SME

Kollár nemá obavu o fungovanie koalície (reakcie na schválenie reformy nemocníc)

Premiér očakáva od reformy spájanie síl a lepšie využitie ľudských a materiálnych zdrojov.

Zľava: Minister financií SR Igor Matovič, poslanec za stranu Sloboda a Solidarita Marián Viskupič, predseda vlády SR Eduard Heger, poslanec NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Marek Krajčí, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Jana Bittó Cigániková a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie po schválení reformy zdravotníctva. Zľava: Minister financií SR Igor Matovič, poslanec za stranu Sloboda a Solidarita Marián Viskupič, predseda vlády SR Eduard Heger, poslanec NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Marek Krajčí, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Jana Bittó Cigániková a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie po schválení reformy zdravotníctva. (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

BRATISLAVA. Reakcie na schválenie zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý súvisí s pripravovanou reformou siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Reformu nemocníc v utorok v parlamente podporilo 76 zo 146 prítomných zákonodarcov, 68 bolo proti, dvaja sa zdržali.

Proti bola opozícia i koaličné hnutie Sme rodina. Naopak, za hlasovali aj nezaradení poslanci Miroslav Kollár, Tomáš Valášek a Ján Krošlák.

Eduard Heger (predseda vlády)

"Po 15 rokoch reformného bezvetria a za systematického rozkrádania zdravotníctva, sme dnes urobili veľký krok vpred. Sme prvá vláda, ktorej sa podarilo presadiť kľúčovú reformu v zdravotníctve a môžeme začať pracovať na tom, aby slovenskí občania mali modernú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť."

SkryťVypnúť reklamu

"Zákon o optimalizácii siete nemocníc je spolu s reformou primárnej ambulantnej starostlivosti, dlhodobej a akútnej zdravotnej starostlivosti odrazovým mostíkom k lepšiemu zdravotníctvu. Je to poctivý plán spájania síl a lepšieho využitia ľudských a materiálnych zdrojov, z ktorého budú mať úžitok pacienti aj samotní zdravotníci.

Súvisiaci článok Reformu nemocníc schválili aj bez hlasov Sme rodina Čítajte 

"Schválením zákona zároveň plníme kľúčový míľnik z plánu obnovy a máme na dosah viac ako miliardu eur na investície do rekonštrukcie a výstavby nových nemocníc. Takéto dobré podmienky na uskutočnenie veľkých zmien tu predtým nikdy neboli."

"Ďakujem všetkým, ktorí na reforme poctivo pracovali a aj poslancom, že zákon podporili. Dnešným úspešným hlasovaním sme spustili proces, ktorý dostane naše zdravotníctvo do formy. Je to deň, ktorý dokazuje, že táto vláda má zmysel a musí vydržať. Veľká vďaka."

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Vladimír Lengvarský (minister zdravotníctva)

"To, čo sa dnes schválilo, je len začiatok tvrdej práce pre nás, tak aby sme mohli začať stavať nemocnice, rekonštruovať oddelenia, budovať nové typy zariadení a zriaďovať nové ambulancie a čo je dôležité - personálne posilniť naše zdravotníctvo."

Jana Bittó Cigániková (predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru, SaS)

"Predchádzajúce vlády za posledných 17 rokov žiadnu zásadnú reformu zdravotníctva nepriniesli a kritickú situáciu v tomto sektore neriešili. Práve v tom, že súčasná koalícia riešenie priniesla, vidím zmysel svojej práce."

Marek Krajčí (exminister zdravotníctva, OĽaNO)

"V tomto zákone je zavedený nárok pacienta na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Je stanovená nielen jej geografická dostupnosť, ale aj maximálne čakacie lehoty na konkrétne vyšetrenia. To, čo sa dnes schválilo, je len začiatok tvrdej práce pre nás, tak aby sme mohli začať stavať nemocnice, rekonštruovať oddelenia, budovať nové typy zariadení a zriaďovať nové ambulancie a čo je dôležité - personálne posilniť naše zdravotníctvo."

SkryťVypnúť reklamu

Boris Kollár (líder Sme rodina, predseda parlamentu)

"Nemohli sme vetovať tento návrh, lebo je v programovom vyhlásení vlády. Pokiaľ by sme to vedeli vetovať a oni by to urobili aj tak, bol by to problém. Rešpektujem ich rozhodnutie a zvyšok koalície rešpektuje postoj Sme rodina. Nemám obavu o ďalšie fungovanie koalície.

Veronika Remišová (vicepremiérka, ministerka informatizácie)

"Zovšadiaľ počúvame, ako sa tu šíri negatívna nálada a ako sa koalícia nevie dohodnúť. Tu je jasný výsledok, že sa dohodnúť vieme a vieme robiť aj zložité reformy."

"Slovenské zdravotníctvo minimálne 15 rokov upadalo a Robert Fico a Peter Pellegrini sa na to iba bezmocne prizerali. Aj keď vládli sami, neboli schopní pripraviť ani náznaky reformy a namiesto toho na systéme parazitovali ich oligarchovia. Či už to boli predražené cétéčka, alebo rôzne pochybné zmluvy, ktoré zo zdravotníckeho systému vysávali milióny eur."

SkryťVypnúť reklamu

"Fico a Pellegrini nie sú alternatívou ani v reformách, ani v riešení pandémie. Slovensko nepotrebuje pokrytcov a zbabelcov, ale odvážne reformy a riešenia, ktoré Slovensku zabezpečia dlhodobú prosperitu."

