BRATISLAVA. Malacky, Revúca či Krompachy. Niektoré malé nemocnice už nebudú plnohodnotné, stanú sa z nich doliečovacie ústavy.
Národná rada schválila v utorok večer reformu, ktorú navrhol minister zdravotníctva za OĽaNO Vladimír Lengvarský. Návrh prešiel, hoci zaň nehlasovala koaličná Sme rodina ani nikto z opozície.
"Budeme hlasovať proti," povedal necelú hodinu pred rozhodnutím šéf Sme rodina a predseda parlamentu Boris Kollár.
Zopakovala sa tak situácia z prvého čítania zo začiatku novembra, keď reforma prešla vďaka nezaradeným poslancom. Aj teraz za návrh hlasovalo 76 poslancov. OĽaNO, SaS a Za ľudí pomohli poslanci, ktorí boli v minulosti členmi ich klubov.
Lengvarskému sa tak podarilo presadiť reformu, s ktorou narazila jeho predchodkyňa za Smer Andrea Kalavská. Keď na konci roku 2019 nepresadila reorganizáciu siete nemocníc, odišla z funkcie len pár mesiacov pred voľbami vo februári 2020.

Reformu sa Lengvarský rozhodol urobiť preto, lebo na Slovensku je priveľa zdravotníckych zariadení na počet lekárov a sestier. Zdravotníci sú tak rozptýlení po mnohých oddeleniach v malých počtoch, čím sa znižuje kvalita starostlivosti.
Lengvarský ich chce sústrediť do menšieho počtu nemocníc a v uvoľnených zariadeniach zriadiť lôžka pre chronických pacientov, ktorých je dnes na Slovensku málo.
Reforma rozdeľuje nemocnice na akútne a komunitné. V tých druhých sa budú liečiť najmä dlhodobo a chronicky chorí pacienti. Preto ich najmä ľudia v dotknutých regiónoch považujú za "doliečováky" a ich preradenie z prvej ligy nemocníc vnímajú ako ich zrušenie.