SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Koronavírus: Rakúsko sprísni pravidlá na hraniciach, neočkovaní pôjdu do karantény (minúta po minúte)

Na Slovensku potvrdili ďalší prípad variantu omikron.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

20:03 SVET Farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila, že začína testovať tri dávky vakcíny na deťoch mladších ako päť rokov namiesto tradičných dvoch. Ku kroku pristúpila po tom, čo predbežná analýza výsledkov ukázala, že dvoj až štvorročné deti nemali takú silnú imunitnú reakciu, ako sa od špeciálnych nižších dávok očakávalo.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumníci analyzovali podskupinu detí v štúdii mesiac po podaní druhej dávky, aby zistili, či sa u nich vyvinuli hladiny protilátok proti koronavírusu podobné ako u dospievajúcich a mladých dospelých, ktorí dostávajú bežné dávky.

Deti mladšie ako dva roky mali podobné úrovne protilátok, ale imunitná reakcia dvoj až štvorročných bola nižšia, uviedla počas telefonátu s investormi šéfka vakcínového výskumu u Pfizeru Kathrin Jansen.

Súvisiaci článok Pfizer testuje tri dávky vakcíny pre deti mladšie ako päť rokov Čítajte 

19:40 SVET Viac ako 335 miliónov dávok proticovidových vakcín darovali doteraz Spojené štáty 110 krajinám sveta. S odvolaním sa na vyjadrenie nemenovaného predstaviteľa Bieleho domu o tom informovala v piatok agentúra AFP.

Medzi darovanými vakcínami je aj 50 miliónov dávok distribuovaných Washingtonom počas posledných dvoch týždňov. V najbližších dňoch plánujú USA poslať krajinám na celom svete ďalšie milióny dávok.

SkryťVypnúť reklamu

Americký prezident Joe Biden v septembri prisľúbil, že Spojené štáty darujú chudobnejším krajinám dohromady viac ako miliardu dávok vakcín proti covidu, pripomína AFP.

19:10 SVET Rakúsko v úsilí o spomalenie šírenia variantu omikron sprísňuje podmienky pricestovania do krajiny.

S účinnosťou od pondelka 20. decembra bude prekročenie hranice podmienené predložením dokladu o úplnom očkovaní proti koronavírusu alebo prekonaní ochorenia Covid-19.

Ľudia, ktorí túto podmienku nesplnia, budú musieť po príchode do Rakúska nastúpiť do karantény.

Súvisiaci článok Rakúsko sprísňuje podmienky vstupu, neočkovaných čaká karanténa Čítajte 

18:20 SVET Medzinárodný tím vedcov z Washingtonskej univerzity a švajčiarskeho výrobcu liekov Humabs Biomed SA spochybnil účinnosť vakcíny Sputnik V proti omikronu.

Odborníci vo svojej štúdii, ktorá zatiaľ neprešla ďalšou vedeckou kontrolou, uvádzajú, že vakcína nevytvorila „žiadnu neutralizačnú aktivitu proti omikronu“.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci skúmali vzorky zdravotníckych pracovníkov v argentínskom Buenos Aires, ktorí sú zaočkovaní Sputnikom V.

Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie, ktoré vyvinulo očkovaciu látku, a Ruský fond priamych investícií, ktorý vývoj vakcíny Sputnik V i jej jednodávkovej verzie Sputnik Light financoval, popreli západnú štúdiu a naopak uviedli, že vakcína poskytuje najlepšiu ochranu proti omikronu.

V spoločnom vyhlásení uviedli, že predbežná laboratórna štúdia ukázala, že Sputnik V má v porovnaní s inými vakcínami pri omikrone „najlepšie výsledky neutralizácie vírusu“.

18:02 SVET Kanada zruší zákaz pricestovania z desiatich afrických krajín, ktorý je v platnosti od 19. decembra. Všetci ľudia vracajúci sa z týchto krajín musia mať od 21. decembra pred príchodom negatívny test.

SkryťVypnúť reklamu

17:30 SVET Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) schválila indickú vakcínu Covovax od spoločnosti Novavax na núdzové použitie.

