. Nie je podľa nej fér hovoriť, že návrh bol tvorený úradníkmi od zeleného stola.
K návrhu reformy nemocníc vyplynulo zo spoločnej správy výborov 237 zmien. Poslanci budú podľa slov Bittó Cigánikovej o reforme hlasovať v utorok 14. decembra o 17.00 h.
Krajčí podal pozmeňovací návrh
Krajčího pozmeňujúci návrh k reforme nemocníc má riešiť čakacie lehotySúčasťou reformy nemocníc má byť aj stanovenie maximálnych čakacích lehôt pre pacientov.
Poslanec Národnej rady SR Marek Krajčí (OĽANO) podal k reforme pozmeňujúci návrh, ktorý rieši túto problematiku. Chce ňou zefektívniť zdravotnú starostlivosť a skrátiť čakacie lehoty pre pacientov.
Občan by mal podľa Krajčího dostať zdravotnú starostlivosť v čase, keď ju potrebuje a mať garanciu svojho nároku.
"Zdravotné poisťovne preberú zodpovednosť za manažment cesty pacienta a budú sa snažiť vytvoriť tú najrýchlejšiu a najoptimálnejšiu cestu. Pacient bude vedieť, že do určitého termínu vyšetrenie podstúpi, pretože to poisťovňa bude musieť zabezpečiť. A ak vyšetrenie nezabezpečí u zmluvných lekárov, preplatí ho u nezmluvných. V prípade nedostatočnej kapacity na území Slovenska bude pacientovi poskytnutá zdravotná starostlivosť v inej krajine EÚ, rovnako preplatená poisťovňou," vysvetlil na piatkovej tlačovej konferencii.
Zdravotné poisťovne majú byť podľa poslanca motivované zabezpečiť efektívnu cestu pacienta.
"Verím, že sa im podarí vytvoriť kvalitný informačný systém a budeme sa všetci na vyšetrenia objednávať tak, ako je to v návrhu ustanovené a konečne sa podarí skoncovať s dlhými radmi pred poliklinikami," doplnil Krajčí s tým, že každá poisťovňa si bude musieť sledovať svoju sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Má to podľa neho fungovať od roku 2024.
Dodal, že v nadväznosti na reformu optimálnej siete nemocníc rezort zdravotníctva pripravuje aj reformu dlhodobej starostlivosti, urgentnej starostlivosti, ambulantnej sféry a reformu prístupu k duševnému zdraviu.
Krajčí verí, že reformu nemocníc podporia aj poslanci Sme rodina. Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš vyzval všetkých poslancov vrátane opozičných, aby odhodili politické tričká a reformu podporili.
Z rokovania parlametu:
V školách budú môcť pôsobiť zdravotnícki pracovníci, ktorí budú poskytovať deťom a žiakom potrebnú pomoc spojenú s ich zdravotným znevýhodnením. Počíta s tým novela školského zákona, ktorú schválilo 83 poslancov zo 125 prítomných. Novela zavádza možnosť zdravotnej starostlivosti v škole a v školskom zariadení vybranými profesiami zdravotníkov. Konkrétne lekárom, sestrou, pôrodnou asistentkou alebo zdravotníckym záchranárom. V škole budú zamestnaní v pracovnoprávnom alebo v obdobnom pracovnoprávnom vzťahu.
Národná rada zvolila Ivetu Pospíšilovú do funkcie podpredsedníčky Dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou . Za prijatie uznesenia hlasovalo 84 zo 130 prítomných poslancov. Proti boli siedmi, 38 poslancov sa zdržalo a jeden nehlasoval.