BRATISLAVA. Globálny dohovor UNESCO o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania má prejsť ratifikáciou. Vyplýva to z materiálu z dielne rezortu školstva. Vláda v utorok súhlasila s ratifikáciou dohovoru.
Cieľom dohovoru je zvýšiť celosvetovú mobilitu študentov a absolventov, zabezpečiť uznávanie kvalifikácií podľa spravodlivých kritérií a zlepšiť kvalitu vysokoškolského vzdelávania vrátane podpory mobility medzi regiónmi sveta, pričom snahou je, aby súčasné existujúce regionálne dohovory zostali v platnosti aj naďalej.

"Poukazujúc na úspechy regionálnych dohovorov tohto typu, navrhovaný dohovor predstavuje prvý rámec uznávania na globálnej úrovni," uvádza sa v predloženom materiáli.
Zároveň definuje základné zásady uznávania pre orgány uznávania a práva jednotlivcov uchádzajúcich sa o uznanie svojej vysokoškolskej kvalifikácie alebo kvalifikácie, ktorá umožňuje prístup k vysokoškolskému vzdelaniu v inom štáte.
Dohovor pozornosť venuje aj netradičným formám vzdelávania za podmienky, že dosahujú úroveň kvality formálneho vzdelávania, spoločným cezhraničným študijným programom "joint degrees" a taktiež uznávaniu kvalifikácií vysídlených osôb a utečencov, ktorí z dôvodov súvisiacich s vysídlením nemôžu zdokladovať svoje predchádzajúce vzdelanie.
UNESCO je jedinou inštitúciou v systéme OSN, ktorá má v agende problematiku vysokoškolského vzdelávania a ktorá bola iniciátorom šiestich regionálnych dohovorov o uznávaní vysokoškolského vzdelávania.
Z materiálu vyplýva, že zavedenie zjednodušeného a zrýchleného procesu uznávania v zmysle dohovoru je pozitívnym vplyvom na služby verejnej správy pre občana.
Materiál má mať taktiež pozitívny vplyv na informatizáciu spoločnosti, keďže dôjde k informatizácii služieb, ktoré boli predtým decentralizované na vysokých školách bez elektronických formulárov žiadostí. V dôsledku prijatia dohovoru sa taktiež ráta s rozšírením existujúcich elektronických služieb na viac štátov, čím sa rozšíri okruh ich oprávnených používateľov.
Z rokovania vlády
- Vládla sa zrušila úlohu pre rezort kultúry predložiť návrh novely zákona o RTVS. Zmena spôsobu financovania RTVS a prehodnotenie vymedzenia služieb poskytovaných vo verejnom záujme si vyžadujú širšiu spoločenskú diskusiu.
- Maďarský spoločenský a kultúrny zväz na Slovensku – Csemadok bude dostávať ročne zo štátneho rozpočtu 300-tisíc eur. Vyplýva to z návrhu zákona o finančnej podpore Csemadoku, ktorý navrhol poslanec Národnej rady SR György Gyimesi (OĽaNO).
- Vláda schválila zavedenie letného času v rokoch 2022 až 2026. Vyplýva to z Návrhu nariadenia vlády Slovenskej republiky o zavedení letného času v rokoch 2022 až 2026, ktorý ministri odobrili na svojom dnešnom stretnutí.
- Strategickým cieľom Slovenska je v oblasti digitálnych služieb dosiahnuť pokrok v DESI indexe o 40 percent v porovnaní so súčasným stavom. Poslúžiť na to má materiál Národná koncepcia informatizácie verejnej správy Slovenskej republiky, ktorý vláda schválila na svojom dnešnom zasadnutí.
- Záchranné práce a opatrenia spojené s mimoriadnymi situáciami spôsobenými deformáciami svahov v rôznych lokalitách Slovenska vyšli samosprávy na 1 816 913 eur. Vyplýva to z Návrhu na úhradu výdavkov, ktorý na zasadnutí odobrila vláda.