17:18 SVET Dánska vláda sa v rámci nových protipandemických opatrení zatvorí divadlá, kiná, koncertné sály, zábavné parky, múzeá a galérie.

Oznámila to premiérka Mette Frederiksenová s tým, že opatrenia tiež vyžadujú od obchodov s rozlohou menšou ako 2 000 metrov štvorcových a reštaurácií obmedzenie počtu ich zákazníkov. Reštaurácie budú môcť podávať posledné jedlá a alkoholické nápoje o 22:00 a budú musieť zatvárať o hodinu neskôr.

16:57 SLOVENSKO Vláda po rokovaní predstavuje jednorázovú odmenu pre zdravotníkov.

Zdravotnícki, sociálni pracovníci aj pracujúci študenti medicíny dostanú jednorazovú odmenu 350 eur. V piatok o tom rozhodla vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Odmenu dostane v decembrovej výplate v januári 2022 viac ako 32-tisíc pracovníkov. Vláda SR vyčlenila na tento zámer finančné prostriedky vo výške 50 705 746 eur.

Zamestnávateľ bude musieť každého zdravotníka nahlásiť NCZI od 20. decembra 2021 do 22. decembra 2021.

Celkovo sa na odmeny pre zdravotníkov, pracovníkov vo verejnej správe a seniorov minie 800 miliónov eur.

16:31 SVET Počet prípadov variantu omikron v Británii sa od predošlého dňa takmer zdvojnásobil. Zo včerajších 1 698 prípadov stúpol na 3 201. Celkový počet infikovaných variantom omikron je 14 909.

Celkový počet pozitívnych je už tretí deň rekordne vysoký. Za včera pribudlo 93 045 infikovaných a 111 úmrtí. V nemocniach je momentálne 7 611 pacientov, 875 z nich potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

SkryťVypnúť reklamu

16:00 SLOVENSKO Všetci zdravotníci a sociálni pracovníci by mali v januári dostať jednorazovú odmenu 350 eur , minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a Milan Krajniak predložili vláde návrh. Tá rokuje od 16. hodiny.

15:51 SLOVENSKO Na území Slovenska potvrdili výskyt ďalšieho prípadu variantu omikron. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva.

Osoba bola nezaočkovaná a pred návratom na Slovensko navštívila viacero krajín južnej Afriky. Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva v tejto veci okamžite začal epidemiologické vyšetrovanie a prijal protiepidemické opatrenia.

Na Slovensku tak v súčasnosti máme laboratórne potvrdené celkovo štyri prípady variantu omikron.

"Vzhľadom na vlastnosti variantu však predpokladáme, že reálny výskyt omikronu na území republiky je vyšší, než zatiaľ naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek.," povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

SkryťVypnúť reklamu

15:26 SLOVENSKO Gastro sektor a maloobchod prichádza o milióny eur bez štátnych kompenzácií. Podľa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM) štát
pandemické opatrenia nezvláda. ISKM podporuje požiadavky gastroiniciatív a požaduje úpravu opatrení tak, aby nedochádzalo k diskriminácii podnikateľov v rovnakom segmente. Informuje o tom iniciatíva v tlačovej správe.

"Štát bráni akejkoľvek debate o kompenzovaní, ako sme videli z posledných vyjadrení vládnych predstaviteľov a ešte prehadzuje náklady na plecia podnikateľov. Ak nepríde k rýchlym riešeniam, uvidíme nielen vlnu krachov, ale bohužiaľ aj nerešpektovanie opatrení vyčerpanými podnikateľmi, ktorým už žiadne iné riešenie zúfalej situácie nezostane," uvádza sa v tlačovej správe.

SkryťVypnúť reklamu

15:11 SVET Rusko je pripravené poskytnúť jednodávkovú vakcínu proti koronavírusu Sputnik Light ďalším krajinám vrátane európskych, aby ju mohli použiť ako posilňujúcu dávku pri očkovaní proti koronavírusu. V piatok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého je vakcína Sputnik V účinná aj proti variantu omikron, informovala agentúra TASS.

Podľa neho je Rusko pripravené poskytnúť jednodávkovú vakcínu Sputnik Light krajinám, ktoré by ju chceli použiť na rýchle zaočkovanie svojho obyvateľstva.

Ruský prezident okrem toho zdôraznil, že je dôležité ponúknuť vakcínu proti koronavírusu aj krajinám, ktoré si ju nemôžu dovoliť kúpiť.

15:10 SVET Ruský prezident Vladimir Putin nariadil v piatok vláde prepracovať návrh zákona o zavedení očkovacích preukazov s QR kódom, ktoré majú byť podmienkou vstupu na vymedzené verejné miesta, informovala agentúra TASS.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Putina je tento zákon dôležitý, pretože zasahuje do všetkých oblastí ruskej ekonomiky a bude sa týkať všetkých ruských občanov.

Najvyšší predstaviteľ Ruska zároveň konštatoval, že pandemická situácia v krajine je stále vážna, a zdôraznil, že vláda musí zabezpečiť, aby na zavedenie očkovacích preukazov s QR kódom boli pripravené všetky systémy.

Spomínaný návrh zákon vo štvrtok schválila v prvom čítaní dolná komora ruského parlamentu Štátna duma.

15:07 SVET Česko nebude predlžovať núdzový stav, skončí sa 25. decembra. Rozhodla nová česká vláda premiéra Petra Fialu.

Po prvom rokovaní kabinetu to v piatok popoludní oznámil predseda vlády Petr Fiala (ODS).

"Vláda sa rozhodla nežiadať Poslaneckú snemovňu o predĺženie núdzového stavu. Ak sa bude situácia zhoršovať, sme pripravení rýchlo konať," povedal Fiala počas jeho prvej tlačovej konferencie vo funkcii predsedu vlády ČR.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nová česká vláda nebude predlžovať núdzový stav v krajine Čítajte 

13:33 SLOVENSKO Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení vyzýva Slovákov, aby boli počas budúceho roka pri vyhľadávaní zdravotnej starostlivosti k zdravotníkom zhovievaví. Prezident asociácie a bývalý predseda Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo za SNS Štefan Zelník pritom poukázal na nedostatok financií v rezorte či zlé pracovné podmienky zdravotníckych pracovníkov.
Tvrdí, že na Slovensku hrozí, že niektoré ochorenia o pár rokov nebude mať kto liečiť

13:25 SVET Vďaka vakcíne proti novému druhu koronavírusu a vďaka rýchlemu očkovaciemu programu sa podarilo dosiahnuť, že Maďarsko sa dokáže preniesť cez ďalšie vlny koronavírusovej pandémie bez vážnejších obmedzení, vyhlásil v piatok v Gy‹ri maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

SkryťVypnúť reklamu

"Ďakujeme Bohu za to, že všetky obmedzenia, zatvorenia a administratívne opatrenia už môžeme mať za sebou," povedal Szijjártó a dodal, že vďaka vysokej miere zaočkovanosti sa Maďarsko nemusí obávať ďalších mutácií koronavírusu a ďalších vĺn pandémie.

Súvisiaci článok Maďarská vláda opatrenia nesprísni. Spolieha sa na mieru zaočkovanosti Čítajte 

13:20 SLOVENSKO V diaľkových vlakoch a autobusoch od piatka môžu cestovať iba plne očkovaní, negatívne testovaní alebo ľudia s prekonaním ochorenia COVID-19. Cestujúci nespĺňajúci podmienky OTP majú podľa rozhodnutia vlády zo 14. decembra zákaz využívať diaľkovú vlakovú a autobusovú dopravu.

Dodržiavanie nových pravidiel v rýchlikoch a vlakoch InterCity Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) budú kontrolovať policajti spolu s vlakvedúcimi.

Súvisiaci článok V diaľkových vlakoch a autobusoch platí režim OTP Čítajte 

13:07 SLOVENSKO Fakultná nemocnica v Trnave zaznamenala po týždňoch neustáleho nárastu počtu pacientov s ochorením COVID-19 mierny pokles. Dnes ich je v nemocnici hospitalizovaných sto, čo je o 14 menej ako pre týždňom.