Strana Aliancia

"Predstavitelia strany spolu s občanmi a odborníkmi volajú po skutočnej reforme zdravotníctva, na začiatku ktorej majú byť opatrenia pre stabilizáciu zdravotného personálu a posilnenie ambulantnej starostlivosti. Zdieľame názor odbornej obce, ktorá optimalizáciu siete nemocníc a rekvalifikáciu lôžok považuje za riskantný krok, ktorým by vládna koalícia ohrozila chod celého rezortu."

Tomáš Drucker (Dobrá voľba)

Tomáš Drucker podporuje reformy, ktoré zlepšia výsledky v zdravotníctve, reálnu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacienta, ale nie chaos.

SkryťVypnúť reklamu

"Nepodporujem chaos a výstrely, ktoré lepšie výsledky nezaručia, iba zväčšia práve mieru chaosu a nijak nezlepšia dostupnosť zdravotníctva pre občanov," povedal pre TASR Drucker.

Schválené zmeny podľa neho viac krivia súčasný systém poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ministerstvu zdravotníctva Drucker vyčíta, že nevyužilo systém zdravotných poisťovní, ani nenavrhlo, či chce zdravotné poisťovne zrušiť.

Vláda by podľa neho mala najskôr riešiť zlepšenie ambulantného sektora, ktorý je dnes pre pacientov vzdialený, a mnohokrát práve preto zbytočne končia v nemocniciach.

Richard Raši vidí v schválenej reforme rušenie akútnych lôžok v regiónoch. Obáva sa zhoršenia zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosti.

Ivan Uhliarik

Ivan Uhliarik si myslí, že reforma nerešpektuje geografické a regionálne špecifiká Slovenska a nezohľadňuje nedostatočný ambulantný sektor. Myslí si, že ide o hazardovanie so zdravím obyvateľov niektorých regiónov.

SkryťVypnúť reklamu

"Aj v regiónoch je potrebné zvládnuť infarkt, úraz či pôrod, a to sa takouto narýchlo ušitou reformou od zeleného stola nemusí dať zabezpečiť," uviedol pre TASR.

Obáva sa zahltenia veľkých centier malými výkonmi, čo povedie k predĺženiu čakacích dôb. Bez posilnenia ambulantného sektora môže podľa neho dôjsť k zásadnému zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Andrea Kalavská

Andrea Kalavská pripomenula personálnu aj finančnú poddimenzovanosť rezortu, nemocnice sú podľa jej slov po materiálno-technickej stránke v katastrofálnom stave a cesta pacienta nie je zadefinovaná. Reformu zdravotníctva považuje za potrebnú, má ale obsahovať jasné pravidlá a adekvátne financie.

"Obávam sa však, že reforma zostane len na papieri a do praxe sa nepretaví. Zase zvíťazí populizmus nad efektívnym riešením krízy. Prijatá reforma dáva ministerstvu veľkú moc, a tým aj priestor na jej zneužitie. To, aká vo finále bude, závisí od vykonávacích predpisov," uviedla pre TASR Kalavská. Pripomína, že treba komunikovať s regiónmi, odborníkmi, všímať si analýzy, dáta, odbornosť a nie politiku.

SkryťVypnúť reklamu

Reforma, ktorú za jej pôsobenia na ministerskom kresle navrhovala, bola podľa jej slov viac trhová, pravicová a dávala dôraz na kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Peter Visolajský (predseda LOZ)

Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský v liste požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o stretnutie k parlamentom schválenej reforme nemocníc.

Zároveň ju informoval o zásadných pripomienkach k schválenej zdravotníckej reforme. Verí, že hlava štátu zákon nepodpíše a vráti ho na prerokovanie do Národnej rady SR.

"Prezidentka Zuzana Čaputová pred časom verejne vyjadrila svoju podporu lekárom a ostatným zdravotníckym pracovníkom. Pevne veríme, že svojím hlbokým a citlivým vnímaním problémov slovenského zdravotníctva jeho stav nezhorší, zohľadní naše zásadné pripomienky k schválenej zdravotníckej reforme, zákon nepodpíše a vráti ho tak naspäť na prerokovanie do Národnej rady SR," zdôvodnilo LOZ.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia nemocníc Slovenska

Schválenie zdravotníckej reformy je podľa Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) len prvým krokom na ceste ku kvalitnejšej a dostupnej zdravotnej starostlivosti. Za kľúčový pre výsledok reformy ANS považuje najmä spôsob jej implementácie.

ANS tvrdí, že schválenie reformy je len začiatkom celého procesu, ktorého úspech bude závislý od viacerých faktorov.

"Za najdôležitejší považujeme zvýšenie finančných prostriedkov smerujúcich do celého sektora zdravotníctva. To bude mať vplyv nielen na investície, ktoré pôjdu do modernizácie nemocníc, ale aj na počet zdravotného personálu a podmienky, v ktorých pracujú," uviedla ANS a opätovne zdôraznila, že pre zabezpečenie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti je stabilné a predvídateľné financovanie nevyhnutné.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším predpokladom úspechu reformy je podľa asociácie to, aby bolo nastavenie finálnej siete nemocníc založené na objektívnych a transparentných dátach.

"Zároveň však musí zohľadňovať regionálne špecifiká a reflektovať skutočný dopyt po zdravotnej starostlivosti za garancie jej dostupnosti. Len v takomto prípade prijatá reforma skutočne zlepší kvalitu a dostupnosť slovenského zdravotníctva," vysvetlila ANS.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 424
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 095
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 028
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 742
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 084
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 926
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 597
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu