BRATISLAVA. Zmluva na stomiliónovú pomoc od USA na opravu armádnych letísk je po dvoch rokoch späť. Za minulej vlády ju odmietla SNS na čele s Andrejom Dankom.
Dnes chcú zámer dotiahnuť ministri obrany za OĽaNO Jaroslav Naď a zahraničia za SaS Ivan Korčok. Dokončili rokovania s USA o dohode o obrannej spolupráci a v utorok ju dali pripomienkovať.
"S USA spolupracujeme v oblasti obrany a bezpečnosti už dlhodobo a čoraz intenzívnejšie. Preto je dohoda úplne prirodzenou potrebou," vyhlásil Naď.
Cieľom je podľa neho efektivita. "Všetky základné ústavné parametre budú zachované, nestrácame žiadnu suverenitu ani nič podobné."
Vláda by o dohode mala rokovať v januári, ale tzv. DCA dohodu bude musieť ešte schváliť parlament a vyžiada si aj podpis prezidentky Zuzany Čaputovej.

Postoj všetkých parlamentných strán zatiaľ nie je jasný. V roku 2019, keď sa kontraktom zaoberala bývalá vláda, k zástancom dohody patrili aj vtedajší premiér za Smer Peter Pellegrini (dnes Hlas) či minister zahraničia za Smer Miroslav Lajčák.
Lajčák mal preto konflikt s Dankom, ktorý začal spomínať americké základne či trvalú prítomnosť amerických vojakov na Slovensku.
"To nie sú výhrady ku mne alebo k ministerstvu, ale v skutočnosti ide o výhrady ku koncepcii našej zahraničnej politiky, ako je definovaná v našom vládnom programe," hovoril Lajčák o výrokoch SNS.
O čom je dohoda s USA o obrannej spolupráci?
SNS pritom pôvodne ešte v roku 2018 rokovania s USA sama podnietila. Jej minister obrany Peter Gajdoš v počiatkoch rokovaní tvrdil, že dohoda "predstavuje možnosť, ako zvýšiť operačnú úroveň spôsobilostí a spoločne tak prispieť k zlepšeniu úrovne kolektívnej obrany aliancie". Neskôr názor zmenil.
Pre postoj SNS rokovania s USA Slovensko v roku 2019 zastavilo.
Čo znamená schválenie dohody, aké dôsledky bude mať pre Slovensko podpis spolupráce a povedie k príchodu amerických vojakov?