SkryťVypnúť reklamu

Podporu umelej pľúcnej ventilácie si dopoludnia vyžadovalo sedem pacientov, ako však upozornil hovorca nemocnice Matej Martovič, v priebehu dňa sú plánované ďalšie dva príjmy z iných oddelení. Od začiatku tretej vlny pandémie až do tohto
týždňa počet pacientov s COVID-19 len stúpal, teraz sa vrátil približne na úroveň konca novembra.

12:54 SLOVENSKO Povinné očkovanie proti koronavírusu bude podľa prezidentky Zuzany Čaputovej zrejme nevyhnutným opatrením. Hlava štátu to povedala počas dnešnej tlačovej konferencie.

Prezidentka zdôraznila, že k povinnému očkovaniu pristúpili krajiny ako Maďarsko, Poľsko, Rakúsko a zvažuje sa aj v Českej republike.

"Sme špecifická krajina v tom, že polovica populácie sa očkovania buď bojí, alebo ho odmieta. O to citlivejšie je potrebné nakladať s touto témou," vyhlásila.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Povinné očkovanie je pre prezidentku citlivá téma. Zrejme bude nevyhnutné Čítajte 

12:29 SVET Grécko po kritike lídrov EÚ uvoľnilo podmienky testovania ľudí na covid, informovala v piatok tlačová agentúra DPA.

Od nedele 19. decembra musí každý, kto vstúpi na územie Grécka, predložiť negatívny PCR test, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo rýchlotest, ktorý nie je starší ako 24 hodín. Pravidlo má platiť do 10. januára.

Najprv však Atény stanovili prísnejšie požiadavky, na základe ktorých mal každý človek smerujúci do Grécka ukázať pri príchode negatívny PCR test nie starší než 48 hodín.

12:14 SLOVENSKO Časť poslancov Mestského zastupiteľstva v Partizánskom sa vzdá odmien, ktoré dostanú za vakcináciu od štátu, v prospech miestnej nemocnice. Dohodli sa na tom na svojom poslednom rokovaní.

S návrhom darovať príspevok za vakcináciu, ktorú dostanú od štátu ľudia nad 60 rokov, prišiel poslanec Juraj Krasula.

SkryťVypnúť reklamu

"Vytvárame fond a vyzývame občiansku verejnosť a všetkých, ktorí budú môcť a dovolí im to ekonomická situácia, aby pomohli ľuďom, ktorí pracujú v nemocnici v Partizánskom," uviedol Krasula.

12:06 SLOVENSKO Posilňovaciu, čiže tzv. booster dávku kompletne zaočkovanej osobe jednodávkovou vakcínou je možné podať už po dvoch mesiacoch. Informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

Doplnila, že každý, kto má o takúto dávku záujem, sa môže registrovať na očkovanie prostredníctvom portálu korona.gov.sk.

NCZI upozornilo verejnosť, že po druhom očkovaní jednodávkovou vakcínou si nie je možné stiahnuť Digitálny COVID preukaz EÚ o očkovaní. Ten dostanú do niekoľkých dní zaočkované osoby formou emailu.

SkryťVypnúť reklamu

11:40 SLOVENSKO Výdavky na podporu očkovania seniorov v súvislosti s minulotýždňovým schváleným návrhom ministra financií Igora Matoviča sa budú pohybovať v rozmedzí od 142 do 336 miliónov eur.

Uviedla to na sociálnej sieti Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Podľa odhadov Kancelárie pre rozpočtovú zodpovednosť je najnižšia možná čiastka, ktorú štát zaplatí 142 miliónov eur. Ide o sumu pre tých seniorov, ktorí už nárok na príspevok majú. V prípade, ak všetci seniori splnia podmienky, v závislosti od počtu ľudí, ktorých príspevok napokon presvedčí k očkovaniu, najvyššia možná vyplatená suma bude 336 miliónov eur.

11:15 SLOVENSKO Do bojnickej nemocnice prišlo prvých 26-tidíc balení vakcín pre viac ako 100-tisíc detí.

