BRATISLAVA. Počas protestov záchranárov a sestier pred Národnou radou SR v Bratislave polícia v utorok obmedzila na osobnej slobode dve osoby.
Podľa medializovaných informácií je jedným zo zadržaných prezident Slovenskej komory záchranárov František Majerský.
Odmietli zaplatiť pokuty
Ako v tlačovej správe informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, protestujúci boli opakovane zo strany hliadok Policajného zboru vyzývané, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu nezhromažďovali.
„Opakované výzvy policajtov tieto osoby nerešpektovali, a nakoľko na mieste odmietli zaplatiť blokovú pokutu, budú osoby oznámené príslušnému Úradu verejného zdravotníctva,“ uzavrel Szeiff.
Slovenská komora zdravotníckych záchranárov večer informovala na sociálnej sieti, že polícia zadržané osoby už prepustila.
"Ďakujeme za všetku podporu. A hlavne ďakujeme všetkým, ktorí stále ostávate pri pacientoch," uviedla komora s tým, že stanovisko zverejní neskôr.
Lekárske organizácie kritizovali políciu
Lekárske odborové združenie, Asociácia súkromných lekárov SR či Slovenská lekárska komora vyjadrili podporu záchranárom. Zásah polície považujú za unáhlený a odsudzujú ho.
Predseda lekárskych odborov Peter Visolajský informoval o tom, že polícia predviedla na obvodné oddelenie Františka Majerského.
"Lekárske odborové združenie si uvedomuje, že je dôležité dodržiavať zákony, ale tento postup polície považujeme za nesprávny. Protest sa niesol v slušnom duchu, nedošlo k žiadnemu ohrozeniu verejného poriadku a nebol tam ani náznak výtržnosti," povedal Visolajský.
Komora je presvedčená o tom, že išlo o "unáhlený a zbytočný zásah voči zdravotníkom". Očakáva, že Majerského prepustia ešte v utorok.
Prezident Asociácia súkromných lekárov Marián Šóth vyjadril "zdesenie nad tým, akým spôsobom sa štátne orgány stavajú k oprávneným požiadavkám zdravotníkov pre rozpočet".

Zásah polície ilustruje podľa asociácie postoj štátnej moci k ľuďom, na ktorých bedrách stojí a padá akútna starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19.
Poukázal na to, že sa záchranári neúspešne pokúšali komunikovať s predstaviteľmi štátnej moci. "Zhromaždenie bolo poslednou alternatívou, aby upozornili na katastrofálny stav financií v zdravotníctve. Vyjadrujeme absolútnu podporu záchranárom a apelujeme na zvýšenie rozpočtu," doplnil.
Slovenská lekárska komora v stanovisku uviedla, že plne rešpektuje dodržiavanie zákonov SR. Za potrebné však považuje vyjadriť plnú podporu požiadavkám, s ktorými prišli záchranári a zdravotné sestry pred parlament.
"Stabilizácia zdravotníckeho personálu a zvýšenie platov pre zdravotníkov sú absolútnou prioritou, ktorou by sa mali kompetentní vo vláde a parlamente – tak ako sľúbili – zaoberať. Bolo by veľmi nešťastné, keby forma, čas a spôsob zvoleného protestu zatienili samotnú podstatu oprávnených požiadaviek zdravotníkov, ktoré dnes pred parlamentom odzneli," dodala komora.
"Poďakovanie" politikom
Záchranári prišli popoludní pred parlamentom "poďakovať" poslancom i vláde za "neriešenie postavenia záchranárov a všetkých zdravotníkov, najmä za nenaplnené sľuby o skokovitom zvyšovaní miezd zdravotníkov v roku 2022, ktoré mali stabilizovať personál po pandémii a vyrovnať sa okolitým krajinám".
Avizovali, že počas dňa budú sanitky označené čiernymi stužkami.
Protest Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov podporilo napríklad mimoparlamentné KDH, upozornilo na preťaženosť zdravotníkov a vyzvalo vládu na urýchlene riešenie. Predseda KDH Milan Majerský zdôraznil, že dlhodobý zlý prístup štátu vyháňa zdravotníckych pracovníkov.
"Namiesto toho, aby malo Slovensko opravu zdravotníckeho systému ako prioritu číslo jeden, zdravotníci počúvajú, že v rozpočte na nich nezostalo adekvátne miesto," podotkol.