"Bojnická nemocnica má zmluvu s Ministerstvom zdravotníctva SR o uskladnení vakcín. Následne najväčší distribútor liekov a vakcín na Slovensku podľa požiadaviek jednotlivých nemocníc a očkovacích centier ich vyskladní a bude distribuovať po celom Slovensku," uviedol riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

10:48 SLOVENSKO V bratislavskej rafinérii Slovnaft hlásia 77-percentnú zaočkovanosť. Od začiatku pandémie Slovnaft pravidelne testuje svojich zamestnancov, ich rodinných príslušníkov aj dodávateľov. Najnovšie ponúkne
zamestnancom aj testovania prítomnosti protilátok v organizme.

10:46 SLOVENSKO Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) by bol za otvorenie gastronomických prevádzok aspoň pre očkovaných alebo ľudí s prekonaním ochorenia COVID-19. Ako člen vlády zároveň počúva aj ostatných kolegov a odborníkov. Tvrdí, že to nie je o tom, či chce, alebo nechce otvoriť tieto zariadenia, ale chce sa správať zodpovedne a počúvať odborníkov.

10:36 SLOVENSKO Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje 9587 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín, z toho 1269 vyhodnotili ako závažné.

Do štvrtka evidoval ústav spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a v troch ako pravdepodobný. Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

10:25 SVET V Maďarsku zaznamenali za uplynulých 24 hodín 4977 prípadov nákazy koronavírusom, zomrelo 154 chorých, informoval v piatok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Počas koronavírusovej pandémie sa v krajine nakazilo doposiaľ 1 218 295 osôb a s covidom zomrelo 37 530 pacientov. Aktuálne je infikovaných 154 511 ľudí.
V nemocničnom ošetrení je 5856 covidových pacientov, z ktorých 519 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zaočkovaných proti covidu je v Maďarsku vyše 6,2 milióna ľudí, z nich už takmer šesť miliónov dostalo dve dávky a 3 065 350 aj tretiu dávku očkovacej látky. Od stredy očkujú priebežne aj deti vo veku od piatich do 11 rokov.

10:01 SLOVENSKO Prvú dávku vakcíny 4 156 osôb, spolu ju má v našej krajine 2 713 817 ľudí. Druhú dávku očkovacej látky dostalo 3 476 ľudí, dovedna ju má 2 405 284 osôb. Tretia dávka vakcíny bola aplikovaná 28 811 ľuďom, spolu ju má 700 747 osôb.

Na Slovensku pribudlo za včerajší deň 5 231 plne zaočkovaných osôb, spolu ich je 2 517 851.

10:00 SLOVENSKO Za štvrtok pribudlo 4 497 ľudí s pozitívnym PCR testom, takmer 71 percent nebolo zaočkovaných. Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji, naopak najmenej v Prešovskom.

Pozitívny antigénový test malo 752 ľudí, takmer 70 percent nebolo zaočkovaných.

Bolo vykonaných 15 730 PCR a 25 365 antigénových vyšetrení.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji (730). Nasleduje Žilinský (660), Trnavský (653), Trenčiansky (649), Banskobystrický (499), Košický (476) a Nitriansky kraj (429). Najmenej pozitívnych bolo v Prešovskom kraji (401).

Pribudlo aj 113 obetí čím sa celkový počet obetí pandémie zvýšil na 15 843.

V nemocniciach je 3039 pacientov s COVID-19, na JIS a OAIM je 545 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 283 osôb. Viac ako 83 percent z pacientov s COVID-19 v nemocniciach nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

7:20 SLOVENSKO "Verme, že omikron bude posledný variant koronavírusu, ktorý bude infekčnejší ako ostatné," hovorí Vladimír Lengvarský.

V rozhovore pre SME sa minister zdravotníctva vyjadril aj k otázkam, kedy štát zavedie povinné očkovanie proti covidu, kedy začnú očkovať malé deti, a tiež k tomu, prečo stavili na vakcíny a nie na protilátky a antivirotiká >>>

7:15 SVET Počet úmrtí s ochorením Covid-19 v Česku presiahol 35-tisíc. Epidémia už ale zhruba dva týždne spomaľuje. Vo štvrtok pribudlo 9 488 prípadov koronavírusu. V nemocniciach je s covidom 5 431 pacientov, z toho 895 v ťažkom stave.

7:00 SVET Nemecko sa v boji proti pandémii spolieha na "veľmi ofenzívnu" a rýchlu očkovaciu stratégiu zameranú na podávanie tretích dávok vakcín.

"Pokúsime sa veľmi ofenzívnou a rýchlou stratégiou posilňovacích dávok udržať šírenie variantu omikron na čo najnižšej úrovni, aby sme predišli preťaženiu zdravotného systému aj celej spoločnosti," zdôraznil minister zdravotníctva Karl Lauterbach. Dodatočné dávky zvyšujú ochranu pred omikronom o 70 až 80 percent, prízvukoval.

6:50 SVET Americký prezident Biden varoval, že variant omikron sa v USA "začne šíriť oveľa rýchlejšie"

"Jedinou skutočnou ochranou je dať sa zaočkovať," povedal Biden a predpovedal "zimu ťažkých chorôb a smrti" pre neočkovaných.

6:35 SVET Sedem priemyselne najvyspelejších krajín sveta označilo variant omikron za "najväčšiu súčasnú hrozbu pre globálne verejné zdravie".

"Hlboko znepokojení nárastom prípadov sa ministri (zdravotníctva G7) zhodli, že tento vývoj by sa mal považovať za najväčšiu súčasnú hrozbu pre globálne verejné zdravie. Je dôležitejšie než kedykoľvek predtým úzko spolupracovať, monitorovať a zdieľať údaje," uviedla vo vyhlásení Británia, ktorá v súčasnosti predsedá skupine.

6:21 SVET Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb podporilo odporúčanie vládou vymenovanej skupiny expertov uprednostniť vakcíny proti koronavírusu s technológiou mRNA od spoločností Pfizer a Moderna pred vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson.

CDC vyzvalo expertov na hlasovanie po tom, čo sa objavili ďalšie prípady porúch zrážanlivosti krvi po podaní vakcíny Janssen, ktorá využíva technológiu vírusových vektorov.

Súvisiaci článok Americký kontrolný úrad odporúča mRNA vakcíny pred J&J Čítajte 

6:00 SLOVENSKO Nie všetky reštaurácie napokon musia zostať v najbližších týždňoch zatvorené. Po ôsmej večer môžu byť otvorené aj predajne s krmivom pre zvieratá a tiež potraviny, ale zákazník do potravín nesmie vojsť.

Hygienici vo štvrtok zverejnili vyhlášky, ktoré spresňujú nové protipandemické pravidlá. V utorok ich schválila vláda, urobila však chybu, pre ktorú bude musieť o opatreniach rokovať ešte raz. Inak budú môcť policajti pokutovať ľudí, ak si pôjdu po práci nakúpiť jedlo.

Pripravili sme prehľad otázok a odpovedí, čo platí a čo sa naopak nemá robiť až do 9. januára >>>

0:00 SLOVENSKO Zákaz vychádzania platí po novom len v čase od 20.00 do 5.00 h.

V režime OP (očkovaní a po prekonaní covidu) sa od dnes otvárajú všetky prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo. Otváracie hodiny pre vybrané prevádzky však budú obmedzené od 5.00 do 20.00 h.

Len v režime OP a za dodržania podmienok môžu byť od 5.00 do 20.00 h otvorené prevádzky fitness, prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo a reštaurácie a welness v hoteloch, avšak len pre ubytovaných. Otvorené v režime OP môžu byť aj autoškoly, lanovky a vleky.

V režime OP sa otvárajú aj knižnice, múzeá a galérie.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 2. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 3. Na krásnom, modrom Jadrane
 4. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 3. Na krásnom, modrom Jadrane
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 6. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 245
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 390
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 2 101
 4. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 1 801
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 704
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 390
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 253
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 994
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušana Kováčika berú do väzenia.

Dušan Kováčik ide do väzenia na osem rokov. Pôvodný verdikt bol 14 rokov.


12 h
Lokalita, v ktorej vlastní pozemky spoločnosť Vamax-X.

Majetok podnikateľa stále rozpredávajú, do dražby idú pozemky v Budči.


7 h
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová je na čele menšinovej vlády.

Čo si o sebe myslí? Švédi reagujú na trúfalosť tureckých požiadaviek.


9 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu